رفع انسداد عروق قلب بدون نیاز به جراحی

انسداد عروق قلب یا انسداد (تنگی) شریان‌های کرونر زمانی ایجاد می‌شود که شریان‌های کرونر (یعنی رگ‌های خونی که خون، اکسیژن و مواد مغذی را به قلب می‌رسانند) به دلیل پلاک‌هایی که در داخل آن‌ها تشکیل می‌شوند آسیب ببینند. این پلاک‌ها فضایی را که خون در آن جریان دارد منقبض می‌کند و مقداری که به قلب می‌رسد را کاهش می‌دهد. کاهش جریان خون باعث تغذیه ناکافی عضله قلب در شرایط افزایش تقاضا (مثلاً فعالیت بدنی) می‌شود که باعث درد معمول قفسه سینه می‌شود. در این حالت آنژین صدری نیز بروز می‌کند. آنژین صدری زمانی اتفاق می‌افتد که تقاضای خون از میوکارد (بافت ماهیچه‌ای قلب) بیشتر از خونی است که از عروق کرونری عبور می‌کند. وضعیتی برگشت‌پذیر که می‌تواند در صورت بسته شدن کامل یک یا چند شریان کرونری و در نتیجه حمله قلبی یا سکته قلبی بدتر شود.

علل

عامل اصلی ایجاد بیماری عروق کرونر رسوب کلسترول در رگ‌ها است که جریان خون فیزیولوژیکی را مسدود می‌کند و التهاب ایجاد می‌کند. در نتیجه اکسیژن به قلب نمی‌رسد و باعث آسیب می‌شود. برخی از تومورها و برخی رادیوتراپی قفسه سینه نیز می‌توانند مستعد ابتلا به بیماری عروق کرونر قلب باشند.

عوامل خطر ایجاد انسداد عروق قلب عبارت‌اند از:

 1. رژیم غذایی نامتعادل
 2. دیابت
 3. کلسترول خون
 4. فشارخون بالا
 5. استعداد ژنتیکی
 6. سبک زندگی بی‌تحرک
 7. سیگارکشیدن
رفع انسداد عروق قلب بدون نیاز به جراحی

داروهایی که به درمان رفع انسداد عروق قلب

بسته به‌سلامت عمومی بیمار، ممکن است علاوه بر پیروی از یک رژیم غذایی سالم و متعادل و ورزش مداوم، داروهایی برای قلب، چاقی، فشارخون و کلسترول بالا تجویز شود. اگر این استراتژی‌های پیشگیرانه برای بیماری عروق کرونر کافی نباشد، بیمار می‌تواند تحت یک عمل جراحی کم‌وبیش تهاجمی قرار گیرد:

حال بیایید با جزئیات بیشتری ببینیم که کدام داروها را می‌توان در درمان برای پیشگیری از بیماری عروق کرونر قلب استفاده کرد. در زیر طبقات داروهایی که بیشترین استفاده را در درمان بیماری عروق کرونر قلب دارند و چند نمونه از تخصص‌های دارویی ذکر شده است. انتخاب مناسب‌ترین ماده مؤثره و دوز برای بیمار بر اساس شدت بیماری، وضعیت سلامتی بیمار و پاسخ او به درمان به عهده پزشک است:

داروهای ضد پلاکت و ضدانعقاد

 برای جلوگیری از ایجاد لخته بر روی دیواره رگ‌ها توسط پلاکت‌ها مفید است؛ بنابراین جریان خون بلامانع است و به قلب می‌رسد.

اسید استیل سالیسیلیک (به‌عنوان‌مثال آسپرین، کاردیوآسپرین، آسپرینتا)

 برای پیشگیری از بیماری عروق کرونر قلب، توصیه می‌شود دارو را در دوزهای مختلف از 75 تا 325 میلی‌گرم، خوراکی، هر روز تجویز کنید. به‌طورکلی، درمان باید در طول زندگی ادامه یابد.

هپارین

(به‌عنوان‌مثال Heparin Cal Acv، Heparin Sod.Ath، Ateroclar، Trombolisin) به طور مشخص، برای پیشگیری از بیماری عروق کرونر قلب، 5000 واحد بین‌المللی دارو یکبار در روز (انفوزیون بولوس) و سپس 1000 واحد در ساعت (برای انفوزیون مداوم) مصرف شود. با پزشک خود مشورت کنید.

دالتپارین (مثلاً فراگمین)

باید به صورت زیر جلدی مصرف شود و به دفعات مصرف کمتری نسبت به هپارین (معمول) نیاز دارد. این دارو در دوزهای مختلف از 2500UI / 0.2 میلی‌لیتر تا 18000UI / 0.72 میلی‌لیتر در دسترس است. دوز برای درمان و پیشگیری از بیماری عروق کرونر قلب منحصراً یک صلاحیت پزشکی است.

وارفارین (به‌عنوان‌مثال کومادین )

احتمالاً با اسید استیل سالیسیلیک مرتبط است. هنگامی که به تنهایی استفاده می‌شود، خطر خونریزی به شدت افزایش می‌یابد. شروع درمان با دوز دارو از 2 تا 5 میلی گرم، به صورت خوراکی یا داخل وریدی، یکبار در روز به مدت 1-2 روز. پس از آن، دوز باید توسط پزشک باساس سلامت عمومی و پاسخ بیمار به درمان تنظیم شود. دوز نگهدارنده شامل مصرف 10-2 میلی گرم دارو در روز است. درمان را برای مدت طولانی ادامه ندهید. با پزشک خود مشورت کنید.

رقیق‌کننده‌های خون

 این داروها با حفظ مایع خون، از تشکیل لخته‌ها نیز جلوگیری می‌کنند که همانطور که می‌دانیم می‌تواند منجر به حملات قلبی ، سکته مغزی یا در موارد شدید مرگ شود.

مهارکننده های ACE 

برای درمان فشار خون بالا در پیشگیری از بیماری عروق کرونر قلب نشان داده شده است. تجویز این داروها برای گشاد نگه داشتن رگ‌های خونی توصیه می‌شود؛ بنابراین از خطر انسداد جلوگیری می‌شود. به این ترتیب خون غنی از اکسیژن به قلب می رسد. به طور کلی، بیماران در معرض خطر بیماری عروق کرونر قلب نیز تحت تأثیر فشار خون بالا قرار می‌گیرند: بر این اساس، به خوبی درک می‌شود که چگونه یک درمان ضد فشار خون برای کنترل مقادیر فشار خون، بنابراین برای فرار از بیماری عروق کرونر قلب ضروری است.

مشتقات نیترو

برای پیشگیری از بیماری عروق کرونر قلب، تجویز نیتروگلیسیرین و مشتقات نیترو ضروری است، زیرا این مواد فعال شریان‌ها را شل می کنند، بنابراین قلب اکسیژن بیشتری دریافت می‌کند. علاوه بر این، نیتروگلیسیرین برای کاهش درد قفسه سینه (یک علامت معمول آنژین) نشان داده شده است.

نیتروگلیسیرین

(به‌عنوان‌مثال Venitrin T برای تزریق، Trinitrine  برای تزریق، اسپری Natispray، پچ های Triniplas، قرص های پوشش‌دار Trinitrine). با گشاد کردن موقت رگ‌های خونی شریانی، خونرسانی به قلب را بهبود می‌بخشد و خطر بیماری عروق کرونر قلب را کاهش می‌دهد. دوز باید توسط پزشک تعیین شود.

داروهای ضد کلسترول

تشکیل آتروم یک عنصر خطر جدی برای بیماری عروق کرونر قلب است، بنابراین تجویز داروهای خاص ضروری است:

 • بسته
 • استاتین‌ها
 • مهارکننده‌های انتخابی جذب کلسترول روده‌ای
 • نیاسین
 • رزین های جدا کننده اسیدهای صفراوی

داروهای کاهنده قند خون

 داروهای ضد دیابت قند خون را کاهش می‌دهند و به بدن کمک می‌کنند تا قند را به سمت سلول‌ها و جاهایی که انرژی مورد نیاز است هدایت کند. مصرف این داروها نیز بخشی از قوانین پیشگیری از بیماری عروق کرونر قلب است.

سایر درمان های غیر جراحی

علاوه بر دارو درمانی و اتخاذ یک رویه سالم در زندگی، ممکن است بازهم مشکلاتی در این زمینه داشته باشید یا بیماری شما پیشرفته باشد. در برخی مواقع ممکن است استفاده از تب سنتی نیز توسط برخی افراد پیشنهاد شود که باید گفت نهایت اثر آن‌ها مانند اثر برخی داروها است. این بیماری باید به درستی درمان شود تا عوارض شدیدی از خوی به جا نگذارد. به همین جهت، اگر پزشک شما پیشنهاد یک پروسه درمانی عمل تهاجمی یا محافظه‌کارانه را می‌دهد، بهتر است با وی همراه شوید.

 


دیدگاه کاربران

0 دیدگاه
  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  instagram logo call button