آیا بالون زدن قلب یا آنژیوپلاستی خطرناک است؟ + مراقبت ها

بیماری شریان کرونری از جمله بیماری های قلبی میباشد که بر اثر اختلالی به نام آترواسکروز یا تصلب شرایین به وجود می آید. آترواسکروز زمانی رخ میدهد که مواد چرب در درون شریان خونرسان قلب تجمع پیدا کند. زمانی که پلاک تجمع پیدا کند شریان ها تنگ میشود و عبور جریان خون حاوی اکسیژن و مواد مغذی به سمت قلب دچار مشکل میشود. افزایش انسداد سرعت جریان خون رونده به قلب را کاهش میدهد و ممکن است موجب آنژین قلبی شود. شریان مسدود یا تنگ می تواند منجر به حمله قلبی شود. در این حالت برای رفع آنژین داروهایی تجویز میشود، در صورتی که داروها قادر به پاکسازی شریان های مسدود نباشند شریان های کرونری که شدیدا دچار تنگی شده اند برای کاهش خطر ابتلا به حمله قلبی به درمان های بیشتری از قبیل آنژیوپلاستی و استنت گذاری نیاز دارد. 

آیا آنژیوپلاستی خطرناک است

آنژیوپلاستی چیست ؟

بالون زدن قلب یا بالن زدن روشی برای باز کردن شریان های مسدود قلب می باشد. در آنژیوپلاستی عروق کرونر بالن کوچکی به طور موقت در قسمت بسته شریان قرار میگیرد تا آن را باز کند. 

آیا آنژیوپلاستی خطرناک است؟

بعد از آنژیوپلاستی و استنت گذاری در شریان امکان بروز عوارض وجود دارد. میتوان گفت خونریزی از جمله شایع ترین عوارض آنژیوپلاستی و استنت گذاری می باشد. در زمان استنت گذاری در قلب ممکن است عوارضی ایجاد شود که ممکن است پزشک را مجبور کند تا به طور اورژانسی برای عمل قلب باز آماده شود.  و ممکن است پارگی رگ در زمان آنژیوپلاستی خوب درمان نشود. 

تنگی مجدد شریان بعد از بالون زدن قلب

از عوارض آنژیوپلاستی می توان به این مورد اشاره کرد که جریان خون در رگ مسدود خواهد شد که علت آن آزادسازی موادی است که از پشت استنت به داخل جریان خون آزاد خواهد شد. تنگی مجدد در 30 الی 40 درصد موارد می تواند از عوارض بالون زدن باشد. استنت قلب برای کاهش تنگی طراحی می شود و استنت دارویی می تواند این مقدار را تا 10 درصد کاهش دهد. 

آسیب به شریان کرونر

شریان کرونر امکان دارد در حین آنژیوپلاستی پاره یا کنده شود. این عارضه از عوارض بالن زدن قلب می باشد که اگر وخیم باشد میتواند منجر به عمل قلب باز اورژانسی شود.

خونریزی بعد از آنژیوپلاستی قلب

احتمال خونریزی در محل نصب کاتتر در دست یا پا وجود دارد. عموما این خونریزی ها در حدی است که می تواند باعث ایجاد کبودی شود. در صورت خونریزی شدید فرد ممکن است به تزریق خون و اقدامات جراحی نیاز پیدا کند. این احتمال نیز وجود دارد که با بادکردن بالن آنژیوپلاستی و استنت گذاری رگ قلب پاره شود. این خونریزی در محل ورود وسایل آنژیوگرافی در کشاله ران یا مچ دست اتفاق میفتد. آنژیوگرافی از راه دست احتمال خونریزی محل آنژیوگرافی را کاهش داده است. 

ضربان غیرطبیعی قلب

قلب بر اثر بالون زدن عروق کرونر تحریک و ضربان آن ممکن است دچار بی نظمی در تپش شود. امکان دارد بعد از آنژیوپلاستی استفاده از دارو یا تنظیم ضربان قلب لازم باشد. 

تشکیل لخته خون بعد از آنژیوپلاستی 

تشکیل لخته خون در هفته یا ماه اول بعد از آنژیوپلاستی عروق کرونر جز عوارض استنت قلب است. تشکیل لخته خون می تواند باعث ایجاد حمله قلبی شود. برای کاهش عوارض استنت قلبی و ایجاد لخته در استنت مصرف آسپیرین ، کلوپیدوگرل یا پلاویکس و داروهای دیگر توسط متخصص قلب و عروق تجویز خواهد شد.

مشکلات کلیوی

موادی که باید در زمان آنژیوپلاستی و استنت گذاری استفاده می شود امکان دارد به ایجاد مشکلات کلیوی منجر شود. مخصوصا در افرادی که از قبل مشکلات کلیوی دارند. اگر در معرض خطر هستید، متخصص قلب و عروق دارویی تجویز خواهد کرد که از کلیه ها محافظت کند.

حمله قلبی 

همانطور که گفته شد از عوارض آنژیوپلاستی تشکیل لخته خون می باشد که ممکن است در عروق کرونر ایجاد شود و منجر به حمله قلبی شود. البته احتمال رخداد این عارضه نادر است.

سکته مغزی

هنگام آنژیوپلاستی عروق کرونر ، لخته های خونی که بر روی کاتتر ایجاد می شوند قادرند جدا شوند و به سمت مغز حرکت کنند. داروهای رقیق کننده خون برای کاهش این خطر تجویز خواهند شد. سکته مغزی از جمله عوارض بالن زدن قلب که می تواند در اثر جدا شدن پلاک چربی هنگامی که کاتتر در آئورت پیچ خورده است رخ دهد. 

عوارض بعد از آنژیوپلاستی

تنگی نفس بعد از آنژیوپلاستی 

گاهی بعد از آنژیوپلاستی ممکن است فرد دچار تنگی نفس شود. علت این امر بالون های داخل رگ قلب می باشد که برای 30 تا 60 ثانیه باد میشود که خونرسانی به قلب را کاهش میدهد. در اصل این امر شبیه به این می باشد که سکته و کمبود اکسیژن برای بیمار اتفاق میفتد. بعد از خارج کردن بالن از قلب و رسیدن به حالت نرمال در صورتی که تنگی نفس برای بیمار طولانی شود باید به پزشک اطلاع داده شود. 
گاهی نیز بیماران دچار آنژین بعد از آنژیوپلاستی می شوند که نشاندهنده تنگی شریان های قلبی است. 

نکات و مراقبت های بعد از آنژیوپلاستی برای کاهش عوارض

 • استراحت کنید و سر تختخواب خود را کمی بلند کنید. 
 • پا با قرار دادن کاتتر باید بدون حرکت باقی بماند تا بالن از جای خود خارج نشود. 
 • اگر علائمی مانند خونریزی از محل قرار دادن استنت و بالن را داشتید باید سریعا با پزشک تماس بگیرید. 
 • وجود رنگ پریدگی یا یا سوزن سوزن شدن در پای شما ممکن است منجر به کاهش جریان خون در آن منطقه شود.
 • مقدار زیادی مایعات بنوشید تا بدن خود را از رنگ کنتراست پاک کنید.
 • از تمرین شدید و بلند کردن اجسام سنگین حداقل یک روز بعد از عمل آنژیوپلاستی خودداری کنید.
 • استحمام بعد از 24 ساعت مانعی نداشته البته استحمام باید کوتاه و کم بخار باشد.
 • هر روز پیاده‌روی کنید. این عدد از روزی 5 دقیقه شروع کرده و به 35 دقیقه در روز برسانید.
 •  از مصرف مشروبات الکلی و دخانیات جدا خودداری کنید.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید؟

در صورت بروز هر کدام از علائم زیر بهتر است به پزشک خود مراجعه کنید:

 • تشدید درد قفسه سینه
 • درد شدید
 • بی‌حسی
 • سرد شدن یا کبودی دست یا پا
 • تب
 • تنگی نفس
 • خونریزی یا تورم در محل
چرا باید قبل از این فرآیند استفاده از وارفارین را متوقف کنم؟

این کار می تواند خطر خونریزی بعد و در هنگام آنژیوگرافی را کاهش دهد. البته نباید بدون مشورت با پزشک استفاده از هرگونه دارو را متوقف نکنید. وارفارین نیز دارویی ضد انعقاد می باشد که موجب کاهش ایجاد لخته خون خواهد شد. اما اگر بیماری مانند فیبریلاسیون دهلیزی ممکن است نیاز به وارفارین داشته باشد.
اگر دارویی مصرف می کنید باید از قبل به پزشک خود اطلاع دهید.


دیدگاه کاربران

0 دیدگاه
  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  instagram logo call button