درمان واریس پا : 7 روش درمانی موثر !

واریس پا بیماری است که در سیاهرگ‌های پا رخ می‌دهد. سیاه‌رگ‌ها  وظیفه دارند تا خون کثیف انباشته شده در پا‌ها را به قلب ببرند. در این بیماری، برخی از سیاه‌رگ‌ها قادر به حمل خون کثیف به قلب نیستند، منبسط می‌شوند و باعث درد می‌شوند. روش‌های درمانی متفاوتی برای واریس پا وجود دارد که بر اساس وضعیت بدنی و صلاح‌دید پزشک معالج انتخاب می‌شوند. نکته مهم این است که درمان واریس پا امکان پذیر است و می‌توانید از شر ظاهر بد این بیماری خلاص شوید. اگر شما نیز از این بیماری رنج می‌برید، در این بخش همراه ما باشید تا شما را با 7  روش درمان واریس پا آشنا کنیم.

روشهای درمان واریس پا

واریس پا چیست؟

واریس پا زمانی رخ می‌دهد که دریچه‌های ورید‌های اندام تحتانی به دلایل مختلف تغییر شکل داده و در نتیجه کارکرد آن‌ها دچار اختلال می‌شود. در این حالت زمانی که خون کثیف ( حاوی کربن دی اکسید) را نمی‌توان به ریه‌ها منتقل کرد، نارسایی رخ می‌دهد و خون کثیف به عقب رانده می شود، به خصوص در حالت‌ایستاده بیمار. این وضعیت به عنوان رفلاکس شناخته می‌شود.

علت واریس پا چیست؟

اگرچه دلایل زیادی برای واریس پا وجود دارد، اما شایع‌ترین مشکل زمینه‌ای استعداد ژنتیکی است. رگ‌های واریسی بنا به دلایلی چون  سبک زندگی افراد دارای استعداد ژنتیکی، عادات غذایی، ‌ایستاده کار کردن و یا حتی به طور مداوم یک جا نشستن ایجاد شود. عوامل متعددی نیز وجود دارند که احتمال بروز این مشکل را افزایش می‌دهد، از جمله:

 • سن
 • تغییرات هورمونی 
 • بارداری 
 • چاقی،
 • آسیب‌های پا
 • ایستادن طولانی‌مدت
 • قرارگرفتن در معرض نور خورشید ک

همچنین بخوانید: علت ایجاد رگ های واریس ران

علائم واریس پا چیست؟

اگرچه واریس یک مشکل زیبایی برای اکثر افراد است، اما می‌تواند باعث شکایت‌هایی شود که بر کیفیت زندگی برخی افراد تأثیر منفی می‌گذارد.

علائم و نشانه‌های اصلی واریس عبارت‌اند از:

 • ظاهرشدن وریدهای بزرگ قابل رویت روی پوست
 • تورم خفیف مچ پا و پا
 • ایجاد درد و سنگینی در پاها
 • درد یا گرفتگی پا
 • خارش پاها، به‌خصوص در قسمت پایین و مچ پا (این علامت در برخی موارد به‌اشتباه به‌عنوان علامت خشکی پوست تشخیص داده می‌شود)
 • تغییر رنگ پوست در ناحیه اطراف وریدهای واریسی

 زمان مراجعه به پزشک

به واریس پا نگاه کنید، آیا متورم یا قرمز است؟ آیا هنگام لمس بسیار حساس است و داغ شده است؟ اگرنه، آیا زخم یا بثورات روی ساق پا یا نزدیک مچ پا، جایی که رگ‌های واریسی وجود دارد، دیده می‌شود؟ یا به نظر شما ممکن است مشکلات گردش خون در پا وجود داشته باشد؟ اگر چنین است، به پزشک مراجعه کنید.

اسکلروتراپی

اگر واریس پا درمان نشود چه اتفاقی می‌افتد؟

رگ‌های واریسی می‌توانند برای سال‌های متوالی فقط مشکل ظاهری ایجاد کنند و هیچ دردی نداشته باشند اما با گذشت زمان، رگ‌های واریسی می‌توانند دردناک شوند، تورم در پا‌ها ایجاد کنند و پس از مدتی به نارسایی مزمن وریدی تبدیل شوند. در مرحله‌ای که درد وجود دارد نباید به واریس پا بی‌توجهی شود چرا که می‌تواند باعث تبدیل نارسایی مزمن وریدی به نارسایی شدید وریدی شود.

در نارسایی شدید وریدی، تجمع خون در سیاهرگ‌ها باعث کندی بازگشت خون به قلب می‌شود که می‌تواند منجر به لخته شدن خون و عفونت‌های خطرناک شود. این لخته‌ها بسیار خطرناک هستند زیرا می‌توانند از سیاهرگ‌های پا حرکت کنند، به ریه‌ها بروند و عملکرد طبیعی قلب و ریه‌ها را مختل کنند.

تحریک مداوم و تورم خطرناک در پاها

گاهی اوقات واریس می‌تواند باعث درماتیت ( التهاب پوستی) شود. در صورت ظاهرشدن وریدهای واریسی در پاها، درماتیت می‌تواند قسمت پایینی واریس پا یا مچ پا را درگیر کند. اگر خراشیده یا تحریک شود می‌تواند باعث خونریزی یا زخم پوست شود. به همین علت عفونت‌ها و زخم‌های پوستی می‌توانند در بافت پوست و در ناحیه‌ای که رگ‌های واریسی ظاهر می‌شوند، ایجاد شوند.

روش‌های درمان واریس پا

روش‌های درمانی واریس پا شامل جراحی‌های کم تهاجمی و پرتهاجمی، ورزش مخصوص واریس پا، پوشیدن لباس مخصوص، رعایت رژیم غذایی و ماساژ واریس پا، کرم واریس … است. تمامی این روش‌ها موثر هستند و بسته به وضعیت و عمق واریس پا توسط پزشک در نظر گرفته می‌شوند.

به طور خلاصه روش‌های درمانی موثر برای واریس پا شامل موارد زیر هستند:

 • بالا بردن پاها
 • استفاده از جوراب های فشاری
 • اسکلروتراپی
 • میکروفلبکتومی
 • ترمال ابلیشن
 • جراحی واریس پا

اسکلروتراپی یکی از مفیدترین روش‌های درمان واریس پا

اسکلروتراپی رایج‌ترین روش درمانی برای وریدهای واریسی و مویرگ‌ها است. در این روش، پزشک یک محلول داخل وریدی تزریق می‌کند که باعث تورم وریدها، فشار دادن یکدیگر و بسته‌شدن آن می‌شود. این جریان خون را متوقف می‌کند و سیاهرگ به بافت اسکار تبدیل می‌شود. در عرض چند هفته واریس پا باید محو شود. در موراد شدیدتر می‌توان چندبار از اسکلروتراپی برای واریس پا استفاده کرد تا نتیجه کامل گرفت.

این درمان زمانی بسیار مؤثر است که به‌درستی انجام شود. بیشتر بیماران یعنی تا 90 درصد از نتیجه راضی هستند. اسکلروتراپی نیازی به بیهوشی ندارد و می‌توان آن را در مطب پزشک انجام داد.

جراحی لیزر و مویرگی یکی از جدیدترین روش‌های درمان واریس پا

فناوری‌های جدید به‌کاررفته در درمان‌های لیزری، درمان مؤثر مویرگ‌های پا را ممکن می‌سازد. جراحی لیزری فلاش‌های بسیار قوی نور را بر روی واریس پا منتقل می‌کند که منجر به ضعیف شدن تدریجی رگ خونی شده و باعث ناپدیدشدن آن می‌شود. لیزرها بسیار مستقیم و دقیق هستند و در صورت بررسی توسط پزشک مجرب، تنها ناحیه تحت درمان آسیب می‌بیند. با این روش می‌توان اکثر انواع پوست و رنگ‌های پوست را با خیال راحت درمان کرد.

جراحی لیزر برای برخی از بیماران جذاب‌تر است زیرا در آن از سوزن و برش استفاده نمی‌شود، اما زمانی که لیزر به پوست برخورد می‌کند، بیمار احساس گرما می‌کند که می‌تواند کمی دردناک باشد. البته با کرم بی‌حسی چنین مشکلی به راحتی برطرف می‌شود.

لیزردرمانی بین 15 تا 20 دقیقه زمان نیاز دارد و بسته به‌شدت واریس پا، معمولاً 2 تا 5 بار تکرار برای ازبین‌بردن مویرگ‌های واریس پا لازم است. بیماران می‌توانند بلافاصله پس از درمان به فعالیت عادی خود بازگردند، درست مانند اسکلروتراپی. البته توجه شود که برای عروق بزرگ‌تر از 3 میلی‌متر، لیزردرمانی انتخاب ایده آلی نیست.

تکنیک‌های داخل وریدی ترمال ابلیشن (رادیوفرکوئنسی و لیزر)

این روش‌ها که برای درمان رگ‌های واریسی پاها که در عمق بیشتری قرار دارند استفاده می‌شود، از نظر پزشکی گام بزرگی به جلو بوده است.

آنها جایگزین جراحی برای اکثریت قریب به‌اتفاق بیمارانی شده‌اند که مشکلات شدید واریس پا داشتند. این تکنیک چندان تهاجمی نیست و به‌صورت سرپایی نیز قابل انجام است.

پزشک لوله بسیار کوچکی به نام کاتتر را وارد  قسمتی از رگ که دچار واریس پا شده است، می‌کند. زمانی که کاتتر داخل آن می‌شود، فرکانس رادیویی یا انرژی لیزری ساطع می‌شود که دیواره سیاهرگ را باریک و بسته می‌کند، درحالی‌که وریدهای سالم اطراف ورید درمان شده جریان خون طبیعی را بازمی‌گردانند. هنگامی که این اتفاق می‌افتد، علائم واریس پا بهبود می‌یابد.

وریدهای سطح پوست که به ورید واریسی درمان شده متصل هستند نیز معمولاً پس از درمان تمایل به کوچک شدن دارند. در صورت لزوم، این سیاهرگ‌ها را می‌توان با اسکلروتراپی یا تکنیک‌های دیگر درمان کرد.یک عارضه جانبی احتمالی ظاهر کبودی‌های کوچک است.

لیگاسیون و استریپینگ

انواع جراحی  واریس پا

روش‌ها جراحی واریس پا عمدتاً برای درمان رگ‌های واریسی بسیار بزرگ استفاده می‌شوند که با سایر روش‌ها قادر به درمان آنها نباشیم. در عمل واریس پا سیاهرگی که دچار واریس شده‌است را جراحی می‌کنند تا برداشته شوند. هرچه عمق سیاه‌رگ بیشتر باشد، عمل واریس پا تهاجمی‌تر خواهد شد.

انواع جراحی برای واریس پا عبارت‌اند از:

 • جراحی روش برش و بستن (لیگاسیون و استریپینگ)
 • جراحی فلبکتومی سرپایی 
 • جراحی ورید آندوسکوپی

درمان واریس به روش برش و بستن (لیگاسیون و استریپینگ)

این روش، تهاجمی‌ترین روش درمان واریس پا است. با این روش درمانی، وریدهای مشکل‌دار بسته شده و به طور کامل از ساق پا خارج می‌شوند. برداشتن سیاهرگ‌ها بر گردش خون در پاها تأثیر نمی‌گذارد، زیرا سیاهرگ‌های عمیق‌تر بیشترین حجم خون را حمل می‌کنند. بیشتر واریس‌هایی که با جراحی برداشته می‌شوند وریدهای سطحی هستند و فقط خون را از پوست جمع‌آوری می‌کنند. درمان واریس به روش برش و بستن نیاز به بیهوشی موضعی یا عمومی دارد و باید در اتاق عمل به‌صورت سرپایی انجام شود.

 عوارض درمان واریس به روش برش و بستن:

از جمله عوارض احتمالی این روش درمانی واریس پا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • عوارض جانبی شدید یا مشکلات دیگر به‌ندرت دیده می‌شود.
 • با بیهوشی عمومی خطر مشکلات قلبی و تنفسی وجود دارد.
 • خونریزی و احتقان خون می‌تواند مشکل‌ساز باشد. بااین‌حال، خون جمع‌آوری‌شده معمولاً خودبه‌خود ته‌نشین می‌شود و نیازی به درمان بیشتری ندارد.
 • عفونت زخم، التهاب، تورم و قرمزی.
 • اسکارهای دائمی
 • درد قابل‌توجه در پا با زمان بهبودی بین یک تا چهار هفته بسته به وسعت جراحی، پس از جراحی معمول است.

جراحی فلبکتومی سرپایی برای درمان واریس پا

در جراحی فلبکتومی واریس پا یک منبع نوری خاص موقعیت ورید را نشان می‌دهد. بریدگی‌های کوچکی در پوست ایجاد می‌شود و ورید پا از طریق قلاب‌های جراحی خارج می‌شود. این جراحی نیاز به بی‌حسی موضعی یا منطقه‌ای دارد و معمولاً تنها با یک درمان ورید برداشته می‌شود. از طریق این درمان می‌توان رگ‌های واریسی بسیار بزرگ را از بین برد و تنها اسکارهای بسیار کوچکی بر جای گذاشت. بیماران می‌توانند یک روز پس از درمان به فعالیت عادی خود ادامه دهند. عوارض جانبی احتمالی فلبکتومی عبار‌ت‌اند از:

 • ظاهر کبودی‌های کوچک
 • بی‌حسی موقت

جراحی ورید آندوسکوپی برای رگ‌های وریدی پا

 در جراحی ورید آندوسکوپی از یک دوربین فیلم‌برداری کوچک استفاده می‌شود تا بتوان داخل رگ‌ها را مشاهده کرد، سپس رگ‌های واریسی از طریق بریدگی‌های کوچک برداشته می‌شوند. کسانی که  این جراحی را انجام می‌دهند باید تحت نوعی بیهوشی قرار گیرند، به‌عنوان‌مثال بیهوشی اپیدورال، نخاعی یا بیهوشی عمومی. بیماران می‌توانند در عرض چند هفته فعالیت منظم خود را از سر بگیرند.

آیا روش‌های درمان واریس پا موثر هستند؟

بله! روش‌های درمان واریس پا بسیار موثر هستند و تقریبا تمامی واریس‌های پا به کمک روش‌های درمان از بین می‌روند. اما نکته مهم این است که  نمی‌توان احتمال ایجاد رگ‌های غیرطبیعی بیشتر را رد کرد. این به این دلیل است که درمان خاصی برای دریچه‌های ضیف رگ‌ها وجود ندارد، بنابراین فشار به‌تدریج در وریدهای پا به‌مرورزمان افزایش می‌یابد. تنها در صورتی که پس از درمان واریس پا، سبک زندگی تغییر پیدا کند و به وضعیت پاها بیشتر اهمیت داده شود، می‌توان از تشکیل واریس جدید در پا جلوگیری کرد. 

اگر واریس پا را درمان کرده‌اید:

اگر پزشک احتمال می‌دهد که دوباره دچار واریس پا شوید، از سونوگرافی می‌توان برای پیگیری شدت نشت ناشی از عملکرد نادرست دریچه‌ها (نارسایی وریدی) استفاده کرد. در این صورت وضعیت پا همواره مورد بررسی قرار می‌گیرد و احتمال واریس پا در روزهای اولیه مشخص می‌شود.

مهم‌ترین کاری که یک فرد می‌تواند برای کند کردن رشد رگ‌های واریسی جدید انجام دهد، پوشیدن جوراب‌های فشاری مدرج تاحدامکان در طول روز است.

بهترین درمان واریس پا

روش‌های درمان واریس پا همگی موثر هستند اما بهترین روش درمان واریس‌پا روش‌های کم تهاجمی از جمله اسکلروتراپی است که درمان قطعی واریس پا با این روش‌ها امکان پذیر است. به همین منظور بهتر است واریس را در مراحل ابتدایی درمان کنید. به صورت کلی ارزیابی پزشک بهترین کمک برای انتخاب صحیح بین روش‌های درمان واریس پا است.

 واریس پا

درمان خانگی واریس پا

مهم‌ترین نکته‌ای که باید  درمورد درمان خانگی واریس پا به خاطر داشته باشیم این است که هر کاری که انجام می‌دهیم فقط می‌توانیم به طور موقت درد واریس را در خانه تسکین دهیم. فراموش نکنیم که حتماً باید توسط پزشک معاینه و درمان شویم.
همانطور که در بالا نیز اشاره کردیم، تغییرات کوچک در عادات غذایی ما مفید خواهد بود. مصرف زیاد غذا‌های غنی از فیبر و مصرف مایعات فراوان باعث آرامش شما می‌شود که از یبوست جلوگیری می‌کند و از افزایش فشار داخل شکمی ما جلوگیری می‌کند.

تسکین درد واریس پا در خانه

 به حمام یا سرویس بهداشتی بروید، آب سرد سلنگ را باز کنید، از پایین به بالا روی واریس پا آب بگیرید. اینکار تا حد امکان باعث انقباض رگ‌های واریسی و افزایش گردش خون می‌شود. این نرم‌افزار همچنین احساس سوزش را در صورت بروز در کف پای شما تسکین می‌دهد.  ماساژ دادن پا‌ها از پا تا باسن باعث افزایش گردش خون و تسکین درد می‌شود.

عصاره بلوط و برگ انگور برای واریس پا

استفاده از کرم‌ها و ژل‌های عصاره شاه بلوط اسب یا عصاره برگ انگور قرمز که می‌توانید روزانه چندین بار از داروخانه خریداری کنید در تسکین درد واریس شما در منزل بسیار مؤثر است.

 درمان فوری واریس پا با لیمو!

در سال‌های اخیر به طور گسترده صحبت شده است که رگ‌های واریسی را می‌توان با لیمو درمان کرد. اما درمان واریس با لیمو امکان‌پذیر نیست و  واریس پا را نمی‌توان با لیمو درمان کرد.

برای درمان واریس باید با پزشک خود مشورت کرده و روش درمانی مناسب را تعیین کنید. اگرچه گفته می‌شود که برخی از درمان‌های تهیه شده با افزودن لیمو برای درد‌های واریسی مفید است، اما مطالعه علمی در این زمینه انجام نشده است. برخی از درمان‌های گیاهی می‌توانند درد رگ‌های واریسی را نسبتاً کاهش دهند که در بالا به آن اشاره کردیم ام  نمی‌توانند از پیدایش واریس جدید جلوگیری کنند.

آیا درمان واریس با سرکه سیب امکان‌پذیر است؟

سرکه سیب یکی از مورادی است که اگر از برای ماساژ دادن استفاده شود یا نوشیده شود، برای واریس مفید است. اما درمان واریس با سرکه سیب امکان‌پذیر نیست. سرکه سیب مانند لیمو نمی‌تواند از ظهور رگ‌های واریسی جدید جلوگیری کند ویا حتی ظاهر واریس پا را به طور کامل از بین ببرد.

آیا روغن زیتون برای واریس مفید است؟

یکی دیگر از محصولات مورد علاقه کسانی که معتقدند می‌توانند واریس را در خانه درمان کنند روغن زیتون است. غذا‌هایی مانند روغن زیتون محلول‌های گیاهی هستند که می‌توانند برای رفع مشکلاتی مانند تورم، خستگی و درد ناشی از واریس استفاده شوند. اینکه آیا در مواجهه با واریس پا جواب می‌دهد یا خیر، از بیمار به بیمار دیگر متفاوت است. روغن زیتون مانند سایر غذا‌ها نمی‌تواند رگ‌های واریسی را درمان کند و از ایجاد رگ‌های واریسی جدید جلوگیری کند. برای درمان موثر واریس باید  در کنار روش‌های خانگی با پزشک خود مشورت کنید.

درمان خانگی واریس پا

ورزش‌های درمان واریس پا در منزل

بهترین تمرینی که می‌توانید در خانه برای مقابله با واریس انجام دهید، حروف A است. در این تمرین باید پا‌های خود را از پاشنه‌ها دور کنید تا حرف A شکل بگیرد و شست‌ها را به هم وصل کنید. سپس با اتصال پاشنه‌ها و دور کردن انگشتان پا سعی کنید حرف V را بسازید. در حالی که پاشنه‌های خود را روی زمین قرار دهید، جلوی پا‌های خود را به سمت بالا بلند کنید. سپس پاشنه‌ها را طوری بالا بیاورید که جلوی پا‌هایتان در تماس با زمین باشد.

بهترین کرم واریس پا

 هیچ کرمی وجود ندارد که بتوان آن را به عنوان بهترین کرم واریس معرفی کرد تا بتواند درمان شما را انجام دهد.  کرم‌های مسکن می‌توانند برای درد‌های واریسی مفید باشند. اگر واریس دارید، همیشه با پزشک خود مشورت کنید و به یاد داشته باشید که درمان واریس در خانه تنها زیر نظر پزشک می‌تواند انجام شود، پس از اقدامات خودسرانه‌ای که ممکن است باعث بدتر شدن وضعیت شما شود، پرهیز کنید.

7 روش پیشگیری از ایجاد واریس پا

امکان پیشگیری ایمن و کامل وجود از واریس پا ندارد، اما انجام برخی کارها می‌تواند احتمال بروز  واریس پا را کاهش دهد یا حداقل به کاهش ناراحتی‌ها کمک کند:

 1. از کرم‌های ضدآفتاب استفاده کنید.
 2. انجام فعالیت بدنی منظم مانند راه‌رفتن یا دویدن
 3. وزن بدن خود را کنترل کنید.
 4. هنگام نشستن پاهای خود را روی‌هم قرار ندهید. 
 5. برای مدت طولانی در یک حالت ایستاده یا نشسته نمانید.
 6. جوراب‌های الاستیک بپوشید.
 7.  رژیم کم نمک با محتوای فیبر بالا 

دیدگاه کاربران

0 دیدگاه
  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  instagram logo call button