برای اکو قلب کجا برم ؟ بهترین متخصص اکو قلب

اکوکاردیوگرافی آزمایشی است که از امواج صوتی برای تولید تصاویر زنده از قلب استفاده می کند. این آزمایش به پزشک اجازه می دهد تا عملکرد قلب و دریچه های آن را بررسی کند. این تصاویر می توانند به پزشک کمک کنند تا در موارد را بررسی کند :

 • لخته شدن خون در حفره های قلب
 • وجود مایع در کیسه اطراف قلب
 • مشکلات آئورت، شریان اصلی متصل به قلب
 • مشکلات عملکرد پمپاژ یا استراحت قلب
 • مشکلات عملکرد دریچه های قلب
 • وجود فشار در قلب

اکوکاردیوگرام در تعیین سلامت عضله قلب، به ویژه پس از حمله قلبی، کلیدی است. همچنین می تواند نقایص قلبی را در نوزادان به دنیا نیامده بررسی کند. گرفتن اکوکاردیوگرام بدون درد است. فقط در موارد بسیار نادر با انواع خاصی از اکوکاردیوگرام یا در صورت استفاده از کنتراست برای اکوکاردیوگرام خطراتی وجود دارد.

اکوکاردیوگرافی

انواع اکو قلب

اکو انواع مختلفی دارد که برای اهداف مختلف استفاده می شود.

 • اکوکاردیوگرافی ترانس توراسیک
 • اکوکاردیوگرافی از راه مری
 • اکوکاردیوگرافی داپلر (رنگی)
 • اکوکاردیوگرافی استرس
 • اکوکاردیوگرافی سه بعدی
 • اکوکاردیوگرافی جنین

چرا پزشک اکو تجویز می کند؟

پزشك شما به چند دلیل ممكن است اكوكاردیوگرام تجویز كند.

 • ممکن است پزشک در آزمایش دیگر یا هنگام گوش دادن به ضربان قلب شما از طریق استتوسکوپ، ناهنجاری کشف کرده باشد.
 • اگر ضربان قلب نامنظم دارید، ممکن است پزشک بخواهد دریچه های قلب یا حفره ها را بررسی کند یا توانایی پمپاژ قلب شما را بررسی کند.
 • اگر علائمی از مشکلات قلبی مانند درد قفسه سینه یا تنگی نفس را نشان می دهید، ممکن است پزشک تست اکو را تجویز کند.

اکو کجا و توسط چه کسی انجام می شود؟

همانطور که در بالا اشاره شد، این روش برای بررسی قلب و عملکرد و بیماری های مرتبط با قلب استفاده می شود. از این رو مشخص می شود که یک متخصص یا فوق تخصص قلب و عروق و اکو که به تمام این موارد تسلط دارد می بایست این آزمون را انجام دهد.
همچنین برای اینکه تشخیص دقیقی داشته باشید بهتر است به متخصصین ماهر، معتبر و شناخته شده مراجعه کنید. این متخصصین با تشخیص دقیق و به موقع خود می توانند  شما و عزیزانتان را از خطر سکته و یا حتی مرگ نجات دهند.
امروزه در ایران مراکز مختلفی از جمله بیمارستان ها، کلینیک های تخصصی، مطب های متخصصین قلب وجود دارد، که در آنها متخصصین قلب  با کمک به روزترین و پیشرفته ترین تجهیزات اقدام به انجام این آزمایشات جهت بررسی قلب بیماران می نمایند.
یکی از این مراکز در تهران، مطب دکتر تقی پور،  متخصص قلب و عروق است که با توجه به تجربه و تخصص لازم در این زمینه می توانند به افراد نیازمند به اکوقلب کمک نمایند.

بررسی کاربرد انواع اکو قلب

اکو انواع مختلفی دارد که براساس نوع بیمایر فرد و هدف پزشک تجویز می شود.

اکو ترنس توراسیک

این روش متداول ترین نوع اکو است ؛ غیرتهاجمی و بدون درد.
در این روش دستگاهی به نام مبدل (پروب اکو) روی سینه شما (روی قلب) قرار می گیرد. مبدل امواج اولتراسوند را از طریق قفسه سینه به سمت قلب شما می فرستد. رایانه امواج صوتی بازگشتی به مبدل را تفسیر می کند. این کار تصاویر زنده ای که در یک نمایشگر نشان داده می شوند  را تولید می کند.

اکو از راه مری

اگر با اکو ترنس توراسیک تصاویر قطعی تولید نشود یا نیاز باشد پزشک پشت قلب را بهتر بررسی کند، احتمالا پزشک اکوکاردیوگرام از راه مری را به شما پیشنهاد می دهد.
در این روش ، پزشک مبدل بسیار کوچکتری را از طریق دهان به پایین گلو هدایت می کند. پزشک برای سهولت انجام این روش و از بین بردن رفلکس گُگ، گلوی شما را بی حس می کند.
با استفاده از این روش، پزشک می تواند دید بهتری از مشکلات پیدا کند و برخی از حفره های قلب را که در اکوکاردیوگرام ترانس توراسیک مشاهده نمی شود، بررسی کند.

اکو داپلر (رنگی)

در این روش تغییرات (سیگنال های داپلر- رنگی) می تواند به پزشک کمک کند تا سرعت و جهت جریان خون در قلب را اندازه گیری کند. به طور کلی از تکنیک های داپلر در اکو ترنس توراسیک و اکو از راه مری، و برای بررسی مشکلات جریان خون و فشار خون در عروق قلب یا سایر عروق که اکو معمولی ممکن است آن را تشخیص ندهد، استفاده می شود.

اکو استرس

در اکو استرس از اکوکاردیوگرافی ترانس توراسیک استفاده می شود. با این تفاوت که، این روش قبل و بعد از ورزش یا مصرف دارو برای شبیه سازی شرایط تپش قلب شما بعد ورزش انجام می شود. این به پزشک اجازه می دهد تا عملکرد قلب شما را تحت استرس بررسی کند. این روش یکی از روش های تست استرس است.

اکو سه بعدی

در اکو سه بعدی (3 بعدی) از اکو از راه مری یا ترانس توراسیک برای ایجاد یک تصویر 3 بعدی از قلب استفاده می شود. این روش شامل استفاده از چندین تصویر از زوایای مختلف است، که قبل از جراحی دریچه قلب استفاده می شود. از اکوکاردیوگرافی سه بعدی برای تشخیص مشکلات قلبی در کودکان نیز استفاده می شود.

اکو جنین

اکو جنین زمانی که مادران باردار در هفته های 18 تا 22 بارداری هستند، استفاده می شود. پروب روی شکم مادر قرار می گیرد تا مشکلات قلبی در جنین بررسی شود. این آزمایش برای کودک متولد نشده بی خطر تلقی می شود زیرا برخلاف اشعه ایکس از اشعه استفاده نمی کند.

خطرات اکو قلب

برخلاف سایر روش های تصویربرداری، مانند اشعه ایکس، در اکو از اشعه استفاده نمی شود. از این رو اکو بسیار ایمن در نظر گرفته می شود.
اکوکاردیوگرام ترنس توراسیک اگر بدون تزریق کنتراست انجام شود هیچ خطری ندارد. تنها ممکن است هنگامی که الکترودهای نوار قلب از روی پوست شما برداشته می شوند، به صورت جزئی احساس ناراحتی کنید.
در صورت استفاده از تزریق ماده حاجب، اندکی خطر از عوارض این ماده مانند واکنش آلرژیک به ماده حاجب وجود دارد. در بیماران باردار که اکوکاردیوگرام دارند نباید از کنتراست استفاده شود.
شایع ترین عارضه جانبی در اکو از راه مری گلودرد به دلیل تحریک پشت گلو است. همچنین ممکن است به دلیل داروی آرام بخشی که حین اکو استفاده می شود کمی احساس آرامش یا خواب آلودگی کنید. همچنین در این روش احتمال کمی وجود دارد که پروب، مری را خراشیده و باعث تحریک آن شود. در موارد بسیار نادر، می تواند مری را سوراخ کرده و یک عارضه بالقوه تهدید کننده زندگی به نام سوراخ مری ایجاد کند.
در اکوکاردیوگرام استرس، دارو یا ورزش مورد استفاده برای بالا بردن ضربان قلب می تواند به طور موقت باعث ضربان قلب نامنظم شود یا حمله قلبی را تسریع کند. این روش تحت نظارت خواهد بود، که خطر واکنش جدی را کاهش می دهد.

از این رو مهم است که اکو در مراکز معتبر و زیر نظر متخصص قلب و عروق  یا اکو باتجربه انجام شود.


دیدگاه کاربران

0 دیدگاه
  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  instagram logo call button