مدت زمان بستری آنژیوگرافی چقدر است؟ هر مرحله چقدر زمان میبرد؟

یکی از سوالاتی که درباره آنژیوگرافی و افرادی که قصد انجام آن را دارند پیش آمده است این است که مدت بستری آنژیوگرافی چقدر است. البته که این مدت زمان به عوامل بسیاری وابسته می باشد. اما برخی از افراد به علت داشتن مشغله کاری مایل هستند بدانند آنژیوگرافی چقدر از زمان آن ها را خواهد گرفت که بعد از آن به کارهای روزمره خود بپردازند. این موارد باعث شده است که فرد به دنبال جواب این سوال باشد که مدت بستری آنژیوگرافی چقدر است؟! در این مقاله این امر را به تفضیل مدت بستری آنژیوگرافی را توضیح خواهیم داد. 

مدت بستری آنژیوگرافی

آنژیوگرافی قلب

آنژیوگرافی یکی از روش های تشخیصی بیماری و مشکلات قلبی و عروقی می باشد. آنژیوگرافی توسط لوله ای نازک و انعطاف پذیر که کاتتر نام دارد وارد شریان خون می شود، و از طریق تزریق ماده رنگی حاجب و با استفاده از اشعه ایکس تصویربرداری و معاینه شریان ها و رگ های خونی قلب را نشان می دهد. در این روش تعداد عروق کرونر قلب مشدود شده و محل و میزان گرفتگی مشخص می شود.

مراحل انجام آنژیوگرافی قلب

قبل از شروع آنژیوگرافی

قبل از آنژیوگرافی در صورت داشتن حساسیت های دارویی یا در صورتی که بیماری خاصی دارید و داروهای خاصی مصرف می کنید باید به پزشک اطلاع دهید. قبل از هر چیز ممکن است معاینه فیزیکی انجام بگیرد و فشار خون و ضربان قلب فرد اندازه گیری شود. 

در فرآیند آنژیوگرافی

در طی فرآیند آنژیوگرافی لازم است که به پشت بر روی میز پرتو ایکس بخوابید. به علت اینکه ممکن است میز در طول آنژیو کج شود دور سینه و پاهایتان را به تخت میبندند. دوربین های پرتو ایکس در اطراف سر و سینه های شما می چرخند تا از زوایای مختلف عکس برداری کنند. ممکن است برای کاهش اضطراب آزمایش بصورت تزریقی به فرد داروی آرامبخش و برخی دیگر از مایعات تزرق شود، که باعث خواب آلودگی فرد شود که حتی فرد به خواب برود، ولی در صورتی که نیاز باشد به راحتی می تواند از خواب بیدار شود. 
بر روی سینه های فرد الکترودهایی قرار می گیرد که وضعیت قلب را در طی فرآیند آنژیو کنترل کند. همچنین دور دست فرد فشار سنجی قرار دارد که می تواند فشار خون و سطح اکسیژن خون فرد را بررسی کند. در صورتی که قسمتی از بدن که قرار است کاتتر به آن وارد شود (بازو یا کشاله ران) را تراشیده و ضدعفونی کرده و سپس آن قسمت با تزریق داروی بی حسی موضعی بی حس می شود. بعد از بی حسی برشی نازک ایجاد کرده و لوله ای پلاستیکی به داخل سرخرگ وارد می کنیم. کاتتر به رگ خونی فرستاده شده و به سمت قلب و عروق کرونری برده می شود. وارد کردن کاتتر باید بدون درد و ناراحتی باشد، اگر فرد احساس ناراحتی می کند باید سریعا به پزشک اطلاع دهد. 
تزریق ماده حاجب می تواند مناطق مسدود و رگ های خونی توسط تصاویر پرتو ایکس نشان دهد و نیز ممکن است موجب گرما و سوزش در فرد شود ولی بعد از آن نباید احساس درد و ناراحتی داشته باشید، و در صورت احساس هر گونه دردی باید سریعا به پزشک اطلاع دهید. 
بسته به نتیجه آنژیوگرافی ممکن است آنژیوپلاستی یا استنت گذاری برای بیمار انجام شود، یا اینکه ممکن است فرد به جراحی بای پس عروق کرونر نیاز پیدا کند. 
آنژیوگرافی حداقل 30 دقیقه و حداکثر 60 دقیقه به طول خواهد انجامید اگر پزشک بخواهد فرآیندهای دیگری مانند آنژیوپلاستی را نیز انجام دهد. 

بعد از آنژیوگرافی

بعد از اتمام آنژیوگرافی کاتتر از بازو یا کشاله ران فرد به بیرون آورده می شود و محلی که برش داده شده است توسط فشار دست یا وسایل دیگری بسته خواهد شد. سپس فرد به بخش ریکاوری فرستاده می شود تا بررسی های لازم بر روی فرد انجام بگیرد. هنگامی که فرد به حالت استیبل رسید فرد به بخش انتقال می یابد، و وضعیت فرد را به طور مرتب کنترل می کند. 

آنژیوگرافی از طریق کشاله ران : اگر کاتتر از طریق کشاله ران وارد بدن شما شده بود باید برای چند ساعت بدون حرکت دراز بکشید تا از خونریزی جلوگیری شود. در این حین ممکن است به محل شکاف فشار وارد کنید تا از خونریزی جلوگیری شود و روند بهبود سریع تر شود. ممکن است 1 شب را در بیمارستان بگذرانید. 

آنژیوگرافی از طریق دست : آنژیوگرافی از راه دست شبیه به کشاله ران نیست و بیمار بعد از چند ساعت می تواند مرخص شود. 

نکات بعد از آنژیوگرافی 

برای اینکه ماده حاجب از بدنتان دفع شود باید مقدار زیادی مایعات بنوشید. در صورتی که قادر به خوردن باشید غذا خوردن نیز مانعی ندارد. 
از پزشک درباره مصرف داروها، استحمام، انجام فعالیت ها سوال کنید. تا چند روز از انجام فعالیت های سخت و بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید. 
این امکان وجود دارد که محل برش تا مدتی دچار حساسیت، کوفتگی، برآمدگی شود. 

مدت زمان بستری آنژیوگرافی

آنژیوگرافی قلب چقدر طول می کشد؟

ابتدا به این سوال پاسخ خواهیم داد این است که مدت زمان آنژیوگرافی قلب چقدر است؟ آنژیوگرافی قلب یا رگ نگاری که در آن از پرتو ایکس برای تصویربرداری و معاینه رگ های خونی استفاده می شود. از این طریق پزشک متوجه خواهد شد که آیا رگ های خونی دچار گرفتگی شده اند یا خیر. عموما استفاده از بهترین دستگاه های آنژیوگرافی می تواند مدت زمان آنژیو قلب را کاهش دهد. به دنبال کاهش مدت زمان آنژیو، همچنین دوران نقاهت بعد از آنژیوگرافی نیز کاهش پیدا خواهد کرد. لازم به ذکر است که هر چقدر این کار با سرعت بیشتری انجام بگیرد، نیاز فرد به بستری شدن و مراقبت های ویژه بعد از آنژیوگرافی کمتر خواهد بود. در بهترین حالت آنژیوگرافی عموما 15 الی 20 دقیقه به طول می انجامد. و ممکن است در مواردی آنژیوگرافی بیشتر زمان ببرد. در مجموع زمانی که برای آنژیوگرافی باید صرف شود طولانی نیست و حداکثر 30 دقیقه زمان میبرد. 

مدت بستری آنژیوگرافی

بعد از انجام آنژیوگرافی عموما بیمار برای مدت 30 دقیقه به بخش ویژه که در کت لب قرار دارد انتقال می یابد. این قسمت برای انجام مراقبت های ویژه بعد از رگ نگاری یا همان آنژیوگرافی است. و عموما افرادی که آنژیوگرافی را از طریق کشاله ران انجام می دهند باید برای یک شب در بیمارستان بستری شوند. بعد از مراقبت ها، در صورتی که پزشک ببیند فرد مشکل خاصی ندارد بیمار مرخص خواهد شد. اما در مورد آنژیوگرافی از راه دست اینگونه نیست و بیمار بعد از چند ساعت می تواند مرخص شود. 

غذاهای مفید برای بعد از آنژیوگرافی

توجه به رژیم غذایی بعد از آنژیوگرافی بسیار مهم است.

 • میوه و سبزیجات را در رژیم غذایی خود اضافه کنید. 
 • مصرف نمک را تا جایی که ممکن است به حداقل برسانید. 
 • مصرف غذاهای کم چرب توصیه می شود.
 • برای پخت غذا بهتر است از روغن های سالم مانند روغن کنجد استفاده کنید. 
 • غذاهای سالم و فاقد چربی مضر را مصرف کنید. 

هزینه آنژیو قلب چقدر است؟

هزینه آنژیوگرافی قلب به عواملی مانند بیمارستان، پزشک و عوامل دیگر وابسته و متغیر باشد. البته با توجه به دوران نقاهت بسیار کوتاه، معمولا برای آنژیو نیاز به صرف هزینه های بسیار زیاد بابت بیمارستان نمی باشد.

 


دیدگاه کاربران

0 دیدگاه
  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  instagram logo call button