واریس پا چگونه تشکیل می‌شود؟ تشخیص و درمان آن

رگ‌های واریسی، به رگ‌های بزرگ و پیچ خورده بدن گفته می‌شود. این رگ‌ها می‌توانند در هر جایی از بدن ایجاد شوند، اما در پاها شایع‌تر هستند. هر سیاه‌ رگ سطحی ممکن است واریس شود. اما رگ‌هایی که بیشتر تحت تاثیر قرار می‌گیرند رگ‌های پا هستند. عارضه واریس به این دلیل است که ایستادن و راه رفتن به صورت عمودی باعث افزایش فشار در رگ‌های پایین تنه فرد می‌شود. وریدهای واریسی یک بیماری جدی محسوب نمی‌شوند. اما، آن‌ها می‌توانند ناراحت کننده باشند و می‌توانند منجر به مشکلات جدی‌تری شوند. در برخی مواقع باعث خجالت در افراد می‌شود. در این مقاله قصد داریم در مورد، واریس پا ، نحوه تشخیص و درمان آن صحبت کنیم. باما همراه باشید.

واریس پا

رگهای عنکبوتی چیست؟

رگ‌های عنکبوتی، نوع خفیف‌تری از رگ‌های واریسی، کوچک‌تر از رگ‌های واریسی هستند. و اغلب شبیه آفتاب‌زدگی یا «تار عنکبوت» هستند. رنگ آن‌ها قرمز یا آبی است و معمولاً روی صورت و پاها، درست زیر پوست یافت می‌شوند.

علت واریس پا چیست؟

واریس به دلیل افزایش فشار خون در سیاه رگ‌ها ایجاد می‌شود. رگ‌های واریسی در رگ‌های نزدیک به سطح پوست (سطحی) ایجاد می‌شوند. خون توسط دریچه‌های یک طرفه در سیاه رگ‌ها به سمت قلب حرکت می‌کند. هنگامی که دریچه‌ها ضعیف می‌‌شوند یا آسیب می‌بینند، خون می‌تواند در رگ‌ها جمع شود. این امر باعث بزرگ شدن سیاه رگ‌ها می‌شود. نشستن یا ایستادن طولانی مدت می‌تواند باعث تجمع خون در رگ‌های پا شود و فشار داخل رگ‌ها را افزایش دهد. وریدها می‌توانند در اثر افزایش فشار کشیده شوند. این ممکن است دیواره رگ‌ها را ضعیف کند و به دریچه‌ها آسیب برساند.

عوامل خطر برای واریس چیست؟

رگ‌های واریسی ممکن است در برخی خانواده‌ها شایع‌تر باشد (ارثی). افزایش فشار در رگ‌ها ممکن است باعث واریس شود. عواملی که ممکن است فشار را افزایش دهند عبارت‌اند از:

 • اضافه وزن یا چاقی
 • افزایش سن
 • غیر فعال بودن
 • آسیب پا
 • بارداری
 • سیگار کشیدن
 • مصرف قرص‌های ضد بارداری خوراکی یا جایگزین‌های هورمونی

آیا ترومبوز همان واریس پا است؟

ترومبوز ورید عمقی (DVT) یک بیماری جدی با لخته شدن خون در رگ‌های عمقی است. این وضعیت معمولاً با رگ‌های واریسی اتفاق نمی‌افتد. این به این دلیل است که رگ‌های واریسی، وریدهای نزدیک به سطح پوست را تحت تأثیر قرار می‌دهند. با این حال، با رگ‌های واریسی شدید، احتمال کمی برای ایجاد لخته خون در رگ‌های عمقی وجود دارد. لخته‌های خون نیاز به مراقبت‌های پزشکی فوری دارند. علائم لخته شدن خون شامل درد، تورم و قرمزی ساق پا است. لخته‌های خون ممکن است در بازوها یا سایر قسمت‌های بدن نیز ایجاد شوند. اگر علائمی دارید که ممکن است به معنای لخته شدن خون باشد، به پزشک مراجعه کنید.

ممکن است تکه‌ای از لخته خون جدا شود و به ریه‌ها برود (آمبولی ریه). لخته شدن خون در ریه‌ها بسیار جدی است و ممکن است باعث مرگ شود. علائم شامل درد قفسه سینه، مشکل در تنفس، سرفه، ضربان قلب سریع، تعریق و غش باشد. اگر علائمی دارید که ممکن است به معنای لخته شدن خون در ریه‌ها باشد، سریعاً به پزشک مراجعه کنید.

واریس پا

علائم واریس پا چیست؟

موارد زیر شایع‌ترین علائم واریس پا هستند. اگر چه هر فردی ممکن است تجربه‌ی متفاوتی از علائم را داشته باشد. علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • تغییر رنگ در پوست
 • زخم روی پاها
 • احساس بد در پاها، مانند احساس سنگینی، سوزش یا درد

وریدهای واریسی شدید ممکن است در نهایت باعث ایجاد تورم خفیف طولانی مدت شود. که می‌تواند منجر به مشکلات پوستی و بافتی جدی‌تری شود. این شامل زخم‌های سطحی و زخم‌های غیر التیام بخش است. علائم وریدهای واریسی ممکن است شبیه سایر شرایط یا مشکلات پزشکی باشد. همیشه برای تشخیص با پزشک خود صحبت کنید.

واریس پا چگونه تشخیص داده می‌شود؟

علاوه بر تاریخچه پزشکی کامل و معاینه فیزیکی، روش‌های تشخیصی برای واریس پا ممکن است شامل سونوگرافی دوبلکس که نوعی سونوگرافی عروقی است برای بررسی جریان خون و ساختار وریدهای پا انجام شود.

واریس پا چگونه درمان می‌شود؟

درمان رگ‌های واریسی توسط پزشک بر اساس موارد سن، سلامت کلی و سابقه پزشکی فرد، علائم و نشانه‌های او، تحمل فرد نسبت به داروها و درمان‌های خاص تعین می‌شود. در صورت عدم وجود علائم، درمان دارویی ممکن است ضروری نباشد. با این حال، وریدهای واریسی ممکن است گاهی اوقات بدون درمان بدتر شوند. درمان پزشکی شامل موارد زیر می‌شود:

بالا بردن پاها

پزشک به فرد دستور می‌دهد 3 یا 4 بار در روز و هر بار حدود 15 دقیقه پاهای خود را بالاتر از سطح قلب خود قرار دهد. اگر نیاز به نشستن یا ایستادن برای مدت طولانی دارید، خم کردن پاهایتان گاهی اوقات می‌تواند به گردش خون کمک کند. اگر رگ‌های واریسی خفیف تا متوسط ​​دارید، بالا بردن پاها می‌تواند به کاهش تورم پا و تسکین علائم دیگر کمک کند.

جوراب‌های فشرده

این جوراب‌های الاستیک رگ‌ها را فشرده می‌کند و از تجمع خون جلوگیری می‌کند. جوراب‌های فشرده اگر هر روز پوشیده شوند می‌توانند موثر باشند.

اسکلروتراپی

این روش رایج‌ترین درمان برای رگ‌های عنکبوتی و واریسی است. نمک(سالین)یا محلول شیمیایی به داخل وریدهای واریسی تزریق می‌شود. آنها دیگر خون حمل نمی‌کنند. و به رگ‌های دیگر غلبه می‌کنند.

فرسایش حرارتی

لیزر یا انرژی فرکانس رادیویی ممکن است برای درمان واریس استفاده شود. در این روش یک فیبر کوچک از طریق یک کاتتر وارد ورید واریسی می‌شود. از انرژی لیزر یا فرکانس رادیویی برای انتقال گرمایی استفاده می‌کند که دیواره ورید واریسی را از بین ببرد.

میکروفلبکتومی

در این روش ابزارهای ویژه‌ای که از طریق برش‌های کوچک وارد می‌شوند برای از بین بردن رگ‌های واریسی استفاده می‌شود. میکروفلبکتومی ممکن است به تنهایی یا با ورید کشی انجام شود.

عوارض واریس پا چیست؟

وریدهای واریسی معمولا جدی نیستند. اما ممکن است عوارضی مانند؛ التهاب یا تورم وریدها (فلبیت) و لخته شدن خون داشته باشند. هیچ راهی برای پیشگیری کامل از واریس پا وجود ندارد. اما بهبود گردش خون و توان عضلانی ممکن است خطر ابتلا به وریدهای واریسی یا ابتلا به رگ‌های اضافی را کاهش دهد. می‌توانید با حفظ وزن سالم، ورزش کردن به صورت منظم و نپوشیدن لباس‌های تنگ از تشکیل رگ‌های واریس پیشگیری کنید.


دیدگاه کاربران

0 دیدگاه
  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  instagram logo call button