ضخیم شدن دیواره قلب : علائم، تشخیص و درمان

ضخیم شدن دیواره قلب بیماری ای ژنتیکی و و اکتسابی است. در این بیماری فضای حفره ی بطن چپ کوچک می‌شود و در نتیجه بر روی پمپاژ قلب تاثیر منفی میگذارد. در این مقاله در مورد چگونگی ضخیم شدن دیواره قلب، علائم آن ، راه های تشخیص، درمان و پیشگیری آن توضیح می‌دهیم.

ضخیم شدن دیواره قلب

ضخیم شدن دیواره قلب چیست؟

به افزایش اندازه سلول ها به طور  کلی هیپروتروفی گفته میشود. این افزایش اندازه سلول ها منجر به بزرگ شدن عضو نیز میشود. در واقع در این عارضه هیچ سلول جدیدی به وجود نمی آید و فقط سلول ها بزرگتر می شوند. دو نوع بزرگی قلب داریم که میتوانند به صورت جداگانه و یا به طور همزمان باهم در یک بیمار ایجاد شوند. نوع اول در اثر فشار زیاد به قلب ایجاد میشود و حفره های اصلی قلب یعنی بطن ها را درگیر میکند. مهم ترین عامل افزایش ضخامت عضلات قلب افزایش فشار خون است. زمانی که فشار خون افزایش پیدا میکند قلب نیز برای پمپاژ کردن خون نیرو و قدرت بیشتری نیاز دارد. برای همین عضلات قلب ضخیم میشوند تا با این فشار مقابله کنند. در نوع دوم اندازه حفره قلب گشاد میشود. در هر دو نوع هر کدام یک که باشد همراه با مشکلات قلبی دیگر همراه میشود.

علائم ضخیم شدن دیواره قلب

 زمانی که عضلات قلب زخیم میشوند درست است که تا حدی با فشار مقابله میکند اما باز هم کار پمپاژ به درستی انجام نمیشود. در این صورت احتمال بروز حملات قلبی افزایش پیدا میکند. در حالت خفیف علائم این بیماری فقط زمان ورزش یا فعالیت خود را نشان میدهد اما در حالت شدید حتی هنگام استراحت علائم خود را نشان میدهند. اما علائمی که عنگام ضخیم شدن دیواره قلب بروز پیدا میکنند شامل:

 • ورم شکم یا کبد
 • تپش قلب
 • سرگیجه و یا احساس سبکی در سر
 • تورم در ناحیه مچ و ساق پا
 • از دست دادن هوشیاری

تشخیص این بیماری

تشخیص درمان ضخیم شدن دیواره های قلب بسیار اهمیت دارد زیرا این بیماری ممکن است هیچ علائمی از خود نشان ندهد و درمان نکردن این موضوع موجب مرگ ناگهانی شخص شود. برای تشخیص این بیماری لازم است که به متخصصین قلب و عروق مراجعه کرد تا با انجام معاینات فیزیکی و انجام آزمایشات لازم متوجه این بیماری شود. یک یاز این آزمایش ها اکوکاردیوگرافی قلب است که این آزمایش زمانی انجام میشود که پزشک در تغییرات الکروگرام قلبی اختلال مشاهده کندو اکوکاردیو گرافی به پزشک اطلاعات دقیقی برای تشخیص و درمان این بیماری به پزشک میدهد. البته در برخی موارد نیاز به آزمایشات ژنتیک برای تشخیص این بیماری می باشد.

عوامل موثر در ضخیم شدن دیواره قلب

عواملی که میتوانند در به وجود آمدن این اختلال تاثیر گذار باشند دو دسته هستند: انتسابی و اکتسابی

انتسابی: در حالت انتسابی و یا همان خدادادی و یا مادرزادی ضخیم شدن شدن عضلات قلب (هیپرتروفی) به صورت ژنتیکی است. به این صورت که عضلات قلب فرد به صورت ژنتیکی ضعبف هستند و برای پمپ کردن خون نیاز به قدرت بیشتری دارند. در این حالت عضله قلب به مرور زمان ضخیم میشود. اما با این حال میزان ابتلا به این بیماری احتمال کمی دارد و به طور کلی بسیار نادر است.اما ضخیم شدن بطن راست قلب می‌تواند به علت بیماری‌های ریوی مثل آمفیزم و برونشیت مزمن بوجود آید.

اکتسابی: عواملی مانند شیمی درمانی، بیماری‌های تیروئیدی و ژنتیکی، مصرف کوکائین، تجمع آهن اضافی در بدن، مصرف بعضی از داروهای درمان‌کننده ایدز و تماس با فلزاتی همچون کبالت، سرب و جیوه، کارکرد نامناسب دریچه‌های قلبی (خوب بسته نشدن دریچه‌های بین حفره‌ای) می‌توانند در به وجود آمدن این بیماری موثر باشند.

راه های درمان

بهترین راه برای درمان این بیماری کنترل و درمان فشار خون در افراد مبتلا است. علاوه بر این راه دارو درمانی که توسط پزشک تجویز می‌گردد نیز کارساز و ثمر بخش است:

 • داروی دیگوكسین: برای تقویت پمپاژ قلب
 • داروهای مدر: برای خارج كردن مایع اضافی بدن

دیدگاه کاربران

1 دیدگاه
 • مهدی لبافی
  20 بهمن 1400

  سلام خسته نباشید پدر بنده ۶۳ سالشونه برای عمل فتق به دکتر مراجعه کرد و بعد از آزمایشات قبل عمل جهت بیهوشی و … متوجه ضخامت دیواره قلب شدن که بهش قرص بیتورول ۵۰ دادن روزی نصف در دو وعده باید بخوره میخواستم از شما خواهش کنم نظرتونو بگید که آیا این ضخامت خطرناکه یا خیر ؟ آیا با دارو کنترل میشه یا خیر؟ و با گذشت چقدر وقت به اوج خودش میرسه و اینکه ورزش و رژیم تاثیری روی بهبودش داره؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

instagram logo call button