درد پشت قفسه سینه نشانه چیست ؟

درد پشت قفسه سینه همیشه نشان دهنده یک بیماری قلبی یا سکته قلبی نمی باشد. در برخی از موارد میتواند به علت حمله عصبی این حالت رخ دهد. درد در پشت قفسه سینه میتواند به اشکال مختلفی از خفیف تا شدید خود را نشان دهد. گاهی نیز درد قفسه سینه مانند احساس فشار یا سوزش در این ناحیه می باشد. در موارد خاصی هم درد میتواند به گردن، فک، بازوها انتشار پیدا کند. 
گاهی نیز درد پشت قفسه سینه و میتواند نشاندهنده یک بیماری جدی مانند حمله قلبی باشد. در صورتی که درد جدی و غیرقابل توجیهی در پشت قفسه سینه خود احساس کردید حتما باید به اورژانس مراجعه کنید. 
در ادامه در مورد علل احتمالی درد پشت قفسه سینه ، نحوه درمان آن ها و زمان مراجعه به پزشک صحبت خواهیم کرد.

درد پشت قفسه سینه

علت درد پشت قفسه سینه و پشت 

حمله قلبی

زمانی که خون به بافت قلب نرسد حمله قلبی رخ میدهد. حمله قلبی به علت لخته شدن خون یا تجمع پلاک در دیواره های عروق کرونر اتفاق می افتد. نرسیدن خون به بافت ممکن است منجر به درد در قفسه سینه شود. این درد گاهی میتواند به دیگر قسمت های بدن مانند پشت، شانه و گردن انتشار یابد. 

آنژین

آنژین در شرایطی رخ میدهد که بافت قلب خون کافی را دریافت نکند. این حالت به علت کاهش جریان خون ناشی از تجمع پلاک در دیواره عروق کرونر ایجاد میشود. آنژین ممکن است در زمان استراحت نیز اتفاق بیفتد. 

پریکاردیت

پریکارد کیسه ای پر از مایع است که قلب را احاطه و از آن محافظت می کند. التهاب پریکارد ، پریکاردیت نام دارد. پریکاردیت ممکن است به علت عفونت و بیماری های خود ایمنی باشد. همچنین ممکن است بعد از حمله قلبی یا جراحی قلب اتفاق بیفتد. درد این بیماری میتواند منجر به درد قفسه سینه و پشت شود و به سمت شانه یا گردن انتشار می یابد. 

آنوریسم آئورت

آئورت جز بزرگترین شریان های بدن می باشد. هنگامی که دیواره آئورت به علت آسیب ضعیف شود برآمدگی ای در آن پدید می آید. در صورتی که آنوریسم به وجود آمده پاره شود میتواند زندگی فرد را تهدید کند. درد آنوریسم آئورت به محل آن وابسته است. درد می تواند در قفسه سینه، کمر یا شانه یا در بخش های دیگری مانند شکم ایجاد شود. 

آمبولی ریوی

اگر یکی ریه ها دچار انسداد شود آمبولی ریه رخ میدهد. این حالت زمانی رخ میدهد که لخته خون از قسمت دیگر وارد جریان خون شود و به شریان ریوی وارد شود. درد پشت قفسه سینه میتواند از علائم شایع آمبولی ریوی می باشد. 

پلوریت

پلور یک غشای دو لایه است که یکی از لایه ها در اطراف ریه ها و لایه دیگر حفره قفسه سینه را می پوشاند که به آن پلوریت گفته میشود. علت پلور میتواند عفونت ها، بیماری های خود ایمنی، سرطان باشد. درد پلوریت در پشت قفسه سینه ایجاد میشود. 

پانکراتیت

پانکراس یا لوزالمعده میتواند آنزیم های مورد استفاده در هضم و هورمون های تنظیم کننده سطح خون بدن را تولید کند. در صورتی که در این بخش التهاب ایجاد شود به آن پانکراتیت می گویند. 
پانکراتیت زمانی اتفاق میفتد که آنزیم گوارشی در پانکراس فعال شود و موجب تحریک و التهاب آن شود. این حالت ممکن است به علت های عفونت، آسیب و سرطان اتفاق بیفتد. درد پانکراتیت در پشت قفسه سینه و شکم احساس میشود.

فتق دیسک

فتق دیسک کمر ممکن است به اعصاب اطراف فشار وارد کند و منجر به درد شود. فشار به عصب در گردن یا در قسمت فوقانی کمر می تواند باعث ایجاد درد پشت قفسه سینه شود. 

سرطان

سرطان هایی مانند سرطان ریه و سرطان سینه میتواند منجر به درد پشت قفسه سینه و کمردرد شود. در مورد سرطان ریه کمردرد ممکن است به علت فشار آوردن تومور به ستون فقرات یا اطراف آن باشد. زمانی که سرطان سینه به دیگر بخش های بدن متاستاز نماید، می تواند منجر به کمردرد شود.

سوزش سر دل

زمانی که اسید مری برمیگردد این درد در پشت قفسه سینه ایجاد میشود. عموما یک اسفنگتر میان معده و مری وجود دارد که مانع بازگشت اسید معده میشود اما زمانی که اسفنگتر ضعیف شود یا به درستی کار نکند سوزش سر دل رخ میدهد. درد ناشی از سوزش سردل در قفسه سینه و پشت قفسه سینه احساس خواهد شد. 

زخم معده

زخم معده ، زخمی است که در دیواره دستگاه گوارش ایجاد میشود. این زخم در معده، روده کوچک و مری نیز ممکن است ایجاد شود. ممکن است افرادی که زخم معده دارند در قسمت قفسه سینه خود احساس سوزش یا درد کنند، همچنین درد انتشاری در کمر را نیز تجربه کنند.

آسیب دیدگی عضله یا استفاده بیش از حد از عضله

گاهی ممکن است درد پشت قفسه سینه به علت آسیب دیدگی یا استفاده بیش از حد از عضله اتفاق بیفتد. 

علت درد پشت قفسه سینه

تفاوت درد قفسه سینه در حمله قلبی و حمله عصبی

هنگام اضطراب خونرسانی به نقاط مختلف بدن کاهش خواهد یافت زیرا بدن زمانی که در حالت مقابله یا پاسخ به حمله قرار می گیرد خون بیشتری را به سمت عضلات بدن هدایت خواهد کرد. در نتیجه آن خون کمتری به عضلات قلب ارسال میشود. افراد دچار اضطراب شدید علائم زیر را تجربه می کنند:

علائم درد قلبی همراه با استرس 

 • تپش قلب
 • تعریق
 • لرزیدن
 • تنگی نفس
 • احساس خفگی
 • سرگیجه و بی حسی
 • احساس درد قفسه سینه

علائمی گفته شده معمولا  10 تا 20 دقیقه باقی مانده و سپس از بین می روند. اکثر افرادی که دچار درد قفسه سینه میشوند به پزشک مراجعه می کنند زیرا براین باورند که دچار مشکلات قلبی یا گرفتگی عروق شده اند. اما بیشتر آنها ارتباطی با حمله قلبی ندارد.
حمله قلبی در زنان خفیف تر است و ممکن است خود را به صورت خستگی غیر معمول و حس ناراحتی در قفسه سینه نشان دهد. در هر صورت باید برای فهمیدن علت اصلی درد قفسه سینه باید به متخصص قلب و عروق مراجعه کند. 

نشانه های حمله قلبی

 •  شروع ناگهانی در زمان انجام یا به دنبال فعالیت بدنی
 •  دردی که به سمت باز، فک یا شانه انتشار می یابد
 • درد و علائمی که با گذشت زمان بدتر میشود
 •  احساس فشار بر روی قفسه سینه
 • تنگی نفس
 • غش کردن
 •  تعریق
 •  حالت تهوع و استفراغ

علت درد سمت چپ قفسه سینه

قلب بیشتر در قسمت چپ قفسه سینه قرار دارد. درد در سمت چپ قفسه سینه می تواند به موارد زیر مرتبط باشد:

علت درد سمت راست بدن

کیسه صفرا در سمت راست بدن قرار دارد. درد در این بخش به سمت شانه یا بین کتف انتشار خواهد یافت. این علامت میتواند به علت سنگ صفرا باشد.

علت درد پشت قفسه سینه بعد از غذا خوردن

گاهی ممکن است درد پشت قفسه سینه بعد از غذا خوردن ایجاد شود که ممکن است به علت پانکراتیت و سوزش سر دل انجام میشود. 
درد زخم معده ممکن است در زمان خالی بودن معده ایجاد شود. در برخی موارد، خوردن غذا می تواند به تسکین درد کمک کند.

چرا در زمان سرفه درد احساس می کنم؟

از علل درد پشت قفسه سینه که در زمان سرفه بدتر می شوند. این حالت میتواند با موارد زیر رخ دهد:
پریکاردیت
آمبولی ریوی
پلوریت
سرطان ریه

چرا در زمان بلع درد احساس می کنم؟

اگر در زمان بلع احساس درد کنید. درد قفسه سینه و کمردرد ممکن است در زمان بلع شامل پریکاردیت و آنوریسم آئورت خود را نشان دهد.

چرا در زمان خوابیدن درد احساس می کنم؟

شرایطی مانند پریکاردیت و سوزش سر دل در زمان خوابیدن می تواند منجر به درد پشت قفسه سینه شود.

چرا زمان نفس کشیدن درد احساس می کنم ؟

شرایطی که در اطراف قلب و ریه ها تأثیر می گذارند ممکن است در زمان نفس کشیدن باعث ایجاد درد شوند، مخصوصا در زمان نفس های عمیق. برخی از آن ها عبارتند از:
پریکاردیت
آمبولی ریوی
پلوریت
سرطان ریه


دیدگاه کاربران

0 دیدگاه
  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  instagram logo call button