در اکو قلب چه چیزهایی مشخص میشود؟ + تفسیر اصطلاحات

اکو قلب روش تشخیصی برای کمک به پزشک برای تشخیص مشکلات قلبی یا چگونگی عملکرد قلب به کار می رود. برای انجام این آزمایش فرد نیازی به بستری شدن ندارد. اکوکاردیوگرافی یا همان اکو قلب توسط امواج صوتی قادر است تصاویری را ازقلب شما تهیه کند که پزشک با استفاده از این تصاویر می کند بیماری های قلبی را شناسایی کند. در اکو قلب ضربان قلب، میزان پمپاژ خون توسط قلب مشاهده می شود. 

در اکو قلب چه چیزهایی مشخص میشود

اکو قلب چیست ؟

همانطور که گفته شد، در اکو از امواج صوتی استفاده می کند که در آن تصاویری از اتاقک ها، دریچه ها، دیواره های قلب، آئورت ، شریان ها و رگ ها که به قلب متصل هستند را نشان می دهد. این کار توسط دستگاه ترنسدیوسراز طریق قفسه سینه می تاند این کار را انجام دهد. این دستگاه با تولید امواج صدا به سمت قلب بعد از برخورد با قلبدوباره برمیگردد. این امواج به تصاویری تبدیل می شوند که از طریق مانتیور قابل دیدن می باشد. 

انواع اکو قلب

اکو قلب از روی قفسه سینه 

این نوع از اکو قلب تستی بدون تهاجم می باشد. روش کار به این شکل است که ژلی را بر روی قفسه سینه فرد میریزد و با استفاده از دستگاه ترنسدیوسر آن را بر روی قفسه سینه کشیده و امواج صوتی را به قلب می فرستد. این امواج برمیگردد و امواج صوتی را از قلب شما ضبط کرده و به تصویر متحرک تبدیل کرده و بر روی نمایشگر آن را نشان می دهد. در صورتی که تصویر قلب واضح نباشد، ممکن است نیاز باشد مقدار کمی کنتراست درون ورید تزریق شود تا ساختار قلب مشخص شود. 

اکو قلب از طریق مری 

در این فرآیند لوله انعطاف پذیر ترنسدیوسر از طریق گلو به درون مری فرستاده خواهد شد. در این حالت ترنسدیوسر می تواند یک موقعیت مستقیم داشته و تصاویری با جزئیات بیشتر را از قلب شما تهیه خواهد کرد. در این حالت پزشک گلوی شما را بی حس می کند.  

اکوی قلب داپلر

اکو داپلر در بیشتر اکوهای قفسه سینه و از راه مری استفاده خواهند شد که برای ارزیابی جریان و فشار خون درون شریان های قلبی مورد استفاده قرار می گیرند. گاهی جریان خون بر روی مانیتور به صورت رنگی نشان داده شده تا پزشک هر مشکلی را مشخص کند. زمانی که امواج صورتی از سلول های خونی که از قلب و عروق فرد می گذرد پرش می کنند حالت صدا تغییر می یابد. این تغییر سیگنال داپلر می تواند سرعت و جهت جریان خون قلب را اندازه گیری نماید. 

تست استرس یا ورزش

برخی از مشکلات قلبی، مخصوصا آنهایی که شریان کرونری را درگیر کرده اند به هنگام فعالیت جسمی اتفاق می افتند. این تست زمانی گرفته می شود که فرد بر تردمیل یا دوچرخه ایستا باشد. در صورتی که امکان ورزش کردن برای فرد وجود نداشته باشد، دارویی به شما تزریق می شود که قلب شما در زمان ورزش فعالیت خواهد کرد. 

از اکو قلب چه زمانی استفاده می شود؟

بعد از ذکر علائمی مانند درد قفسه سینه، تنگی نفس و غیره توسط فرد پزشک ممکن است تصور کند که این علائم از وجود مشکلاتی در دریچه ، حفره قلب و مشکلات قلبی خبر می دهد اکو قلبی را برای شما تجویز خواهد کرد. از اکو قلب می توانید برای ارزیابی قلب جنین در رحم نادر قبل از تولد نیز استفاده شود. 

اکو قلب چگونه انجام می شود

اکو قلب چگونه انجام می شود؟

ابتدا روی تخت به پشت یا پهلو دراز بکشید، سپس پزشک ژل مخصوصی را بر روی وسیله میریزد و سپس آن را بر روی قسمت سینه شما حرکت می دهد. سپس امواج ماورای صوت تصویری از قلب و دریچه های آن ایجاد و بر روی صفحه نمایش نشان می دهد. این فرآیند کمتر از 15 الی 20 دقیقه زمان میبرد و درد و عوارض جانبی ندارد و پزشک درباره نتیجه آن با شما صحبت خواهد کرد. 

اکوی قلب چه چیزی را نشان می دهد؟

در صورتی که پزشک تمایل داشته باشد ساختار کلی قلب را مشاهده کند و عملکرد آن را بررسی کند می تواند از این روش استفاده کند. 

اندازه و شکل قلب

پزشک می تواند اندازه و شکل قلب، ضخامت و حرکات دیواره های قلب ، ضعف یا آسیب در دریچه های قلبی، فشار خون بالا، بیماری هایی که می توانند موجب بزرگ شدن بیماری قلبی یا نازک شدن غیرطبیعی دیوار قلب شود، می تواند از آزمایش اکو قلب استفاده می شود. 

نحوه عملکرد کلی قلب و قدرت پمپاژ 

اکو قلب یا اکوکاردیوگرافی قادر است نحوه حرکت و جابجایی قلب، همچنین قدرت پمپاژ قلب را اندازه گیری کند. نسبت خونی در هر تپش قلب پمپ شده به خونی که در بطن وجود دارد و مقدار خونی که توسط قلب در مدت 1 دقیقه پمپ می شود را می تواند اندازه گیری شود. در صورتی که قلب نتواند خون را به مقدار مورد نیاز پمپاژ کند ممکن است موجب بروز نارسایی قلبی شود. 

آسیب به ماهیچه قلبی

به هنگام اکوکاردیوگرام پزشک دیواره های قلب را ارزیابی خواهد کرد. این دیواره ها به پمپاژ طبیعی قلب کمک می کنند. اگر قسمتی از قلب حرکت ضعیفی داشته باشد به هنگام حمله قلبی و یا به علت اکسیژن رسانی کم آسیب ببیند، که می تواند نشان دهنده بیماری های کرونری قلبی یا بیماری های مختلف باشد. 

وجود اختلالاتی در دریچه قلب

اکو قلب همچنین حرکت دریچه های قلب در زمان تپش قلب را نشان می دهد. همچنین می تواند مشخص کند که دریچه در زمانی که خون وارد آن می شود به اندازه کافی باز می شود و کاملا بسته می شود. همچنین دریچه های قلب باریک یا تنگ باشد را بررسی خواهد کرد.

تشخیص وجود نقص در قلب 

وجود نقص در حفره های قلب، ارتباط غیرطبیعی بین قلب و عروق خونی بزرگ ، نقص قلبی مادرزادی با اکو قلب مشخص می شود.

وجود لخته خون در حفره های قلب

در صورتی که در قلب فرد لخته خون وجود داشته باشد از طریق اکو قلب مشخص می شود.

وجود تومور یا رشد عفونی در اطراف دریچه قلب شما

در صورت وجود تومور یا رشد عفونی در اطراف دریچه قلب فرد، پزشک می تواند به راحتی توسط اکوکاردیوگرافی آن را تشخیص دهد. برای مثال اگر اخیرا سکته قلبی کرده باشید ، نیاز به آزمایش اکو است تا لخته های خون یا تومور های عامل سکته شناسایی شوند.

آزمایش اکو قلب همچنین می تواند موارد زیر را تشخیص دهد: 


دیدگاه کاربران

0 دیدگاه
    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    instagram logo call button