آنژیوگرافی قلب از طریق پا چگونه انجام میشود؟

آنژیوگرافی نوعی روش برای تشخیص بیماری های قلبی و عروقی می باشد که از طریق اطلاعات تصویری توسط اشعه ایکس از قلب و عروق خونی فرد خواهد داد. آنژیوگرافی همچنین جریان های خونی را نشان خواهد داد و در صورت گرفتگی یا انسداد در شریان ها، پزشک نوع درمان را تایین می کند. این روش تشخیصی به دو طریق انجام می شود، یکی آنژیوگرافی از طریق پا و دیگری آنژیوگرافی از راه دست که بسته به شرایط پزشک تصمیم به آنژیوگرافی به یکی از روش ها خواهد گرفت. در ادامه به تفضیل درباره آنژیوگرافی از طریق پا میپردازیم. 

آنژیوگرافی قلب از طریق پا

آنژیوگرافی از طریق پا چگونه است؟

آنژیوگرافی از طریق پا انسداد در شریان های کرونری که خون را به عضلات قلب میرساند را قادر است ببیند. در آنژیوگرافی از طریق پا یک کاتتر که لوله ای نازک و قابل انعطاف است را به رگ بزرگی که در کشاله ران وجود دارد وارد می کند و از طریق شریان ها به سمت قلب هدایت می شود. بعد از تزریق ماده حاجب توسط اشعه ایکس به خوبی می توان جریان خون و شریان ها را مشاهده کرد. در این آزمایش اگر گرفتگی و انسدادی در شریان ها وجود داشته باشد به خوبی نشان می دهد. آنژیوگرافی از طریق پا علاوه بر شریان ها و جریان خون قادر است اندازه و شکل انسداد را نیز نشان دهد. اهمیت این اطلاعات در این است که به متخصص قلب و عروق کمک خواهد کرد تا بهترین روش درمانی را از سر بگیرد. 
آنژیوگرافی بسته به شرایط بیمار حداقل 20 دقیقه و حداکثر 1 ساعت زمان خواهد برد. در این زمان یک خط داخل وریدی در پای شما تزریق خواهد شد که این خط داخل وریدی باعث می شود که داروها را به راحتی دریافت کنید. در زمان استرس و اضطراب داروهای آرامبخش به شما تزریق خواهد شد. آنژیوگرافی در کت لب انجام می شود، فرد بر روی میز کمی خواب آلود اما هوشیار دراز کشیده است. بعد از تزریق آرامبخش به فرد لیدوکائین برای بی حسی موضعی در ناحیه کشاله ران تزریق می شود. این عمل بدون درد می باشد. شریان فمورال در کشاله ران وجود دارد، این شریان نزدیک به جایی است که پاهای خود را از لگن خم می کنید، که کاتتر را از این عروق خونی وارد و از آن طریق به شریان های قلب برای انجام آنژیوگرافی میفرستد. علاوه بر شریان فمورال، شریان براکیال در داخل آرنج و شریان رادیال در مچ دست را می توان برای ورود کاتتر انتخاب کرد. به علت نبود سیستم عصبی در شریان ها شما عبور کاتتر را احساس نمی کنید، به همین دلیل در صورت بروز درد سریعا باید به پزشک اطلاع دهید. 
بعد از جایگیری کاتتر متخصص قلب و عروق ماده حاجب را تزریق می کند. در برخی از افراد ممکن است بعد از تزریق ماده حاجب کمی ناراحتی در قسمت قفسه سینه ، سبکی سر یا حالت تهوع در خود احساس کنند. در تصویر شریان ها به رنگ سیاه و پس زمینه به رنگ سفید درمی آید. در صورت وجود گرفتگی آن قسمتها نیز به رنگ سفید درخواهند آمد. این تصاویر بر روی صفحه مانیتور نمایش داده می شود. در آنژیوگرافی جریان، اندازه، شکل و طول انسداد نمایش داده می شود. 

در چه صورت آنژیوگرافی از طریق پا انجام می‌شود؟ 

زمانی پزشک از این نوع از آنژیوگرافی استفاده میکند که تصور کند که خون به خوبی در شریان های منتهی به پای فرد جریان نمی یابد. همچنین این روش عموما برای بیمارانی استفاده می شود که حفظ رگ رادیال مچ دست برای فرد ضروری باشد مانند بیمارانی که نیاز به دیالیز دارند یا بیمارانی که برای جراحی بای پس به شریان های رادیال دارند. 
عموما روش رادیال پیشنهاد می شود چرا که ممکن است روش شریان رانی برای فرد پیچیده و مشکل باشد مانند بیمارانی که دچار اضافه وزن و چاقی می باشند و افراد مبتلا به گرفتگی رگ های خونی در اندام های تحتانی هستند. 

اقدامات لازم قبل از آنژیوگرافی از طریق پا

پزشک درباره رژیم غذایی فرد و اینکه تا 24 ساعت قبل از آنژیوگرافی توصیه هایی خواهد کرد. عموما نیز از فرد خواسته می شود که برای مدت 6 الی 8 ساعت قبل از آنژیوگرافی چیزی نخورند. 
قبل از هر چیز در صورتی که بیماری خاصی دارید یا داروهایی مانند ( داروهای بدون نیاز به نسخه، گیاهان دارویی و ویتامین‌ها ) را مصرف می کنید حتما به پزشک خود اطلاع دهید. بدون هماهنگی و اطلاع پزشک دارو مصرفی خود را قطع نکنید. 
اگر حساسیت دارویی (پنی سیلین، ماده حاجب) دارید یا به مواد لاتکس و محصولات پلاستیکی حساسیت دارید حتما از قبل به پزشک خود اطلاع دهید. 
طلا و جواهرات خود را در خانه بگذارید. همچنین بهتر است به هنگام مراجعه برای آنژیوگرافی کسی را همراه خود داشته باشید. 

بعد از آنژیوگرافی از طریق پا

در آنژیوگرافی در صورتی که انسداد در شریان ها وجود داشته باشد، متخصص قلب و عروق از گزینه های درمانی مانند آنژیوپلاستی با بالون یا استنت گذاری را برای باز کردن گرفتگی استفاده می کند. در صورتی که از این روش ها درمان صورت نگیرد پزشک فرد را به جراح بای پس عروق کرونری ارجاع خواهد داد که از طریق جراحی گرفتگی رگ ها باز شود. در صورتی که در آنژیوگرافی پزشک متوجه تشکیل پلاک شده باشد نیازی درمان از طریق جراحی نیست و پزشک درمان های غیرتهاجمی مانند تغییر در شیوه زندگی یا دارو درمانی را پیشنهاد خواهد داد. بعد از آنژیوگرافی فرد به اتاق ریکاوری انتقال خواهد یافت. برای جلوگیری از خونریزی نیز پرستار ناحیه ای که کاتتر وارد شده است را فشار وارد می کند و بعد از حدود 45 دقیقه فشار را برداشته و محل را بررسی می کند. محل ورود کاتتر که در کشاله ران فرد است تا چند ساعت باید ثابت باشد. در این مدت پرستار مرتبا محل را بررسی می کند. قبل از خروج از بیمارستان دستورالعمل های مرتبط با بعد از آنژیوگرافی به شما داده خواهد شد.

مراقبت های بعد از آنژیوگرافی از طریق پا

مراقبت های بعد از آنژیوگرافی از طریق پا

 • مایعات زیاد مصرف کنید تا ماده حاجب که در بدنتان وجود دارد از طریق ادرار دفع شود. نوشیدنی ها شامل حداقل 6 لیوان آب، آبمیوه یا چای می باشد.
 • بعد از 4 الی 6 ساعت بعد از آنژیوگرافی می توانید غذا بخورید. 
 • تا 24 ساعت رانندگی کردن ممنوع می باشد.
 • تا چند روز ازمحل ورود سوزن حساس است و باید مراقب باشید، اما بعد از چند روز می توانید فعالیت های روزانه خود را از سر بگیرید. 
 • کبودی در محل ورود کاتتر شایع می باشد. در صورتی که در محل ورود سوزن دچار خونریزی شدید صاف دراز کشیده و محل را محکم فشار دهید و سریعا سعی کنید با پزشک متخصص خود تماس بگیرید. 

آنژیوگرافی از راه دست یا پا

آنژیوگرافی از راه دست برای بسیاری از پزشکان انتخاب اول پزشکان می باشد. که در بسیاری از بیماران مبتلا به سندروم کرونری حاد از آنژیو از طریق دست استفاده می شود که خطر خونریزی شدید و مرگ در این روش بسیار کاهش می یابد. اما در مواردی به علت شرایطی که از قبل نیز اشاره شد امکان آنژیو از طریق دست وجود ندارد. 

عوارض آنژیوگرافی از راه پا

 • کبودی بعد از آنژیوگرافی
 • درد خفیف و خونریزی
 • انسداد یا نشت خون 
 • حساسیت نسبت به ماده حاجب
 • در موارد نادری نیز در زمان انجام یک بالون آنژیوپلاستی و یا جایگذاری استنت، بخشی از یک انسداد شریانی شکسته شده (آمبولی) و به شریان های دور تر انتقال پیدا می کند. این وضعیت می تواند سبب بدتر شدن جریان خون شود.

چه زمانی باید با پزشک سریعا تماس بگیرید ؟

 • پایی که سوزن به آن وارد شده است دچار بی حسی، مورمور شده باشد و پای شما احساس سردی کند یا کبود شود. 
 • اگر محل ورود سوزن به جای بهبود کبودتر شود.
 • محل ورود سوزن دچار تورم شود.
 • از محل ورود سوزن مایعی خارج شود. 

 


دیدگاه کاربران

0 دیدگاه
  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  instagram logo call button