علائم هشدار دهنده ناراحتی قلبی : این 11 نشانه قلبی را هرگز نادیده نگیرید!

هر نشانه ای را که  در مورد علت آن مطمئن نیستید بررسی کنید. مخصوصا اگر 60 ساله یا بیشتر هستید، اضافه وزن، یا دیابت، کلسترول بالا یا فشار خون دارید. وی می گوید: “هرچه عوامل خطر بیشتری داشته باشید ، نگرانی شما درباره هر چیزی که ممکن است مربوط به قلب باشد بیشتر است.”
به خصوص مراقب این مشکلات باشید:

نشانه های مشکلات قلبی

علائم هشدار دهنده ناراحتی قلبی

1. ناراحتی قفسه سینه

این رایج ترین نشانه خطر قلبی است. اگر شریان مسدود شده یا سکته قلبی داشته باشید، ممکن است در قفسه سینه خود احساس درد، گرفتگی یا فشار داشته باشید.
پزشکان می گویند: “هرکسی کلمه متفاوتی برای این احساس دارد.” “بعضی از افراد می گویند مثل این است كه فیل روی آنها نشسته است. بعضی دیگر می گویند مثل حس نیشگون یا سوختن است.”
این حس معمولا بیش از چند دقیقه طول می کشد. و ممکن است هنگام استراحت یا انجام کار بدنی اتفاق بیفتد.
البته اگر این فقط یک درد مختصر است – یا اگر نقطه ای باشد که هنگام لمس یا فشار دادن آن بیشتر درد می گیرد- این مربوط به قلب شما نیست. اما همچنان باید توسط پزشک معاینه شوید. اگر علائم شدیدتر هستند و پس از چند دقیقه برطرف نشد ، باید با 115 تماس بگیرید.
همچنین ، به خاطر داشته باشید که بدون درد قفسه سینه ، می توانید مشکلات قلبی – حتی حمله قلبی – داشته باشید. این شرایط  در میان زنان شایع تر است.

2. حالت تهوع ، سوهاضمه ، سوزش معده یا درد معده

برخی از افراد در هنگام حمله قلبی این علائم را دارند. برخی حتی ممکن است استفراغ کنند. و زنان بیشتر از مردان این نوع علائم را گزارش می کنند.
البته به دلایل زیادی ممکن است ناراحتی معده داشته باشید که هیچ ارتباطی با قلب شما ندارد. اما باید توجه داشته باشید که ممکن است در هنگام حمله قلبی نیز اتفاق بیفتد. بنابراین اگر چنین احساسی دارید و در معرض ابتلا به مشکلات قلبی هستید، به پزشک اجازه دهید شما را معاینه کند، به خصوص اگر علائم دیگری را نیز از این لیست دارید.

3. دردی که به بازو گسترش می یابد

یکی دیگر از علائم کلاسیک حمله قلبی دردی است که از سمت چپ بدن حس می شود. پزشکان می گویند: این درد تقریبا همیشه از سینه شروع می شود و به سمت بیرون حرکت می کند، اما بیمارانی نیز هستند که عمدتا از ناحیه بازو درد دارند که بعد معلوم شده نشانه حملات قلبی است.”

4. احساس گیجی یا سبکی سر

درست است؛ در بسیاری از موارد ممکن است لحظه ای تعادل خود را از دست داده یا احساس ضعف کنید. شاید به اندازه کافی غذا یا نوشیدنی نخورده باشید، یا خیلی سریع ایستاده باشید. اما اگر ناگهان احساس ناپایداری می کنید و دچار ناراحتی قفسه سینه یا تنگی نفس می شوید، بلافاصله با پزشک تماس بگیرید.
پزشکان می گویند: “این می تواند به این معنی باشد که فشار خون شما کاهش یافته است زیرا قلب شما قادر به پمپاژ آنطور که باید باشد، نیست.”

5. درد فک یا گلو

به خودی خود ، درد گلو یا فک مربوط به قلب نیست. به احتمال زیاد، علت آن یک مسئله عضلانی، سرماخوردگی یا یک مشکل سینوسی است.
اما اگر در مرکز قفسه سینه خود درد یا فشاری دارید که به داخل گلو یا فک شما گسترش می یابد، می تواند نشانه حمله قلبی باشد. با 115 تماس بگیرید و برای اطمینان از اینکه همه چیز درست است، به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.

6. به راحتی خسته می شوید

اگر بعد از انجام کاری که در گذشته مشکلی برای انجام آن نداشتید ( مانند بالا رفتن از پله ها یا حمل مواد غذایی از ماشین ) به طور ناگهانی احساس خستگی یا کوفتگی کردید، بلافاصله با پزشک خود قرار ملاقات بگذارید. برای پزشک “این نوع تغییرات قابل توجه بیش از هر درد و رنجی که احساس می کنید مهم است.”
خستگی مفرط یا ضعف غیرقابل توجیه، گاهی اوقات به مدت چند روز ، می تواند یکی از علائم بیماری قلبی به ویژه برای خانم ها باشد.

علائم هشدار دهنده ناراحتی قلبی

7. خروپف

طبیعی است که هنگام چرت زدن کمی خرخر کنید. اما خروپف غیرمعمول با صدای بلند که به نظر می رسد نفس نفس می زنید یا انگار خفه می شوید، می تواند نشانه ای از آپنه خواب باشد. مخصوصا زمانی که شما در حالی که خوابید چندین بار در شب تنفس خود را متوقف می کنید. این باعث فشار اضافی بر قلب می شود.
پزشک می تواند بررسی کند که آیا به مطالعه خواب نیاز دارید یا خیر تا مطمئن شود آیا این بیماری را دارید یا خیر. اگر این کار را انجام دهید ، ممکن است به یک دستگاه CPAP نیاز داشته باشید تا تنفس شما هنگام خواب راحت شود.

8. تعریق

عرق سرد بدون هیچ دلیل مشخصی می تواند نشانه حمله قلبی باشد. اگر این اتفاق به همراه علائم دیگر رخ داد، با شماره 115 تماس بگیرید تا بلافاصله به بیمارستان بروید. سعی نکنید خودتان رانندگی کنید.

9. سرفه ای که خوب نشود

در بیشتر موارد، این نشانه ناراحتی قلبی نیست. اما اگر بیماری قلبی دارید یا می دانید در معرض خطر هستید ، به این احتمال توجه ویژه داشته باشید.
اگر سرفه طولانی مدتی دارید که مخاط سفید یا صورتی ایجاد می کند ، می تواند نشانه نارسایی قلبی باشد. این زمانی اتفاق می افتد که قلب نتواند خواسته های بدن را برآورده کند و باعث نشت خون به داخل ریه ها شود. از پزشک خود بخواهید بررسی کند که چه چیزی باعث سرفه شما شده است.

10. تورم پاها، ساق پا و مچ پا

این می تواند نشانه ای باشد که قلب شما خون را به اندازه موثر خوب پمپ نمی کند. وقتی قلب نتواند به اندازه کافی سریع پمپ کند، خون در رگ ها باقی می ماند و باعث تورم می شود.
نارسایی قلبی همچنین باعث می شود که کلیه ها نتوانند آب اضافی و سدیم را از بدن خارج کنند که منجر به تورم می شود.

11. ضربان قلب نامنظم

طبیعی است که قلب زمانی که شما عصبی یا هیجان زده اید سریع می تپد و هر چند وقت یک بار ضربان قلب کم یا زیاد شود. اما اگر احساس می کنید قلب شما بیش از چند ثانیه بیش از حد ضربان قلب می زند، یا اگر این اتفاق اغلب می افتد ، به پزشک خود بگویید.
در بیشتر موارد، این مسئله توسط چیزهای ساده حل می شود، مانند کافئین زیاد یا خواب کافی. اما گاهی اوقات، می تواند وضعیتی به نام فیبریلاسیون دهلیزی را نشان دهد که نیاز به درمان دارد. بنابراین از دکتر خود بخواهید که آن را بررسی کند.


دیدگاه کاربران

0 دیدگاه
    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    instagram logo call button