تاثیر ورزش در سلامت قلب چگونه است و چه مزایایی دارد؟

یکی از بهترین هدیه هایی که می توانید به قلب خود بدهید ، فعالیت بدنی است. در حقیقت ، تحقیقات جان هاپکینز نشان داده است که در واقع ، جفت شدن ورزش منظم با رژیم مدیترانه ای ، حفظ وزن طبیعی و عدم استعمال دخانیات یک برنامه محافظتی عالی در برابر بیماری عروق کرونر و بیماری های عروقی است.
متقاعد نشده اید که چنین مراحل ساده ای می توانند بسیار قدرتمند باشند؟ ردیابی بیش از 6200 فرد مورد ارزیابی در طی هشت سال نشان داد که این چهار عامل سبک زندگی احتمال مرگ افراد را به هر دلیلی 80 درصد کاهش داده.
کری استوارت ، متخصص جان هاپکینز ،می گوید: “برای برخی بیماری های قلبی ، ورزش می تواند به اندازه بعضی از داروها قدرتمند باشد.”
درک اینکه چگونه فعالیت بدنی به نفع قلب شماست می تواند انگیزه ای قوی برای حرکت باشد تا بیشتر فعالیت کنید. این چیزی است که باید بدانید.

حفظ سلامت قلب با ورزش

تاثیر ورزش در سلامت قلب

ورزش باعث کاهش فشار خون می شود.

ورزش مانند داروهای مسدود کننده بتا برای کاهش ضربان قلب و کاهش فشار خون (در حالت استراحت و همچنین هنگام ورزش) عمل می کند. فشار خون بالا یک عامل اصلی خطر برای بیماری های قلبی است.

ورزش کلید کنترل وزن است.

استوارت می گوید: ” داشتن فعالیت بدنی به خصوص هنگامی كه با یك رژیم غذایی هوشمند همراه باشد یك مولفه اساسی برای كاهش وزن است و حتی برای جلوگیری از اضافه وزن از اهمیت بیشتری برخوردار است.  كه به نوبه خود به بهبود سلامت قلب كمك می كند. اضافه وزن بر قلب فشار وارد می کند و یک عامل خطر برای بیماری های قلبی و سکته مغزی است.

ورزش به تقویت عضلات کمک می کند.

ترکیبی از تمرینات هوازی (که بسته به سطح آمادگی جسمانی شما می تواند شامل پیاده روی ، دویدن ، شنا و سایر ورزش های با ایجاد پمپاژ قلب شدید) و تمرینات قدرتی (وزنه برداری ، تمرینات مقاومتی) برای سلامتی قلب بهترین است. این تمرینات توانایی عضلات در گرفتن اکسیژن از خون در گردش را بهبود می بخشد. این امر نیاز قلب ( که خود عضوی عضلانی است ) را برای کار بیشتر برای پمپاژ خون بیشتر به ماهیچه ها ، در هر سنی که هستید ، کاهش می دهد.

ورزش می تواند به شما در ترک سیگار کمک کند.

افراد سیگاری با آمادگی جسمانی ، اغلب سیگار را ترک می کنند. و افرادی که در وهله اول تناسب اندام دارند کمتر احتمال دارد که سیگار را شروع کنند ، این یکی از مهمترین عوامل خطر برای بیماری های قلبی است زیرا به ساختار و عملکرد رگ های خونی آسیب می رساند.

ورزش می تواند پیشرفت دیابت را کند یا متوقف کند.

تحقیقات جان هاپکینز نشان داده است که با انجام تمرینات قدرتی به صورت ترکیبی با ورزش هوازی منظم مانند دوچرخه سواری ، پیاده روی سریع یا شنا بدن می تواند با ایجاد امکان پردازش بهتر گلیکوژن به عضلات ، خطر ابتلا به دیابت را تا 50٪ کاهش دهد.

گلیکوژن نوعی سوخت برای تولید انرژی است، که وقتی سیستم پردازش آن دچار نقص می شود، منجر به قند خون بیش از حد و در نتیجه دیابت می شود.

ورزش استرس را کاهش می دهد.

هورمون های استرس می توانند بار اضافی بر قلب وارد کنند. ورزش ( چه هوازی : مانند دویدن ، چه مقاومت محور : مانند تمرین با وزنه، و یا انعطاف پذیری : مانند یوگا ) می تواند به شما در آرامش و کاهش استرس کمک کند.

ورزش التهاب را کاهش می دهد.

با ورزش منظم ، و با سازگاری بدن با چالش ورزش در بسیاری از سیستم های بدن ، التهاب مزمن کاهش می یابد. این امر عامل مهمی برای کاهش عوارض جانبی بسیاری از بیماری هایی است که ذکر شد.

چگونه بخاطر قلبتان بیشتر فعال باشید؟

چگونه می توانید ورزش بیشتری را در روز خود جای دهید ، یا اگر قبلا ورزش نکرده اید از نظر جسمی تحرک بیشتری داشته باشید؟ با شروع های کوچک مانند این شروع کنید :

 • ماشین خود را در انتهای یک پارکینگ پارک کنید ، بنابراین تا ورودی ساختمان فاصله دارید و می توانید این مسیر را قدم بزنید.
 • از پله ها به جای آسانسور استفاده کنید.
 • بخشی از استراحت ناهار خود را به پیاده روی اختصاص دهید.
 • در روزهای بد آب و هوا ، سعی کنید در یک بازار یا مرکز سرپوشیده قدم بزنید.
 • کمی زودتر از خواب بیدار شوید و قبل از هر کار دیگری ورزش کنید.
 • برای شمارش گام های خود از یک ردیاب تناسب اندام پوشیدنی استفاده کنید. سعی کنید هر روز 500 گام روزانه را با هدف رسیدن به 10 هزار قدم در روز افزایش دهید. این میزان سطحی است که می تواند مزایای سلامتی زیادی داشته باشد.

دیدگاه کاربران

0 دیدگاه
  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  instagram logo call button