تفاوت درد قلب و معده؛ بررسی علائم و چگونگی تشخیص

حمله قلبی و سوزش معده دو حالت مختلف هستند که می توانند علائم مشابهی مانند درد در قفسه سینه داشته باشند. از آنجا که حمله قلبی یک فوریت پزشکی است ، تشخیص اینکه آیا باید فوراً به دنبال مراقبت های پزشکی باشید یا اینکه مصرف یک قرص ضد اسید کافی است ، دشوار است.
با توجه به اینکه همه حمله های قلبی باعث گرفتگی قفسه سینه نمی شوند ، در این مقاله روش هایی بررسی می شود که شما می توانید تفاوت بین درد قلب و معده را تشخیص دهید.

همچنین مطالعه کنید : درد قلب چگونه است؟ فرد چه دردی را تجربه خواهد کرد؟

درد در قفسه سینه

حمله قلبی در مقابل سوزش معده

برای درک تفاوت درد قلب و معده، باید هر کدوم را به خوبی بشناسیم.

حمله قلبی

حمله قلبی زمانی است که یک شریان یا شریان اصلی در قلب شما جریان خون کافی نداشته باشد. در نتیجه ، مناطقی از قلب شما خون و اکسیژن کافی دریافت نمی کنند. پزشکان این حالت را ایسکمی می نامند.
برای درک ایسکمی ، به این فکر کنید که از حالت ایستاده به دویدن با سرعت بالا بپردازید. در پایان چند ثانیه ، ریه های شما به احتمال زیاد می سوزند و سینه شما احساس سفتی می کند. مگر اینکه یک ورزشکار باشید. این نمونه ای از ایسکمی خیلی موقتی است، که وقتی سرعت خود را کم می کنید، بهتر می شود. به طور کلی، هنگامی که فردی دچار حمله قلبی می شود ، قلب او نمی تواند برای تولید جریان خون بیشتر کار کند. در نتیجه درد قفسه سینه و علائم دیگر، رخ می دهد. سرخرگهای مختلف قلب ، خون را به مناطق مختلف قلب می رسانند. از همین جهت، علائم شخص می تواند متفاوت می باشد.

همچنین مطالعه کنید : شوک قلبی : علائم، علت، عوارض

سوزش معده

سوزش معده هنگامی اتفاق می افتد که اسیدی که در معده شما است، شروع به بیرون آمدن در مری (لوله بین دهان و معده) و گاهی به دهان، می کند. اسید موجود در معده شما برای حل مواد غذایی و مواد مغذی است. پوشش داخلی معده شما به اندازه  کافی قوی است؛ بنابراین تحت تأثیر اسید قرار نمی گیرد. اما، پوشش مری بافتی مشابه معده ندارد. وقتی اسید به داخل مری می آید ، می تواند احساس سوزش ایجاد کند. در نتیجه می تواند باعث درد و ناراحتی قفسه سینه شود.

مقایسه علائم و تفاوت درد قلب و معده

حمله قلبی: درد قفسه سینه شایع ترین علامت حمله قلبی است. اما این تنها نیست. دیگر علائم حمله قلبی عبارتند از:

 • سرگیجه
 • سبکی سر
 • حالت تهوع
 • دردی که به گردن ، فک یا کمر تابش می کند
 • تنگی نفس
 • تعریق (گاهی اوقات به عنوان عرق “سرد” توصیف می شود)
 • خستگی مفرط

سوزش معده: سوزش سر دل می تواند یک احساس بسیار ناراحت کننده باشد که از قسمت بالای معده شروع شده و به سینه منتقل می شود. علائم دیگر، شامل موارد زیر باشد:

 • اگر صاف بخوابید ، احساس اسید یا احساس سوزش در سینه شما ایجاد می شود.
 • دردی که معمولاً بعد از خوردن غذا اتفاق می افتد.
 • دردی که شما را از خوب خوابیدن باز دارد ، خصوصاً اگر کمی قبل از خوابیدن غذا خورده باشید
 • طعم ترش یا اسیدی در دهان.
 • در معده درد، در صورت استفاده از آنتی اسیدها ، درد بهتر می شود.

علائم سوزش معده و حمله قلبی چقدر با هم تداخل دارند؟

سوزش معده ، آنژین و حمله قلبی کاملاً شبیه به هم می باشند. حتی گاهی  پزشکان باتجربه نمی توانند تفاوت را با معاینه بدنی شما درک کنند. به همین دلیل ، اگر به دلیل درد قفسه سینه به پزشک مراجعه کنید ، بلافاصله آزمایش هایی را برای رد حمله قلبی انجام می دهید.
اگر یک قسمت از درد قفسه سینه غیرقابل توضیح داشتید که در عرض چند ساعت از بین رفت باز هم نزد پزشک بروید. زیرا سوزش معده و سکته قلبی در حال توسعه، می توانند علائمی ایجاد کنند که پس از مدتی فروکش می کنند. همیشه درد نیازی نیست که مدت زیادی طول بکشد تا هشدار دهنده باشد.

حمله قلبی

چگونه تفاوت درد قلب و معده را بدانیم؟

اگر مطمئن نیستید علائمی که شما یا یکی از عزیزانتان دارید، می تواند حمله قلبی یا معده درد باشد ، از این سوالات برای راهنمایی استفاده کنید:

1-چه چیزی علائم شما را بهتر می کند؟

در معده درد ، نشستن و مصرف داروهای ضد اسید معمولاً به درد کمک می کند. صاف دراز کشیدن و خم شدن به جلو نیز، وضعیت را بدتر می کند.
در حمله قلبی ، ضد اسیدها و نشستن علائم شما را بهبود نمی بخشد. حتی فعالیت، معمولاً باعث بدتر شدن آنها می شود.

2- آخرین بار کی غذا خوردید؟

در ریفلاکس معده، معمولا طی دو ساعت پس از صرف غذا علائمی دارید. اگر مدتی است چیزی نخورده اید ، احتمال اینکه علائم شما مربوط به ریفلاکس باشد، کمتر است.
درحمله قلبی ، علائم شما مربوط به غذا خوردن نیست.

3- آیا درد تابش می کند؟

در ریفلاکس معده ، درد شما ممکن است تا گلو افزایش یابد.
در حمله قلبی ، درد تا فک ، کمر یا پایین، یک یا هر دو بازو افزایش می یابد.

4- تنگی نفس دارید یا عرق می کنید؟

در معده درد ، علائم شما معمولاً نباید به این شدت باشد. اما در حمله قلبی ، این علائم می تواند نشانه ایسکمی باشد و نیاز به توجه اضطراری دارد.

سایر دلایل درد قفسه سینه

حمله قلبی و سوزش معده، تنها دلایل درد قفسه سینه نیستند. سایر علائم بالقوه عبارتند از:

 • حمله عصبی: اضطراب شدید می تواند احساس وحشتی ایجاد کند که گویی در حال مرگ هستید. تنگی نفس و ترس شدید از علائم دیگر آن است.
 • اسپاسم عضله مری: در بعضی از افراد مری سفت یا منقبض می شود. اگر این اتفاق بیفتد ، فرد درد و ناراحتی در قفسه سینه را تجربه می کند.
 • درد کیسه صفرا: کیسه صفرا مسئول آزاد شدن صفرا است که بدن از آن برای هضم چربی ها استفاده می کند. گاهی مسدود یا دچار آسیب می شود، و علائمی مانند درد در قفسه سینه، شانه ها ، بازوها و گردن و همچنین حالت تهوع و استفراغ ایجاد می کند.
 • پلوریت: این وضعیت التهاب بافت های دیواره قفسه سینه است؛ که اغلب به دلیل سرفه شدید یا التهاب ناشی از عفونت رخ می دهد.

همچنین مطالعه کنید : درد قفسه سینه و اضطراب چه ارتباطی با هم دارند؟!

در صورت درد قفسه سینه چه باید کرد؟

اگر درد قفسه سینه دارید که فکر می کنید می تواند یک حمله قلبی باشد ، سریعا با اورژانس تماس بگیرید. به عنوان یک قاعده کلی ، اگر شک دارید که علائم شما نشانه ی سکته قلبی است یا یک بیماری دیگر ، بهتر است که به پزشک مراجعه کنید. نادیده گرفتن علائم حمله قلبی به شدت به بافت قلب شما آسیب می رساند و به طور بالقوه تهدیدی برای زندگی شما است.


دیدگاه کاربران

1 دیدگاه
 • هومن مهرگان
  13 اردیبهشت 1402

  درود بر شما..عالی بود استفاده کردیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

instagram logo call button