لوزارتان چه کاربردی دارد؟ نحوه مصرف و عوارض آن

لوزارتان برای درمان فشارخون بالا (hypertension) و نیز برای محافظت از کلیه‌ها در برابر آسیب ناشی از دیابت استفاده می‌شود. این دارو همچنین برای کاهش خطر سکته در بیماران مبتلا به فشارخون بالا و بزرگ شدن قلب استفاده می‌شود. با کاهش فشارخون بالا می‌توان از سکته مغزی، حملات قلبی و مشکلات کلیوی جلوگیری کرد. لوزارتان متعلق به گروهی از داروها به نام مسدود کننده‌های گیرنده آنژیوتانسین (ARBs) است. این دارو با شل کردن عروق خونی عمل می‌کند تا خون راحت‌تر جریان یابد.

لوزارتان

نحوه استفاده از لوزارتان پتاسیم

قبل از شروع مصرف لوزارتان و هر بار دریافت مجدد بروشور راهنمای دارو را بخوانید. اگر سؤالی دارید، از پزشک یا داروساز خود بپرسید.
این دارو را طبق دستور پزشک، معمولاً یکبار در روز با یا بدون غذا مصرف کنید. مقدار مصرف بر اساس وضعیت پزشکی شما و پاسخ به درمان تعیین می‌شود.
اگر از شربت این دارو استفاده می‌کنید، قبل از هر دوز بطری را خوب تکان دهید. دوز را با استفاده از دستگاه اندازه‌گیری یا قاشق مخصوص اندازه‌گیری کنید. از قاشق خانگی استفاده نکنید زیرا ممکن است دوز مناسب را دریافت نکنید.
به طور منظم از این دارو استفاده کنید تا بیشترین سود را از آن ببرید. برای کمک به شما در به خاطر سپردن، از یک یادآور استفاده کنید، تا دارو را هر روز در زمان مشخص مصرف کنید. مصرف این دارو را حتی اگر احساس خوبی دارید ادامه دهید. اکثر افراد مبتلا به فشارخون احساس بیماری نمی‌کنند.
اگر وضعیت شما بهبود نیافت یا بدتر شد (به‌عنوان مثال، میزان فشارخون افزایش یافت) به پزشک خود اطلاع دهید.

اثرات جانبی

در زمان تنظیم بدن با دارو ممکن است سرگیجه یا سبکی سر ایجاد شود. در صورت تداوم یا تشدید هر یک از این عوارض، سریعاً به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.
برای کاهش خطر سرگیجه و سبکی سر، هنگام بلند شدن از حالت نشسته یا دراز کشیده به‌آرامی بلند شوید.
به یاد داشته باشید که پزشک شما این دارو را تجویز کرده است زیرا او تشخیص داده است که مزایای آن برای شما بیشتر از خطر عوارض جانبی است. بسیاری از افرادی که از این دارو استفاده می‌کنند عوارض جانبی جدی ندارند.
در صورت بروز هر یک از این عوارض جانبی بعید اما جدی: غش، علائم سطح بالای پتاسیم خون (مانند ضعف عضلانی، کندی یا نامنظم شدن ضربان قلب) فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.
اگرچه لوزارتان ممکن است برای جلوگیری از مشکلات کلیوی یا درمان افرادی که مشکلات کلیوی دارند مورد استفاده قرار گیرد، اما ممکن است به ندرت باعث مشکلات جدی کلیه شود یا آنها را بدتر کند. پزشک در حین مصرف لوزارتان عملکرد کلیه شما را بررسی می‌کند. در صورت بروز هرگونه علائم مشکلات کلیوی مانند تغییر در میزان ادرار، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.
واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، فوراً از پزشک کمک بگیرید، از جمله: بثورات، خارش یا تورم (به ویژه در صورت، زبان یا گلو)، سرگیجه شدید، مشکل تنفس.
این یک لیست کامل از عوارض جانبی احتمالی نیست. در صورت مشاهده سایر عوارضی که در بالا ذکر نشده است، با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

موارد احتیاط در مصرف لوزارتان

موارد احتیاط

در صورت حساسیت به لوزارتان، پزشک یا داروساز خود را مطلع کنید. یا اگر حساسیت دیگری دارید. این محصول ممکن است حاوی مواد غیرفعال باشد که می‌تواند باعث واکنش‌های آلرژیک یا مشکلات دیگر شود. برای اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید.
قبل از استفاده از این دارو، سابقه پزشکی خود را به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید، به ویژه در مورد: بیماری‌های کبدی، کم آبی بدن و عدم تعادل الکترولیت‌ها.
این دارو ممکن است باعث سرگیجه شما شود. الکل یا ماری‌جوانا می‌تواند شما را بیشتر دچار سرگیجه کند. تا زمانی که نتوانید با خیال راحت این کار را انجام دهید، رانندگی نکنید، از ماشین آلات استفاده نکنید و هیچ کاری که نیاز به هوشیاری دارد انجام ندهید. نوشیدنی‌های الکلی را محدود کنید. در صورت استفاده از ماری‌جوانا با پزشک خود مشورت کنید.
این دارو ممکن است سطح پتاسیم شما را افزایش دهد. قبل از استفاده از مکمل‌های پتاسیم یا جایگزین‌های نمک حاوی پتاسیم، با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید.
قبل از انجام عمل جراحی، پزشک یا دندانپزشک خود را در مورد تمام محصولاتی که استفاده می‌کنید (از جمله داروهای تجویزی، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) مطلع کنید.
استفاده از این دارو در دوران بارداری به دلیل خطر آسیب به جنین توصیه نمی‌شود. برای جزئیات بیشتر با دکتر خود مشورت کنید. (همچنین به بخش هشدارهای جزوه راهنما مراجعه کنید.)
مشخص نیست که آیا این دارو به شیر مادر منتقل می‌شود یا خیر. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

فعل و انفعالات

تداخلات دارویی ممکن است نحوه عملکرد داروهای شما را تغییر داده یا خطر عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این بخش شامل همه تداخلات دارویی احتمالی نیست. لیستی از تمام محصولاتی که استفاده می‌کنید (از جمله داروهای تجویزی یا بدون نسخه و محصولات گیاهی) تهیه کرده و آن را با پزشک و داروساز خود به اشتراک بگذارید. بدون تأیید پزشک، دارو را شروع، متوقف یا تغییر ندهید.
برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارت‌اند از: آلیسکرن، لیتیوم، داروهایی که ممکن است سطح پتاسیم را در خون افزایش دهند (مانند مهار کننده‌های ACE از جمله بنازپریل یا لیزینوپریل، قرص‌های ضد بارداری حاوی دروسپیرنون).
برخی از محصولات دارای ترکیباتی هستند که می‌توانند فشارخون شما را بالا ببرند یا نارسایی قلبی شما را بدتر کنند. به داروساز خود بگویید که از چه محصولاتی استفاده می‌کنید و نحوه استفاده ایمن از آنها (به ویژه محصولات سرفه و سرماخوردگی، داروهای رژیمی یا داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی مانند ایبوپروفن و ناپروکسن) را بپرسید.

مصرف بیش از حد یا اوردوز

در صورت مصرف بیش از حد و علائم جدی مانند از دست دادن یا مشکل در تنفس، با 115 تماس بگیرید. در غیر این صورت، بلافاصله خود را به اورژانس برسانید. علائم مصرف بیش از حد ممکن است شامل: سرگیجه شدید، غش باشد.

این دارو را با دیگران به اشتراک نگذارید.
تغییر در شیوه زندگی مانند برنامه‌های کاهش استرس، ورزش و تغییرات رژیم غذایی ممکن است اثربخشی این دارو را افزایش دهد. با پزشک یا داروساز خود در مورد تغییرات شیوه زندگی که ممکن است برای شما مفید باشد صحبت کنید.

آزمایش‌های آزمایشگاهی و یا پزشکی (مانند عملکرد کلیه، سطح پتاسیم) باید به صورت دوره‌ای برای نظارت بر پیشرفت شما یا بررسی عوارض جانبی انجام شود. برای جزئیات بیشتر با دکتر خود مشورت کنید.
در حین مصرف این دارو فشارخون خود را به طور منظم بررسی کنید. بیاموزید که چگونه فشارخون خود را کنترل کنید و نتایج را با پزشک خود به اشتراک بگذارید.

فراموشی مصرف یک دوز

در صورت فراموش شدن یک دوز، به محض یادآوری آن را مصرف کنید. اگر نزدیک زمان دوز بعدی است، دوز فراموش شده را کنار بگذارید. دوز بعدی خود را در زمان معمول مصرف کنید. برای جبران، دوز را دو برابر نکنید.

ذخیره سازی

قرص‌ها را در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت نگهداری کنید. قرص‌ها را در حمام ذخیره نکنید. همه داروها را از کودکان و حیوانات خانگی دورنگه دارید.
شربت (سوسپانسیون) را در یخچال بین 36-46 درجه فارنهایت (2-8 درجه سانتیگراد) نگهداری کنید. دارو نباید یخ بزند. پس از 4 هفته هرگونه شربت استفاده نشده را دور بریزید.
مگر اینکه به شما دستور داده شود داروها را به توالت بریزید یا در آبکش بریزید. هنگامی‌که این محصول منقضی شده یا دیگر نیازی به آن نیست، آن را به درستی دور بیندازید. با داروساز یا شرکت دفع زباله محلی خود مشورت کنید.


دیدگاه کاربران

0 دیدگاه
    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    instagram logo call button