ضربان قلب 50 خطرناک است؟

حمله قلبی؟ وحشت‌زدگی؟ علائم می‌تواند مشابه باشد. ضربان قلب تند ممکن است نگران‌کننده باشد یا فقط می‌تواند اضطراب باشد، که می‌تواند بیاید و برود. نبض نرمال یا ضربان قلب بین 60 تا 100 ضربه در دقیقه (BPM) است که وقتی ورزش نمی‌کنید، به عنوان ضربان قلب در حالت استراحت شناخته می‌شود. 

هر چیزی که باعث افزایش تحریک شود، چه فیزیکی و چه احساسی، می‌تواند ضربان قلب را افزایش دهد. که شامل کافئین و سایر محرک‌های گیاهی و دارویی می‌شود. در این مقاله به این سوال پاسخ خواهیم داد که آیا ضربان قلب 50 خطرناک است؟!

ضربان قلب 50 خطرناک است؟

ضربان قلب در مقابل ضربان قلب 

علاوه بر ضربان قلب، ریتم قلب نیز شاخص دیگری است که نشان می‌دهد آیا قلب سالم است یا خیر. ماهیچه قلب با یک الگوی خاص منقبض و شل می‌شود. می‌تواند منظم، نامنظم، سریع یا آهسته باشد.

یک پزشک متخصص می‌تواند با گوش دادن به صدای قلب با گوشی پزشکی یا معاینه الکتروکاردیوگرام یا EKG، آزمایشی که برای ارزیابی قلب استفاده می‌شود، تشخیص دهد که آیا ریتم قلب منظم است یا خیر.

اگر ریتم قلب منظم است و در عین حال ضربان قلب تند است – بیش از 100 ضربه در دقیقه – احتمالاً ضربان نبض به قلب مربوط نیست. آنچه باعث افزایش ضربان قلب می‌شود می‌تواند کم آبی بدن، اضطراب، تب، داروها، کم خونی، کم‌خوابی، پرکاری تیروئید یا مشکل دیگری باشد.

با این حال، اگر ریتم قلب نامنظم است، باید از خود بپرسید که آیا باید نگران باشید بستگی به این دارد که چه چیزی باعث آن شده است. فیبریلاسیون دهلیزی، فلوتر دهلیزی و تاکی کاردی فوق بطنی همگی شرایطی هستند که در آن ضربان قلب سریعتر از حد طبیعی یا با سرعت نامنظم است. در صورت عدم درمان، این شرایط می‌تواند منجر به نارسایی قلبی شود.

60 تا 100 ضربان در دقیقه: ضربان قلب طبیعی در حالت استراحت (یا ضربان نبض).
50 تا 59 ضربان در دقیقه: اگر احساس سرگیجه یا بیماری ندارید، نشانگر خوبی است که قلب به طور طبیعی کار می‌کند.
40 تا 50 ضربان در دقیقه: ضربان قلب طبیعی در حالت استراحت برای ورزشکاران، در غیر این صورت جز ضربان‌های کم در نظر گرفته می‌شود.

تحقیقات کنونی نشان می‌دهد افرادی که ضربان قلب کمتری در حالت استراحت دارند، احتمال حمله قلبی در آنها بسیار کمتر است و نسبت به افرادی که ضربان قلبشان به سمت بالاتر است، عمر طولانی‌تری دارند. داشتن ضربان قلب کمتر در حالت استراحت به این معنی است که قلب در حالت استراحت کمتر برای پمپاژ خون به کل بدن کار می‌کند و از این رو می‌تواند سال‌ها به طور موثر کار کند.

چه زمانی نبض خیلی کند است؟

چه زمانی نبض خیلی کند است؟

به جای ضربان دائمی سریع، بگویید ضربان قلب اغلب کمتر از 60 ضربه در دقیقه است. این نیز می‌تواند توسط چندین عامل مختلف ایجاد شود. داروها، آپنه خواب، سطح تناسب اندام، کم کاری تیروئید، هیپوترمی، بی‌اشتهایی یا اختلالی که بر نحوه حرکت تکانه‌های الکتریکی در قلب تأثیر می‌گذارد، برخی از دلایل کاهش ضربان قلب هستند.

اگر علائم دیگری همراه با ضربان قلب آهسته مانند سرگیجه، غش، خستگی، گیجی یا تنگی نفس دارید، به پزشک خود مراجعه کنید.

ورزشکارانی که شرایط خوبی دارند اغلب در دهه 40 یا 50 سالگی ضربان قلب پایینی دارند. این به این دلیل است که ورزش ماهیچه قلب را تقویت می‌کند و به آن اجازه می‌دهد با هر ضربان قلب خون بیشتری پمپاژ کند، بنابراین ضربان قلب کمتر در دقیقه است. افراد مسن‌تر نیز گاهی ضربان قلبشان زیر 60 BPM است. صرف نظر از سن، طبیعی است که ضربان قلب افراد در طول خواب کمتر از حد معمول باشد.

حتی مهمتر از ضربان قلب، ریتم آن است. فرد می‌تواند در دهه 30 یا 120 سالگی ضربان قلب داشته باشید، اما اگر ریتم قلب طبیعی باشد، ممکن است خطرناک نباشد.

نبض حتی ممکن است طبیعی باشد و در عین حال ریتم قلبی خطرناکی دارید که به آن آریتمی نیز می‌گویند.

ضربان قلب خود را بدانید؟

می‌توانید با گرفتن نبض خود و قرار دادن انگشت اشاره‌گر و انگشت میانی در قسمت داخلی مچ دست مخالف درست زیر انگشت شست، بررسی کنید که آیا نبض‌تان طبیعی است یا خیر. هنگامی که نبض را احساس می‌کنید، تعداد ضربانی را که در 15 ثانیه احساس می‌کنید بشمارید سپس عددی را که به دست می‌آورید در چهار ضرب کنید تا تعداد ضربان در دقیقه را بدست آورید.

راه دیگر برای تشخیص ضربان قلب، استفاده از دستگاهی مانند فشارسنج یا پالس اکسیمتر است که سطح اکسیژن خون را اندازه‌گیری می‌کند.

بررسی ریتم قلب

برای یافتن ریتم قلب می‌توان از چندین دستگاه استفاده کرد:

EKG یک آزمایش بدون درد است که می‌تواند در مطب انجام شود. الکترودهایی روی سینه، بازوها و پاها قرار می‌گیرند تا فعالیت را ثبت کنند. آزمایش فقط 10 دقیقه طول می‌کشد.
هولتر مانیتور دستگاه کوچکی است که می‌پوشید و یک نوار قلب مداوم را معمولاً بین 24 تا 48 ساعت ثبت می‌کند.
مانیتور رویدادهای قلبی شبیه مانیتور هولتر است اما می‌تواند تا 30 روز استفاده شود.
دستگاه‌هایی مانند ضبط حلقه را می‌توان در زیر پوست کاشت تا ریتم قلب شما را تا 3 سال کنترل کند.

چه زمانی باید در مورد ضربان قلب خود به پزشک مراجعه کنید؟

اگر ضربان قلب به طور مداوم بالای 100 ضربه در دقیقه یا کمتر از 60 ضربه در دقیقه است (و ورزشکار نیستید)، یا اگر دچار تنگی نفس هستید، ممکن است بخواهید با مراجعه به پزشک خود شروع کنید. غش کردن، سبکی سر یا احساس بال زدن یا تپش قلب در قفسه سینه. ممکن است جای نگرانی وجود نداشته باشد، یا ممکن است چیزی باشد که باید درمان شود.


دیدگاه کاربران

0 دیدگاه
    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    instagram logo call button