درمان ضربان نامنظم قلب یا آریتمی با چه روش هایی انجام می‌شود؟

ضربان نامنظم قلب زمانی اتفاق میفتد که تکانه های الکتریکی که ریتم ضربان قلب را هماهنگ می‌کند، کار خود را درست انجام ندهد و منجر به کند یا تند شدن ضربان قلب یا نامنظم شدن آن شود. برخی موارد از ضربان نامنظم قلب ممکن است بی ضرر و برخی ممکن است آزار دهنده باشد و زندگی فرد را تهدید کند. شما می‌توانید با انجام یک شیوه زندگی سالم برای قلب، خطر آریتمی را کاهش دهید. در صورتی که آریتمی مکررا اتفاق بیفتد، فرد ممکن است به درمان ضربان نامنظم قلب نیاز داشته باشد. 

درمان ضربان نامنظم قلب

ضربان قلب معمولی چیست؟

قلب از چهار حفره تشکیل شده و دارای دو اتاق فوقانی (دهلیز) و دو اتاق پایینی یعنی (بطن) است. ریتم قلب شما به طور معمول توسط یک ضربان ساز طبیعی (گره سینوسی) واقع در دهلیز راست کنترل می‌شود. گره سینوسی تکانه‌های الکتریکی تولید می‌کند که به طور معمول هر ضربان قلب را شروع می‌کند. این تکانه‌ها باعث انقباض ماهیچه‌های دهلیزی و پمپاژ خون به داخل بطن‌ها می شود. سپس تکانه های الکتریکی به خوشه ای از سلول ها به نام گره دهلیزی بطنی (AV) می‌رسند. گره AV قبل از ارسال سیگنال الکتریکی به بطن‌ها سرعت آن را کاهش می‌دهد. این تاخیر جزئی به بطن‌ها اجازه می دهد تا از خون پر شوند. هنگامی که تکانه‌های الکتریکی به ماهیچه‌های بطن می‌رسند ، منقبض می‌شوند و باعث پمپاژ خون به ریه ها یا بقیه بدن می‌شود. در یک قلب سالم، این روند معمولاً بدون مشکل پیش می‌رود و در نتیجه ضربان قلب طبیعی در حالت استراحت 60 تا 100 ضربه در دقیقه است.

انواع آریتمی ها

پزشکان آریتمی‌ها را نه تنها بر اساس منشاء آنها (دهلیز یا بطن) بلکه بر اساس سرعت ضربان قلب ایجاد می‌کنند:

 • تاکی کاردی (tak-ih-KAHR-dee-uh). به ضربان سریع قلب اشاره دارد – ضربان قلب در حالت استراحت بیشتر از 100 ضربه در دقیقه.
 • برادی کاردی (brad-e-KAHR-dee-uh). به ضربان قلب آرام اشاره دارد – ضربان قلب در حالت استراحت کمتر از 60 ضربه در دقیقه.

همه تاکی کاردی‌ها یا برادی کاردی‌ها به این معنی نیست که شما بیماری قلبی دارید. به عنوان مثال ، در طول ورزش طبیعی است که ضربان قلب سریع ایجاد شود‌، زیرا قلب با افزایش سرعت‌، بافت‌های شما را با خون غنی از اکسیژن بیشتر تأمین می‌کند. در طول خواب یا زمان آرامش عمیق، غیر معمول نیست که ضربان قلب کندتر شود.

علائم ضربان نامنظم قلب

آریتمی ها ممکن است هیچ علامت یا نشانه ای ایجاد نکنند. در واقع ، پزشک شما ممکن است قبل از انجام این کار ، در طول یک معاینه معمول، متوجه ضربان نامنظم قلب شما شود. علائم و نشانه های قابل توجه لزوماً به این معنا نیست که شما یک مشکل جدی دارید. علائم آریتمی قابل توجه ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • لرزش و تکان خوردن قلب در سینه 
 • ضربان قلب شدید (تاکی کاردی)
 • کند شدن ضربان قلب (برادی کاردی)
 • درد قفسه سینه
 • تنگی نفس

علائم دیگر ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • اضطراب
 • خستگی
 • سبکی سر یا سرگیجه
 • تعریق
 • غش (سنکوپ) یا نزدیک به غش
تشخیص ضربان نامنظم قلب یا آریتمی

تشخیص ضربان نامنظم قلب یا آریتمی

برای تشخیص آریتمی قلب، پزشک علائم و سابقه پزشکی شما را بررسی کرده و معاینه فیزیکی انجام می‌دهد. پزشک شما ممکن است در مورد شرایطی که ممکن است باعث آریتمی شما شود، مانند بیماری قلبی یا مشکلی در غده تیروئید بپرسد. پزشک شما همچنین ممکن است آزمایشات مربوط به پایش قلب مخصوص آریتمی را انجام دهد. اینها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • نوار قلب. در حین نوار قلب ، حسگرهایی (الکترودها) که می‌توانند فعالیت الکتریکی قلب شما را تشخیص دهند به سینه و گاهی به اندام شما متصل شده‌اند. نوار قلب زمان و مدت زمان هر مرحله الکتریکی در ضربان قلب شما را اندازه گیری می‌کند.
 • مانیتور هولتر. این دستگاه ECG قابل حمل می‌تواند یک روز یا بیشتر پوشیده شود تا فعالیت قلب شما را در حین انجام کارهای معمول خود ثبت کند.
 • Event recorder. برای آریتمی های پراکنده ، این دستگاه ECG قابل حمل را در دسترس نگه دارید ، آن را به بدن خود متصل کرده و در صورت بروز علائم یک دکمه را فشار دهید. این به پزشک اجازه می‌دهد تا ریتم قلب شما را در زمان بروز علائم شما بررسی کند.
 • اکوکاردیوگرام در این آزمایش غیرتهاجمی ، یک دستگاه دستی (مبدل) که روی قفسه سینه شما قرار می‌گیرد از امواج صوتی برای تولید تصاویری از اندازه ، ساختار و حرکت قلب شما استفاده می‌کند.
 • Implantable loop recorder. اگر علائم شما بسیار نادر است، ممکن است یک ضبط کننده رویداد در زیر پوست شما در ناحیه قفسه سینه کاشته شود تا به طور مداوم فعالیت الکتریکی قلب شما را ثبت کرده و ریتم‌های غیرطبیعی قلب را تشخیص دهد.
  اگر پزشک در طول آن آزمایش ها آریتمی پیدا نکرد ، ممکن است با آزمایش های دیگر ، که ممکن است شامل موارد زیر باشد ، آریتمی شما را تحریک کند.
 • سنجش استرس. برخی از آریتمی ها با ورزش تحریک یا بدتر می‌شوند. در حین انجام تست استرس ، از شما خواسته می‌شود تا بر روی تردمیل یا دوچرخه ثابت ورزش کنید ، در حالی که فعالیت قلبی شما کنترل می شود. پزشکان شما را ارزیابی می کنند که آیا بیماری عروق کرونر باعث ایجاد آریتمی می شود یا خیر ، و آیا شما در ورزش مشکل دارید؟ پزشک شما ممکن است از دارویی برای تحریک قلب شما به شیوه ای مشابه ورزش استفاده کند.
 • Tilt table test یا تست میز شیب دار. اگر شما دچار افسردگی شدید هستید، ممکن است پزشک این آزمایش را توصیه کند. وقتی روی میز می‌خوابید ضربان قلب و فشار خون شما کنترل می‌شود. سپس میز طوری کج می‌شود که انگار ایستاده اید. پزشک شما مشاهده می‌کند که قلب و سیستم عصبی کنترل کننده آن چگونه به تغییر زاویه واکنش نشان می‌دهند.
 • Electrophysiological testing and mapping یا آزمایش و نقشه برداری الکتروفیزیولوژیکی در این آزمایش ، پزشکان لوله های نازک و انعطاف پذیر (کاتتر) را با الکترود در رگ های خونی شما به نقاط مختلف قلب شما می‌رسانند. هنگامی که الکترودها در جای خود قرار می‌گیرند‌، می‌توانند تکانه های الکتریکی را در قلب شما ترسیم کنند.
راه های درمان ضربان نامنظم قلب 

درمان ضربان نامنظم قلب 

اگر ضربان نامنظم قلب دارید، درمان ممکن است ضروری باشد یا نباشد. معمولاً ، تنها در صورتی درمان لازم است که ضربان نامنظم قلب علائم قابل توجهی ایجاد کند یا شما را در معرض آریتمی های خطرناک قلبی یا عارضه جدی‌تری قرار دهد.

درمان کندی ضربان قلب

ضربان قلب کند (برادی کاردی) دلیلی برای اصلاح ندارد، پزشکان اغلب آنها را با ضربان ساز درمان می‌کنند ، زیرا هیچ دارویی وجود ندارد که بتواند به طور قابل اطمینان ضربان قلب را افزایش دهد. ضربان ساز دستگاه کوچکی است که معمولاً در نزدیکی استخوان ترقوه شما کاشته می‌شود. یک یا چند سیم با نوک الکترود از ضربان ساز از طریق رگ‌های خونی به داخل قلب شما منتقل می‌شود. اگر ضربان قلب شما بسیار کند باشد یا متوقف شود‌، ضربان ساز ضربان‌های الکتریکی را ارسال می‌کند که قلب شما را با ضربان ثابت تحریک می‌کند.

درمان ضربان سریع قلب

مانورهای واگال، ممکن است بتوانید با استفاده از مانورهای خاصی که شامل حبس نفس و زور زدن ، فرو بردن صورت در آب یخ یا سرفه است، ضربان نامنظم قلب را که از نیمه تحتانی قلب شروع می‌شود (تاکی کاردی فوق بطنی) را متوقف کنید. این مانورها بر سیستم عصبی کنترل کننده ضربان قلب (اعصاب واگ) تأثیر می‌گذارد و اغلب باعث کند شدن ضربان قلب می‌شود. با این حال ، مانور واگال برای همه انواع آریتمی‌ها کار نمی‌کند.

داروها

برای بسیاری از انواع تاکی کاردی ، ممکن است دارویی برای کنترل ضربان قلب یا بازگرداندن ریتم طبیعی قلب برای شما تجویز شود. بسیار مهم است که هر داروی ضد آریتمی را دقیقاً طبق دستور پزشک مصرف کنید تا عوارض را به حداقل برسانید.

اگر فیبریلاسیون دهلیزی دارید ، پزشک ممکن است داروهای رقیق کننده خون را برای جلوگیری از تشکیل لخته های خطرناک خون تجویز کند.

کاردیوورژن

اگر نوع خاصی از آریتمی دارید، مانند فیبریلاسیون دهلیزی ، پزشک ممکن است از کاردیوورژن استفاده کند که می‌تواند به عنوان یک روش جدا یا با استفاده از داروها انجام شود. در این روش ، شوک از طریق پدال یا تکه‌هایی روی قفسه سینه به قلب شما وارد می شود. جریان بر تکانه های الکتریکی قلب شما تأثیر می‌گذارد و می‌تواند ریتم طبیعی را بازگرداند.

ابلیشن کاتتر

در این روش ، پزشک یک یا چند کاتتر را از طریق رگ های خونی به قلب شما می‌رساند. الکترودهای نوک کاتتر می‌توانند از گرما، سرمای شدید یا انرژی فرکانس رادیویی برای آسیب رساندن (برداشته شدن) یک نقطه کوچک از بافت قلب و ایجاد یک بلوک الکتریکی در طول مسیر که باعث آریتمی شما می شود ، استفاده کنند.

دستگاه های قابل کاشت

درمان آریتمی های قلبی همچنین ممکن است شامل استفاده از دستگاه قابل کاشت باشد:

ضربان ساز: ضربان ساز یک دستگاه قابل کاشت است که به کنترل ریتم‌های غیرطبیعی قلب کمک می‌کند. در یک عمل جراحی جزئی ، یک دستگاه کوچک زیر پوست در نزدیکی استخوان ترقوه قرار می‌گیرد. اگر ضربان ساز ضربان قلب غیرطبیعی را تشخیص دهد، تکانه های الکتریکی از خود ساطع میکند که قلب شما را با ضربان طبیعی تحریک می‌کند.

کاردیوورتر-دفیبریلاتور (ICD) قابل کاشت: اگر شما در معرض خطر بالای ضربان قلب سریع یا نامنظم در نیمه پایین قلب خود هستید (تاکی کاردی بطنی یا فیبریلاسیون بطنی) ، پزشک شما ممکن است این دستگاه را توصیه کند. همچنین اگر شما دچار ایست قلبی ناگهانی شده اید یا شرایط قلبی خاصی دارید که خطر ایست قلبی ناگهانی را افزایش می‌دهد ، پزشک شما ممکن است ICD را توصیه کند. ICD یک واحد باتری است که در زیر پوست در نزدیکی استخوان ترقوه کاشته می‌شود؛ شبیه به یک ضربان ساز. یک یا چند سیم با نوک الکترود از ICD از طریق وریدها به قلب منتقل می‌شود. ICD به طور مداوم ریتم قلب شما را کنترل می‌کند.
اگر ریتم غیرطبیعی قلب را تشخیص دهد، شوک‌هایی با انرژی کم یا زیاد ارسال می‌کند تا قلب را به یک ریتم طبیعی باز گرداند. ICD از بروز ریتم غیرطبیعی قلب جلوگیری نمی‌کند ، اما در صورت بروز آن را درمان می کند.

جراحی یا سایر روشها

در برخی موارد ، جراحی ممکن است درمان توصیه شده برای آریتمی‌های قلبی باشد:

Maze procedure. در روش Maze، یک جراح یک سری برش‌های جراحی را در بافت قلب در نیمه فوقانی قلب (دهلیز) ایجاد می‌کند تا یک الگو از بافت اسکار ایجاد کند. از آنجا که بافت اسکار الکتریسیته را هدایت نمی‌کند ، با تکانه‌های الکتریکی سرگردان که برخی از انواع آریتمی را ایجاد می‌کند تداخل دارد.
این روش موثر است، اما به دلیل نیاز به جراحی، معمولاً برای افرادی که به درمان‌های دیگر پاسخ نمی‌دهند یا برای کسانی که به دلایل دیگر تحت عمل جراحی قلب قرار می‌گیرند ، اختصاص داده می شود.

جراحی بای پس عروق کرونر: اگر علاوه بر آریتمی، بیماری شدید عروق کرونر دارید ، پزشک ممکن است جراحی بای پس عروق کرونر را انجام دهد. این روش ممکن است جریان خون را در قلب شما بهبود بخشد.

منبع

منبع


دیدگاه کاربران

0 دیدگاه
  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  instagram logo call button