اندازه گیری فشار خون طبیعی با چه وسیله‌ای و چگونه انجام می‌شود؟!

فشار خون طبیعی برای زندگی حیاتی است. بدون فشاری که خون ما را مجبور به جریان در اطراف سیستم گردش خون می‌کند، هیچ اکسیژن یا مواد مغذی از طریق شریان‌های ما به بافت‌ها و اندام‌ها منتقل نمی‌شود. با این حال، فشار خون می‌تواند به طور خطرناکی افزایش یابد و همچنین می‌تواند بسیار پایین بیاید. در این مقاله به این می‌پردازیم که فشار خون چیست، چگونه اندازه گیری می‌شود و اندازه گیری‌ها برای سلامتی ما چه معنایی دارد.

اندازه گیری فشار خون طبیعی چیست؟

فشار خون چیست؟

فشار خون نیرویی است که خون را از طریق سیستم گردش خون به حرکت در می‌آورد. این یک نیروی مهم است زیرا اکسیژن و مواد مغذی در اطراف سیستم گردش خون برای تغذیه بافت‌ها و اندام‌ها بدون فشار خون تحت فشار قرار نمی‌گیرند. فشار خون نیز حیاتی است زیرا گلبول‌های سفید و آنتی بادی‌های ایمنی و هورمون‌هایی مانند انسولین را می‌رساند. خون تازه‌ای که تحویل داده می‌شود، به اندازه تامین اکسیژن و مواد مغذی مفید است، می‌تواند مواد زائد سمی متابولیسم، از جمله دی‌اکسیدکربنی را که با هر نفس بازدم می‌کنیم و سمومی که از طریق کبد و کلیه‌ها پاک می‌کنیم، جذب کند. خون خود دارای تعدادی خواص دیگر از جمله دمای آن است. همچنین حامل یکی از دفاع‌ها در برابر آسیب بافتی است، پلاکت‌های انعقادی که از از دست دادن خون پس از آسیب جلوگیری می‌کند.

اما دقیقا چه چیزی باعث می‌شود که خون در رگ‌ها فشار وارد کند؟ بخشی از پاسخ واضح است قلب فشار خون را با بیرون راندن خون هنگام انقباض در هر ضربان قلب ایجاد می‌کند. با این حال، فشار خون را نمی‌توان تنها با پمپاژ قلب ایجاد کرد.

محدوده اندازه گیری فشار خون طبیعی

مؤسسه ملی سلامت، فشار خون طبیعی را زیر 120 میلی متر جیوه سیستولیک و 80 میلی متر جیوه دیاستولیک ذکر می‌کنند. با این حال، فشار خون به دلایل بسیاری به طور طبیعی تغییر می‌کند. دستورالعمل‌های قدیمی‌تر در سال 2003 بیان می‌کنند که برای فشار خون بالاتر از رقم 115/75 میلی‌متر جیوه، هر افزایش 20/10 میلی‌متر جیوه خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی را دو برابر می‌کند. از سال 2017، موسسه ملی سلامت توصیه کرده است که افراد مبتلا به فشار خون بالا باید تحت درمان با 130/80 میلی متر جیوه به جای 140/90 میلی متر جیوه قرار گیرند. آنها همچنین دسته فشار خون را بین 120-139/80-89 میلی متر جیوه حذف کردند. اندازه گیری فشار خون 140/90 میلی متر جیوه اکنون به عنوان فشار خون بالا در مرحله دوم است و نه مرحله I، همانطور که قبلا بود.

این دسته اکنون دو محدوده مجزا را تشکیل می دهد:

 • افزایش فشار خون، از 120-129 / کمتر از 80 میلی متر جیوه
 • مرحله اول فشار خون بالا، از 130-139/80-89 میلی متر جیوه
 • نرمال کمتر از 120 میلی متر جیوه و کمتر از 80 میلی متر جیوه

در این دستورالعمل‌های جدید، همچنین توصیه شده است که پزشکان فقط باید در موارد حمله قلبی یا سکته قبلی، یا در صورت وجود عوامل خطر برای این شرایط، مانند سن، تشخیص دیابت یا بیماری مزمن کلیوی، دارو تجویز کنند. درمان در مراحل اولیه فشار خون بالا باید عمدتاً از طریق تغییر سبک زندگی انجام شود.

عملکرد فشار خون در بدن

گردش خون شبیه یک نوع لوله کشی بسیار پیچیده است. خون جریان دارد. یک قانون اساسی فیزیک باعث جریان خون می‌شود. در واقع خون به دلیل اختلاف فشار خون در بدن جریان دارد. فشار خون در شروع حرکت از قلب، زمانی که وارد آئورت می‌شود بالاترین میزان خود را دارد و در انتهای مسیر در امتداد شاخه‌های به تدریج کوچک‌تر شریان‌ها کم‌ترین میزان را دارد. این اختلاف فشار همان چیزی است که باعث جریان خون می‌شود. سرخرگ‌ها بر فشار خون تأثیر می‌گذارند. انقباض رگ‌ها باعث افزایش فشار در نقطه انقباض می‌شود. برای مثال، بدون ماهیت کشسانی دیواره‌های سرخرگ، فشار خون با پمپاژ شدن از قلب سریع‌تر از بین می‌رود. در حالی که قلب حداکثر فشار را ایجاد می‌کند، خواص شریان‌ها به همان اندازه برای حفظ آن و اجازه دادن به جریان خون در سراسر بدن مهم هستند.

وضعیت شریان‌ها بر فشار و جریان خون تأثیر می‌گذارد و باریک شدن شریان‌ها در نهایت می‌تواند به طور کامل جریان را مسدود کند و منجر به شرایط خطرناکی از جمله سکته مغزی و حمله قلبی شود.

اندازه گیری فشار خون طبیعی چیست؟

اندازه گیری فشار خون

دستگاهی که برای اندازه گیری فشار خون استفاده می‌شود فشارسنج است. از یک بازوبند لاستیکی تشکیل شده است. کاف که با پمپ دستی یا ماشینی باد می‌شود. هنگامی که کاف به اندازه کافی باد می‌شود تا نبض را متوقف کند، اندازه گیری به صورت الکترونیکی انجام می‌شود. اندازه گیری فشار خون به طور معمول هیچ درد یا ناراحتی ایجاد نمی‌کند. با این حال، می‌تواند به طور موقت در اطراف بازو احساس سفت شدن داشته باشد.

قرائت فشار خون

گوشی پزشکی نقطه دقیقی را مشخص می‌کند که صدای پالس برمی‌گردد و فشار کاف به آرامی آزاد می‌شود. استفاده از گوشی پزشکی به فردی که فشار خون را اندازه گیری می‌کند این امکان را می‌دهد که به دو نقطه خاص گوش دهد. اندازه گیری فشار خون شامل دو رقم است: اول فشار سیستولیک و دوم فشار دیاستولیک. قرائت به عنوان مثال، 140 روی 90 میلی متر جیوه داده می‌شود. فشار سیستولیک رقم بالاتری است که در اثر انقباض قلب ایجاد می‌شود، در حالی که عدد دیاستولیک فشار کمتری در شریان‌ها در طول دوره کوتاه استراحت بین ضربان قلب است.

نکاتی برای پیشگیری از فشار خون بالا

اقدامات زیر می‌تواند به بیماران کمک کند فشار خون سالم خود را حفظ کنند.

 • وزن بدن خود را بر اساس توصیه پزشک حفظ کنید.
 • از یک رژیم غذایی متعادل و سرشار از میوه و سبزیجات استفاده کنید.
 • مصرف سدیم یا نمک را در رژیم غذایی کاهش دهید.
 • در صورت امکان در اکثر روزهای هفته حداقل 30 دقیقه در روز به طور منظم فعالیت بدنی مانند پیاده روی سریع داشته باشید.
 • استرس را مدیریت کنید.
 • سیگار کشیدن را ترک کن.

انجام این مراحل می‌تواند خطر ابتلا به مشکلات سلامتی را بیشتر کاهش دهد.

نگرانی از فشار خون پایین

فشار خون پایین یا افت فشار خون معمولاً به اندازه فشار خون بالا نگران کننده نیست. با این حال، هنوز هم می‌تواند نشان دهنده مشکلات سلامتی باشد. فردی با فشار خون کمتر از 90/60 میلی‌متر جیوه جزو افراد دارای فشار خون پایین در نظر گرفته می‌شود. پزشکان معمولاً این فشار را مشکل در نظر نمی‌گیرند مگر اینکه علائم دیگری در کنار آن وجود داشته باشد. مسائل زمینه‌ای می‌تواند شامل خونریزی داخلی، بیماری قلبی، بارداری، برخی از داروها و سایر شرایط باشد. اگر فردی علائم دیگری را تجربه کرد، باید با پزشک خود صحبت کند تا هرگونه بیماری زمینه‌ای را برطرف کند.

کلام آخر

فشار خون برای بدن ضروری است. با این حال می‌تواند خیلی زیاد یا خیلی کم باشد. فشار خون بیش از حد بالا، فشار خون بالا نامیده می‌شود. این می‌تواند باعث تعدادی از مشکلات سلامتی شود و باید تحت نظر پزشک باشد. فشار خون بالا را می‌توان کنترل کرد، به خصوص با مداخله زودهنگام و برخی اصلاحات سبک زندگی.  تغییر رژیم غذایی می‌تواند فشار خون بالا را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. تحقیقات نشان داده است که برخی غذاها می‌توانند فشار خون را هم در کوتاه مدت و هم در درازمدت کاهش دهند.


دیدگاه کاربران

0 دیدگاه
  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  instagram logo call button