بهترین متخصص آنژیوپلاستی در تهران باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

آنژیوپلاستی نوعی روش درمانی است برای باز کردن رگهای خونی باریک یا مسدود شده، که خون را به قلب می رسانند. به این رگهای خونی عروق کرونر گفته می شود. آنژیوپلاستی با باز کردن شریان کرونر باریک یا مسدود شده با استفاده از استنت ها، جریان خون در قلب را، بهبود می بخشد. در این مقاله با وظایف بهترین متخصص در فرایند آنژیوپلاستی، آشنا می شوید. با ما همراه باشید.

بهترین متخصص آنژیوپلاستی

در آنژیوپلاستی چه اتفاقاتی رخ می دهد؟

در آنژیوپلاستی قلب از یک کاتتر بادکنکی کوچک استفاده می شود که در رگ خونی مسدود شده قرار داده می شود؛ تا به گسترش آن و بهبود جریان خون در قلب کمک کند. آنژیوپلاستی غالباً با قرار دادن یک لوله مش کوچک مفتولی به نام استنت ترکیب می شود. استنت به باز شدن شریان کمک می کند و احتمال باریک شدن مجدد آن را کاهش می دهد. بیشتر استنت ها با دارو پوشانده می شوند. بندرت ممکن است از استنت های فلزی بدون دارو استفاده شود.
آنژیوپلاستی می تواند علائم انسداد شریان ها مانند درد قفسه سینه و تنگی نفس را بهبود بخشد. همچنین، اغلب در هنگام حمله قلبی، برای باز کردن سریع شریان مسدود شده و کاهش میزان آسیب به قلب شما استفاده می شود.

متخصص آنژیوپلاستی چه می کند؟

آنژیوپلاستی توسط یک متخصص قلب و تیمی از پرستاران و تکنسین های تخصصی قلب و عروق، در یک اتاق عمل ویژه به نام کاتتریزاسیون قلب انجام می شود. آنژیوپلاستی از طریق شریان موجود در کشاله ران یا بازو یا مچ دست شما انجام می شود. بیهوشی عمومی لازم نیست. برای کمک به آرامش ، داروی آرامبخش دریافت خواهید کرد؛ اما بسته به میزان آرامبخش، ممکن است در طول عمل بیدار باشید.
شما مایعات و داروهایی برای آرام سازی و داروهای رقیق کننده خون (داروهای ضد انعقاد خون)، از طریق کاتتر وریدی در دست یا بازو، دریافت خواهید کرد. ضربان قلب ، نبض ، فشار خون و سطح اکسیژن شما در طی مراحل کنترل می شود.
متخصص شما ناحیه پا یا بازو یا مچ دست شما را با محلول ضد عفونی کننده، آماده می کند و یک ورق استریل را روی بدن شما قرار می دهد. سپس از بی حسی موضعی، برای بی حس کردن محل ایجاد یک برش بسیار کوچک، استفاده خواهد کرد. یک سیم راهنمای کوچک و نازک در رگ خونی قرار داده می شود. با کمک اشعه ایکس، متخصص یک کاتتر (لوله نازک) را از طریق سرخرگ شما رد می کند.
رنگ کنتراست پس از قرار گرفتن در محل، از طریق کاتتر تزریق می شود. با این کار، متحصص می تواند داخل رگ های خونی شما را ببیند و انسداد تصاویر اشعه ایکس به نام آنژیوگرام را تشخیص دهد. یک بالون کوچک با استنت، در نوک کاتتر در محل انسداد، باد می شود و عروق مسدود شده را گشاد می کند. پس از کشیده شدن شریان ، بادکنک تخلیه شده و کاتتر برداشته می شود.
اگر چندین انسداد داشته باشید ، این روش در هر انسداد تکرار می شود. آنژیوپلاستی بسته به دشواری و تعداد انسداد و ایجاد هرگونه عارضه ، ممکن است چندین ساعت طول بکشد. گاهی در ناحیه ای که کاتتر قرار داده شده است احساس فشار می کنید. همچنین ممکن است هنگام باد کردن بادکش و کشیده شدن شریان ، احساس ناراحتی خفیفی داشته باشید ، اما به طور معمول در حین عمل درد شدیدی احساس نمی کنید.

قراردادن استنت در آنژیوپلاستی

آنچه در هنگام قرار دادن استنت اتفاق می افتد:

اکثر افرادی که آنژیوپلاستی می کنند؛ در همان روش، استنت در شریان مسدود شده خود قرار می گیرند. یک استنت که به نظر می رسد مانند یک سیم پیچ کوچک است، دیواره های شریان شما را پشتیبانی می کند؛ و به شما کمک می کند تا بعد از آنژیوپلاستی، مجدداً باریک نشود.
استنت ، که در اطراف بالون در نوک کاتتر قرار گرفته است، از طریق شریان به انسداد هدایت می شود. در زمان انسداد ، بادکنک باد شده و استنت فنری مانند، منبسط می شود و در داخل سرخرگ قرار می گیرد. استنت به طور دائمی در شریان می ماند تا آن را باز نگه دارد و جریان خون در قلب شما را بهبود بخشد. در برخی موارد ، ممکن است بیش از یک استنت برای باز کردن انسداد مورد نیاز باشد.
هنگامی که استنت در جای خود قرار گرفت، کاتتر بالن تخلیه شده و برداشته می شود. تصاویر اشعه ایکس (آنژیوگرام) بیشتری گرفته می شود تا ببیند خون در عروق تازه گسترش یافته شما، چقدر جریان دارد. بیشتر استنت های کاشته شده در حین آنژیوپلاستی با روکش دارویی است. داروی موجود در استنت به آرامی ترشح می شود تا از تجمع پلاک در آینده و تنگ شدن مجدد رگ جلوگیری کند.
این فرایند نیز توسط متخصص انجام می شود. بعد از قرار دادن استنت ، پزشک داروهایی مانند آسپیرین ، کلوپیدوگرل (پلاویکس) ، تیکاگرلور (بریلینتا) یا پراسوگرل را برای شما تجویز می کند؛ تا احتمال تشکیل لخته های خون در استنت را، کاهش دهد.

 بعد از آنژیوپلاستی

احتمالاً یک شب در بیمارستان خواهید ماند. قلب شما کنترل می شود و داروهای شما تنظیم می شود. به طور کلی باید بتوانید هفته بعد از آنژیوپلاستی به محل کار یا روال عادی خود برگردید. دقت و عملکرد متخصصی که نزد او رفته اید، در میزان و مدت بهبودی کامل بسیار تاثیرگذار است. آنژیوپلاستی موفقیت آمیز به این معنی است که مجبور به انجام جراحی بای پس عروق کرونر قلب نشوید ، این یک روش تهاجمی تر است که به زمان بهبودی بیشتری نیاز دارد.
هنگام بازگشت به خانه ، مایعات زیادی بنوشید؛ تا بدن شما را، از رنگ ماده حاجب پاک کند. یک روز پس از عمل، از ورزش شدید و بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید. از پزشک یا پرستار خود در مورد سایر محدودیت ها بپرسید. در موارد زیر فوراً نزد متخصص قلب و عروق خود بروید:

 • ممکن است محلی که کاتتر شما در آن قرار گرفته است شروع به خونریزی کند یا متورم شود.
 • در محلی که کاتتر شما قرار داده شده است احساس درد یا ناراحتی شدید می کنید.
 • علائمی از عفونت دارید ، مانند قرمزی ، تورم یا تب.
 • تغییری در دما یا رنگ پا یا بازو ایجاد شده است که برای این روش استفاده شده است.
 • احساس ضعف می کنید.
 • شما دچار درد قفسه سینه یا تنگی نفس می شوید.

برای سالم نگه داشتن قلب خود پس از آنژیوپلاستی، چه کارهایی باید انجام دهیم؟

 • سیگار کشیدن را ترک کنید.
 • سطح کلسترول خود را کاهش دهید.
 • یک رژیم غذایی سالم و کم چربی اشباع داشته باشید.
 • وزن سالم داشته باشید.
 • سایر شرایط مانند دیابت و فشار خون بالا را کنترل کنید.
 • ورزش منظم داشته باشید.
 • طبق تجویز پزشک از داروها استفاده کنید.

دیدگاه کاربران

0 دیدگاه
  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  instagram logo call button