نحوه تغییر زندگی پس از آنژیوپلاستی چگونه است؟

بدن انسان می‌تواند در برابر بسیاری از چیزها مقاومت کند. اما با افزایش سن، بدن آنها نیز ضعیف‌تر می‌شود. فرسودگی و استهلاک ناشی از سالخوردگی طی سال‌ها بر بدن تأثیر می‌گذارد. گاهی اوقات، افراد مجبور به انجام چندین درمان، از جمله روش‌های مختلف غیرتهاجمی و جراحی‌های تهاجمی‌، به صورت قریب‌الوقوع می‌شوند. در حالی که زندگی شما می‌تواند بعد از هر روند و درمانی به روال عادی خود برگردد، اما هرگز نمی‌تواند مثل قبل باشد. شما باید شیوه زندگی خود را تا حد زیادی تغییر دهید تا از حوادث بعدی که می‌توانند تأثیرات شدیدتری بر بدن شما داشته باشند کاسته شود. به‌عنوان مثال، افرادی که تحت آنژیوپلاستی و کاشت استنت قرار می‌گیرند، باید برخی تغییرات اساسی را در شیوه زندگی خود ایجاد کنند. در این مقاله درباره آنژیوپلاستی چیست و زندگی پس از آنژیوپلاستی و کاشت استنت چگونه است، بیشتر بخوانید تا متوجه چیزهای بیشتری شوید.

زندگی پس از آنژیوپلاستی

آنژیوپلاستی چیست؟

آنژیوپلاستی قلب در اصل یک روش کم تهاجمی است. در این روش، متخصص قلب مداخله‌ای (شاخه‌ای تخصص قلب و عروق) انسداد شریان تغذیه کننده قلب را برای جریان روان خون برطرف می‌کند، بنابراین از تأمین اکسیژن کافی برای ماهیچه‌های قلب اطمینان حاصل می‌شود. انسداد و تنگ شدن عروق می‌تواند باعث حمله قلبی شود و آنژیوپلاستی با بازگرداندن خون و اکسیژن مناسب به قلب، خطر حمله قلبی را کاهش می‌دهد.

هنگامی‌که آنژیوپلاستی عروق کرونر انجام می‌شود، متخصص قلب مداخله‌ای (interventional cardiologist) یک کاتتر نازک را که به یک بالون کوچک نصب شده است، از طریق یک برش کوچک در بازو یا ناحیه کشاله ران وارد شریان مسدود شده می‌کند. هنگامی‌که کاتتر در محل مناسب قرار می‌گیرد، بادکنک باد می‌شود و این امر با فشار دادن شعاعی به اطراف، انسداد شریان را برطرف می‌کند؛ بنابراین اجازه می‌دهد خون یکبار دیگر جریان یابد.

آنژیوپلاستی به عنوان یک روش درمانی به بیماران کمک می‌کند تا از جراحی‌های عمده تهاجمی مانند جراحی‌های بای‌پس عروق کرونر اجتناب کنند. در مقایسه با بای‌پس، آنژیوپلاستی یک عمل نسبتاً سریع و بدون درد است که به بیماران اجازه می‌دهد در چند روز به فعالیت‌های معمول خود بازگردند.

کاشت استنت چیست؟

اکثر بیمارانی که تحت عمل آنژیوپلاستی قرار می‌گیرند، باید کاشت استنت را نیز انجام دهند. استنت در اصل یک داربست فلزی کوچک مشبک است که بر روی یک کاتتر بادکنکی به رگ خونی بیمار وارد می‌شود. اکثر استنت‌های مدرن دارای پوشش دارویی برای نتایج بالینی بهتر در درازمدت هستند. نوع استنت مورد استفاده بستگی به وضعیت بیمار دارد که توسط متخصص قلب مداخله‌ای ارزیابی شده است. استنت بر اساس محل قرارگیری و وضعیت تنگ شدن عروق کرونر بیمار انتخاب می‌شود. سپس اپراتور کاتتر را در شریان مسدود شده قرار می‌دهد و پس از آن بالونی را که استنت روی آن چین خورده است باد می‌کند. با باد کردن بادکنک، استنت شروع به گسترش به سمت خارج به سمت دیواره عروق می‌کند. سپس باد بادکنک خالی می‌شود و بالون خارج می‌شود. اما استنت به طور دائم در جای خود می‌ماند. استنت لوله‌ای عروق خونی را باز نگه می‌دارد و جریان خون را بهبود می‌بخشد.
بسته به تعداد انسداد، متخصص قلب مداخله ای ممکن است یک یا چند مورد از این استنت‌ها را وارد کند.

تغییر شیوه زندگی پس از آنژیوپلاستی

در واقع دوره نقاهت بعد از عمل می‌تواند طولانی باشد و بدن می‌تواند زمان زیادی را صرف کند تا به آرامی و پیوسته قدرت خود را بازیابد. ضروری است که بیماران هر روز در حال پیشرفت مداوم باشند و اقدامات اضافی و ضروری را اتخاذ کنند. در اینجا برخی از تغییرات شیوه زندگی که باید پس از انجام آنژیوپلاستی اتخاذ شود، آورده شده است.

بیمار باید سیگار را ترک کند.

زندگی بعد از آنژیوپلاستی کاملاً شامل ترک سیگار می‌شود. سیگار کشیدن می‌تواند به دیواره عروق آسیب برساند و همچنین باعث تجمع چربی شود. سیگار کشیدن به نوبه خود باعث تنگی عروق می‌شود و جریان خون را در بدن مختل می‌کند. سیگاری‌های فعال و غیرفعال (افرادی که در تماس فیزیکی نزدیک با سیگاری‌های فعال هستند) به احتمال زیاد به دلیل قرارگرفتن در معرض دود، به بیماری‌های قلبی شدیدتری مبتلا می‌شوند.

بیمار باید دارو مصرف کند و در صورت بروز بی‌نظمی با پزشک مشورت کند.

پس از آنژیوپلاستی، پزشک به طور معمول به بیمار توصیه می‌کند از داروهای خاصی استفاده کند که به منظور تقویت ریکاوری قلب و بازیابی قدرت بدن است. به این ترتیب، بیماران باید هوشیار باشند و اطمینان حاصل کنند که حتی یک دوز از داروهای خود را از دست ندهند. به طور معمول، پزشک ممکن است داروهایی را تجویز کند که به عنوان رقیق کننده خون عمل می‌کنند و به منظور تسهیل جریان خون عمل می‌کنند، همراه با ترومبولیتیک‌هایی که لخته‌ها را حل می‌کند، نیترو گلیسیرین که عروق خونی را منبسط (گشاد) می‌کند و غیره. همچنین ممکن است پزشک مسکن‌هایی را تجویز کند تا بیمار بتواند درد را مدیریت کند. هنگامی‌که بیماران از این داروها استفاده می‌کنند، ممکن است عوارض جانبی کمی را تجربه کنند که باید قبل از ترخیص درباره آن‌ها با پزشک مشورت شود. در صورت مشاهده عوارض جانبی مورد بحث یا هر گونه تردید، بیماران باید فوراً با پزشک مشورت کنند تا پزشک بتواند بلافاصله مسائل را بررسی و برطرف کند.

رژیم غذایی سالم برای بعد از آنژیوپلاستی

بیمار باید از رژیم غذایی سالم پیروی کند.

یکی دیگر از تغییرات اساسی در شیوه زندگی پس از آنژیوپلاستی، پیروی از رژیم غذایی سالم است. به همین دلیل، ممکن است برخی از تغییرات رژیم غذایی سخت مورد نیاز باشد. بیشتر اوقات به بیماران توصیه می‌شود از خوردن غذاهای ناسالم حاوی سطوح بالای سدیم، کلسترول، چربی‌های ترانس و چربی‌های اشباع و غیره خودداری کنند. رژیم غذایی باید شامل غذاهای غنی از آهن و ویتامین‌های ضروری مانند سبزی‌های برگ سبز، غلات کامل، ماهی، لبنیات کم چرب، فیبر، میوه‌های خشک و غیره باشد. در اصل، بیمار باید اطمینان حاصل کند که غذاهایی که مصرف می‌کنند از نظر تغذیه مطابق توصیه‌های دریافت شده از متخصص تغذیه یا سایر متخصصان مراقبت‌های بهداشتی که در درمان مشارکت دارند، متعادل است.

بیمار باید فعالیت‌های بدنی بیشتری را در نظر بگیرد.

یکی از شایع‌ترین دلایل مشکلات قلبی این است که اکثر بیماران از نظر جسمی غیرفعال هستند. به این ترتیب، هنگامی‌که بیماری قلبی از طریق آنژیوپلاستی یا ایمپلنت استنت درمان می‌شود، بیماران باید اطمینان حاصل کنند که فعالیت‌های بدنی خود را طبق راهنمایی پزشکان افزایش می‌دهند. می‌توانید با فعالیت‌های بدنی کم تا متوسط ​​مانند پیاده روی در مسافت‌های کوتاه یا بالا و پایین رفتن از پله‌ها دو یا سه بار در روز شروع کنید. آنها همچنین می‌توانند تمرینات کششی سبک و ایروبیک را در نظر بگیرند. با این حال، فرد باید به طور کلی از تمام انواع تمرینات سنگین مانند بلند کردن وزنه‌های سنگین‌تر از 5 کیلوگرم برای حداقل شش هفته پس از انجام این عمل اجتناب کند. همچنین بیماران باید قبل از شروع فعالیت جنسی با پزشک خود مشورت کنند.

بیماران چاق باید وزن خود را کنترل کنند.

مدیریت وزن یکی دیگر از تغییرات اساسی در شیوه زندگی بعد از آنژیوپلاستی است که نباید از آن غافل شد، به خصوص اگر چاق هستید. مدیریت وزن ارتباط مستقیمی با مدیریت قلب دارد. ایست قلبی اغلب به دلیل چاقی ایجاد می‌شود، بنابراین باید اقدامات لازم را برای مقابله با چاقی خود انجام دهید. وزن را می‌توان با ترکیب فعالیت‌های بدنی و حفظ رژیم غذایی سالم کنترل کرد. بیمار باید میزان کالری دریافتی خود را تنظیم کند. با این حال، آنها باید از رژیم‌های تصادفی اجتناب کنند. در عوض، آنها می‌توانند غذاهای مغذی مانند سبزی‌ها و میوه‌ها را در رژیم غذایی روزانه خود قرار دهند تا بتوانند وزن خود را به طور طبیعی حفظ کنند.

مراجعه منظم به پزشک پس از آنژیوپلاستی

بیمار باید اقدامات لازم را برای کاهش سطح استرس انجام دهد.

هر نوع استرس برای قلب مضر است. افزایش سطح استرس می‌تواند شرایط قلبی را تشدید کند، مشکلات فشارخون ایجاد کند و به عروق آسیب برساند. این شرایط به نوبه خود منجر به جراحی‌هایی مانند آنژیوپلاستی می‌شود. از این رو بیماران باید اقدامات لازم را برای کاهش سطح استرس خود انجام دهند. یک راه عالی برای مدیریت استرس، تمرین تکنیک‌های آرام سازی مانند یوگا و مدیتیشن یا انجام سرگرمی‌هایی است که می‌تواند استرس کلی را کاهش داده و به حفظ سلامت قلب کمک کند.

بیمار باید مصرف الکل را محدود کند.

زندگی بعد از قراردادن استنت نباید جایی برای الکل بیش از حد داشته باشد. بیماران باید مصرف الکل خود را به شدت محدود کنند. مصرف بیش از حد الکل می‌تواند منجر به انواع مختلفی از عوارض سلامتی، از افزایش فشار خون گرفته تا سکته مغزی، ضربان نامنظم قلب و کاردیومیوپاتی یا بیماری‌های ماهیچه‌های قلبی، شود. مصرف زیاد الکل همچنین به مشکلات سلامتی مانند چاقی، خستگی و سکته مغزی کمک می‌کند، که همه آنها می‌توانند دوباره باعث مشکلات قلبی شوند.

بیمار باید برای پیگیری‌های منظم مراجعه کند.

بیمارانی که تحت آنژیوپلاستی و استنت قرار می‌گیرند باید اطمینان حاصل کنند که به طور منظم به پزشک خود برای پیگیری مراجعه می‌کنند. آنها نباید هیچ معاینه‌ای را از دست بدهند و همچنین سطح کلسترول و قند خون را زیر نظر داشته باشند. در صورت مشاهده تغییرات جزئی یا دردهای ناگهانی یا غیرقابل‌توضیح باید با پزشک خود مشورت کنند.

نکته پایانی

روش‌های آنژیوپلاستی هیچ برش قابل توجهی را شامل نمی‌شود، زیرا یک روش حداقل تهاجمی است. بسته به توصیه پزشکان، ظرف 2 تا 3 روز پس از انجام عمل می‌توان به روال عادی زندگی خود بازگشت. با این حال، بیمارانی که تحت درمان با این روش قرار می‌گیرند باید اطمینان حاصل کنند که از شیوه زندگی فوق‌الذکر پیروی می‌کنند تا زندگی طولانی و سالمی پس از قراردادن استنت داشته باشند.


دیدگاه کاربران

0 دیدگاه
    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    instagram logo call button