آنچه در مورد آپنه خواب و کلسترول بالا باید بدانید!

افراد مبتلا به آپنه خواب هنگام خواب تنفس خود را متوقف می‌کنند. این وضعیت می‌تواند بر سلامت فرد تأثیر بگذارد و متخصصان اکنون ارتباط بین کلسترول و آپنه خواب را تشخیص می‌دهند. آپنه خواب خواب فرد را مختل می‌کند، که می‌تواند در طول زمان اثرات منفی بر سلامتی داشته باشد. محققان آپنه انسدادی خواب (OSA) و کلسترول بالا را با مرتبط کرده‌اند، اما مشخص نیست که چرا این ارتباط وجود دارد.

احتمالاً عوامل مختلفی این ارتباط را توضیح می‌دهند. برخی از اینها ممکن است تغییرات فیزیولوژیکی باشد، مانند اختلال خواب که بر آنزیم‌های کبدی که چربی‌ها را تجزیه می‌کنند، تأثیر می‌گذارد. برخی دیگر ممکن است عوامل سبک زندگی باشند. به عنوان مثال، افرادی که به طور مزمن خسته هستند ممکن است به احتمال زیاد غذاهای فرآوری شده با کلسترول و چربی بالا را انتخاب کنند و کمتر ورزش کنند. این مقاله به کلسترول و آپنه خواب، عوامل خطر و گزینه‌های درمانی می‌پردازد.

ارتباطی بین کلسترول بالا و آپنه خواب

آیا ارتباطی بین کلسترول بالا و آپنه خواب وجود دارد؟

بله، ارتباطی بین کلسترول بالا و آپنه خواب وجود دارد. یک مطالعه بزرگ از ۸۵۹۲ شرکت‌کننده این ارتباط را بررسی کرد. شرکت کنندگان سطوح بالای چربی خون را تشخیص نداده بودند و از قبل داروهای کاهنده چربی خون مصرف نمی‌کردند. توجه به این نکته مهم است که 69 درصد از شرکت کنندگان مرد بودند و این مطالعه به جزئیات جمعیت شناسی نژادی اشاره نکرد.

محققان رابطه معنی داری بین کلسترول تام بالا، کلسترول مضر لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL)، تری‌گلیسیرید و آپنه خواب یافتند. آنها همچنین خاطرنشان کردند که افراد مبتلا به آپنه خواب شدیدتر دارای سطوح پایین‌تری از لیپوپروتئین با چگالی بالا (HDL) هستند که به عنوان کلسترول “خوب” نیز شناخته می‌شود. این نوع کلسترول مهم است زیرا به بدن کمک می کند LDL اضافی را که به کلسترول بد نیز معروف است، دفع کند.

چگونه خواب بر سطح کلسترول تأثیر می‌گذارد؟

خواب با کیفیت و بدون وقفه برای سلامت کلی مهم است. همچنین به نظر می‌رسد که بر سطح کلسترول تأثیر می‌گذارد. با این حال، محققان هنوز در تلاش برای درک چگونگی تأثیر خواب بر کلسترول هستند. در حالی که برخی از مطالعات، مانند این تجزیه و تحلیل سال 2018، پیوندی را نشان داد، برخی دیگر هیچ ارتباط قابل توجهی پیدا نکردند.

به عنوان مثال، یک مطالعه در سال 2019 روی 2705 شرکت‌کننده نشان داد که بین مدت خواب کوتاه‌تر، تری‌گلیسیرید بالا و کلسترول HDL (خوب) پایین ارتباط وجود دارد. با این حال، به نظر نمی‌رسد که مدت خواب بر سطح کلسترول بد (LDL) تأثیر بگذارد. این نتایج به این معنی است که در حالی که کمبود خواب با سطوح پایین‌تر کلسترول خوب مرتبط است، نشان داده نشده است که کلسترول بد را افزایش می‌دهد.

با این حال، یک مطالعه بزرگ در سال 2019 در چین نشان داد که مردان مبتلا به OSA در معرض افزایش خطر LDL بالا و کلسترول HDL پایین هستند. کارشناسان چندین توضیح ممکن برای این یافته های متناقض پیشنهاد کرده‌اند. برخی معتقدند که چون خواب بر سطوح هورمونی خاصی تأثیر می‌گذارد، ممکن است بین مردان و زنان تفاوت‌هایی وجود داشته باشد. برخی دیگر پیشنهاد می‌کنند که خواب آشفته به تغییرات در آنزیم‌های کبدی کمک می‌کند که کلسترول را به اسیدهای صفراوی تبدیل می‌کنند، که ممکن است سطح چربی خون را افزایش دهد.

به طور کلی، به نظر می‌رسد که خواب آشفته و کوتاه‌تر بر پروفایل لیپید خون تأثیر منفی می‌گذارد، اما دقیقاً مشخص نیست که چرا یا چگونه این اتفاق می‌افتد.

شرایط مرتبط با آپنه خواب

آپنه خواب علاوه بر ایجاد اختلال در خواب فرد، ممکن است منجر به طیف وسیعی از عوارض شود، از جمله:

 • آسم
 • ضربان قلب نامنظم و اغلب سریع (فیبریلاسیون دهلیزی)
 • سرطان‌های خاص
 • بیماری مزمن کلیوی
 • اختلالات شناختی و رفتاری
 • بیماری قلبی
 • سکته
 • مشکلات چشمی
 • اختلالات متابولیک
 • عوارض بارداری
درمان آپنه خواب و کلسترول بالا

عوامل خطر

علاوه بر آپنه خواب، عوامل خاصی می‌توانند خطر ابتلا به کلسترول بالا را در افراد افزایش دهند، از جمله:

شرایط سلامتی: دیابت نوع 2 و چاقی می تواند بر روی پروفایل چربی خون افراد تأثیر بگذارد و منجر به سطوح پایین HDL و کلسترول LDL بالا شود.
رفتارها: خوردن یک رژیم غذایی سرشار از چربی های اشباع شده، سیگار کشیدن و فعالیت بدنی کم می‌تواند منجر به کلسترول بالا و بیماری قلبی شود.
سن و جنس: خطر کلسترول بالا با افزایش سن افزایش می‌یابد. به طور معمول، زنان تا زمانی که به سن 55 سالگی یا یائسگی برسند، سطح کلسترول LDL کمتری نسبت به مردان دارند. مردان معمولاً سطح کلسترول HDL کمتری نسبت به زنان دارند.
علاوه بر این، برخی از افراد یک بیماری ارثی به نام هیپرکلسترولمی خانوادگی دارند. این باعث افزایش سطح کلسترول LDL حتی در سنین پایین می‌شود. اگر فردی درمان این بیماری را دریافت نکند، با افزایش سن، سطح کلسترول همچنان افزایش می یابد.

درمان آپنه خواب و کلسترول بالا

پزشکان ممکن است درمان‌های مختلفی را هم برای کلسترول بالا و هم برای آپنه خواب توصیه کنند. به عنوان مثال، افراد می توانند سطح کلسترول را با تغییر شیوه زندگی و داروها کاهش دهند.

تغییر سبک زندگی برای کاهش کلسترول

یک پزشک ممکن است توصیه کند:

تغذیه سالم برای قلب: افراد باید چربی های اشباع شده و ترانس را محدود کنند و غذاهای غنی از مواد مغذی مانند میوه ها، سبزیجات، غلات کامل و گوشت بدون چربی را انتخاب کنند.
مدیریت وزن: اگر فردی اضافه وزن دارد، کار برای رسیدن به وزن متوسط ​​ممکن است به کاهش سطح کلسترول LDL کمک کند. مدیریت وزن به ویژه برای افراد مبتلا به سندرم متابولیک حیاتی است، به این معنی که تری گلیسیرید بالا، سطح کلسترول HDL پایین و اضافه وزن با اندازه دور کمر بیش از 40 اینچ (اینچ) برای مردان و 35 اینچ برای زنان دارند. این دسته از شرایط خطر بیماری قلبی، سکته مغزی و دیابت نوع 2 را افزایش می‌دهد.
فعالیت بدنی: مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) 150 دقیقه فعالیت بدنی در هفته را توصیه می‌کند.
مدیریت استرس: استرس مزمن می تواند منجر به افزایش LDL و کاهش سطح کلسترول HDL شود، بنابراین افراد می توانند فعالیت های کاهش استرس را در روز خود انجام دهند. اینها ممکن است شامل مدیتیشن، ورزش و ارتباط با دوستان باشد.
ترک سیگار: وقتی افراد سیگار را ترک می کنند، کلسترول HDL ممکن است افزایش یابد و به کاهش کلسترول مضر LDL کمک کند.

داروهایی برای کاهش کلسترول

پزشکان ممکن است داروهایی را برای مدیریت سطح کلسترول توصیه کنند. گزینه‌ها عبارتند از:

استاتین‌ها برای جلوگیری از تولید کلسترول LDL در کبد
جذب‌کننده اسیدهای صفراوی برای کاهش میزان چربی جذب شده از غذا
مهارکننده های جذب کلسترول برای کاهش تری گلیسیرید و کاهش جذب کلسترول از غذا
اسید نیکوتینیک برای کاهش کلسترول LDL و تری گلیسیرید و افزایش کلسترول HDL

گزینه‌های درمان آپنه خواب

مؤثرترین درمان با برای آپنه انسدادی خواب، دستگاه فشار مثبت مداوم راه هوایی (CPAP) است. این دستگاه‌ها اجازه می‌دهند جریان ثابتی از هوا به داخل بینی و دهان در هنگام خواب فرد وارد شود و مجاری تنفسی را باز نگه می‌دارد و به افراد کمک می‌کند تا به درستی تنفس کنند.

اگر فردی با دستگاه CPAP موفقیت آمیز نباشد، پزشک ممکن است گزینه های دیگری از جمله:

دستگاه های دهانی: یک وسیله سفارشی که شبیه محافظ دهان یا نگهدارنده ارتودنسی است می تواند با جلو بردن فک و رفع انسداد به باز نگه داشتن راه های هوایی کمک کند. این گزینه معمولا برای افرادی که آپنه خواب خفیف تا متوسط ​​دارند بهترین است.
دستگاه موقعیت یابی: اگر فردی هنگام خوابیدن به پشت دچار آپنه خواب شود، یک دستگاه موقعیت یابی می تواند او را به پهلو نگه دارد و از غلت خوردنش جلوگیری کند.
جراحی: درمان اصلی OSA در کودکان جراحی برای برداشتن لوزه ها یا آدنوئیدها است. گزینه‌های جراحی برای بزرگسالان نیز وجود دارد، اما این گزینه‌ها معمولاً برای OSA شدید و کسانی که قادر به تحمل درمان‌های دیگر نیستند، هستند.
تحریک عصب هایپوگلوسال: این شامل کاشت یک دستگاه الکتریکی کوچک برای تحریک اعصاب مجاری هوایی است.

خلاصه

آپنه خواب باعث می‌شود فرد در هنگام خواب نفس خود را متوقف کند. این وضعیت می‌تواند بر سلامت کلی فرد تأثیر بگذارد و ممکن است با سطوح بالای کلسترول مرتبط باشد. از آنجایی که کلسترول بالا اغلب هیچ علامت هشدار دهنده‌ای ندارد، افراد باید به طور منظم غربالگری شوند. افرادی که متوجه می‌شوند در طول روز بیش از حد خسته هستند و در شب با صدای بلند خروپف می کنند، باید در مورد احتمال آپنه خواب با پزشک صحبت کنند.


دیدگاه کاربران

0 دیدگاه
  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  instagram logo call button