آیا نوار قلب خطرناک است ؟ بررسی محدودیت ها وخطرات ECG

نوار قلب که به آن  ECG، نوار قلب 12 لید یا EKG نیز گفته می‌شود، یک آزمایش تشخیصی غیرتهاجمی است که سیستم الکتریکی قلب شما را بررسی می‌کند تا وجود یا عدم وجود بیماری قلبی را ارزیابی کند. این روش از الکترودهای فلزی یا مسطحی که روی سینه شما قرار گرفته استفاده می‌کند تا فعالیت الكتریكی قلب شما را هنگام ضربان تشخیص دهد و سپس آن را به صورت یک نمودار یا گراف نمایش می‌دهد. پزشک شما می‌تواند الگوها را تجزیه و تحلیل کند تا درک بهتری از ضربان قلب و ریتم قلب شما پیدا، برخی از انواع بیماری‌های ساختاری قلب را شناسایی کرده و کارایی قلب را ارزیابی کند.

نوار قلب

هدف از تست EKG

نوارقلب ریتم الکتریکی قلب شما را تشخیص می‌دهد و آنچه را که به عنوان ردیابی شناخته می‌شود تولید می‌کند که شبیه خطوط چروک است. این ردیابی شامل نمایش چندین موج است که با هر ضربان قلب، حدود 60 تا 100 بار در دقیقه تکرار می‌شود. الگوی موج باید یک شکل ثابت داشته باشد. اگر امواج شما ثابت نباشند، یا اگر به صورت امواج استاندارد ظاهر نشوند، این نشان دهنده بیماری قلبی است.
تغییرات مشخص متنوعی وجود دارد که با مشکلات مختلف قلبی اتفاق می‌افتد و پزشک می‌تواند الگوهای موج ECG شما را بررسی کند تا ببیند آیا نوعی بیماری خاص قلبی را نشان می‌دهد یا نه.
بسیاری از پزشکان برای غربالگری بیماری‌های قلبی، ECG را به عنوان بخشی از معاینات پزشکی سالانه سفارش می‌دهند. این ممکن است در مورد شما اعمال شود اگر:

 • شما در گذشته به بیماری قلبی یا سایر مشکلات قلبی مبتلا بوده‌اید.
 • شما یک بیماری دیگر دارید که شما را مستعد بیماری‌های قلبی می‌کند، مانند فشارخون بالا، دیابت، کلسترول بالا یا بیماری التهابی.
 • شما سایر فاکتورهای خطرناک قابل توجه برای بیماری قلبی را دارید.

در صورت داشتن علائم و نشانه‌های بیماری قلبی، مانند درد قفسه سینه، تنگی نفس، تپش قلب، سبکی سر، سرگیجه یا ضعف‌های جسمی، الکتروکاردیوگرافی (به‌عنوان مثال، نوار قلب) نیز ممکن است توصیه شود. به همین ترتیب، اگر علائمی از TIA یا سکته مغزی دارید، مانند تغییرات بینایی، بی حسی، ضعف یا مشکلات ارتباطی، احتمالاً به نوار قلب نیز احتیاج دارید زیرا برخی از انواع بیماری‌های قلبی باعث سکته مغزی می‌شوند.
اگر به بیماری قلبی مبتلا هستید، ممکن است به آزمایش دوره‌ای نوار قلب (ECG) برای ارزیابی اینکه بیماری شما رو به وخامت است یا نظارت بر اثرات درمانی داروهای قلبی نیاز داشته باشید.
قبل از هر نوع جراحی قلب، از جمله جراحی برای قرار دادن ضربان ساز، نوار قلب نیز لازم است. قبل از هرگونه عمل جراحی که شامل بیهوشی عمومی باشد، نوار قلب قبل از عمل لازم است، زیرا بیماری قلبی خطر بروز عوارض جانبی ناشی از بیهوشی عمومی را افزایش می‌دهد. به این دلیل که متخصصان بیهوشی داروهای بیهوشی و نظارت بر جراحی شما را برنامه ریزی می‌کنند، این بررسی به آن‌ها کمک می‌کند.

شرایط

تعدادی از بیماری‌ها وجود دارد که می‌تواند هنگام بررسی نبض شما توسط پزشک تشخیص داده شود، مانند تاکی کاردی (ضربان قلب سریع)، برادی کاردی (ضربان قلب کند) و آریتمی‌(ضربان قلب نامنظم). الگوهای موج EKG نه تنها این تغییرات را در ریتم قلب تأیید می‌کند، بلکه تغییرات خاصی در شکل امواج اطلاعاتی را در مورد نوع خاص بیماری قلبی و منطقه‌ای که در قلب تحت تأثیر قرار گرفته فراهم می‌کند.

محدودیت‌ها

نوار قلب یکی از آزمایش‌های رایج در پزشکی است زیرا می‌تواند انواع مختلفی از بیماری‌های قلبی را غربالگری کند، دستگاه‌ها به راحتی در اکثر مراکز پزشکی در دسترس هستند، انجام آزمایش ساده، ایمن و نسبتاً ارزان است.
گفته شده، نوار قلب محدودیت‌های خود را دارد:

 • نوار قلب تنها در طی چند ثانیه ثبت ردیابی ضربان قلب و ریتم را نشان می‌دهد. اگر آریتمی‌(بی نظمی ریتم قلب) فقط به طور متناوب اتفاق بیفتد، ممکن است نوار قلب آن را نشان ندهد و ممکن است به نظارت سرپایی نیاز باشد.
 • نوار قلب اغلب در انواع مختلفی از بیماری‌های قلبی، مانند بیماری عروق کرونر، طبیعی یا تقریباً طبیعی است.
 • گاهی اوقات، پس از انجام ارزیابی دقیق، ناهنجاری‌هایی که در نوار قلب مشاهده می‌شود، از نظر پزشکی هیچ اهمیتی ندارد.

خطرات و موارد منع مصرف

نوار قلب یک آزمایش ایمن است که عوارض سلامتی ایجاد نمی‌کند. هیچ شرایط پزشکی همراه با افزایش خطر یا عوارض جانبی ناخواسته از نوار قلب وجود ندارد.
این دستگاه جریان الکتریکی به بدن نمی‌فرستد. برخی از افراد ممکن است به الکترودها حساسیت یا آلرژی داشته باشند، که این امر باعث قرمزی موضعی پوست می‌شود.


دیدگاه کاربران

0 دیدگاه
  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  instagram logo call button