خطرات سیگار برای قلب و بررسی فواید ترک سیگار

سیگار کشیدن یکی از عوامل مهم مرگ و میر در سراسر دنیا محسوب می‌گردد. سیگار به عنوان یک عامل اصلی اما قابل پیشگیری مرگ و میر محسوب می‌گردد.
سیگار کشیدن تقریباً به همه اعضای بدن از جمله قلب، رگ‌های خونی، ریه‌ها، چشم‌ها، دهان، اندام‌های تولید مثل، استخوان‌ها، مثانه و اندام‌های گوارشی آسیب می‌رساند. این نوشته بر روی میزان خطرات سیگار برای قلب و عروق خونی و فواید ترک آن متمرکز است.

خطرات سیگار برای قلب

سیگار کشیدن و عروق قلب و خون شما

مواد شیمیایی موجود در دود تنباکو به سلول‌های خونی شما آسیب می‌رساند. این مواد همچنین می‌توانند به عملکرد قلب و ساختار و عملکرد رگ‌های خونی آسیب برسانند. این آسیب خطر آترواسکلروز را افزایش می‌دهد.
تصلب شرایین بیماری است که در آن ماده مومی به نام پلاک در عروق جمع می‌شود. با گذشت زمان، پلاک رگ‌های شما را سفت و باریک می‌کند. این موضوع رسیدن جریان خون غنی از اکسیژن را به اندام‌ها و سایر اعضای بدن محدود می‌کند.
بیماری ایسکمیک قلب در صورت تجمع پلاک در شریان‌های خون‌رسانی کننده قلب، به نام شریان‌های کرونر (انسداد عروق کرونر) رخ می‌دهد. با گذشت زمان، بیماری قلبی می‌تواند منجر به درد قفسه سینه، حمله قلبی، نارسایی قلبی، آریتمی یا حتی مرگ شود.
استعمال دخانیات یکی از عوامل اصلی خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی است. سیگار کشیدن در صورت ترکیب با سایر عوامل خطرزا، مانند سطح ناسالم کلسترول خون، فشار خون بالا و اضافه وزن یا چاقی، خطر بیماری قلبی را بیشتر می‌کند.
سیگار کشیدن همچنین یک عامل خطر عمده برای بیماری شریان محیطی است (P.A.D.).
P.A.D. حالتی است که در آن پلاک در رگ‌هایی که خون را به سر و اندام‌ها می‌رسانند، جمع می‌شود. افرادی که دارای P.A.D هستند در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی، حمله قلبی و سکته هستند.

سیگار کشیدن و تصلب شرایین

هر مقدار سیگار کشیدن، حتی سیگار کشیدن سبک یا سیگار کشیدن گاه به گاه، به قلب و عروق آسیب می‌رساند. برای برخی از افراد، مانند زنانی که از قرص‌های ضد بارداری استفاده می‌کنند و افرادی که دیابت دارند، سیگار کشیدن حتی خطر بیشتری برای قلب و عروق خونی ایجاد می‌کند.
دود سیگار نیز می‌تواند به قلب و رگ‌های خونی آسیب برساند. دود دست دوم دود حاصل از سوختن انتهای سیگار، سیگار برگ یا پیپ است. دود دست دوم سیگار همچنین به دودی اطلاق می‌شود که توسط شخصی که سیگار می‌کشد، از ریه و دهان آن فرد خارج می‌شود.

دود دست دوم حاوی بسیاری از همان مواد شیمیایی مضری است که مردم هنگام سیگار کشیدن از آن‌ها استشمام می‌کنند. این دود سیگار می‌تواند به همان روشی که سیگار کشیدن به افرادی که سیگار می‌کشند آسیب برساند، به قلب و عروق خونی آسیب برساند. دود خروجی سیگار از ریه احتمالاً خطر حمله قلبی و مرگ بزرگسالان را بسیار افزایش می‌دهد.
دود دست دوم سیگار همچنین خطر ابتلا به بیماری ایسکمیک قلبی در آینده را در کودکان و نوجوانان افزایش می‌دهد زیرا:

 • کلسترول HDL را کاهش می‌دهد (که گاهی کلسترول “خوب” نامیده می‌شود)
 • فشار خون را بالا می‌برد
 • به بافت‌های قلب آسیب می‌رساند

خطرات دود سیگار خصوصاً برای نوزادان نارس مبتلا به سندرم پریشانی تنفسی (RDS) و کودکانی که بیماری‌هایی مانند آسم دارند بسیار زیاد است.
محققان از خطرات تأثیر دود سیگار برگ و پیپ بر قلب و عروق خونی کمتر از خطرات دود سیگار بر آن‌ها اطلاع دارند.
با این حال، دود سیگار برگ و پیپ‌ها حاوی مواد شیمیایی مضر دود سیگار است. همچنین، مطالعات نشان داده است که افرادی که سیگار برگ می‌کشند در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی هستند.

خطرات سیگار کشیدن چیست؟ سیگار کشیدن و قلب شما

مواد شیمیایی موجود در دود تنباکو از بسیاری جهات به قلب و عروق شما آسیب می‌رساند. به‌عنوان مثال، آنها:

 • به التهاب کمک می‌کنند، که ممکن است باعث تجمع پلاک در رگ‌های شما شود.
 • به دیواره رگ‌های خونی آسیب می‌رساند، باعث سفتی و کشش کمتر می‌شود. این آسیب رگ‌های خونی را باریک می‌کند و به آسیب‌های ناشی از سطح کلسترول ناسالم کمک می‌کند.
 • ریتم‌های طبیعی قلب را مختل کنید.
 • فشار خون و ضربان قلب شما را افزایش می‌دهد، قلب شما باید بیش از حد طبیعی کار کند.
 • کلسترول خوب (HDL) شما را پایین آورده و کلسترول بد (LDL) شما را افزایش می‌دهد. سیگار کشیدن همچنین سطح تری گلیسیرید شما را افزایش می‌دهد. تری گلیسیرید نوعی چربی است که در خون یافت می‌شود.
 • خون را غلیظ کرده و انتقال اکسیژن را برای خون دشوارتر می‌کند.
خطرات سیگار کشیدن بر قلب و عروق محیطی
این تصویر نشان می‌دهد که چگونه سیگار کشیدن می‌تواند بر عروق قلب و پاها تأثیر بگذارد. شکل A محل بیماری کرونر قلب و بیماری شریان محیطی را نشان می‌دهد. شکل B نمای مفصلی از شریان پا مبتلا به آترواسکلروز، تجمع پلاک را که تا حدی جریان خون را مسدود می‌کند، نشان می‌دهد. شکل C نمای مفصلی از شریان کرونر با آترواسکلروز را نشان می‌دهد.

سیگار کشیدن و خطر بیماری‌های قلبی

سیگار کشیدن یک عامل خطر عمده برای بیماری ایسکمیک قلب است، بیماری که در آن پلاک‌ها در داخل عروق کرونر جمع می‌شوند. این شریان‌ها عضله قلب شما را با خون غنی از اکسیژن تأمین می‌کنند.
وقتی پلاک در عروق جمع می‌شود، به آن بیماری تصلب شرایین می‌گویند.
پلاک عروق را باریک می‌کند و جریان خون در عضله قلب شما را کاهش می‌دهد. تجمع پلاک همچنین احتمال تشکیل لخته خون در عروق شما را بیشتر می‌کند. لخته‌های خون می‌توانند تا حدی یا کاملاً جریان خون را مسدود کنند.
با گذشت زمان، سیگار کشیدن منجر به تصلب شرایین می‌شود و خطر ابتلا به بیماری قلبی، نارسایی قلبی یا حمله قلبی را در شما افزایش می‌دهد.

در مقایسه با افراد غیر سیگاری، افرادی که سیگار می‌کشند به احتمال زیادتری به بیماری قلبی مبتلا می‌شوند و از حمله قلبی رنج می‌برند. خطر ابتلا به حمله قلبی یا مرگ در اثر آن در میان افرادی که سیگار می‌کشند و قبلاً نیز بیماری قلبی داشته‌اند، حتی بیشتر است.
برای برخی از افراد، مانند زنانی که از قرص‌های ضد بارداری استفاده می‌کنند و افرادی که دیابت دارند، سیگار کشیدن حتی خطر بیشتری برای قلب و عروق خونی ایجاد می‌کند.
استعمال دخانیات یکی از عوامل اصلی خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی است. سیگار کشیدن در صورت ترکیب با سایر عوامل خطرزا، مانند سطح ناسالم کلسترول خون، فشار خون بالا و اضافه وزن یا چاقی، خطر بیماری قلبی را بیشتر می‌کند.

سیگار کشیدن و خطر بیماری عروق محیطی

بیماری شریان محیطی (P.A.D.) بیماری است که در آن پلاک‌هایی در عروقی که خون را به سر و اندام‌ها ی شما می‌رسانند، تجمع می‌یابد. سیگار کشیدن یک عامل خطر عمده برای P.A.D. است.
P.A.D. معمولاً عروقی را که خون را به پاها می‌رسانند، تحت تأثیر قرار می‌دهد. انسداد جریان خون در شریان‌های پا می‌تواند باعث گرفتگی، درد، ضعف و بی حسی در باسن، ران و عضلات ساق پا شود.

انسداد جریان خون همچنین می‌تواند خطر ابتلا به عفونت در اندام آسیب دیده را افزایش دهد. بدن شما ممکن است برای مبارزه با عفونت مشکل داشته باشد.
اگر به اندازه کافی شدید باشد، جریان خون مسدود شده می‌تواند باعث گانگرن (مرگ بافتی) شود. در موارد بسیار جدی، این می‌تواند منجر به قطع پا شود.
اگر شما P.A.D داشته باشید، خطر ابتلا به بیماری قلبی و حمله قلبی در شما بیشتر از خطر برای افرادی است که P.A.D ندارند.
کشیدن حتی یک یا دو سیگار در روز می‌تواند P.A.D ایجاد کند. افرادی که سیگار می‌کشند و افرادی که دیابت دارند بیشتر در معرض خطر ابتلا به P.A.D قرار دارند.

فواید ترک سیگار برای قلب و عروق

فواید ترک سیگار و پرهیز از دود سیگار

یکی از بهترین راه‌ها برای کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی اجتناب از دود توتون است. هیچ وقت سیگار نکشید. اگر قبلاً سیگار می‌کشیدید، آن را ترک کنید. مهم نیست که چه مقدار یا چه مدت سیگار کشیده‌اید، ترک آن به نفع شما خواهد بود.
همچنین سعی کنید از استعمال دود سیگار خودداری کنید. به مکان‌هایی که سیگار کشیدن مجاز است، نروید. از دوستان و اعضای خانواده که سیگار می‌کشند بخواهید این کار را در خانه و ماشین انجام ندهند.
ترک سیگار خطر ابتلا و مرگ ناشی از بیماری قلبی را کاهش می‌دهد. با گذشت زمان، ترک نیز خطر آترواسکلروز و لخته شدن خون را کاهش می‌دهد.

اگر سیگار می‌کشید و از قبل بیماری قلبی دارید، ترک سیگار خطر مرگ ناگهانی قلبی، حمله قلبی دوم و مرگ ناشی از سایر بیماری‌های مزمن را کاهش می‌دهد.
محققان جوامعی را مطالعه کرده‌اند که استعمال دخانیات را در محل کار و اماکن عمومی ممنوع کرده‌اند. تعداد حملات قلبی در این جوامع اندکی کاهش یافته است. محققان فکر می‌کنند این نتایج به دلیل کاهش سیگار کشیدن فعال و کاهش قرار گرفتن در معرض دود سیگار است.

چشم انداز

 • سیگار کشیدن یا قرار گرفتن در معرض دود سیگار از بسیاری جهات به قلب و عروق آسیب می‌رساند. سیگار کشیدن نیز یکی از عوامل اصلی خطر ابتلا به بیماری قلبی یا مرگ بر اثر آن است.
 • ترک سیگار و اجتناب از استعمال دود سیگار می‌تواند به آسیب قلبی و عروق خونی معکوس کمک کند و خطر بیماری قلبی را کاهش دهد.
 • ترک سیگار امکان‌پذیر است، اما ممکن است سخت باشد. میلیون‌ها نفر با موفقیت سیگار را ترک کرده‌اند و همچنان سیگاری نیستند. انواع استراتژی‌ها، برنامه‌ها و داروها برای کمک به شما در ترک سیگار در دسترس است.
 • عدم استعمال سیگار بخش مهمی از سبک زندگی سالم برای قلب است. یک سبک زندگی سالم برای قلب همچنین شامل تغذیه سالم برای قلب، داشتن وزن سالم، کنترل استرس و فعالیت بدنی است.

دیدگاه کاربران

0 دیدگاه
  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  instagram logo call button