سوراخ شدن ماهیچه قلب vsd و هر آنچه باید بدانید!

 یکی از موارد سوراخ شدن ماهیچه قلبی، نقص دیواره بین بطنی (VSD) است که شایع‌ترین نقص مادرزادی قلب با فراوانی نسبی 50 درصد است. از هر 1000 نوزاد، 5 تا 6 نوزاد به این نقص قلبی مبتلا هستند. با VSD، بیماران یک یا چند سوراخ (نقص) در سپتوم بطنی خود دارند که اتاق‌های قلب ریه‌ها و گردش خون را از هم جدا می‌کند. این نقص در ابتدا یک “شنت چپ به راست” در قلب ایجاد می‌کند. این بدان معناست که به دلیل فشارخون بالاتر در قسمت چپ قلب، خون به‌اشتباه وارد بطن راست می‌شود و بنابراین به‌جای پمپاژ به داخل سیستم گردش خون، به ریه‌ها پمپاژ می‌شود.

این امر  منجر به کار اضافی برای قلب راست می‌شود که باید حجم بیشتری از حد معمول حرکت کند و همچنین جریان خون به ریه‌ها را افزایش می‌دهد. سپتوم قلب از یک طرف از یک قسمت عضلانی و از طرف دیگر در ناحیه ورودی و خروجی بطن از یک قسمت غشایی (بافت بسیار پایدار و غیر الاستیک) تشکیل شده است. VSDها بر اساس ناحیه‌ای از سپتوم قلب تقسیم می‌شوند. نقایص سپتوم بطنی می‌تواند به‌تنهایی یا همراه با سایر نقایص قلبی رخ دهد، مانند تترالوژی فالوت.

سوراخ شدن ماهیچه قلبvsd

نقص سپتوم بطنی – نقص مادرزادی قلب

اصطلاح پزشکی بطن شامل دو حفره قلب است، در حالی که سپتوم به سپتوم قلب اشاره دارد. اصطلاح نقص به یک نقص اشاره دارد، در این مورد سوراخ در سپتوم قلب. با توجه به موقعیت آناتومیکی، سه نقص متمایز می‌شود؛

  • نقص غشایی سپتوم بطنی: این شایع‌ترین نوع نقص سپتوم بطنی است. این سوراخ در قسمت فوقانی غشایی مانند سپتوم ظاهر می‌شود.
  • نقص سپتوم بطنی پری غشایی: سوراخ در قسمت غشایی و عضلانی سپتوم است.
  • نقص سپتوم بطنی عضلانی: در اینجا نقص در قسمت عضله قلب سپتوم است و اغلب دارای چندین سوراخ است.

علائم نقص دیواره بین بطنی

کار اصلی قلب پمپ کردن خون در بدن و خون فاقد اکسیژن به ریه است است. سپس همان خون غنی شده با اکسیژن از ریه برمی گردد. فشار در بطن چپ که مسئول سیستم گردش خون است، بیشتر از فشار در بطن راست است که برای گردش خون ریوی تعیین‌کننده است. در نتیجه نقص سپتوم بطنی، خون غنی از اکسیژن از بطن چپ از طریق سوراخ به بطن راست جریان می‌یابد. این خون سپس از سیستم گردش خون همراه با خون فقیر از اکسیژن به ریه‌ها پمپ می‌شود. معکوس شدن جریان خون به‌عنوان اصطلاح پزشکی واکنش آیزنمنگر نیز شناخته می‌شود.

در نتیجه، علاوه بر سیستم عروقی ریوی، حفره‌های قلب و کل قلب نیز تحت‌فشار قرار می‌گیرند. میزان استرس بستگی به‌اندازه نقص در سپتوم قلب دارد. اگر سوراخ بسیار کوچک باشد، معمولاً هیچ ناراحتی وجود ندارد. در مورد یک ناهنجاری بزرگ، نوزادان از تنگی نفس و تنفس سریع رنج می‌برند. نوزادان نوشیدن نوشیدنی را به‌عنوان یک‌بار فیزیکی اضافی دشوار می‌دانند و عرق می‌کنند. علاوه بر این، نوزادان در رشد عمومی خود عقب هستند. این خود را عمدتاً در این واقعیت نشان می‌دهد که آنها به‌سختی وزن اضافه می‌کنند. علاوه بر این، حساسیت به بیماری‌های عفونی به‌ویژه دستگاه تنفسی افزایش می‌یابد. اگر نقص دیواره بین بطنی برای چندین سال ادامه داشته باشد، ممکن است نوک انگشتان دست و پا آبی‌رنگ شده و زبان به دلیل کمبود اکسیژن تغییر رنگ دهد.

علل نقص سپتوم بطنی

نقص مادرزادی قلب بیشتر به دلیل نقص در ساختار ژنتیکی است. اگر جنین به‌درستی رشد نکند، بطن‌ها به‌درستی رشد نمی‌کنند. عفونت در دوران بارداری مانند سرخجه یا ویروس‌های گروه تبخال می‌تواند عامل این امر باشد. یکی دیگر از دلایل احتمالی می‌تواند مواد مضر مصرف شده در دوران بارداری مانند مواد مخدر یا الکل باشد. با این حال، در بیشتر موارد، هیچ علت خاصی را نمی‌توان شناسایی کرد.

نقص دیواره بین بطنی چگونه تشخیص داده می‌شود؟

روش‌های مختلفی برای تشخیص در اختیار است:

با کمک گوشی پزشکی، تغییرات در سوفل قلبی در نوزادان قابل تشخیص است.

معاینه اولتراسوند: شکل خاصی از سونوگرافی، اکوکاردیوگرافی، جریان خون قلب را نشان می‌دهد.

EKG : EKG برای ثبت جریان‌های قلبی و بار روی قلب استفاده می‌شود.

اشعه ایکس: اشعه ایکس قفسه سینه امکان ارزیابی اندازه و موقعیت قلب را فراهم می‌کند.

درصورتی‌که سوراخ‌های سپتوم قلب را نتوان تشخیص داد یا فقط با روش‌های معاینه فوق‌الذکر به‌سختی قابل تشخیص است، ممکن است معاینات دقیق‌تری بیشتر لازم باشد. اینها شامل تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) و کاتتریزاسیون قلبی است. برای کنترل میزان ورود اکسیژن به خون، نظارت بر اشباع اکسیژن نیز ضروری است.

چه گزینه‌های درمانی وجود دارد؟

نقایص سپتوم بطنی کوچک‌تر اغلب در چند سال اول زندگی به خودی خود بسته می‌شود. اگر نقص اندازه متوسط ​​تا بزرگ باشد، جراحی اجتناب‌ناپذیر است. سپس این روش باید در اسرع وقت انجام شود. در طول زمان منتهی به عمل، باید مطمئن شوید که کودک در معرض فشار فیزیکی بیش از حد قرار نگیرد. علاوه بر این، پزشک می‌تواند با داروهایی که کار قلب را آسان‌تر کرده و علائم را کاهش می‌دهند، درمان را آغاز کند. این عمل با استفاده از دستگاه قلب ریه برای بی حرکت کردن قلب، اکسیژن‌رسانی به خون و پمپاژ مداوم بدن انجام می‌شود.

پس از بازشدن قفسه سینه و دهلیز راست، سوراخ سپتوم از طریق دریچه قلب بین دهلیز راست و بطن راست درمان می‌شود. سپس سوراخ یا دوخته می‌شود یا با مواد پلاستیکی وصله می‌شود. روش دیگری که در مورد عیوب نه‌چندان بزرگ استفاده می‌شود، بستن سوراخ با کاتتر با یک چتر کوچک است. چتر از طریق سیاهرگ به نقطه مناسب در قلب آورده می‌شود. پس از عمل، بیمار در بخش مراقبت‌های ویژه تحت‌نظر قرار می‌گیرد.

پس از درمان جراحی

به لطف پزشکی بسیار پیشرفته، هیچ عارضه‌ای وجود ندارد و بیماران کوچک تنها چند روز پس از عمل احساس بهتری دارند. کودک می‌تواند دوباره به طور طبیعی نفس بکشد و به‌سرعت به کمبود وزن می‌رسد. در کودکان بزرگ‌تر ورزش سبک با مشورت پزشک می‌تواند به بهبودی آنها کمک کند. کودک در طول زندگی بعدی خود، نه از نظر کیفیت زندگی، نه در انتخاب شغل بعدی و نه در دوران بارداری، تحت هیچ‌گونه محدودیت جسمی قرار نمی‌گیرد. امید به زندگی کودک با افراد دارای قلب سالم تفاوتی ندارد. با این وجود، مادام العمر چک یو پی اس از عملکرد قلب، به‌ویژه از حفره‌های قلب، ضروری است.

 


دیدگاه کاربران

0 دیدگاه
    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    instagram logo call button