چگونه سکته قلبی را تشخیص دهیم ؟ علائمی که باید جدی گرفته شوند!

حمله یا سکته قلبی زمانی اتفاق می افتد که جریان خون به قلب مسدود شود و ایست قلبی ناگهانی زمانی اتفاق میفتد که قلب دچار اختلال شده و ناگهان متوقف میشود. حمله قلبی نوعی مشکل گردش خون و ایست ناگهانی قلب یک مشکل الکتریکی می باشد. زمانی که سرخرگ منتهی به قلب مسدود میشود این امر میتواند مانع رسیدن خون غنی از اکسیژن به بخشی از قلب شود. در صورتی که سرخرگ مسدود شده به سرعت باز نشود و قلب به طور طبیعی تغذیه نشود ، سرخرگ رو به زوال و مرگ خواهد رفت. هر چه فرد مدت بیشتری بدون درمان بماند، آسیب بیشتر خواهد بود. 
علائم ابتدایی حمله قلبی ممکن است فوری و شدید باشد اما در ابتدا به آرامی آغاز میشود و ممکن است ساعت ها، روزها و یا چند هفته قبل از حمله قلبی باقی می مانند. برخلاف ایست قلبی که به طور ناگهانی ممکن است بایستد، در اینجا قلب عموما در طول حمله قلبی از نمی ایستد. اما اینکه چگونه سکته قلبی را تشخیص دهیم بسیار اهمیت دارد. 

چگونه سکته قلبی را تشخیص دهیم

چگونه سکته قلبی را تشخیص دهیم ؟

درد قفسه سینه را جدی بگیرید!

شایع ترین علائم سکته قلبی درد قفسه سینه است. کسانی که دچار حمله قلبی می شوند، موقع سکته قلبی کسی مرکز قفسه سینه شان را فشار می دهد. فشردگی قفسه سینه چند دقیقه یا بیشتر طول می کشد، که ممکن است مدتی از بین برود و دوباره بر می گردد. عموما زمان سکته قلبی، درد پشت استخوان سینه یا جناغ سینه احساس خواهد شد. در زمان سکته قلبی، درد قفسه سینه رخ نمی دهد. برخی از افراد در زمان حمله قلبی دچار درد قفسه سینه نمی شوند. 

تعریق

یکی از علائم سکته قلبی عرق سرد بر بدن بدون علت است. اگر عرق سرد کرده اید و یکی از علائم سکته قلبی را دارید که حتما باید به پزشک مراجعه کنید.

درد قسمت بالای بدن خود را جدی بگیرید!

گاهی درد سکته قلبی، در خارج از ناحیه قفسه سینه میباشد و موجب درد در قسمت های گردن، شانه، پشت و دست ها می شود. در صورتی که در روزهای اخیر کار شدیدی انجام نداده اید و یا کاری انجام نداده اید که موجب درد قسمت بالایی بدن شما شود، در این صورت این نوع دردها می تواند نشانه سکته قلبی باشد.

به سرگیجه، احساس سبکی سر و غش کردن توجه کنید!

سرگیجه، احساس سبکی سر و غش کردن از علائم شایع سکته قلبی می باشد که شامل همه افرادی که دچار حمله قلبی میشوند بروز پیدا نمی کند. این علائم را باید جدی بگیرید مخصوصا اگر با درد قفسه سینه همراه باشد. زنان بیش از مردان دچار این علائم می شوند، هر چند که همه زنان هم ممکن است این علائم را تجربه نکنند.

 تنفس خود را بررسی کنید!

تنگی نفس از علائم سکته قلبی است که به طور ناگهانی ایجاد خواهد شد. این تنگی نفس به گونه ایست که گویی آن ها به سختی ورزش کرده اند، با اینکه نشسته اند و در حال استراحت هستند.

به علائم حالت تهوع خود توجه کنید!

حالت تهوع ممکن است منجر به علائمی مانند عرق سرد و استفراغ شود. اگر این علائم را مشاهده کردید مخصوصا اگر علائم دیگری هم داشتید بهتر است که سریعا به پزشک متخصص مراجعه کنید. 

به دنبال علت نگرانی و اضطراب خود باشید!

گاهی افراد در معرض خطر سکته قلبی دچار اضطراب میشوند. اگر احساس اضطراب و نگرانی زیاد در شما به طور ناگهانی ایجاد شد. باید سریعا به پزشک مراجعه کنید.

زود خسته می‌شوید!

اگر زود خسته می شوید و نفس شما به شماره میفتد بدون اینکه قبلا این مشکل را داشته باشید، سریعا باید به پزشک مراجعه کنید. خستگی زیاد یا ضعف بدنی بدون علت ، که گاهی به صورت چند ‌روزه و تکراری اتفاق میفتد، می‌تواند نشانه حمله قلبی مخصوصا در زنان باشد. 

اگر خروپف می کنید!

خر‌وپف کردن هنگام خواب اگر کم باشد اشکالی ندارد. اما خرو‌پف با صدای بلندتر از حد معمول که شبیه به نفس‌نفس زدن یا خفه ‌شدن باشد ممکن است نشانه وقفه تنفسی یا آپنه در خواب باشد. آپنه خواب یعنی فرد در حین خواب شبانه چندین بار به مدت کوتاهی نفس نمی‌کشد. این وقفه می تواند بر روی قلب وارد فشار ‌کند.

سرفه‌ای که متوقف نمی‌شود!

اصولا سرفه‌های ادامه ‌دار از علائم سکته قلبی نیست. اما اگر بیماری قلبی دارید یا در خطر سکته‌ قلبی هستید ، این احتمال را باید جدی بگیرید. در صورتی که این سرفه‌های ادامه ‌دار همراه با خلط سفید یا صورتی رنگ باشد امکان دارد نشانه‌ یک عارضه‌ قلبی باشد. زمانی که قلب نمی‌تواند پاسخ ‌گوی نیازهای بدن باشد، خون به درون ریه‌ ها نشت پیدا خواهد کرد. 

تورم در ساق پا ، کف پا و مچ پا

تورم در ساق پا ممکن است نشان‌دهنده اختلال قلب در پمپاژ کردن خون باشد. هنگامی که قلب نمی تواند خون را به سرعت لازم پمپاژ کند، خون در رگ‌های پا جمع و باعث ایجاد تورم میشود. این عارضه‌ قلبی همچنین خارج کردن آب و سدیم اضافه را برای کلیه‌ها دشوار کند که این نیز منجربه پف کردن بدن می‌شود.

ضربان قلب نامنظم را جدی بگیرید!

هنگامی که هیجان ‌زده یا نگران هستید که قلب‌ شما تندتر میزند، ممکن است هر از گاهی ضربانی جا بیفتد یا ضربانی اضافه شود جای نگرانی نیست. اما اگر بیش از چند ثانیه‌ کوتاه احساس می کنید که قلب شما خارج از ریتم میتپد باید این موضوع را با پزشک در میان بگذارید. در اکثر موارد نامنظم ‌شدن ضربان قلب قابل کنترل است، مانند مصرف مقدار زیاد کافئین یا کمبود خواب. اما بعضی اوقات این نشانه می‌تواند خبر از یک مشکل قلبی با نام فیبریلاسیون دهلیزی بدهد که نیاز به درمان دارد. 

خمیازه کشیدن در حین ورزش

از روش خنک کردن اندام ها تعریق پوستی میباشد. زمانی که مغز حرارت بیشتری را تولید می کند یا به اکسیژن بیشتری نیاز دارد، بدن با خمیازه کشیدن سعی دارد تا اکسیژن بیشتری را وارد جریان خون کند و حرارت مغز را کاهش دهد. اگر در زمان ورزش گردش خون و خونرسانی به مغز کم شود، فرد برای جبران کمبود اکسیژن، هنگام ورزش خمیازه می کشد.

بوی ناخوشایند دهان بدون علت را بررسی کنید!

عفونت در لثه یا بافت نرم دهانی می تواند از دلایل بوی ناخوشایند دهان باشد. از علل دیگر بروز بوی بد دهان باکتری ها هستند که ممکن است به سیستم گردش خون نیز نفوذ و موجب التهاب در بافت قلب شوند. پس بوی بد دهان و عفونت ها و التهاب های لثه را باید جدی بگیرید.

لکه های چربی روی پوست را بررسی کنید!

چربی زیر پوستی به شکل لکه های چربی کوچک در آرنج و زانو، پلک ها و دیگر نقاط دیده می شوند که به آن زانتوما Xantoma گفته می شود. اگر کلسترول خون بالا باشد عروق نزدیک به سطح پوست که ضخامت کمتری دارند ، نمی توانند خون را عبور دهند بنابراین برای حفظ تعادل جریان خون، این چربی اضافه را به زیر پوست انتقال پیدا خواهد کرد.

تغییر در فرم و ضخامت ناخن را بررسی کنید!

از نشانه های عفونت قلبی، بیماری قلبی و یا مشکل در ریه خم شدن ناخن ها رو به پایین و متورم شدن نوک انگشتان ، یا دیدن خطوط بنفش و کبود زیر ناخن ها میباشد. خطوط بنفش با نشانه های دیگر مثل تب بالا، ضربان قلب ضعیف یا غیر عادی باید جدی گرفته شوند.

کبودی لب ها

کبودی لب ها و متمایل شدن رنگ لب به آبی می تواند نشان دهنده اختلال در خون رسانی و بیماری قلبی باشد.

دیگر علائم سکته قلبی 

دیگر علائم سکته قلبی 

سکته قلبی می تواند در حال پیشرفت ( مزمن )، یا وضعیت ممکن است ناگهان ( حاد ) شروع شود.

 •  تنگی نفس و ضربان قلب سریع
 • خس خس کردن با خلط همراه با خون
 • افزایش وزن بخاطر حفظ مایعات
 • اختلال در تمرکز و یا کاهش سطح هوشیاری
 • تنگی نفس و سرفه های کوتاه خلطی
 • کاهش اشتها و حالت تهوع
 • کاهش توانایی ورزش
 • تکرر ادرار در شب
 • ورم شکم

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر فکر می کنید ممکن است علائم یا نشانه های سکته قلبی را تجربه کنید به پزشک مراجعه کنید. اگر هر کدام از موارد زیر را تجربه کردید ، درمان اورژانسی را دنبال کنید:

 • درد قفسه سینه
 • ضربان قلب سریع یا نامنظم که با تنفس کوتاه که با درد سینه و یا غش همراه می باشد.
 • تنگی نفس و سرفه همراه با خلط
 • ضعف یا ضعف شدید

چگونه از ابتلا به سکته قلبی می توان جلوگیری کرد؟

 • سیگار نکشیدن
 • کنترل شرایط خاص، مانند فشار خون بالا و دیابت
 • فعالیت فیزیکی خود را افزایش دهید
 • خوردن غذاهای سالم
 • حفظ وزن سالم
 • کاهش و مدیریت استرس

دیدگاه کاربران

0 دیدگاه
  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  instagram logo call button