تری گلیسیرید چیست و چه راه‌هایی برای کاهش آن وجود دارد؟!

اگر مراقب فشار خون و سطح کلسترول خود هستید، چیز دیگری وجود دارد که ممکن است نیاز به نظارت داشته باشید: و آن تری‌گلیسیرید است. داشتن سطح بالای‌تری گلیسیرید در خون می‌تواند خطر ابتلا به بیماری قلبی را افزایش دهد. اما همان انتخاب‌های سبک زندگی که سلامت کلی را ارتقا می‌دهد می‌تواند به کاهش تری گلیسیرید نیز کمک کند.

تری گلیسیرید چیست؟

تری‌گلیسیرید چیست؟

تری گلیسیرید نوعی چربی (لیپید) است که در خون یافت می‌شود. وقتی غذا می‌خورید، بدن هر کالری را که نیازی به استفاده فوری ندارد به تری‌گلیسیرید تبدیل می‌کند. تری گلیسیرید در سلول‌های چربی ذخیره می‌شود. بعدها، هورمون‌ها تری‌گلیسیرید را برای انرژی بین وعده‌های غذایی آزاد می‌کنند. اگر به طور منظم کالری بیشتری نسبت به کالری می‌خورید، به ویژه از غذاهای پرکربوهیدرات، ممکن است تری‌گلیسیرید بالایی داشته باشید (هیپرتری گلیسیریدمی).

چه چیزی طبیعی در نظر گرفته می‌شود؟

یک آزمایش خون ساده می‌تواند نشان دهد که آیا تری‌گلیسیرید در محدوده سالم قرار می‌گیرد یا خیر:

 • نرمال – کمتر از 150 میلی‌گرم در دسی‌لیتر (mg/dL) یا کمتر از 1.7 میلی‌مول در لیتر (mmol/L)
 • بالای مرزی – 150 تا 199 میلی‌گرم در دسی لیتر (1.8 تا 2.2 میلی مول در لیتر)
 • بالا – 200 تا 499 میلی‌گرم در دسی‌لیتر (2.3 تا 5.6 ​​میلی‌مول در لیتر)
 • بسیار بالا – 500 میلی‌گرم در دسی لیتر یا بالاتر (5.7 میلی مول در لیتر یا بالاتر)

پزشک شما معمولاً تری‌گلیسیرید بالا را به عنوان بخشی از آزمایش کلسترول بررسی می‌کند که گاهی به آن پانل لیپیدی یا پروفایل لیپیدی می‌گویند. قبل از گرفتن خون برای اندازه‌گیری دقیق‌تری گلیسیرید، باید ناشتا باشید.

تفاوت بین تری‌گلیسیرید و کلسترول چیست؟

تری گلیسیرید و کلسترول انواع مختلفی از لیپیدها هستند که در خون شما گردش می‌کنند:

تری گلیسیرید کالری های استفاده نشده را ذخیره می کند و انرژی بدن شما را تامین می کند.
کلسترول برای ساخت سلول ها و برخی هورمون ها استفاده می شود.

چرا تری‌گلیسیرید بالا مهم است؟

تری گلیسیرید بالا ممکن است به سخت‌شدن شریان‌ها یا ضخیم‌شدن دیواره شریان‌ها ( تصلب شرایین) کمک کند – که خطر سکته مغزی، حمله قلبی و بیماری قلبی را افزایش می‌دهد. تری‌گلیسیرید بسیار بالا همچنین می‌تواند باعث التهاب حاد پانکراس (پانکراتیت) شود.

تری گلیسیرید بالا اغلب نشانه شرایط دیگری است که خطر بیماری قلبی و سکته را افزایش می‌دهد، از جمله چاقی و سندرم متابولیک – مجموعه‌ای از شرایط که شامل چربی بیش از حد دور کمر، فشار خون بالا، تری گلیسیرید بالا، قند خون بالا و غیر طبیعی است. 

تری گلیسیرید بالا همچنین می‌تواند نشانه‌ای از موارد زیر باشد:

 • دیابت نوع 2 یا پیش دیابت
 • سندرم متابولیک – وضعیتی که در آن فشار خون بالا، چاقی و قند خون بالا با هم اتفاق می‌افتد و خطر ابتلا به
 • بیماری قلبی را افزایش می‌دهد.
 • سطوح پایین هورمون های تیروئید (کم کاری تیروئید)
 • برخی از شرایط ژنتیکی نادر که بر نحوه تبدیل بدن شما به انرژی چربی تاثیر می‌گذارد

گاهی اوقات تری گلیسیرید بالا یکی از عوارض جانبی مصرف برخی داروها است، مانند:

 • دیورتیک‌ها
 • استروژن و پروژسترون
 • رتینوئیدها
 • استروئیدها
 • مسدود کننده های بتا
 • برخی از داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی
 • برخی از داروهای HIV
کاهش تری‌گلیسیرید

بهترین راه برای کاهش تری‌گلیسیرید چیست؟

انتخاب سبک زندگی سالم کلیدی است:

به طور منظم تمرین کن. حداقل 30 دقیقه فعالیت بدنی در بیشتر یا تمام روزهای هفته را هدف قرار دهید. ورزش منظم می‌تواند تری‌گلیسیرید را کاهش داده و کلسترول “خوب” را افزایش دهد. سعی کنید فعالیت بدنی بیشتری را در کارهای روزانه خود بگنجانید – برای مثال، در محل کار از پله‌ها بالا بروید یا در زمان استراحت پیاده‌روی کنید.
از شکر و کربوهیدرات‌های تصفیه شده خودداری کنید. کربوهیدرات‌های ساده، مانند شکر و غذاهای تهیه شده با آرد سفید یا فروکتوز، می‌توانند تری گلیسیرید را افزایش دهند.
کاهش وزن. اگر هیپرتری گلیسیریدمی خفیف تا متوسط ​​دارید، روی کاهش کالری تمرکز کنید. کالری اضافی به تری‌گلیسیرید تبدیل شده و به عنوان چربی ذخیره می‌شود. کاهش کالری باعث کاهش تری‌گلیسیرید می‌شود.
چربی‌های سالم‌تری را انتخاب کنید. چربی‌های اشباع موجود در گوشت‌ها را با چربی‌های سالم‌تر موجود در گیاهان، مانند روغن زیتون و کانولا، مبادله کنید. به جای گوشت قرمز، ماهی‌های سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 مانند ماهی خال‌مخالی یا سالمون را امتحان کنید. از مصرف چربی‌های ترانس یا غذاهای حاوی روغن‌ها یا چربی‌های هیدروژنه خودداری کنید.
میزان مصرف الکل را محدود کنید. الکل سرشار از کالری و قند است و تأثیر بسیار قوی بر تری‌گلیسیرید دارد. اگر هیپرتری گلیسیریدمی شدید دارید، از نوشیدن هر گونه الکل خودداری کنید.

در مورد دارو چطور؟

اگر تغییرات سبک زندگی سالم برای کنترل تری گلیسیرید بالا کافی نیست، پزشک ممکن است توصیه کند:

استاتین‌ها. این داروهای کاهنده کلسترول ممکن است توصیه شود اگر شما نیز دارای تعداد کلسترول ضعیف یا سابقه انسداد عروق یا دیابت هستید. نمونه‌هایی از استاتین‌ها عبارتند از آتورواستاتین کلسیم (Lipitor) و روزوواستاتین کلسیم (Crestor).
فیبرات‌ها. داروهای فیبرات، مانند فنوفیبرات (TriCor، Fenoglide، سایرین) و جمفیبروزیل (لوپید)، می‌توانند سطح‌تری گلیسیرید را کاهش دهند. در صورت داشتن بیماری شدید کلیوی یا کبدی از فیبرات‌ها استفاده نمی‌شود.
روغن ماهی. روغن ماهی که به عنوان اسیدهای چرب امگا 3 نیز شناخته می‌شود، می‌تواند به کاهش تری‌گلیسیرید کمک کند. فرآورده‌های روغن ماهی، مانند لوازا، حاوی اسیدهای چرب فعال‌تر از بسیاری از مکمل‌های بدون نسخه هستند. مصرف روغن ماهی در مقادیر زیاد می‌تواند با لخته شدن خون تداخل داشته باشد، بنابراین قبل از مصرف هر مکملی با پزشک خود مشورت کنید.
نیاسین. نیاسین، گاهی اوقات نیکوتی نامیده می‌شود.

اگر پزشک دارویی برای کاهش تری گلیسیرید تجویز کرد، دارو را طبق دستور مصرف کنید. و اهمیت تغییرات سبک زندگی سالمی که ایجاد کرده‌اید را به خاطر بسپارید. داروها می‌توانند کمک کنند – اما سبک زندگی نیز مهم است.


دیدگاه کاربران

0 دیدگاه
  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  instagram logo call button