بیماری شریانی محیطی (pad) چرا و چگونه ایجاد می‌شود؟

بیماری شریانی محیطی (PAD) در پاها یا اندام‌های تحتانی باریک یا انسداد عروقی است که خون را از قلب به پاها می‌رسانند. در درجه اول به دلیل تجمع پلاک‌های چربی در شریان‌ها ایجاد می‌شود که به آن تصلب شرایین می‌گویند. PAD می‌تواند در هر رگ خونی رخ دهد، اما در پاها شایع‌تر از بازوها است.

بیماری شریانی محیطی (pad)

عوامل خطر برای بیماری شریانی محیطی (PAD) چیست؟

عواملی که باعث بیماری شریانی محیطی می‌شوند عبارتند از؛

سیگار کشیدن
فشار خون بالا
آترواسکلروز
دیابت
کلسترول بالا
سن بالای 60 سال

زن و مرد هر دو تحت تأثیر PAD قرار دارند. با این حال، آمریکایی‌های آفریقایی تبار خطر ابتلا به PAD را افزایش می‌دهند. اسپانیایی‌ها در مقایسه با سفیدپوستان غیر اسپانیایی دارای میزان کمی بالاتر از PAD هستند. تقریباً 6.5 میلیون نفر از افراد 40 ساله و بالاتر در ایالات متحده به PAD.1 مبتلا هستند. سایر بیماری‌ها و اختلالات شریان‌ها می‌توانند علائم PAD را تقلید کنند، و همه PAD به دلیل تصلب شرایین نیست. اگر مبتلا به PAD هستید، در معرض خطر ابتلا به بیماری عروق کرونر و بیماری عروق مغزی هستید که می‌تواند منجر به حمله قلبی یا سکته شود.

علائم بیماری شریانی محیطی (PAD) چیست؟

نیمی از افرادی که بیماری عروق محیطی دارند هیچ علامتی ندارند، اما درد یا ناراحتی در پاهایشان یک علامت رایج است. همچنین هنگام راه رفتن احساس ضعف یا خستگی می‌کنند. قسمت‌های آسیب دیده پا شامل ساق پا، ران یا باسن می‌شود. PAD می‌تواند در طول زندگی ایجاد شود و علائم تا اواخر زندگی آشکار نشوند. برای بسیاری از افراد، علائم ظاهری تا زمانی که شریان آنها 60 درصد یا بیشتر تنگ نشود ظاهر نمی‌شود.

علائم اولیه

اولین علامت قابل توجه PAD لنگش متناوب، ناراحتی پا، درد یا گرفتگی است که:

  • با فعالیت توسعه می‌یابد.
  • با استراحت از بین‌می رود.
  • وقتی فعالیت را از سر می‌گیرید برمی‌گردد.

ممکن است متوجه درد در ساق پا شوید، یا حتی آن را در باسن یا ران خود نیز احساس کنید. درد می‌تواند به اندازه‌ای شدید باشد که توانایی شما را برای شرکت در فعالیت‌هایی که از آن لذت می‌برید محدود کند، مانند گلف. کاهش جریان خون در عضلات پا باعث ایجاد این نوع درد چرخه‌ای می‌شود که در حالت استراحت از بین می‌رود زیرا عضلات شما به جریان خون کمتری در حالت استراحت نیاز دارند.

علائم پیشرفته

علائم PAD پیشرفته شامل موارد زیر می‌شود:

درد سوزش یا درد در پاها و انگشتان پا در هنگام استراحت، به خصوص در شب هنگام دراز کشیدن صاف. قرمزی یا سایر تغییرات رنگ پوست. عفونت‌های مکرر. زخم‌های انگشتان پا که خوب نمی‌شوند.

چه چیزی باعث ایجاد PAD می‌شود؟

آترواسکلروزی که در شریان‌های پاها ایجاد می‌شود، باعث بیماری شریان‌های محیطی می‌شود. مانند آترواسکلروز در شریان‌های قلب (کرونری)، تجمع پلاک‌های چربی در دیواره رگ‌های خونی باعث بیماری عروق محیطی می‌شود. با ایجاد پلاک، رگ‌های خونی باریک‌تر و باریک‌تر می‌شوند تا زمانی که مسدود شوند.

چگونه می‌توان از PAD جلوگیری کرد؟

برای کمک به پیشگیری از PAD یا بهبود علائم PAD.2، فعالیت بدنی زیادی داشته باشید. از تنباکو استفاده نکنید. سیگار کشیدن خطر ابتلا به PAD را افزایش می‌دهد و علائم PAD را بدتر می‌کند. کنترل فشار خون بالا و کنترل کلسترول خون بالا و دیابت. اگر PAD دارید، شرکت در برنامه‌های تمرینی تحت نظارت می‌تواند توانایی شما را برای راه رفتن در مسافت‌های طولانی‌تر بهبود بخشد و طولانی‌تر کند.

چگونه بیماری شریانی محیطی (pad) تشخیص داده می‌شود؟

اگر علائم PAD را دارید، پزشک یک شاخص بازویی مچ پا (ABI) انجام می‌دهد، که یک آزمایش غیرتهاجمی است که فشار خون را در مچ پا اندازه‌گیری می‌کند و آن را با فشار خون بازوها در حالت استراحت و بعد از ورزش مقایسه می‌کند. پزشک شما همچنین آزمایش‌های تصویربرداری مانند اولتراسوند، آنژیوگرافی تشدید مغناطیسی (MRA) و آنژیوگرافی توموگرافی کامپیوتری (CT) را انجام می‌دهد.

بیماری شریانی محیطی (pad)

بیماری شریانی محیطی (pad) چگونه درمان می‌شود؟

پزشک مصرف آسپرین یا سایر داروهای ضد پلاکتی مشابه را برای جلوگیری از عوارض جدی PAD و آترواسکلروز مرتبط با آن توصیه می‌کند. بیمار همچنین نیاز به مصرف دارو برای کاهش کلسترول خون خود دارد. اگر سیگار می‌کشید، آن را ترک کنید. با پزشک خود در مورد راه‌های کمک به ترک سیگار صحبت کنید. ممکن است برای دور زدن شریان‌های مسدود شده نیاز به جراحی داشته باشید.

عوارض بیماری شریانی محیطی (PAD) چیست؟

PAD یک اصطلاح پزشکی است که به دردی در پای فرد اشاره دارد که با پیاده روی یا ورزش ایجاد می‌شود و با استراحت از بین می‌رود. این درد به این دلیل است که عضلات پا اکسیژن کافی دریافت نمی‌کنند. خطرات PAD فراتر از مشکلات راه رفتن است و عواقب آن می‌تواند بسیار بدتر از از دست دادن یک سفر خرید یا بازی گلف باشد. بیماری شریان محیطی خطر ابتلا به زخم غیر التیام بخشی در پاها را افزایش می‌دهد. در موارد PAD شدید، این زخم‌ها می‌توانند به مناطقی از بافت مرده (گانگرن) تبدیل شوند که در نهایت قطع کردن پا را ضروری می‌کند.

از آنجا که سیستم گردش خون بدن به هم متصل است، اثرات PAD می‌تواند فراتر از اندام آسیب دیده گسترش یابد. افراد مبتلا به آترواسکلروز پاهای خود معمولاً در سایر قسمت‌های بدن خود دچار آن می‌شوند. افرادی که بیماری شریان محیطی دارند در معرض خطر حمله قلبی، سکته مغزی، حمله ایسکمیک گذرا (سکته کوچک) یا مشکلاتی در شریان‌های کلیوی (کلیه) قرار دارند.

کلام‌ آخر

بیماری شریان محیطی PAD، تجمع پلاک (چربی و کلسترول) در شریان‌های پا یا بازو است. این امر خون را برای حمل اکسیژن و مواد مغذی به بافت‌های آن نواحی سخت‌تر می‌کند. PAD یک بیماری طولانی مدت است، اما می‌توانید با ورزش کردن، خوردن چربی کمتر و ترک محصولات تنباکو آن را بهبود بخشید.


دیدگاه کاربران

0 دیدگاه
    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    instagram logo call button