علائم حمله قلبی در زنان چیست؟ (این علائم را جدی بگیرید)

علائم حمله قلبی در زنان و مردان تقریبا یکسان است اما به این صورت است که علائم در زنان بیش از مردان دیده می شود. ممکن است بسیاری از زنان علائم موجود را جدی نگیرند و به آن بی تفاوت باشند. حمله قلبی ممکن است بدون درد در قفسه سینه رخ دهد، در عوض ممکن است شامل علائمی همچون تنگی نفس، سرگیجه، فشار خون بالا، حساسیت به نور و غیره باشد. حتی در صورت خفیف بودن علائم که در صورتی که فرد به سریعا به پزشک مراجعه نکند می تواند کشنده باشد. در صورتی که علائم بیش از 5 دقیقه طول کشید سریعا به پزشک مراجعه کند. 

علائم حمله قلبی در زنان

علائم سکته یا حمله قلبی 

ناراحتی یا درد قفسه سینه

می توان گفت از نشانه های بیماری قلبی احساس درد و سنگینی در قفسه سینه میباشد که بیش از چند دقیقه زمان میبرد یا اینکه بعد از چند دقیقه از بین میرود و دوباره پدیدار میشود. این درد ممکن اسن به شانه ها و گردن، فک و صورت فرد گسترش یابد. دردی که احساس می کنید ممکن است  شبیه به احساس سنگینی در قفسه سینه شما باشد. 

تهوع، سوهاضمه، سوزش سر دل یا معده درد

ممکن است علائم سکته قلبی با علائم گوارشی همراه باشد. زنان بیشتر این گروه از علائم را تجربه میکنند. در صورت پدیدار شدن این علائم باید به پزشک مراجعه کنید تا ذوضعیت شما را بررسی کند زیرا ممکن است مشکلات گوارشی و معده درد ارتباطی با قلب نداشته باشند. 

عرق سرد و حالت تهوع

عرق سرد در زمانی که فرد فعالیت کمی دارد می تواند از نشانه های حمله قلبی باشد که با حالت تهوع همراه است. 

دردهای انتشاری 

این نوع از دردها از قفسه سینه شروع شده و به خارج از آن انتشار می یابد. این درد می تواند به اعضای مختلف بدن انتشار یابد. 

 • کرختی و سنگینی در دست ها
 • درد سنگین در بالای کمر و شانه ها
 • درد و احساس گرفتگی در فک و گردن
 • احساس فشار شدید در صورت و پشت چشم ها

سرگیجه و سبکی سر

بعضی از موارد می تواند موجب شود که فرد تعادل خود را از دست دهد و فرد احساس غش و ضعف داشته باشد. در صورتی که تعادل خود را از دست دادید و همزمان علائمی مانند درد قفسه سینه یا تنگی نفس را مشاهده کردید سریعا با پزشک تماس بگیرید. علت سرگیجه و سبکی سر ممکن است به علت افت فشار خون باشد زیرا قلب قادر به پمپاز خون نمیباشد. 

خستگی 

در صورتی که سریع خسته میشوید یا بعد از انجام فعالیتی که قبلا مشکلی در انجام آن نداشتید از نفس می افتید باید سریعا به پزشک مراجعه نمایید. خستگی زیاد یا ضعف بدنی بی دلیل که چند روزه و مکرر اتفاق میفتد می تواند از نشانه های حمله قلبی باشد. این علامت جز علائمی است که در زنان نیز اتفاق میفتد. 

خروپف 

خروپف در صورت کم بودن اشکالی ندارد ولی خروپف با صدای بلند شبیه به نفس نفس زدن و خفه شدن می تواند از نشناه های آپنه خواب باشد که موجب وقفه تنفسی در فرد شده است. این وقفه می تواند فشار اضافه ای را بر روی قلب وارد کند. در صورتی که به پزشک مراجعه کنید و دچار وقفه تنفسی باشید پزشک برای شما یک دستگاه CPAP تجویز می کند که جریانِ هوا را به‌طور پیوسته وارد نای شما می کند.

تنگی نفس

از نشانه های بیماری قلبی، تنگی نفس در زمان فعالیت های عادی یا تقریبا سنگین میباشد. در صورتی که نسبت به سال های قبل زودتر دچار تنگی نفس میشوید یا در زمان استراحت به سختی نفس می کشید باید سریعا به متخصص قلب و عروق مراجعه نمایید. 

غش کردن و از حال رفتن 

حمله قلبی می تواند موجب قطع جریان خون به اندام های حیاتی از جمله مغز شود و به دنبال آن موجب از دست دادن هوشیاری و غش کردن خواهد شد. 

سرفه مداوم

سرفه های مداوم جز علائم سکته قلبی نیست، در صورت داشتن بیماری قلبی باید این علامت را جدی بگیرید زیرا می تواند یکی از علائم سکته قلبی باشد. در صورتی که سرفه های شما دارای خلط سفید یا صورتی باشد می تواند نشاندهنده عارضه قلبی باشد. این حالت زمانی رخ می دهد که قلب نمیتواند پاسخگوی نیازهای بدن باشد و خون به درون ریه ها نشت پیدا خواهد کرد. 

تورم پا

تورم در ساق پا، کف پا و مچ پا می تواند از علائم سکته قلبی باشد که نشاندهنده اختلال قلب در پمپاژ خون میباشد. زمانی رخ میدهد که قلب قادر به پمپاژ خون نباشد و خون در رگ های پا جمع شود و باعث ایجاد تورم در پا شود. عارضه قلبی همچنین خارج کردن آب و سدیم اضافه را برای کلیه ها دشوار خواهد کرد و می تواند منجر به پف کردن بدن شود. 

ضربان قلب نامنظم 

گاهی نامنظم شدن ضربان قلب ممکن است به علت مصصرف زیاد کافئین یا کمبود خواب باشد. در صورتی که نشاندهنده مشکل قلبی به نام فیبریلاسیون دهلیزی باشد نیاز به درمان دارد. اگر بیشتر از چند ثانیه‌ کوتاه احساس می‌ کنید قلب ‌شما خارج از ریتم می‌زند، یا اگر این اتفاق برای شما به صورت معمول رخ می‌دهد، باید به متخصص قلب و عروق مراجعه نمایید.

علائم حمله قلبی در زنان

خستگی و بی حالی مفرط

احساس خستگی مفرط و کمبود انرژی در فعالیت های روزمره خود می تواند از علائم حمله قلبی در زنان باشد.

کبودی لب ها 

کبودی لب ها اگر اتفاق بیفتد می تواند موجب اختلال در خونرسانی و بیماری قلبی شود و از علائم حمله قلبی در زنان می باشد.

بوی بد دهان بدون علت

بوی بد دهان می تواند به علت عفونت در لثه یا بافت نرم دهانی باشد. عوارض این عفونت های باکتریایی به دهان محدود نمیشوند و می تواند به سیستم گردش خون نفوذ کند و موجب التهاب در بافت قلب شود. بوی بد دهان و عفونت ها و التهاب لثه ها را باید جدی بگیرید و قبل از پیشروی آن باید به دندانپزشک مراجعه کنید. 

لکه های چربی روی پوست

در صورتی که کلسترول خون فرد بیش از حد بالا باشد، عروق نزدیک به سطح پوست به علت ضخامت کم خود نمی توانند آن را از خود عبور دهند و برای حفظ تعادل جریان خون این چربی های اضافه به زیر پوست انتقال پیدا خواهد کرد. اگر این چربی زیر پوست مانند لکه های چربی در آرنج و زانو، پلک ها و غیره دیده شوند به آن زانتوما گفته میشود. 

خمیازه کشیدن در زمان ورزش

بدن انسان روش های مختلفی برای خنک کردن اندام ها دارد که یکی از آنها عرق کردن است. زمانی که مغز حرارت بیشتری تولید می کند یا نیاز به اکسیژن دارد، بدن با خمیازه کشیدن سعی دارد که اکسیژن بیشتری را وارد جریان خون کند و حرارت مغز را کاهش دهد. بدن سالم در زمان ورزش کردن نیازی به خمیازه کشیدن برای کاهش دما ندارد و ممکن است به علت مشکل در گردش خون و بیماری قلبی خونرسانی به مغز در زمان ورزش کم شود و شخص برای جبران کمبود اکسیژن در زمان ورزش خمیازه میکشد. 

نداشتن آکنه و جوش در دوران جوانی 

تحقیقاتی نشان می دهد که افرادی که در دوران بلوغ و نوجوانی جوش و آکنه نداشتند می توانند احتمال ابتلا به بیماری های قلبی در آنها 33% افزایش می یابد. این رابطه به علت تاثیر هورمون تستوسترون در اعضای بدن برمیگردد. افرادی که سابقه آکنه دارند ریسک کمتری در ابتلا به بیماری های قلبی دارند ولی از طرفی آقایان در معرض ابتلا به سرطان پروستات هستند. 

تغییر در فرم و ضخامت ناخن

خم شدن ناخن رو به پایین و تورم در نوک انگشت ها، و خطوط بنفش و کبود در زیر ناخن می تواند نشانه عفونت قلبی، بیماری قلبی و مشکل در ریه باشد. خطوط بنفش زمانی که با نشانه هایی مانند تب، ضربان قلب غیرعادی باشد باید می تواند از علائم حمله قلبی در زنان باشد و باید سریعا به پزشک مراجعه کنید.  

اشتباهات در حمله قلبی در زنان

اشتباهات در حمله قلبی در زنان

زنان عموما نسبت به علائم سکته قلبی اهمیت نمیدهند. حمله قلبی زمانی رخ می دهد که جریان خونی که حاوی اکسیژن است را به عضله قلب میرساند را شدیدا کاهش می دهد یا کاملا قطع می شود. این حالت به علت این است که شریان هایی که خون قلب را تامین می کند کم کم به علت افزایش چربی، کلسترول و پلاک ها باریک می شود. در بسیاری از افراد نشانه های حمله قلبی روشن است اما در مواردی ممکن است که علائم موجود فرد را گمراه کند. از علائم حمله قلبی در زنان که ممکن است فرد تجربه کند فشار در پشت، سیاهی رفتن چشم ها، سرگیجه یا خستگی باشد. بسیاری از زنان در زمان حمله قلبی آسپرین مصرف می کنند و به بیمارستان نمیروند که این کار اشتباهی است. 

علائم سکته قلبی قبل از وقوع

 • مشکل ناگهانی دیدن در یک یا هر دو چشم
 • مشکل ناگهانی در راه رفتن، سرگیجه، از دست دادن تعادل یا هماهنگی
 • سردرد ناگهانی و شدیدی بدون علت مشخص
 • بی حسی یا ضعف ناگهانی صورت، بازو یا پا
 • گیجی ناگهانی ، مشکل در گفتار یا درک
 • احساس  درد در مرکز قفسه سینه
 • علائم دیگری مانند عرق سرد، حالت تهوع یا سبکی سر
 • درد یا ناراحتی در یک یا هر دو بازو، پشت، گردن، فک یا معده
 • تنگی نفس

سن سکته قلبی در زنان

امروزه جوانان حتی نوجوانان دچار سکته قلبی می شوند. اما بیشتر زنان بالای 50 سال مخصوصا افرادی که سیگار می کشنددچار سکته قلبی می شوند. 

در زمان حمله قلبی چه باید کرد؟

در زمان سکته قلبی یا انفارکدوس میوکارد نکته ای که اهمیت دارد سرعت عمل و رساندن مراقبت های اولیه در سریع ترین زمان است. 

چگونه باید از سکته قلبی جلوگیری کنیم؟ 

 • از کشیدن سیگار اجتناب کنید.
 • درباره خطرات و ریسک های حمله قلبی در خود از پزشک خود سوالاتی را بکنید. 
 • فعالیت بدنی خود را آغاز کنید. فقط 30 دقیقه در روز راه رفتن می تواند خطر ابتلا به حمله قلبی را کاهش دهد. 
 • داشتن یک رژیم غذایی مناسب

دیدگاه کاربران

0 دیدگاه
  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  instagram logo call button