کارگزاری دریچه آئورت مصنوعی چگونه انجام میشود؟

تنگی دریچه آئورت – یا تنگی آئورت – هنگامی اتفاق می افتد که دریچه آئورت قلب ضخیم شده و کلسیفیه می شود ( انباشته شدن رسوبات کلسیم) و از باز شدن کامل دریچه جلوگیری می کند که جریان خون از قلب را به بقیه بدن محدود می کند. تنگی آئورت می تواند باعث درد قفسه سینه ، غش کردن ، خستگی ، تورم پا و تنگی نفس شود. همچنین ممکن است منجر به نارسایی قلبی و مرگ ناگهانی قلبی شود.
کارگزاری دریچه آئورت مصنوعی ممکن است به کمک جراحی قلب باز و یا روش های کم تهاجم انجام شود. انتخاب روش به موارد مختلفی از جمله شرایط بیمار، امکانات بیمارستان و تخصص و مهارت پزشک بستگی دارد.

 

تعویض دریچه آئورت ترانس کاتر (TAVR)

تعویض دریچه آئورت ترانس کاتر (TAVR)

تعویض دریچه آئورت ترانس کاتر (TAVR) یک روش جراحی قلب کم تهاجمی برای جایگزینی دریچه آئورت تنگ شده است که به درستی عمل باز شدن را اجرا نمی کند (تنگی دریچه آئورت). به جایگزینی دریچه آئورت ترانس کاتر ، کاشت دریچه آئورت ترانس کاتر (TAVI) نیز گفته می شود.
TAVR ممکن است گزینه ای برای افرادی باشد که در معرض خطر متوسط یا زیاد عوارض ناشی از تعویض دریچه آئورت با جراحی تهاجمی (جراحی قلب باز) قرار دارند. تصمیم برای درمان تنگی آئورت با TAVR پس از مشورت با تیمی از متخصصان قلب و جراحی قلب گرفته می شود که با همکاری یکدیگر بهترین گزینه درمانی را برای بیمار تعیین می کنند.
TAVR می تواند علائم و نشانه های تنگی دریچه آئورت را تسکین دهد و ممکن است طول عمر را در افرادی که علائم شدید دارند بهبود بخشد.

چه کسی بیشتر از TAVR سود می برد؟

TAVR ممکن است یک گزینه باشد اگر:
فرد دچار تنگی آئورت هست، که علائم و نشانه هایی ایجاد می کند.
فرد در معرض خطر متوسط یا زیاد عوارض ناشی از جراحی جایگزینی دریچه آئورت قرار دارد. بیماری کلیه و ریه می تواند خطر ابتلا به عوارض را در هنگام جراحی تعویض دریچه آئورت افزایش دهد.
فرد یک دریچه بافت بیولوژیکی دارد اما دیگر به خوبی کار نمی کند.

خطرات

تمام اقدامات پزشکی با نوعی خطر همراه است. خطرات جایگزینی دریچه آئورت ترانس کاتر (TAVR) ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • خون ریزی
 • عوارض رگهای خونی
 • مشکلاتی در شیر تعویض مانند لیز خوردن سوپاپ از جای خود یا نشتی آن
 • سکته
 • مشکلات ریتم قلب (آریتمی) و نیاز به کاشت ضربان ساز
 • بیماری کلیوی
 • حمله قلبی
 • عفونت
 • مرگ

 

آنچه شما می توانید انتظار داشته باشید

قبل از عمل

شما ارزیابی می شوید تا اطمینان حاصل کنید که هیچ فاکتور خطری که در طول روش TAVR ممکن است بر شما تأثیر بگذارد ندارید. ممکن است قبل از عمل به شما دارویی برای کاهش خطر عفونت داده شود.
برای بیشتر اقدامات ترمیم دریچه آئورت و تعویض دریچه آئورت ، بیمار داروهای بیهوشی دریافت خواهد کرد تا دردی احساس نکند و در حین جراحی بیهوش شود.
شما همچنین به یک دستگاه بای پس قلب و ریه متصل خواهد شد ، که در طی عمل خون را در بدن فرد حرکت می دهد.

در طول عمل

ترمیم دریچه آئورت

ترمیم دریچه آئورت معمولا از طریق جراحی قلب باز و باز شدن استخوان قفسه سینه (استرنوتومی) انجام می شود. پزشکان برای جلوگیری از حرکت و کمک به ترمیم ،انتهای استخوان را بهم وصل می کنند.
دریچه های آئورت که به دلیل تنگی دریچه آئورت نمی توانند به طور کامل باز شوند، ممکن است با جراحی یا به طور موقت با روشی کمتر تهاجمی به نام بالون والوپلاستی (valvuloplasty ) ترمیم شوند، که از روشی به نام کاتتریزاسیون قلب استفاده می کند. بیمار در حین کاتتریزاسیون قلب معمولا بیدار است.
در حین استفاده از بالون والوپلاستی ، پزشک یک لوله (کاتتر) نازک و توخالی را در رگ خونی ، معمولا در کشاله ران بیمار وارد می کند و آن را به قلب فرد می رساند. سوند دارای یک بالون در نوک آن است که می تواند برای کمک به کشش دریچه آئورت تنگ شده باد شود و سپس برای خروج تخلیه شود.
والووپلاستی با بالون اغلب برای درمان نوزادان و کودکان مبتلا به تنگی دریچه آئورت استفاده می شود. با این حال ، در بزرگسالانی که این عمل را انجام داده اند ، این دریچه مجددا تنگ می شود ، بنابراین معمولا فقط در بزرگسالانی که برای جراحی بیش از حد بیمار هستند یا منتظر تعویض دریچه هستند ، انجام می شود. درمان دریچه تنگ شده با گذشت زمان ممکن است به روشهای اضافی نیاز داشته باشید.
برخی از دریچه های جایگزین قلب ممکن است با گذشت زمان شروع به نشت کنند یا خوب کارا نکنند. این مشکلات را می توان با استفاده از جراحی یا روش کاتتر برای انجام ترمیم دریچه آئورت با اضافه کردن یک قطعه یا دستگاه برای رفع نشتی دریچه قلب جایگزین شده، رفع کرد.

تعویض دریچه آئورت

در این روش ، پزشک دریچه آئورت را برداشته و یک دریچه مکانیکی یا دریچه ساخته شده از بافت قلب گاو، خوک یا انسان را جایگزین می کند. نوع دیگری از تعویض دریچه بافت بیولوژیکی که از دریچه ریوی خود فرد استفاده می کند ، گاهی اوقات امکان پذیر است.
اغلب ، دریچه های بافت بیولوژیکی در نهایت نیاز به تعویض دارند زیرا با گذشت زمان تحلیل می روند. اگر دریچه مکانیکی دارید ، برای جلوگیری از لخته شدن خون باید تا آخر عمر از داروهای رقیق کننده خون استفاده کنید. پزشکان در مورد خطرات و مزایای هر نوع دریچه با شما صحبت می کنند و در مورد اینکه کدام دریچه برای شما مناسب است صحبت می کنند.
جراحی تعویض دریچه آئورت ممکن است از طریق جراحی سنتی قلب باز یا روشهای کم تهاجمی انجام شود که شامل برشهای کوچکتر از آنهایی است که در جراحی قلب باز استفاده می شود. تعویض دریچه آئورت ترانس کاتر(TAVR) نوع دیگری از تعویض دریچه آئورت با حداقل تهاجم است که رویکرد غیرجراحی دارد. همچنین به آن کاشت دریچه آئورت ترانس کاتر (TAVI) نیز گفته می شود.
اما تعویض دریچه آئورت با این روش کمتر رایج است زیرا با این روش دسترسی به دریچه آسیب دیده به بهترین وجهی رفع نمی شود. این روش هنگامی که توسط جراحان و مراکز باتجربه انجام می شود ، نتایج مشابه نتایج با جراحی قلب باز سنتی است.

بعد از عمل

اگر بیمار جراحی قلب باز انجام داده باشید ، معمولا یک روز یا بیشتر در بخش مراقبت های ویژه (ICU) خواهد گذراند. از طریق خطوط داخل وریدی (IV) به بیمار اکسیژن ، مایعات ، تغذیه و داروها داده می شود. لوله های دیگر ادرار را از مثانه تخلیه می کنند و مایعات و خون را از قفسه سینه تخلیه می کنند.
بعد از ICU ، فرد برای چند روز به یک اتاق عادی بیمارستان منتقل خواهد شد. زمانی را که هر فرد در ICU و بیمارستان می گذراند بسته به شرایط و روش درمان می تواند متفاوت باشد. در طول اقامت در بیمارستان ، تیم درمانی:

 • مراقب علائم عفونت در محل های برش خورده هستند.
 • به طور دوره ای فشار خون ، تنفس و ضربان قلب را بررسی می کنند.
 • سعی می کنند تا دردی را که بیمار پس از جراحی دارد کنترل کنند.
 • بیمار را به پیاده روی منظم تشویق می کنند تا به تدریج فعالیت خود را افزایش داده و تمرینات تنفسی را انجام دهد.

زمان بهبودی  هر فرد به روش درمان ، سلامت کلی قبل از عمل و هرگونه عارضه بستگی دارد.
پزشک ممکن است به شما توصیه کند از رانندگی با ماشین یا بلند کردن چیزی بیش از 4.5 کیلوگرم برای چندین هفته خودداری کنید. پزشک  درخصوص زمانی که بیمار می تواند به فعالیت های عادی خود برگردد به او خواهد گفت.

بیشتر بدانید

پس از ترمیم دریچه آئورت یا جراحی تعویض دریچه آئورت ، در نهایت ممکن است فرد بتواند به فعالیت های روزمره مانند کار ، رانندگی و ورزش برگردد.
شخص هنوز هم باید داروهای خاصی مصرف کند و در قرارهای ملاقات پیگیری با پزشک خود شرکت کند. ممکن است چندین آزمایش برای ارزیابی و نظارت بر وضعیت خود داشته باشد.
پزشک و تیم مراقبت های سلامتی ممکن است به این افراد آموزش دهند که تغییر سبک زندگی سالم، مانند فعالیت بدنی ، رژیم غذایی سالم ، مدیریت استرس و جلوگیری از مصرف دخانیات ، را در زندگی خود بگنجانند تا خطر عوارض بعدی را کاهش داده و سلامت قلب خود را تقویت کنند.
پزشک ممکن است به برخی بیماران توصیه کند که در توانبخشی قلب شرکت کنند. این دوره یک برنامه آموزش و ورزش برای کمک به بیمار در بهبود سلامتی و بهبودی پس از جراحی قلب طراحی شده است.


دیدگاه کاربران

0 دیدگاه
  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  instagram logo call button