کاردیوورژن قلب چیست و در چه مواردی استفاده می شود؟

کاردیوورژن قلب (Cardioversion) یک روش پزشکی است که ریتم طبیعی قلب را در افرادی که دارای انواع خاصی از ضربان قلب غیر طبیعی (آریتمی) هستند، باز می‌گرداند. کاردیوورژن قلبی معمولاً با فرستادن شوک‌های الکتریکی به قلب از طریق الکترودهایی که روی قفسه سینه قرار می‌گیرد، انجام می‌شود. همچنین امکان انجام کاردیوورژن با دارو وجود دارد.
Cardioversion معمولاً یک روش برنامه‌ریزی‌شده است که در بیمارستان انجام می‌شود. شما می‌توانید همان روز عمل به خانه خود برگردید. برای اکثر مردم، کاردیوورژن قلبی به سرعت ریتم طبیعی قلب را باز می‌گرداند.

کاردیوورژن قلب چیست

چرا کاردیوورژن  انجام می‌شود؟

Cardioversion می‌تواند ضربان قلب خیلی سریع (تاکی کاردی) یا نامنظم (فیبریلاسیون) را اصلاح کند. کاردیوورژن قلبی معمولاً برای درمان افرادی که فیبریلاسیون دهلیزی یا فلاتر دهلیزی دارند انجام می‌شود. این شرایط زمانی اتفاق می‌افتد که سیگنال‌های الکتریکی که به طور معمول ضربان قلب شما را با یک ریتم منظم تپش می‌کند به درستی از داخل حفره‌های فوقانی قلب شما عبور نکند.
کاردیوورژن قلبی معمولاً از قبل برنامه‌ریزی شده است اما گاهی اوقات در شرایط اضطراری انجام می‌شود.
کاردیوورژن معمولاً با شوک‌های الکتریکی انجام می‌شود که در حالی که شما آرام هستید، از طریق الکترودهایی که به سینه شما متصل شده‌اند انجام می‌شود. کاردیوورژن الکتریکی به پزشک اجازه می‌دهد فوراً ببیند آیا این روش ضربان قلب طبیعی را بازیابی کرده است یا خیر.
کاردیوورژن الکتریکی زمان کمتری نسبت به کاردیوورژن که فقط با دارو انجام می‌شود، طول می‌کشد. اگر پزشک شما برای بازگرداندن ریتم قلب به شما استفاده از داروهای قلبی را توصیه کرد، شما شوک الکتریکی دریافت نخواهید کرد.
کاردیوورژن با دفیبریلاسیون متفاوت است، دیفیبریلاسیون یک عمل اورژانسی است که هنگامی انجام می‌شود که عملکرد قلب متوقف شده یا قلب به صورت بی فایده‌ای می‌تپد. دفیبریلاسیون شوک‌های قوی‌تری به قلب وارد می‌کند تا ریتم آن را تصحیح کند.

خطرات

عوارض کاردیوورژن الکتریکی رایج نیست. پزشک می‌تواند اقداماتی را برای کاهش خطر انجام دهد. خطرات عمده قلبی عروقی عبارت‌اند از:

جا به جا شدن لخته‌های خون: برخی از افرادی که ضربان قلب نامنظم دارند، لخته خون در قلب آنها وجود دارد. کاردیوورژن الکتریکی می‌تواند باعث حرکت این لخته‌های خون به سایر قسمت‌های بدن شما شود. این می‌تواند عوارض تهدید کننده زندگی مانند سکته مغزی یا لخته شدن خون در ریه‌ها را ایجاد کند.
در صورت لزوم، پزشک ممکن است داروهای رقیق کننده خون را قبل از عمل تجویز کند یا قبل از انجام کاردیوورژن لخته شدن خون در قلب شما را بررسی کند.

ریتم غیرطبیعی قلب: در موارد نادر، برخی از افرادی که کاردیوورژن می‌شوند، در طول یا بعد از عمل دچار مشکلات دیگر ریتم قلب می‌شوند. این یک عارضه نادر است. اگر این اتفاق بیفتد، معمولاً فقط چند دقیقه پس از عمل ظاهر می‌شود. پزشک شما می‌تواند داروها یا شوک‌های اضافی را برای رفع مشکل به شما بدهد.

سوختگی پوست: به ندرت، برخی افراد در محل قرارگیری الکترودها دچار سوختگی جزئی روی پوست خود می‌شوند.

عمل کاردیوورژن قلب را می‌توان در دوران بارداری انجام داد، اما توصیه می‌شود که در طول عمل ضربان قلب نوزاد کنترل شود.

نتایج کاردیوورژن قلبی

چگونه آماده کاردیوورژن شوید؟

روش‌های کاردیوورژن معمولاً از قبل برنامه‌ریزی شده است. با این حال، اگر علائم شما شدید باشد، ممکن است نیاز به انجام عمل جراحی قلب در شرایط اضطراری داشته باشید.
شما معمولاً چیزی در حدود هشت ساعت قبل از عمل نمی‌توانید چیزی بخورید یا بنوشید. پزشک به شما می‌گوید که آیا قبل از عمل از داروهای معمولی خود استفاده کنید یا خیر. اگر قبل از عمل از دارو استفاده می‌کنید، فقط آب کافی بنوشید تا قرص‌های خود را ببلعید.
قبل از عمل قلبی، ممکن است روشی به نام اکوکاردیوگرام مری برای بررسی لخته شدن خون در قلب انجام دهید. لخته‌های خون می‌توانند در اثر کاردیوورژن آزاد شده و عوارض تهدید کننده زندگی را ایجاد کنند. پزشک شما تصمیم می‌گیرد که آیا قبل از انجام عمل جراحی قلبی به اکو کاردیوگرام مری نیاز دارید یا خیر.
در صورت مشاهده لخته شدن خون، عمل جراحی قلبی عروقی شما سه تا چهار هفته به تعویق می‌افتد. در این مدت، شما از داروهای رقیق کننده خون استفاده می‌کنید تا خطر عوارض را کاهش دهید.

چیزی که می‌توانید انتظار داشته باشید

بهتر است از قبل بدانید که در طول انجام کاردیوورژن و بعد از آن چه چیزهایی ممکن است اتفاق بیفتد و می‌توانید انتظار چه چیزی داشته باشید.

در طول روش

به شما داروهایی از طریق IV تزریق می‌شود تا در طول عمل بخوابید تا هیچ گونه دردی از شوک‌ها احساس نکنید. شما ممکن است داروهای دیگری را از طریق IV برای کمک به بازسازی ضربان قلب خود دریافت کنید.
یک پرستار یا تکنسین چندین تکه بزرگ به نام الکترود را روی سینه شما قرار می‌دهد. الکترودها با استفاده از سیم به دستگاه کاردیوورژن (دفیبریلاتور) متصل می‌شوند. دستگاه ریتم قلب شما را ضبط می‌کند و شوک‌هایی را به قلب شما وارد می‌کند تا ریتم طبیعی قلب را بازیابی کند. این دستگاه همچنین می‌تواند ریتم قلب شما را تصحیح کند اگر پس از کاردیوورژن ضربان قلب شما بیش از حد آرام باشد.
شما از قبل بیهوش می‌شوید، و معمولاً کاردیوورژن الکتریکی تنها چند دقیقه طول می‌کشد.

بعد از عمل

کاردیوورژن الکتریکی به صورت سرپایی انجام می‌شود، به این معنی که می‌توانید همان روزی که عمل شما انجام شد به خانه بروید. شما یک ساعت یا بیشتر را در اتاق ریکاوری می‌گذرانید تا از نظر عوارض تحت نظارت دقیق قرار بگیرید.
شما به فردی نیاز دارید که شما را به خانه برساند و ممکن است تصمیم گیری شما تا چند ساعت پس از عمل تحت تأثیر قرار گیرد.
حتی اگر قبل از عمل لخته‌ای در قلب شما پیدا نشده باشد، حداقل تا چند هفته پس از عمل از داروهای رقیق کننده خون استفاده می‌کنید تا از ایجاد لخته‌های جدید جلوگیری شود.

نتایج کاردیوورژن

برای اکثر مردم، کاردیوورژن قلبی می‌تواند به سرعت ضربان قلب منظم را بازگرداند. ممکن است برای حفظ ریتم طبیعی قلب به روش‌های اضافی نیاز داشته باشید.
پزشک شما ممکن است تغییراتی در شیوه زندگی برای بهبود سلامت قلب شما و جلوگیری یا درمان بیماری‌هایی که باعث ایجاد آریتمی می‌شوند، مانند فشارخون بالا، پیشنهاد کند.

 • از مصرف کافئین و الکل خودداری کرده یا آن را محدود کنید
 • غذاهای سالم برای قلب بخورید
 • فعالیت بدنی خود را افزایش دهید
 • وزن سالم را حفظ کنید
 • ترک سیگار
 • سعی کنید استرس و عصبانیت را محدود یا مدیریت کنید
 • از نمک کمتری استفاده کنید، که می‌تواند به کاهش فشار خون کمک کند.

دیدگاه کاربران

0 دیدگاه
  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  instagram logo call button