کدام درد قلب را جدی بگیریم ؟ کدامیک خطرناک است!

درد قلب ممکن است به علت بیماری های مختلفی ایجاد شود. برخی از این بیماری ها کاملا جدی و برخی دیگر نگران کننده نیستند. گاهی امکان دارد که درد قلب خطرناک و نشان دهنده گرفتگی رگ قلب و حمله قلبی باشد که این حالت بسیار جدی است و به علت نرسیدن خون و اکسیژن کافی عملکرد قلبی دچار مشکل خواهد شد. درد قلب ممکن است به علت بیماری ریه، معده یا ماهیچه ها باشد. مراجعه به موقع به پزشک برای درد قلب ضروری است مخصوصا اگر ناگهانی و شدید باشد و با تنگی نفس و سرگیجه همراه باشد. در ادامه بررسی خواهیم کرد که باید کدام درد قلب را جدی بگیریم یا کدام درد قلب خطرناک است!

همچنین مطالعه کنید : تفاوت درد قلب و معده؛ بررسی علائم و چگونگی تشخیص

کدام درد قلب را جدی بگیریم

 

کدام درد قلب خطرناک است ؟

انواع مختلفی از درد های قلب وجود دارد که هرکدام نشانه ای از یک بیماری است . همه این درد ها مشابه یکدیگر نیستند و در تشخیص آن ها باید نهایت دقت را به کار برد . 

تیز یا مبهم بودن درد قلب

درد سکته قلبی به صورت یک احساس فشار می باشد. درد شدید و تیرکشیدن که مدت کوتاهی ادامه پیدا کند . مانند شوک الکتریکی است به احتمال زیاد به علت یک مشکل استخوانی یا عصبی مانند ترک خوردگی دنده یا کشیدگی عضله ناشی می شود. این نوع از درد قلب خطرناک تر و آزاردهنده تر از حمله قلبی است که خیلی سریع از بین خواهد رفت. درد قفسه سینه بر اثر حمله قلبی ایجاد و ممکن است بیش از 30 دقیقه طول بکشد. 
فشار، درد یا مچاله شدن در مرکز قفسه سینه از دلایل حمله قلبی است. این درد به فک، گردن، پشت یا بازو منتشر می یابد. اما ممکن است درد قلب به دلایلی غیر از درد قلب اتفاق بیفتد.  

همچنین مطالعه کنید : درد قلب در بارداری : علل، علائم و راه های درمان آن

درد گردن و قلب

چندین دلیل برای درد قلب و گردن وجود دارد. ناراحتی و درد قفسه سینه یا گردن می تواند یک بیماری زمینه ای در یکی از دو ناحیه یا بازتاب درد از جای دیگری از بدن ایجاد شده باشد. درد در قفسه سینه و گردن ممکن است به علت های زیر باشد.

 • آنژین
 • پریکاردیت
 • اختلالات مری
 • سوزش سردل
 • عفونت قفسه سینه

علت درد یک نقطه از قلب

درد در قسمت راست قلب می تواند به علت آسیب مستقیم یا التهاب برخی ساختارها یا درد ارجاعی باشد. این درد زمانی به وجود می آید که درد از قسمت دیگری از بدن نشات می گیرد.

علائم حمله قلبی

درد قفسه سینه

 زنان و مردان ممکن است درد قفسه سینه را تجربه کنند، که این درد به صورت فشار، سنگینی و گرفتگی ممکن است بروز کند. این درد ممکن است چند دقیقه به طول بینجامد و به صورت متناوب بروز یابد.

درد فک، گردن یا پشت

گاهی زنان و مردان درد را در بازو، گردن و پشت خود احساس می کنند. این درد در مردان بصورت منشری در بخش پایینی بازوی چپ بروز کرده و در زنان در قسمت پایینی شکم، قسمت پایین قفسه سینه و قسمت بالای کمر و پشت می باشد.  برخی افراد نیز در قسمت فک یا گردن احساس درد می کنند، اما همیشه به این صورت نخواهد بود. درد پخش شونده می تواند همراه با درد قفسه سینه باشد و امکان دارد که اینگونه نباشد. در صورتی که درد غیر قابل توجیهی در نیم تنه بالایی بدن، گردن و فک دارید، حتما آن را پیگیری کنید.

عرق سرد یا گرم

در صورتی که به صورت ناگهانی دچار عرق سرد یا گرم شدید و نشانه های دیگر حمله قلبی را نیز دارید باید سریعا به پزشک مراجعه کنید.

سبکی سر

 در صورتی که احساس سرگیجه کردید و قادر به ایستادن، یا هر گونه فعالیتی نبودید و احساس کردید که ممکن است غش کنید، باید به پزشک مراجعه کنید. سبکی سر به این صورت است که شخص ممکن است احساس غش یا حتی تهوع را تجربه کند.

سو هاضمه ، حالت تهوع و استفراغ 

افراد مسن ممکن است بیش از دیگران دچار سو هاضمه شوند. تهوع و استفراغ نیز می تواند از علائم حمله قلبی به شمار بیاید. 

تنگی نفس و خستگی 

در صورتی که بدون هیچ دلیلی به تنگی نفس مبتلا شوید ممکن است در معرض حمله قلبی قرار بگیرید. تنگی نفس ناگهانی خطرناک است و باید در صورت بروز این حالت سریعا به پزشک مراجعه کنید. 

ضربان قلب غیرطبیعی

آریتمی یا همان تند و کند شدن ضربان قلب یا بی نظمی در ضربان قلب ممکن است به علت مصرف کافئین، خوب نخوابیدن یا فعالیت زیاد رخ بدهد. اگر این اتفاق چندین بار روی دهد و یا یکی در میان تپیدن قلب پشت سر هم اتفاق افتاد، حتما باید با پزشکتان تماس بگیرید.

سوزش و قوزک پا

 افرادی که در دست ها و پاهای خود سوزش احساس می کنند (هر دو )، به این دلیل است که قلب قادر نیست بر جاذبه غلبه کند و خون را در بدن به جریان درآورد به همین دلیل در پاها و قوزک پا احساس سوزن سوزن شدن می کند. 
سرفه کردن :  سرفه می تواند یکی از علائم احتقان قلب باشد. ضعف قلب موجب تجمع مایعات در شش ها شده و سرفه نیز موجب تمیز کردن شش ها می شود.

خمیازه کشیدن

 خمیازه می تواند یکی از حمله های قلبی است، البته ممکن است یکی از علائم آپنه خواب باشد. آپنه خواب ممکن است موجب حمله قلبی یا فشار مضاعف بر روی قلب شود.

پریشانی و گیجی 

ممکن است دچار فراموشی شوید یا زمان را از دست دهید که در این صورت باید به پزشک مراجعه کنید. 

قلب درد خطرناک

کدام درد قلب را جدی بگیریم؟

برخی از انواع درد قلب احتمال کمتری برای حمله قلبی دارند. بنابراین موارد دیگری می توانند علت درد قلبی باشند. این دردها عبارتند از:

 • درد انتشاری که در بدن پخش شده یا با فشردن قفسه سینه تشدید می شود.
 • درد واضحی که در یک طرف بدن و یا سمت راست، چپ قلب احساس شود.
 •  درد نقطه ای که در یک منطقه کوچک قلب یا قفسه سینه احساس شود.
 •  دردی که ساعتها یا روزها بدون هیچ علائم دیگری ادامه داشته باشد.
 •  درد خنجری قلب که با نفس یا سرفه کردن ایجاد می شود.
 •  تیر کشیدن قلب که تنها چند ثانیه طول می کشد.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید ؟

مراجعه زود هنگام به پزشک برای درد قلب بسیار اهمیت دارد، مخصوصا اگر ناگهانی و شدید و با تنگی نفس، سرگیجه یا هر دو باشد. در صورتی که علائم زیر را داشتید باید سریعا به پزشک مراجعه کنید:

 • احساس فشار، مچاله شدن یا پر بودن در قفسه سینه
 • درد شدید در بازوها، کمر، گردن، فک یا معده
 • درد شدید مبهم و ناگهانی در قفسه سینه
 • احساس ضعف، سرگیجه یا تهوع
 • مشکل در تنفس
 • عرق سرد

هر کدام از علائم گفته شده بعلت بیماری جدی می باشد، در صورت ثابت بودن درد در قفسه سینه که باید سریعا به پزشک مراجعه کنید. دردهای قلب که به علت بیماری قلبی ایجاد نمی شوند می توانند نشانه ای هشدار دهنده برای سایر مشکلات در رگ خونی که از قلب خارج می شود ، ریه ها یا اندام های گوارشی باشد. در صورتی که درد قلب به مدت سه دقیقه یا بیشتر طول بکشد، یا اینکه به سرعت بدتر شود، مخصوصا زمانی که با علائم حمله قلبی همراه باشد، احتمال حمله قلبی، یا قرار گرفتن در معرض آن وجود دارد. مراجعه فوری به اورژانس میتواند زندگی فرد را نجات دهد.

آیا با تغییر وضعیت بدن درد قلب خطرناک بهبود میابد؟

مثلا اگر خم شوید یا در رختخواب بنشینید، احساس بهتری داشته باشید. در این صورت، درد قفسه سینه احتمالاً از یک مشکل ریوی مانند ذات الریه یا آسم ناشی می شود. اگر دچار حمله قلبی شده باشید، نمی توانید حالتی را پیدا کنید که باعث از بین رفتن درد قلب شما شود. افرادی که به حمله قلبی مبتلا می شوند، ناراحتی در قلب آنها به صورت بی وقفه می باشد.
 

آیا خود درمانی باعث بهتر شدن درد می شود؟

اگر با نوشیدن، مصرف آنتی اسید یا کشیدن نفس های عمیق، دردتان بهبود می یابد، بعید است که این ناراحتی مربوط به قلب باشد.

آیا ورزش کمک کننده درد در قلب است؟

درد آنژین با ورزش کردن بدتر می شود. اگر ورزش باعث از بین رفتن درد گردد، علت آن حمله قلبی نیست.


دیدگاه کاربران

20 دیدگاه
 • هادی علیزاده
  1 آبان 1400

  سلام درد در یک نقطه قفسه سینه ایجاد میشود و با خم شدن به سمت چب زیاد شود و عرق سردد هنگام درد و از صبح شروع شده ومن مشکل فشار خون هم دارم

 • زهرا
  2 آذر 1400

  سلام من گشادی دریچه میترال دارم
  بعد تپش قلب دارم بعد هر فعالیتی حالم بد میشه
  بعد چند روزیه
  حس میکنم قلبم درد میکنه قفسه سینم نیست
  میخوام فشارش بدم
  یجای بخصوصیم فقط درد میکنه خیلی اذیتم میکنه

 • Fh
  3 آذر 1400

  تپش قلب و بی حس شدن کتف و دست چپ و درد گرفتن آن نشانه ی چیست ؟ این علائم در صورت عصبانیت یا حرس خوردن بروز می کند

 • Ghasemu
  12 آذر 1400

  سلام من هر چند وقت یه گرفتگیه خاصی تو قلبم احساس میکنم که نفس کشیدنمو مختل میکنه و حتما باید دراز بکشم تا بتونم نفس بکشم ،و احساس میکنم اگه اون حالت و ترک کنم جایی از هم باز یا پاره میشه،میخواستم ببینم خطرناک هست یا نه

 • صدف مهری
  18 آذر 1400

  سلام خسته نباشید من هر چند وقت یک بار یه درد شدیدی تو قلبم حس میکنم و از درد جیغ میزنم میخاستم بدونم علتش چیه … وقتی بیرون ازخونه میرم قلب درد میگیرم

 • رفیه منصوری زاده
  20 آذر 1400

  سلام من چند وقته که درد شوید در قفسه سینه و درد در کتف چپم و نوک انگشتان دستم سوزن سوزن میشن که تا الآن هیچکدوم از این حالات و نداشتم؟ شبها هم هنگام خواب تنگی نفس نفس دارم؟

 • ابوطالب امامی
  27 آذر 1400

  ا
  باسلام چند روزی هست که درد شدیدی در قلبم حس میکنم بعضی موقع حالت تهوع یا سوزش معده وسرگیجه دارم جدیداا کمردرد هم بهش اضافه شده وشکمم بدجوری درد گرفته و سردرد وگردن درد دارم ولی بیشتر قلبم اذیت میکنه نمیدونم چیکار کنم

 • ...‌
  28 دی 1400

  میشه لطفن جوابمو بدین
  من دکستروکاردی دارم و تا حالا برام مشکلی ایجاد نکرده
  ولی الان چند روزی هست قفسه سینم و بازو و کتفه راستم درد میکنه حالت تهوع دارم کم اشتهایی و درد یکسره
  احتمالش هست قلبم باشه؟؟
  من پدرم و مادرم هر دو بیماری قلبی داشتن

 • مرضیه
  7 اسفند 1400

  سلام چند روزی است که در قسمت راست قلبم درد نقطه ای احساس میکنم که این حالت در روز اول دو یا ۳ بار بود ولی امروز که روز سومه فاصله های درد کمتر شده ولی خیلی درد شدید و طولانی نیست و این درد رو چه در حالت استراحت چه راه رفتن تجربه میکنم لطفا راهنمایی کنید

 • Amir Mahdi RZ
  21 اسفند 1400

  سلام دکتر جان وقتت بخیر باشه
  دکتر من ۱۷ سالمه خرداد میشم ۱۸ و کنکور دارم ، من قلبم داره درد میکنه ، ( گه گاهی ) و این درد هم خفیفه و حدود ۱ سال پیش صبح من یکدفعه یک درد خیلی خیلی شدید که مال قفسه ی سینه بود بهم وارد شد و من نمیدونستم که چیه و در حدی درد گرفت که نمیتونستم جابجا بشم حتی ۳ سانتی متر.
  و اینکه پاهای من خیلی خیلی سردن و گه گاهی دستم هم سرد میشه ، استرس کنکور هم دارم و اینکه یه تایم چندین ماهه فوتبال بازی میکردم و توی فوتبال هیچ مشکلی نداشتم ، به نظر خودم درد قلبم بخاطر استرس و فشار کنکوره و اینکه من سر هر بحث علمی خیلی خیلی بدنم میلرزه و ضربان قلبم میره بالا و دوباره این مشکل ضربان هم خیلی برام پیش اومده که ناگهانی میره بالا و بعد از چند دقیقه خوب میشه
  خب دکتر جان ممنون میشم اگه بهم کمک کنید 😊🙏🏻

 • امیری
  8 فروردین 1401

  با سلام مدت دوسال هست که حالت تیرکشیدگی خیلی بد در حدی که احساس مرگ میکنم سمت چپ زیر سینه و بعضی وقت ها سمت راست بالای سینه درد میگیره نوار قلب و اکو چیزی نشون نداد ولی دردش خیلی بده تشخیص شما چی میتونه باشه؟

 • الی
  10 خرداد 1401

  سلام وقت بخیر
  من خانومی ۲۸ ساله هستم
  یک سالی میشد دست چپم درد میکرد
  بعد به مرور به پشت و قفسه سینه و تنگی نفس ختم شد
  که الان با اکو مشخص شد که باید یک ماه دارو برای قلب مصرف کنم.(پنتومید.سلوبیکس.کنکورکور.الپرازوم)
  گاهی اوقات درد دارم و بعضی روزا خوبه.
  میشه راهنمایی کنید علت این بیماری چه مواردی هست؟

 • سونیا
  31 خرداد 1401

  سلام من 16 سالمه خیلی وقتا پیش میاد ک به طور شدید قلبم یا یه سمت سینه ام درد میگیره و تا چن دقیقه نمیتونم درس نفس بکشم و حتی اگ نفس عمیق میکشم دردم بدتر میشه و موقع ک استرس یا ناراحتی دارم بدنم شروع به لرزیدن میکنه و گاهی اوقات بدنم بی حرکت میشه و نمیتونم حرکت کنم انگار فلج شدم وقتی استرس داشته باشم کف دستم بیش از حد عرق میکنه و نمیدونم مشکلم چیه میشه بهم کمک میکنید بفهمم مشکلم چیه

 • کسی ک قلبش درد میکنه
  12 تیر 1401

  قلبم چند روزیه درد میگیره و ول میکنه دست چپم بی حسه میشه و بیحالم

 • فاطی
  13 تیر 1401

  سلام وقت بخیر.
  من ۱۴ سالمه.
  یک ماهی هست که قلبم و پشت کتف سمت چپ هم درد مبکنه.
  بعضی وقت ها انقدر قلبم تیر میکشه که جیغ میزنم و حتی دوستم هم ماساژ قلبی رو برام انجام میده،ولی در طول روز خیلی درد دارم و قرص مسکن که میخورم بدتر میشه و حس میکنم قفسه سینم میخواد پاره بشه.ممنون میشم بگید دلیلش چیه؟

 • ali1451
  19 مرداد 1401

  سلام
  من یه مدته قلبم درد میکنه و سوت میکشه
  دردشم مانند درد گلوی ناشی از سوزش سر دل هستش (این درد گلو مثل اینه که روغن داغ بریزی داخل گلو )
  اوایل فکر میکردم این درد گلو شاید بخاطر تیروئید هست و شاید کم کار یا پر کار شده ولی بعدش فهمیدم بخاطر معده هستش
  هنگام درد قلبم ، گردنم درد میکنه و حتی همین الان که این پیامو مینویسم درد گردن دارم و هر از چند دقیقه ای ، قلبم تیر میکشه ( درد در ناحیه گردن و روبه بالا )
  هنگام این درد ، سرم از ناحیه گیج گاه و پشت سر درد میکنه ( که میدونم از داخله و ناشی از ضربه نیست) یجوری که دوست دارم یه کسی که اطرافمه با پا بره رو سرم که اون درد تو درد ناشی از پا گم بشه
  از لحاظ پا هم ، بیشتر مچ پا و ساق پام ( مخصوصا ناحیه پشت ساق پا ) درد میکنه میتونم بگم که هر روز با این درد مواجه هستم
  هنگام درد قلبم ناحیه زیر بقل سمت قلبم درد میکنه البته زیر بقلم نه ها اگه بخوام بهتر بگم فاصله بین زیر بقل و سمت چپ بدنم ( برای درک بهتر ، دست چپتونو بالا بگیرید بعد از سمت زیر بقل ، انگشت های دست راستتونو به سمت قلبتون فرو ببرید اون منطقه درد میکنه )

  کامل توضیح دادم که شاید راحت تر بفهمید موضوع رو
  ممنون میشم راهنماییم کنید که آیا مشکل جدی هستش یا طبیعیه
  ممنون

 • زهرا
  1 شهریور 1401

  بالای سینه من درد داره گاهی تیر میکشه اما علایم دیگه ای ندارم علتش چیه

 • سحر
  6 شهریور 1401

  سمت چپ قلبم درد داره میزنه به زیر بغل و پشتم علتش چی میتونه باشه خطر ناک هست یا نه ؟

 • زهرا
  19 مهر 1401

  سلام من یک سال پیش تپش قلب داشتم وقتی به دکتر رفتم از من نوار قلب واکو کرفت وکفت دریچه قلبت گشاده شده ویک سری داور داد وگفت خوب میشه الان چند وقتی که احساس تیر کشیدن‌ درد قفسه سینه دارم که پشت وشانه هم می زنه ممکن باز مشکل به قلبم باشه مرسی

 • Masuode
  5 دی 1401

  سلام پدرم چند وقته دست چپش یعنی گردن و کتفش خیلی درد دارع مشکل از چی اس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

instagram logo call button