اکوکاردیوگرافی قلب : هر آنچه باید درباره اکو قلب (اکوکاردیوگرام) بدانید!

اکوکاردیوگرافی یا اکوی قلب روشی پیشرفته تر از نوار قلب می باشد. این روش غیرتهاجمی شبیه نوار قلب بوده و چند دقیقه بیشتر به طل نمی انجامد. برای گرفتن نوار قلب فرد باید به پشت بخوابد، اما برای گرفتن اکوکاردیوگرام فرد باید به پهلو بخوابد. اکوی قلب می تواند تصویر دقیقی از دیواره های قلبی، دریچه ها، ابندای سرخرگها به متخصص قلب و عروق بدهد. توسط سونوگرافی یا اکو کردن امواج صوتی با فرکانس بالا می تواند تصویری از قلب بدهد.

اکوکاردیوگرافی

اکوکاردیوگرافی قلبی چیست ؟

اکوکاردیوگرافی یا اکو قلبی تستی است که با استفاده از امواج صوتی تصاویر متحرک از قلب گرفته می شود. اکو قلبی نیاز به بستری شدن ندارد. این آزمایش غیرتهاجمی بدون درد و بدون عمل جراحی می باشد. اکوکاردیوگرافی برای تشخیص مشکلات قلبی یا چگونگی کارکرد قلب شما به کار می رود.

اکوکاردیوگرافی در چه مواردی انجام می شود و چه افرادی به آن نیاز دارند ؟

 • اگر فرد دچار تب روماتیسمی شده باشد
 • در صورتی که فرد دچار حمله قلبی شده باشد.
 • اگر فرد دچار نارسایی قلبی باشد، علائمی مانند تنگی نفس و تورم در پاها و … را در خود احساس می کنند.
 • اکوکاردیدگرافی به پزشک کمک می کند که صداهای غیرطبیعی قلب، افزایش ضخامت بطن ها و لخته خون یا تومورهای مغزی شده ند را تشخیص می دهد.
 • اگر فرد دارای نقص مادرزادی باشد.
 • اگر فرد در قفسه سینه خود درد غیرقابل توجیه داشته باشد.
 • در صورتی که فرد دارای صداهای غیرطبیعی قلب باشد.

اکوکاردیوگرافی چه چیزی را نشان می دهد ؟

اکوکاردیوگرافی اندازه و شکل قلب، نحوه عملکرد قلب ، ضعف در دیواره یا بخشی از قلب و عدم کارکرد صحیح آن، مشکلات دریچه قلبی، لخته خون در قلب.

نحوه انجام اکوکاردیوگرافی قلب به چه صورت است ؟

در این حالت فرد ابتدا به پهلو یا پشت می خوابد. و پزشک ژل مخصوص را بر روی پروب می ریزد و بر روی سینه شما حرکت می دهد. (در برخی از انواع اکو نمک یا رنگ مخصوصی به یکی از رگها تزریق می شود که قلب تصاویر اکو واضح تر نمایش داده شود. ). EKG آزمایشی است که فعالیت الکتریکی قلب را ثبت می‌کند. برای انجام اکوکاردیوگرافی الکترود‌هایی به قفسه سینه شما وصل می‌شود تا اکو انجام شود.
امواج صوتی تصاویری از قلب شما و دریچه های آن ایجاد می کنند. در اکوکاردیوگرافی از اشعه ایکس استفاده نمی شود. سپس حرکت قلبی شما بر روی صفحه ویدیویی نمایش داده می شود. یک نوار ویدئو یا یا عکس از قلب می تواند ارائه دهد. بهنگام انجام تست  نیز شما کاملا هوشیار هستید و می توانید ویدئورا ببینید. انجام تست برای مدت 15 الی 20 دقیقه زمان میبرد. همچنین به علت غیر تهاجمی بودن آن درد و عوارض جانبی ای ندارد. در طی اکو ممکن از فرد خواسته شود که موقعیت خود را تغییر دهد یا نفس خود را برای مدت کوتاهی حبس کند، زیرا این کار موجب می شود فرد تصاویر بهتری از قلب دریافت کند.
برای داشتن تصاویر واضح تر پروب را به قلب شما نزدیکتر می کنند که در این حالت اکوکاردیوگرافی از طریق مری انجام می شود.

انواع اکوکاردیوگرافی

انواع اکوکاردیوگرافی

نوع اکوکاردیوگرافی به این دارد که متخصص قلب و عروق به چه اطلاعاتی نیاز داشته باشد.

اکوکاردیوگرام قفسه سینه یا ترانسوراژیک

پژواک ‌نگاری قفسه‌ گذر (Transthoracic Echocardiography) : در این حالت تکنسین ژل را بر روی دستگاه مبدل پخش می کند، سپس مبدل را بر روی پوست فشار می دهد. این دستگاه موج صدای اکو شده را از قلب شما ثبت خواهد کرد. و رایانه صدا ها را به تصویر متحرک تبدیل می کند. هدف از این کار تابش پرتو سونوگرافی از طریق قفسه سینه است. در صورتی که ریه ها یا دنده های اجازه ندهند که بخشی از قلب شما دیده شود، این امکان وجود دارد که عاملی تقویت کننده به صورت وریدی به شما تزریق شود. این عامل تزریق شده بیخطر است و تصاویری با وضوح بالاتری را نشان می دهد.

اکوکاردیوگرام مری یا ترانسوفاژیال

پژواک‌ نگاری مری ‌گذر (Transesophageal Echocardiography) : از این اکو زمانی استفاده می شود که متخصص قلب و عروق به تصاوی دقیق تری نیاز داشته باشد و گرفتن تصویر واضح از قلب شما سخت است. این روش به این صورت انجام می پذیرد که ابتدا گلوی شما بی حس شده و به آن داروی آرام بخش تزریق می شود. سپس لوله ای انعطاف پذیر که حاوی دستگاه مبدل است به سمت پایین گلو و درون دهان یا مری میفرستد. مبدل دای اکو شده را از قلب را می تواند ثبت کند. رایانه اکو صداها را به تصاویر متحرک در مانیتور تبدیل و متخصص قلب و عروق می تواند نتایج را از روی مانیتور ببیند. بعد از تکمیل تست پروب از دهان شما بیرون کشیده شده و به فرد احساس سرفه خواهد داد.

اکوکاردیوگرافیداپلر

اکوکاردیوگرام داپلر می تواند مشکلات جریان و فشار خون را در شریان های قلب را بررسی کند و در صورت موجود بودن مشکل آن را تشخیص دهد. سیگنال داپلر می تواند سرعت و گردش خون را در قلب اندازه گیری کند. جریانی که در مانیتور در این سونوگرافی نشان داده شده به گونه رنگ آمیزی خواهد شد که می تواند به پزشک کمک کند که هر مشکلی را تشخیص دهد.

اکوکاردیوگرام استرس

پژواک ‌نگاری تنشی (Stress Echocardiography) : در این نوع از اکوکاردیوگرام برای بررسی بررسی مشکلات کرونری فرد باید استرس داشته باشد یا در حین ورزش باشد. بعضی از مشکلات قلبی مربوط به شریان هایی که خون مورد نیاز را تامین می کنند در حین ورزش کردن رخ خواهد داد. اکوکاردیوگرام اطلاعات مربوط به انسداد شریان قلبی را ارائه می دهد. در این روش تصاویر قلب بیمار قبل و بلافاصله بعد از تردمیل یا دوچرخه ثابت گرفته می شود.در صورتی که فرد شرایط لازم برای ورزش کردن را نداشته باشد به بیمار دارویی تزریق می شود که که پمپاژ قلب را به حدی برساند که بنظر می رسد که فرد در حال ورزش کردن است.

اکو قلب جنین

پژواک‌ نگاری قلب جنین (Fetal Echocardiography) : در این اکو امکان تشخیص نارسایی های قلب در مراحل اولیه رشد جنین فراهم می شود. این روش برای بیماری های مادرزادی و آریتمی های قلب استفاده می شود. اکوکاردیوگرافی از هفته 16 بارداری به بعد قابل انجام است و برای مادر و جنین خطر یا عارضه ای ندارد و انجام آن برای تمام جنین ها لازم نیست. موارد زیر شرایط لازم برای انجام اکو جنین می باشد:

 • مصرف دارو‌های تراتوژن در زمان حاملگی مانند الکل، آمفتامین، ضدتشنج‌ها، لیتیوم ویتامین A، وارفارین
 • مصرف دارو‌های ضد انعقادی
 • داشتن سابقه بیماری‌های قلبی مادرزادی در خانواده
 • مادرانی که سابقه نازایی و استفاده از روش‌های کمک باروری داشته‌ اند.
 • بیماری‌های متابولیکی از جمله دیابت، فنیل کتونوری، لوپوس
 • بیماری‌های عفونی مثل سرخچه، سیتومگالوویروس، آنتروویروس‌ها و پاروویروس‌ها
 • عفونت؛ لوپوس، پاروویروس، سرخچه، فنیل کتونوری
 • وجود لکه اکوژن در سونوگرافی
 • چند قلویی
 • سقط مکرر
 • IVF
 • NT غیرطبیعی در سونوگرافی
 • کودک قبلی با CHD

شرایط جنین برای لزوم انجام اکو قلب جنین

 • اختلالات اضطراری و عمده
 • کاروتیپ جنین غیرطبیعی
 • افزایش ضخامت کیسه
 • غده عصبی غیرطبیعی
 • هیدروپس
 • آریتمی قلب جنین
 • دیستیکتومی جنین
 • تشخیص بیماری‌های کروموزومی در دوران جنینی
 • شک به سندرم‌های ژنتیکی از قبیل: داون، تریزومی 18 و …

خطرات اکوکاردیوگرافی

 • در اکو مری آسیب به مری مانند خونریزی
 • واکنش به داروهایی که برای تسکین در طول درمان به وی داده می شود. این عوارض مانند حالت تهوع و تنگی نفس می باشد.
 • گلودرد

قبل از اکوکاردیوگرافی

اکوکاردیوگرافی در مطب یا بیمارستان انجام می گیرد. در صورت داشتن اختلال و مشکل در مری بهتر است از 8 ساعت قبل ناشتا باشید. اگر استرسی هستید بهتر است تست استرس را انجام دهید.

بعد از اکوکاردیوگرافی

بعد از انجام اکو قلب فرد می تواند فعالیت های روزانه خود را از سربگیرد.

در صورت طبیعی بودن اکوکاردیوگرام ممکن است به آزمایش دیگری احتیاج نداشته باشید. ولی در صورت غیرطبیعی بودن آن ممکن است نیاز باشد برای بررسی های بیشتر به متخصص قلب و عروق مراجعه کنید.

در صورت انجام اکو مری ممکن است در گلوی خود احساس درد داشته باشید.

جواب اکوکاردیوگرافی چه چیزی را نشان می دهد ؟

ایجاد شدن تغییر در اندازه قلب

دریچه های ضعیف شده یا آسیب دیده قلب، که فشار خون بالا و بیماری هایی که موجب بزرگ شدن بطن های قلب و یا ضخیم شدن دیواره های قلب به طور غیر طبیعی خواهد شد.

قدرت پمپاژ

اندازه گیری های بدست آمده از اکوکاردیوگرام شامل درصد خون پمپ ده از بطن پر شده با ضربان قلب و حجم خون پمپ شده توسط قلب در یک دقیقه  (کسر تخلیه یا برون ده قلبی) می باشد. در صورتی که قلب قادر به پمپاژ خون به اندازه کافی نباشد موجب نارسایی خواهد شد.

آسیب به عضله قلب

تمام قسمت های دیواره قلب به طور عادی در پمپاژ قلب نقش خواهند داشت. بخش هایی از دیواره قلب که ضعیف هستند که این زمانی است که بر اثر حمله قلبی آسیب دیده باشد یا اکسیژن کمی دریافت کند.

مشکلات دریچه قلب

اکوکاردیوگرام نشان می دهد که دریچه قلب به اندازه کافی باز خواهند شد. و جریان خون کافی به قلب برسد و به اندازه کافی بسته شود که جریان خون خون قطع نشود.

نقص قلب

اکوکاردیوگرام مشکلات مربوط به بطن های قلب و مشکلات غیرطبیعی بین قلب و رگ های خونی اصلی و نقص های پیچیده قلبی مادرزادی را نشان خواهد داد.

قیمت اکوی قلب یا اکوکاردیوگرافی

هزینه اکوی قلب به نوع اکوی مورد نیاز بیمار و تعداد دفعات مورد نیاز اکو نیاز دارد. همچنین با توجه به نوع بیمه ممکن است هزینه پرداختی توسط بیمار فرق کند. مهمتر از همه، نوع و دقت دستگاه مرکز اکوی قلب نیز بر تعیین هزینه اکو تأثیر دارد.


دیدگاه کاربران

0 دیدگاه
  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *