آیا گرفتگی رگ قلب با دارو رفع میشود ؟ انواع روش های درمانی

عروق کرونر خون، اکسیژن و مواد مغذی قلب شما را تأمین می کنند. بیماری عروق کرونر هنگامی ایجاد می شود که رگهای خونی اصلی که قلب شما را تأمین می کنند آسیب دیده یا بیمار شوند. رسوبات حاوی کلسترول (پلاک) در عروق کرونر و التهاب معمولا مسئول بیماری عروق کرونر است. تجمع پلاک می تواند این عروق را باریک کرده و باعث کاهش جریان خون در قلب شما شود. در نهایت، کاهش جریان خون ممکن است باعث درد قفسه سینه (آنژین) ، تنگی نفس، یا سایر علائم و نشانه های بیماری گرفتگی عروق کرونر شود. انسداد کامل می تواند باعث حمله قلبی شود.
از آنجا که بیماری عروق کرونر اغلب طی دهه ها ایجاد می شود ، تا زمانی که دچار انسداد قابل توجه یا حمله قلبی نشوید ممکن است مشکلی را متوجه نشوید. اما می توانید برای جلوگیری و درمان بیماری عروق کرونر گام بردارید. سبک زندگی سالم می تواند تأثیر زیادی بگذارد.

آیا گرفتگی رگ قلب با دارو ازبین می رود

روش های درمان

درمان بیماری عروق کرونر معمولاً شامل تغییر سبک زندگی و در صورت لزوم استفاده از داروها و برخی اقدامات پزشکی و در نهایت جراحی است.

تغییر سبک زندگی

تعهد به تغییر سبک زندگی سالم زیر می تواند تا حد زیادی در ارتقا عروق سالم موثر باشد:

 • سیگار کشیدن را ترک کنید.
 • غذاهای سالم بخورید.
 • به طور منظم ورزش کنید و فعالیت بدنی خود را افزایش دهید.
 • وزن خود را کنترل کنید.
 • استرس را کاهش دهید.

دارو درمانی

برای درمان بیماری عروق کرونر می توان از داروهای مختلفی استفاده کرد ، از جمله:

داروهای اصلاح کننده کلسترول

این داروها مواد اولیه رسوب شده روی عروق کرونر را کاهش می دهند (یا اصلاح می کنند). در نتیجه سطح کلسترول به ویژه لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL یا کلسترول “بد”) کاهش می یابد. پزشک می تواند از بین طیف وسیعی از داروها از جمله استاتین ها ، نیاسین ، فیبرات ها و ترشح کننده های اسید صفراوی انتخاب کند.

آسپرین یا سایر داروهای ضد انعقاد خون

 پزشک ممکن است مصرف روزانه آسپرین یا رقیق کننده خون دیگر را توصیه کند. این دارو می تواند تمایل به لخته شدن خون شما را کاهش دهد، که ممکن است به جلوگیری از انسداد عروق کرونر کمک کند.
اگر دچار حمله قلبی شده اید ، آسپرین می تواند به جلوگیری از حملات بعدی کمک کند. اما اگر اختلال خونریزی داشته باشید یا در حال حاضر داروی رقیق کننده خون دیگری مصرف می کنید، آسپرین می تواند خطرناک باشد، بنابراین قبل از مصرف از پزشک خود بپرسید.

مسدود کننده های بتا

این داروها ضربان قلب و فشار خون شما را کاهش دهند، و همچنین باعث کاهش تقاضای قلب برای اکسیژن شوند. اگر حمله قلبی داشته اید ، بتا بلاکرها خطر حملات بعدی را کاهش می دهند.

مسدود کننده های کانال کلسیم

این دارو ها عروق قلب را شل کرده و عبور جریان خون غنی از اکسیژن را آسان تر می کنند. دارو های مسدود کننده کانال کلسیم همچنین فشار خون را کاهش و دیگر عروق خونی بدن را به حالت استراحت در می آورند. این داروها می توانند به بهبود علائم درد قفسه سینه کمک کنند. اگر بتا بلاکرها به تنهایی موثر نباشند، یا اگر قادر به مصرف آنها نیستید، به جای مسدود کننده های بتا ممکن است از داروهای زیر استفاده شود. 

 • رانولازین این دارو می تواند به افراد مبتلا به درد قفسه سینه (آنژین) کمک کند. اگر نمی توانید بتا بلاکرها را استفاده کنید، با مسدود کننده بتا یا به جای مسدود کننده بتا تجویز می شود.
 • نیتروگلیسیرین قرص ها، اسپری ها و برچسب های نیتروگلیسیرین می توانند با اتساع موقت عروق کرونر و کاهش تقاضای قلب برای خون ، درد قفسه سینه را کنترل کنند.

مهارکننده های آنزیم مبدل آنژیوتانسین (ACE  ) و مسدود کننده های گیرنده آنژیوتانسین II (ARB) .

آنژیوتانسین هورمونی است که عروق خونی را تنگ می کند. این داروها اثرات این هورمون را کاهش می دهند. این دارو ها  مشابه داروهای کاهش فشار خون هستند و خطر ابتلا به حمله قلبی یا سکته مغزی را کمتر می کنند.

آنژیوپلاستی و قرار دادن استنت

روش های درمان کم تهاجمی و تهاجمی گرفتگی رگ قلب

گاهی اوقات به درمان های تهاجمی نیاز است. در اینجا چند گزینه وجود دارد:

آنژیوپلاستی و قرار دادن استنت

در این روش پزشک یک لوله باریک و طولانی (کاتتر) را در قسمت تنگ شده عروق وارد می کند. یک سیم با بالون تخلیه از طریق کاتتر به منطقه باریک منتقل می شود. سپس بالون باد شده و رسوبات را در دیواره شریان فشرده می کند. اغلب یک استنت در شریان باقی می ماند تا به باز ماندن شریان کمک کند. بیشتر استنت ها برای کمک به باز نگه داشتن عروق به آرامی دارو آزاد می کنند.

جراحی بای پس عروق کرونر

در این روش جراح با استفاده از یک رگ از قسمت دیگر بدن یک پیوند ایجاد می کند تا عروق کرونر مسدود شده را  دور بزند. این کار اجازه می دهد تا خون در اطراف شریان کرونر مسدود یا تنگ شده، جریان یابد. از آنجا که این امر به جراحی قلب باز نیاز دارد، بیشتر اوقات مخصوص افرادی است که  چندین عروق کرونر تنگ شده دارند.


دیدگاه کاربران

2 دیدگاه
 • مهدی ابوالحسنی
  12 تیر 1401

  بسلام از راهنمایی های جناب دکتر سپاسگزارم

 • فرشته
  8 مرداد 1401

  ممنون از اطلاعات خوبتون .پاینده باشید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

instagram logo call button