آیا سکته قلبی درمان دارد ؟ تمامی روش های درمانی

سکته قلبی به این صورت است که یکی از رگ های تغذیه کننده قلب یا همان عروق کرونر کاملا مسدود شده باشد که بر اثر این اتفاق قسمتی از قلب که رگ آن بسته شده است و خونرسانی به آن نیز قطع شده است دچار کمبود اکسیژن و مواد غذایی شده و به اضطلاح دچار ایسکمیک شده است. در این بخش از مقاله درباره این صحبت خواهیم کرد که آیا سکته قلبی درمان دارد و راه های درمانی آن را بررسی خواهیم کرد.

آیا سکته قلبی درمان دارد

حمله قلبی چیست ؟

حمله قلبی یا انفارکتوس میوکارد زمانی رخ میدهد که بخشی از عضله قلب که خون کافی دریافت نمی کند. هر چه زمان بیشتری تا درمان و ترمیم جریان خون بگذرد، آسیب به عضله قلب بیشتر خواهد شد. زمان طلایی درمان سکته حاد قلبی ، از مواجهه بیمار با کادر درمان تا باز کردن رگ بیمار ، 120 دقیقه است و نباید اقدامات اضافه موجب تاخیر در درمان بیمار گردد.

درمان سکته حاد قلبی 

برای درمان سکته قلبی باید رگ مسدود شده را باز کنید. از علت های گرفتگی رگ های قلب انسداد توسط لخته خون، رسوب چربی خون در جدار رگهای قلب که باعث به وجود آمدن برجستگی های کوچک و بزرگی در دیواره رگ ها می باشد. این پلاک های چربی پاره شده که باعث ایجاد مکانیسم لخته در عروق خونی شده و باعث ایجاد لخته خون در رگ شده و جریان خون را مسدود می کند. 

دارو درمانی

وجود لخته خون سبب می شود که برای درمان اولیه سکته حاد قلبی از داروهای ضد پلاک و داروهای رقیق کننده خون استفاده شود. به محض تشخیص سکته قلبی 3 تا 4 قرص آسپرین مصرف کنید. علاوه بر آسپرین می توانید داروهای ضد پلاک مانند کلوپیدوگرل ، پراسوگرل یا تیکاگرولول نیز مصرف کنید. می توانید چند عدد از این قرص ها را یک جا مصرف کنید. 
علاوه بر داروهای ذکر شده داروهای ضد پلاکت مانند هپارین یا انوکساپارین می توانند به کاهش لخته خون کمک می کند. 
قرص های زیر زبانی نیتروگلیسرین نیز برای کاهش درد قلب
اکسیژن نیز برای اکسیژن رسانی بهتر به قلب و برخی داروهای تزریقی مسکن برای کاهش درد سینه کمک می کند.

تجویز داروی فیبرینولیتیک

این داروهای ترومبولیتیک یا فیبرینولیتیک می توانند موجب شکسته و حل شدن لخته های خون داخل عروق کرونر شوند. این دارو به صورت وریدی تزریق شده و لخته های خون را تکه تکه کرده و مسیر قلب را باز می کند. درمان در 3 ساعت اول سکته قلبی می تواند بهترین نتیجه را حاصل کند. بهترین نتیجه ها بین 3 الی 6 ساعت دیده میشود. 
بعد از 6 الی 12 ساعت نتایج نسبتا مثبت خواهد بود و بعد از گذشت 12 ساعت درمان با این داروها نتیجه قابل قبول نخواهد داشت. 

انواع فیبرینولیتیک 

 • استرپتوکیناز (Streptokinase, SK)
 • اکتیلاز ، تی پی ای (t-PA)
 • آلتپلاز (Alteplase)
 • رتپلاز (Re-teplase)
 • وتنکتپلاز (TNK ase)

در برخی از افراد با شرایط ویژه نمی توان این داروها را تجویز کرد، این افراد شامل :

 • مصرف داروهای خاص مانند وارفارین یا  NOAC مثل ریواروکسابان
 • بیماری های خونی خاص مانند کمبود فاکتور 8
 • سابقه تصادف یا ضربه مهم در سه ماه قبل
 • افراد با سابقه خونریزی مغزی
 • افراد با سابقه سکته مغزی
 • فشارخون بالای کنترل نشده
 • عمل جراحی در یک ماه قبل
 • خونریزی داخلی در یک ماه قبل
 • افراد با خونریزی فعال
 • حامله بودن

آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی

از طریق آنژیوگرافی می توان نواحی مسدود شده را شناسایی و گرفتگی های رگ را می توان توسط روش آنژیوپلاستی و استنت گذاری باز کرد. برای آنژیوپلاستی عروق قلبی را مشاهده کرده و سپس در جهت برطرف کردن مستقیم و نسبتا کامل لخته خون برآمده و تنگی قلب را برطرف می کنیم، سپس برای باز کردن تنگی رگ و کاهش خطر خونریزی داروهای فیبرینولیتیک را تجویز می شود. 

درمان سکته حاد قلبی

بعد از درمان اولیه و باز کردن رگ های مسدود شده بیمار بهتر است برای 3 تا 5 روز در CCU بستری باشد و علائم و آریتمی قلبی وی تحت مانیتورینگ مداوم قلبی قرار بگیرد. بعد از رسیدن به حالت پایدار ادامه درمان در خارج از بخش CCU قابل انجام خواهد بود. 
در طی زمان بستری آزمایش های مختلف برای بررسی عوارض سکته قلبی انجام می شود این آزمایشات شامل :

 • آزمایش خون برای بررسی ریسک فاکتورهای بیمار مانند دیابت ، چربی خون بالا و عملکرد کلیه و کبد.
 • اکوکاردیوگرافی قلب برای بررسی ساختمان قلب و قدرت انقباضی آن
 • نوار قلب روزانه برای بررسی آریتمی قلب
 • تست ورزش و اسکن قلب 
درمان سکته قلبی

عمل جراحی دریچه مصنوعی قلب

در این فرآیند دریچه آسیب دیده توسط یک دریچه مصنوعی جدید و سالم جایگزین خواهد شد. دریچه جدید می تواند از جنس فلزی یا سنتز حیوانی باشد.

عمل جراحی بای پس عروق کرونر یا عمل قلب باز

جراحی بای پس عروق کرونر می تواند با ایجاد مسیر های جدید برای گردش خون به عضله قلب می تواند شریان های مسدود شده را درمان کند. این روش درمانی که به عمل قلب باز نیز معروف است و برای بیماران با شرایط حاد و گرفتگی عروق پیچیده توصیه می شود.

عمل جراحی قلب کم تهاجم

این مورد می تواند یک جایگزین برای عمل جراحی بای پس عروق کرونری باشد.

آتروکتومی

آتروکتومی شبیه به آنژیوپلاستی می باشد که در نوک کاتتر یک تیغ مخصوص با قابلیت چرخش قرار دارد تا پلاک رسوب شده در  شریان ها را جدا کند.

کاردیومیوپلاستی

کاردیومیوپلاستی آزمایشی است که در آن عضلات اسکلتی بدن از ناحیه کمر یا شکم گرفته و جایگزین عضلات قلب آسیب دیده از سکته قلبی خواهد شد.

پروسه استنت

 استنت یک سیم مخصوص لوله ای است که از آن جهت باز نگه داشتن شریان ها در حین آنژیوپلاستی استفاده می شود.

فرسایش و تخریب به کمک فرکانس های رادیویی

یک کاتتر حاوی الکترود در نوک آن وارد رگ ها می شود و به سمت عضله قلب هدایت خواهد شد تا بتواند سلول های عضلانی خاصی در نواحی بسیار کوچک را نابود کند.

پیوند قلب

در این پروسه قلب آسیب دیده از بدن خارج شده و قلب اهدایی در بدن فرد قرار خواهد گرفت.

تجدید عروق ترانس میوکارد ( تی ام آر )

در این روش برای درمان بیماران حمله قلبی به روش TMR،  از یک لیزر مخصوص برای ایجاد چند سوراخ از بیرون قلب به داخل اتاقک پمپاژ خون استفاده می شود.

دیگر درمان ها

علاوه بر روش های درمانی ذکر شده ، ممکن است در مورد دستگاه های ایمپلنت خاصی شنیده باشید که برای درمان برخی از انواع حمله های قلبی مورد استفاده قرار میگیرد.

 
داروهای بعد از سکته قلبی

داروهای بعد از سکته قلبی

بعد از درمان سکته قلبی فرد باید به طور منظم دارو مصرف کند. این داروها برای درمان سکته قلبی مناسب هستند. برخی دیگر از این داروها برای جلوگیری از تکرار حمله قلبی و عوارض آن مصرف می شود مانند داروهای دیابت ، فشارخون بالا و چربی خون بالا که بیمار یا از قبل مصرف می کرده یا بعد از تشخیص این بیماری ها ، لازم است شروع شوند.

آسپرین 

جز معروف ترین داروهای ضد انعقاد خون می باشد که در صورتی که خونریزی فعال یا حساسیت دارویی نداشته باشد می توانند مصرف کنند. 

داروهای ضد پلاکت 

علاوه بر آسپیرین از داروی دومی برای مهار پلاکتها تجویز خواهد شد که به آن درمان ضد پلاکتی دو دارویی یا DAPT گفته می شود.  داروی دوم ضد پلاکتی می تواند از یکی از سه دسته داروی زیر انتخاب شود:

 • کلوپیدوگرل مانند پلاویکس ، اسویکس و زیلت : این داروها همگی 75 میلی گرم بوده و می توانید روزانه 1 عدد از آنها مصرف کنید. در برخی از بیماران مخصوصا افرادی که استنت گذاری انجام داده اند، در ماه اول بعد از حمله 2 عدد تجویز خواهد شد. 
 • پراسوگرل با دوز 10 میلی گرم در روز و یک بار در روز
 • تیکاگرولول با دوز 90 میلی گرم و دو بار در روز

استاتین ها

داروهای استاتین شامل آتوروستاتین و رزووستاتین می باشد که ضد چربی خون هستند که دارای خاصیت پایین آوردن کلسترول و پایدار کردن پلاک چربی داخل عروق کرونری شده و احتمال پارگی عروق را نیز کاهش خواهد داد. 

داروهای مسدود کننده گیرنده بتا 

مصرف این دارو می تواند به کاهش ضربان قلب و کاهش ضربان قلب کمک کند. این داروها شامل پروپرانولول ، آتنولول و متورال می باشد. بیمارانی که به نارسایی قلب دچار می شوند می توانند داروهای بیزوپرولول ، کارودیلول و متورال سوکسینات را مصرف کنند. 

داروهای مهار کننده آنزیم  ACE یا ARB

داروهای کاپتوپریل ، انالاپریل ، لیزینوپریل یا لوزارتان برای بیمارانی که نارسایی قلب دارند می تواند تجویز شود. این دارو برای مهار اثر آنژیوتانسینll ، است. آنژیوتانسینll یکی از عوامل مخرب و مضر برای سلامتی قلب و کلیه است و مهار آن می تواند اثرات مثبت و مهمی در سلامت طولانی مدت قلب ایفا کند.

داروهای ضد اسید معده

بیمارانی که سابقه خونریزی معده دارند برای جلوگیری از تکرار خونریزی معده که بر اثر داروهای شل کننده خون می باشد باید داروهای ضد اسید معده مانند پنتوپرازول را مصرف کنند. این داروها برای بیماران با سن بالای 65 سال، افراد با سابقه زخم معده ، بیمارانی که از داروهای ضد التهابی مانند کورتون یا NSAID ها استفاده می کنند و در افرادی که وارفارین یا NOAC ها مانند ریواروکسابان می خورند هم تجویز خواهد شد.

داروهای دیگر 

در کنار داروهای ذکر شده لازم است درمان های لازم برای بیماری های دیگری مثل فشارخون بالا ، دیابت قندی ، نارسایی قلب و بیماری های دریچه ای قلب نیز ادامه پیدا کند. برای کاهش تعداد داروهای مصرفی و کاهش تداخلات دارویی ، در مواردی که تعداد داروهای لازم برای بیمار زیاد باشد ، پزشک از داروهای چندگانه، استفاده خواهد کرد. 


دیدگاه کاربران

1 دیدگاه
 • توحید حکم ابادی
  5 بهمن 1401

  سلام آقای دکتر احتمال داره بخش اسیب دیده قلب اگر کاملا موارد رعایت شده و فنر گذاری شود در بلند مدت ترمیم یابد یا خیر ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

instagram logo call button