سوفل قلبی یا صدای اضافه قلب : برای مقابله با این عارضه چه باید کرد؟

سوفل قلبی می‌تواند در افراد در هر سنی رخ دهد و در بیشتر موارد نشان‌دهنده وضعیت جدی قلب، دریچه‌های قلب یا رگ‌های خونی است. درمان سوفل قلبی بر اساس شرایط زمینه‌ای است، بنابراین می‌تواند نشانه‌ای از مشکلات قلبی مختلف باشد. لازم است علت سوفل قلب توسط متخصص داخلی (متخصص قلب) مشخص شود. هنگام گوش‌دادن به قلب با گوشی پزشکی، با هر ضربان قلب دو آهنگ شنیده می‌شود، صدای قلب اول و صدای قلب دوم. معمولاً بین دو ضربان قلب کاملاً بی‌صدا است. اولین صدای قلب (“صدای تنش عضلانی”) با فشرده‌سازی خون در حفره‌های قلب هنگام انقباض قلب تولید می‌شود.

صدای دوم قلب (“صدای بسته‌شدن دریچه) از بسته‌شدن دریچه‌های قلب می‌آید که شریان اصلی (آئورت، دریچه آئورت) یا شریان ریوی (شریان ریوی، دریچه ریوی) را از حفره‌های قلب جدا می‌کند. سوفل‌قلب صداهای قابل شنیدن بین صدای اول و دوم یا بعد از صدای دوم (یعنی بین صدای دوم و بعدی، اول) است. زمانی که قلب خون را به شریان بزرگ بدن (آئورت) و شریان پالس ریوی (سیستول) پمپاژ می‌کند، در طول انقباض قلب ایجاد می‌شود.

علائم سوفل قلبی

سوفل قلب چگونه ایجاد می‌شود؟

وقتی خون آزادانه در قلب جریان دارد، آرام و یکنواخت جریان دارد. هنگامی که گردش خون با مانعی مانند انقباض یا نشتی در دریچه قلب مواجه می‌شود، جریان‌های گردابی ایجاد می‌شوند و باعث ایجاد صدا می‌شوند.

این جریان‌های گردابی می‌توانند در نتیجه آسیب دریچه قلب یا تغییرات در قلب ایجاد شوند. اما همچنین سرعت جریان بالاتر از خون معمولی یا غلیظ‌تر می‌تواند باعث ایجاد جریان‌های گردابی بدون وجود خطاهای دیگر شود. اکثر سوفل‌های قلبی در بزرگسالان به طور تصادفی کشف می‌شوند و اغلب فقط در طول معاینه پزشکی آشکار می‌شوند. بسیاری از بزرگسالان مبتلا به سوفل قلبی قلب سالمی دارند. شایع‌ترین سوفل قلب در بزرگسالان، سوفل سیستولیک قلب است، زمانی که قلب خون را به داخل رگ ها پمپاژ می‌کند. در بسیاری از موارد، این فقط نشانه آن است که قلب بیشتر از حد طبیعی خون پمپاژ می‌کند، مانند تب، متابولیسم بالا، بارداری یا کم‌خونی. سوفل‌قلب همچنین می‌تواند نشانه یک بیماری قلبی مانند نقص دریچه قلب باشد.

علل ایجاد سوفل قلبی

 دلایل زیادی وجود دارند که می‌توانند این بیماری را ایجاد کنند. به طور کلی دلایل ایجاد سوفل‌قلبی به دو دسته شایع و نادر تقسیم می‌شوند. شایع‌ترین علت سوفل قلب، افزایش گردش خون است.

علل شایع:

افزایش گردش خون در صورت کم‌خونی، پرکاری تیروئید، بارداری، تب، نبض بالا یا نبض بسیار کند در ورزشکاران با عملکرد بالا امکان‌پذیر است.

 • سفتی و کلسیفیه شدن دریچه‌های قلب به‌ویژه دریچه آئورت به دلیل تصلب شرایین
 • این امر برای 25 درصد افراد بالای 65 سال و 35 درصد افراد بالای 70 سال صدق می‌کند.
 • باریک شدن قابل‌توجه دریچه‌های قلب (تنگی دریچه آئورت) تنها در 2 تا 3 درصد از افراد قابل تشخیص است.
 • همچنین از اسکلروز دریچه آئورت نیز می‌تواند صحبت کرد.
 • تنگی آئورت
 • این باریک شدن دریچه آئورت است که در مرحله گذار از بطن چپ به شریان اصلی (آئورت) است. جریان خون از قلب مسدود می‌شود.
 • منجر به سوفل سیستولیک قلب می‌شود.
 • این بیماری ممکن است منجر به درد قفسه سینه (آنژین صدری)، تنگی نفس هنگام ورزش یا سرگیجه شود.
 • نارسایی میترال
 • نشتی دریچه قلب بین دهلیز چپ و بطن چپ
 • مقداری از خون از بطن چپ هنگامی که می‌خواهد به شریان اصلی پمپ شود، به‌اشتباه به دهلیز بازمی‌گردد. این منجر به سوفل سیستولیک قلب می‌شود. بنابراین قلب باید کار بیشتری انجام دهد.
 • این نقص ممکن است تا سال‌ها قابل‌توجه نباشد تا اینکه منجر به نارسایی قلبی (نارسایی قلبی) همراه با تنگی نفس شود.
 • نارسایی آئورت
 • نشتی دریچه قلب بین شریان اصلی (آئورت) و بطن چپ
 • مقداری از خون از شریان اصلی به قلب بازمی‌گردد
 • منجر به سوفل قلبی دیاستولیک می‌شود
 • این وضعیت می‌تواند منجر به آنژین صدری و نارسایی قلبی با مشکل در تنفس شود.
 • پریکاردیت یا التهاب پریکارد

این بیماری اغلب پس از حمله قلبی یا پس از عفونت مجاری تنفسی توسط ویروس ها ایجاد می‌شود، به‌ندرت در نتیجه نارسایی کلیه، سرطان، بیماری های بافت همبند یا به‌عنوان عارضه‌ای در جراحی قلب باز ایجاد می‌شود.تب و درد مرکزی قفسه سینه که هنگام تنفس و درازکشیدن بدتر می‌شود، اغلب همراه است. تسکین زمانی رخ می‌دهد که به جلو خم شوید.هنگام گوش‌دادن به قلب، صدای مالش شنیده می‌شود.

علل نادر:

 • تنگی دریچه میترال
 • باریک شدن دریچه قلب بین دهلیز چپ و بطن چپ.
 • جریان خون از دهلیز به داخل محفظه مسدود می‌شود.
 • در گذشته، اغلب پس از تب روماتیسمی ظاهر می شد .
 • از آنجایی که این روزها بسیار نادر است، این نقص دریچه نیز به‌ندرت رخ می‌دهد.
 • منجر به سوفل قلبی دیاستولیک می‌شود.
 • این بیماری می‌تواند منجر به فیبریلاسیون دهلیزی و تنگی نفس شود.
 • نقایص مادرزادی قلب
 • اشکال کمتر و شایع نقص دریچه قلب
سوفل قلبی در کودکان

تشخیص بیماری سوفل قلبی

برای تعیین علت سوفل قلب، پزشک ابتدا با کمک گوشی پزشکی به صدای قفسه سینه بیمار گوش می‌دهد. او یک سوفل قلبی که احتمالاً رخ می‌دهد را بر اساس میزان صدا و زمانی که آن را می‌شنود توصیف می‌کند.

اگر مشکوک به یک بیماری زمینه‌ای جدی وجود داشته باشد، متخصص پزشکی گزینه‌های تشخیصی دیگری در دسترس دارد که او را قادر می‌سازد سوفل قلب را به طور قابل‌اعتماد ارزیابی کند. اینها برای مثال، EKG ، EKG استرس و سونوگرافی قلب هستند که اطلاعاتی در مورد عملکرد و ظاهر اندام ارائه می‌دهند. آزمون کاتتریزاسیون قلبی نیز می‌تواند علت سوفل‌قلبی را نشان دهد.

چه زمانی باید به دکتر مراجعه کرد؟

سوفل‌های غیرمعمول قلب تقریباً همیشه با اختلال در عملکرد قلب ارتباط دارد، به همین دلیل است که همیشه باید با پزشک مشورت شود. متخصصان داخلی و متخصصان قلب به‌عنوان متخصصان مسئول برای سوفل قلبی مورد تقاضا هستند.

سوفل‌قلبی که نیاز به درمان دارد را نباید به‌عنوان تپش طبیعی شناخته شده قلب بررسی کرد، بلکه صداهای قلبی است که از آن منحرف می‌شوند. یک فرد نگران همیشه سوفل‌های قلبی غیرمعمول را در خود درک نمی‌کند. اغلب این پزشک خانواده است که هنگام گوش‌دادن به آن با آن مواجه می‌شود. این را می‌توان به‌عنوان بخشی از یک معاینه معمول یا معاینه برای بیماری دیگری انجام داد، اما همچنین زمانی که به دلیل مشکلات قلبی به پزشک مراجعه می‌کنید.

سوفل قلب زمانی رخ می‌دهد که قلب به طور غیرطبیعی تغییر کند. اینها بیشتر نقص در عروق قلب یا دریچه‌های قلب هستند. نقایص قلبی به اشکال مختلف ظاهر می‌شود. تمرکز روی رگ‌های قلب منقبض و دریچه‌های قلب است که به طور کامل بسته نمی‌شوند. پزشکان بین سوفل قلبی سیستولیک و دیاستولیک تفاوت قائل می‌شوند. در حالی که سوفل قلب سیستولیک همیشه زمینه پاتولوژیک ندارد، سوفل قلب دیاستولیک همیشه با یک بیماری قلبی جدی مرتبط است.

برای شفاف‌سازی صداهای قلب، متخصص داخلی یا متخصص قلب روش‌های معاینه مختلفی مانند EKG، سونوگرافی یا معاینه کاتتر قلب را در دسترس دارد. درمان سوفل قلب بر اساس دانش به دست آمده از این است.

بسته به علت سوفل قلب، متخصص داخلی درمان مناسب را آغاز می‌کند. اگر سوفل قلب بی‌ضرر در کودکان، نوجوانان یا زنان باردار باشد، معمولاً منتظر می‌مانند و قرار ملاقات بعدی را برای معاینه ترتیب می‌دهند.

تشخیص در نوزادان

با این حال، به‌ویژه در نوزادان و کودکان نوپا، نظارت دقیق سوفل‌قلب برای جلوگیری از مشکلات جدی قلبی ضروری است. در صورت وجود مشکل در دریچه‌های قلب، بسته به‌شدت، صبر کنید یا درمان مناسب را شروع کنید. این می‌تواند به این معنی باشد که بیمار باید دارو مصرف کند، اما همچنین می‌تواند به این معنی باشد که برای دادن دریچه قلب جدید به بیمار یک عمل جراحی لازم است. در هر صورت، در صورت بروز سوفل قلبی، باید با متخصص داخلی ویا متخصص قلب مشورت شود تا شدت بیماری و درمان موردنیاز به نحو مطلوب ارزیابی شود. بسته به‌شدت بیماری زمینه‌ای، درمان سوفل قلبی بهتر یا بدتر عمل می‌کند.

عوارض سوفل قلبی

سوفل قلب که رخ می‌دهد می‌تواند افراد مبتلا را بدون معاینه پزشکی در شرایطی تهدیدکننده زندگی قرار دهد. سوفل قلب ممکن است شدیدتر شود و بیشتر رخ دهد. خطر نارسایی قلبی یا مزمن شدن علائم وجود دارد. اغلب صداها باعث ایجاد ترس در فرد موردنظر می‌شود.

سوفل‌قلب می‌تواند باعث شود که بیمار از ناراحتی عاطفی شدید رنج ببرد. در موارد شدید، می‌تواند باعث ایجاد یک اختلال اضطرابی یا حمله پانیک شود. فرد موردنظر از احساس تهدید دائمی رنج می‌برد که می‌تواند جان خود را به دلیل نارسایی قلبی از دست بدهد. او بی‌قرار، تحریک‌پذیر و احتمالاً هیستریک می‌شود.

چگونه از ابتلا به سوفل قلبی پیشگیری کنیم؟

برای جلوگیری از ایجاد سوفل‌های قلبی، یک سبک زندگی سالم همراه با ورزش زیاد توصیه می‌شود. معاینات منظم با پزشک اطلاعات اولیه در مورد مشکلات احتمالی قلبی را ارائه می‌دهد. مخصوصاً در مورد نوزادان و کودکان، معاینات با متخصص اطفال باید حتماً انجام شود، زیرا پزشک اطفال همیشه ضربان قلب کودک را از نظر این بیماری  احتمالی بررسی می‌کند.

اقداماتی که می‌توانید خودتان انجام دهید

سوفل‌قلب همیشه باید توسط پزشک خانواده یا متخصص قلب شما روشن شود. برای معاینه پزشکی می‌توان از اقدامات مختلف و درمان‌های خانگی استفاده کرد. اول از همه، کاهش استرس بر قلب و گردش خون با حفظ یک سبک زندگی سالم مهم است. افراد مبتلا معمولاً از ضعف قلب رنج می‌برند و بنابراین باید مراقبت کنند. تا زمانی که علت این بیماری مشخص نشده است، باید از انجام فعالیت‌های طاقت‌فرسا اجتناب شود. صداهایی که در زیر استخوان ترقوه بلندترین هستند (صدای ماشین) نشان‌دهنده بازبودن مجرای شریانی است و نیاز به توضیح پزشکی دارد. اگر مشکوک به سوفل قلبی سیستولیک یا دیاستولیک باشد، باید یک دفترچه خاطرات پزشکی تهیه شود که در آن نوع و شدت صداها و همچنین علائم همراه احتمالی ثبت شود.

سوفل‌های قلبی مانند تپش یا زمزمه نباید پاتولوژیک باشند. گاهی اوقات برای رفع صداها کافی است بدن را از طریق خواب آرام کنید و از استرس دوری کنید.سوفل‌های قلبی ناشی از ضربان قلب را می‌توان با تنفس عمیق تسکین داد. اما اساساً همه انواع سوفل‌های قلبی باید توسط پزشک معاینه شوند.


دیدگاه کاربران

0 دیدگاه
  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  instagram logo call button