فشار خون نرمال در زنان چند است؟

هنگامی که قلب خون را از طریق شریان‌ها پمپ می‌کند، خون به دیواره سرخرگ‌ها فشار می‌آورد. این به عنوان فشار خون شناخته می‌شود. فشار خون فشاری است که به دیواره رگ‌های بدن فشار می‌آورد. شریان‌ها خون را از قلب به سایر قسمت‌های بدن منتقل می‌کنند. فشار خون به طور معمول در طول روز افزایش و کاهش می‌یابد. فشار خون متوسط ​​بر حسب جنسیت متفاوت است و با افزایش سن تمایل به افزایش دارد. این مهم است که بدانید فشار خون چگونه بر سلامت شما تأثیر می‌گذارد. این مقاله چگونگی تمایز بین فشار خون “طبیعی” و فشار خون بالا را پوشش می‌دهد. همچنین در مورد خطرات سلامتی مرتبط با فشار خون بالا، چگونگی نظارت بر فشار خون، فشار خون نرمال در زنان و زمانی که باید به پزشک مراجعه کنید، صحبت خواهد کرد. 

فشار خون نرمال در زنان

اعداد فشار خون به چه معناست؟

اندازه گیری فشار خون از دو عدد تشکیل شده است. به عنوان مثال، 120/80 میلی متر جیوه. عدد بالایی (فشار سیستولیک) فشار موجود در شریان‌ها را هنگام تپش قلب اندازه گیری می‌کند. عدد پایین (فشار دیاستولیک) فشار موجود در شریان‌ها را بین هر ضربان قلب اندازه گیری می‌کند. واحد اندازه گیری استاندارد، میلی متر جیوه، مخفف «میلی متر جیوه» است.

فشار خون طبیعی برای کودکان

محدوده طبیعی فشار خون در کودکان بسته به سن متفاوت است. فشار خون طبیعی برای کودکان به شرح زیر است.

 • نوزادان تا یک ماهگی 60-90 میلی متر جیوه 20-60 میلی متر جیوه
 • نوزاد 87-105 میلی متر جیوه 53-66 میلی متر جیوه
 • کودک نوپا 95-105 میلی متر جیوه 53-66 میلی متر جیوه
 • پیش دبستانی 95-110 میلی متر جیوه 56-70 میلی متر جیوه
 • کودک در سن مدرسه 97-112 میلی متر جیوه 57-71 میلی متر جیوه
 • نوجوانان 112-128 میلی متر جیوه 66-80 میلی متر جیوه

فشار خون طبیعی برای بزرگسالان

فشار خون طبیعی برای بزرگسالان (سنین 20 سال و بالاتر) کمتر از 80/120 میلی متر جیوه است. از سوی دیگر، فشار خون بالا به عنوان داشتن فشار سیستولیک 130 میلی‌متر جیوه یا بالاتر، یا فشار دیاستولیک 80 میلی‌متر جیوه یا بالاتر، در بیشتر مواقع تعریف می‌شود.

میانگین فشار خون بر اساس سن

با بالا رفتن سن، رگ‌های خونی سفت‌تر می‌شوند و پلاک (ماده‌ای چرب) در آن‌ها ایجاد می‌شود که می‌تواند فشار خون را افزایش دهد. اگر فشار خون بیش از حد افزایش یابد، در معرض خطر بیشتری برای بیماری قلبی، سکته مغزی و موارد دیگر قرار دارید. بر اساس تجزیه و تحلیل، میانگین فشار خون در سراسر جهان در مردان 127/79 میلی متر جیوه و در زنان 122/77 میلی متر جیوه است.

فشار خون بر اساس سن

 • 18-39 سال 119/70 میلی‌متر جیوه 110/68 میلی‌متر جیوه
 • 40-59 سال 124/77 میلی‌متر جیوه 122/74 میلی‌متر جیوه
 • 60+ سال 133/69 میلی‌متر جیوه 139/68 میلی‌متر جیوه

فشار خون بر اساس نژاد قومیت

 • سفید پوستان 122/71 میلی‌متر جیوه
 • مشکی پوستان 127/73 میلی‌متر جیوه
 • آمریکایی مکزیکی 123/70 میلی‌متر جیوه

فشار خون نرمال در زنان

فشار خون نرمال در زنان 120 روی 80 است، اما برای کودکان و نوجوانان کمتر است. در سال 2018، تقریباً نیمی از زنان در ایالات متحد فشار خون بالاتر از سطح طبیعی داشتند. مردان بیشتر از زنان و سیاهپوستان و لاتین تبارها بیشتر از سفیدپوستان فشار خون بالا دارند.

عوامل خطر فشار خون بالا

چندین عامل خطر برای فشار خون بالا وجود دارد، از جمله:

رژیم غذایی ناسالم

رژیم‌های غذایی حاوی نمک، قند، چربی اشباع شده و چربی ترانس با فشار خون بالا و افزایش خطر برای سیستم قلبی عروقی (قلب و عروق خونی) مرتبط هستند.

چاقی

اضافه وزن یا چاقی باعث می‌شود قلب برای حرکت خون و اکسیژن در بدن سخت‌تر کار کند.

قرار گرفتن در معرض تنباکو

کشیدن تنباکو یا قرار گرفتن در معرض دود سیگار می‌تواند به شریان‌ها آسیب برساند و فشار خون را افزایش دهد.

نوشیدن زیاد الکل

نوشیدن بیش از حد به طور منظم با فشار خون بالا و سایر مشکلات قلبی مرتبط است.

سابقه خانوادگی: فشار خون بالا معمولا در خانواده‌ها دیده می‌شود.

سن و جنس: مردان بیشتر در معرض فشار خون بالا هستند، اما با افزایش سن، این خطر برای همه افزایش می‌یابد.

فشار خون نرمال در زنان

چگونه فشار خون بالا درمان می‌شود؟

افزایش مداوم فشار خون در طول زمان با افزایش خطر برای سلامتی همراه است. پزشک با توجه به موارد زیر فشار خون را درمان می‌کند.

فشار خون افزایش یافته

احتمال ابتلا به فشار خون بالا وجود دارد، مگر اینکه اقداماتی برای کنترل آن انجام دهید. اینها شامل تغییرات سبک زندگی، مانند خوردن یک رژیم غذایی سالم برای قلب، ورزش بیشتر و ترک سیگار می‌شود.

مرحله 1 فشار خون بالا

پزشک احتمالاً تغییرات سبک زندگی را توصیه می‌کند. آن‌ها همچنین بسته به خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی، حمله قلبی یا سکته، دارو تجویز می‌کنند.

مرحله 2 پرفشاری خون

پزشک احتمالاً داروها و تغییرات سبک زندگی را برای کاهش فشار خون تجویز می‌کند.

بحران پرفشاری خون

اگر فشار خون تا این حد بالا باشد، فوراً به پزشک مراجعه کنید. چرا که اگر به پزشک مراجعه نکنید حمله قلبی، سکته مغزی یا بیماری‌های دیگر اتفاق می‌افتد. که می‌تواند به اندام‌هایتان آسیب برساند یا زندگی را تهدید کند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم؟

بحران فشار خون که به عنوان فشار خون بالای 180/120 میلی‌متر جیوه تعریف می‌شود. نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد. اگر علائمی مانند درد قفسه سینه، کمردرد، تنگی نفس، مشکل در صحبت کردن، تغییر در بینایی، ضعف یا بی‌حسی را نیز دارید، سریعا به پزشک مراجعه کنید.

کلام آخر

فشار خون با افزایش سن افزایش می‌یابد، اما ورزش، رژیم غذایی سالم و اجتناب از سیگار کشیدن می‌تواند به کاهش خطر ابتلا به فشار خون بالا کمک کند. مراجعه به پزشک برای بررسی منظم فشار خون و یادگیری بررسی فشار خون خود می‌تواند به شما کمک کند سالم بمانید.


دیدگاه کاربران

0 دیدگاه
  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  instagram logo call button