از فشار خون بالا در دوران بارداری چه می دانید ؟

فشار خون، فشاری است که خون به دیواره رگ هامی آورد. هر بار که قلب می تپد، خون را به عروق پمپ می کند. اگر فشار در عروق بیش از حد زیاد شود، فشار خون بالا می گوییم. فشار خون بالا می تواند بر اندام ها فشار بیشتری وارد کند. این می تواند منجر به حمله قلبی ، نارسایی قلبی ، سکته مغزی و نارسایی کلیه شود. در ادامه به تفصیل فشار خون بالا در دوران بارداری را شرح خواهیم داد

فشارخون بارداری

بعضی از خانم ها قبل از بارداری فشار خون بالا دارند. برخی دیگر برای اولین بار در دوران بارداری فشار خون را تجربه می کنند. از هر 100 زن حدود 8 نفر (8 درصد) نوعی فشار خون بالا در دوران بارداری دارند. اگر شما نیز فشار خون دارید، با ارائه دهنده خدمات پزشکی خود صحبت کنید. کنترل فشار خون می تواند به شما در داشتن یک بارداری سالم و یک کودک سالم کمک کند.

از کجا بدانید که فشار خون دارید؟

میزان فشار خون شما به صورت دو عدد آورده می شود:

 • فشار خون سیستولیک. این عدد اول بیان می شود. این فشار وقتی است که قلب منقبض می شود. فشار خون در هنگام ضربان قلب و پمپاژ خون بالاتراست.
 • فشار خون دیاستولیک. این عدد دوم بیان می شود. این فشار برای وقتی است که قلب شل می شود. فشار خون پایین می آید زیرا قلب بین ضربان ها در حالت آرامش و استراحت قرار دارد.
 • میزان فشار خون شما در یکی از این پنج دسته قرار می گیرد:
 • طبیعی: فشار خون  کمتر از 120/80
 • بالا رفته:  این زمانی است که فشار خون سیستولیک بین 120-129 و فشار دیاستولیک کمتر از 80 باشد.
 • مرحله 1 فشار خون بالا: این زمانی است که فشار سیستولیک بین 130-139 یا فشار دیاستولیک شما بین 80-89 باشد.
 • مرحله 2 فشار خون بالا: این زمانی است که فشار سیستولیک شما حداقل 140 یا دیاستولیک شما حداقل 90 باشد.
 • بحران فشار خون: این زمانی است که فشار سیستولیک شما بیشتر از 180 و یا فشار دیاستولیک شما بالاتر از 120 باشد. اگر فشار خون شما اینقدر بالا است ، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید.

در هر معاینه مراقبت های دوران بارداری ، پزشک فشار خون مادر را بررسی می کند. اگر میزان فشار بالای دارید، می تواند مجددا آن را بررسی کند تا مطمئن شود که آیا فشار خون بالا دارید یا خیر. فشار خون می تواند در طول روز بالا یا پایین رود.

فشار خون بالا چه عوارض بارداری می تواند ایجاد کند؟

فشار خون بالا می تواند در طول بارداری مشکلاتی برای مادر و کودک ایجاد کند ، از جمله:

مشکلات مادران عبارتند از:

پره اکلامپسی

 این زمانی است که یک زن باردار فشار خون بالا و نشانه هایی دارد از اینکه برخی از اعضای بدن او مانند کلیه ها و کبد ممکن است به درستی کار نکند. علائم و نشانه های پره اکلامپسی شامل وجود پروتئین در ادرار، تغییر در بینایی و سردردهای شدید است. پره اکلامپسی می تواند یک بیماری جدی باشد. حتی اگر دچار پره اکلامپسی خفیف هستید، برای اطمینان از بدتر نشدن آن نیاز به درمان دارید. بدون درمان، پره اکلامپسی می تواند مشکلات جدی سلامتی از جمله آسیب کلیه ، کبد و مغز ایجاد کند.
در موارد نادر، می تواند به شرایط تهدید کننده زندگی به نام اکلامپسی و سندرم HELLP منجر شود. اکلامپسی باعث تشنج می شود و می تواند به کما منجر شود. سندرم HELLP زمانی است که مشکلات جدی خون و کبدی داشته باشید. HELLP مخفف : H-همولیز، EL -افزایش آنزیم های کبدی،  LPتعداد پلاکت کم است.

دیابت بارداری

نوعی دیابت است که فقط زنان باردار به آن مبتلا می شوند. بیشتر خانم ها در هفته های 24 تا 28 بارداری آزمایش دیابت حاملگی را انجام می دهند.

جدایی ناگهانی جفت

جفت در رحم رشد کرده و از طریق بند ناف کودک را با غذا و اکسیژن تامین می کند. این یک مشکل جدی است که در آن جفت قبل از تولد از دیواره رحم جدا می شود. اگر این اتفاق بیفتد، ممکن است کودک اکسیژن و مواد مغذی کافی را در رحم دریافت نکند. همچنین ممکن است مادر خونریزی جدی از واژن داشته باشد.

خونریزی پس از زایمان (PPH)

این یک بیماری جدی اما نادر است. زمانی رخ  می دهد که مادر پس از زایمان دچار خونریزی شدید می شود. معمولا یک روز پس از زایمان اتفاق می افتد ، اما ممکن است تا 12 هفته پس از تولد کودک هم اتفاق بیفتد.

مرگ مربوط به بارداری

زمانی  اتفاق می افتد که یک زن در طی بارداری یا در طی 1 سال پس از پایان بارداری خود به دلیل مشکلات سلامت مربوط به بارداری می میرد. اگر در دوران بارداری فشار خون بالا داشته باشید، به احتمال زیاد زایمان سزارین نیز دارید.

حمله قلبی (سکته قلبی)

نارسایی کلیه

ادم ریوی

سکته مغزی

کنترل فشارخون در دوران بارداری

مشکلات مربوط به نوزادان شامل موارد زیر است:

تولد زودرس

زایمان قبل از هفته 37 بارداری را زایمان زودرس می گویند. حتی در صورت درمان ، ممکن است یک زن باردار مبتلا به فشار خون بالا یا پره اکلامپسی برای جلوگیری از مشکلات جدی سلامتی برای او و نوزادش ، نیاز به زایمان زودرس داشته باشد.

محدودیت رشد جنین

فشار خون بالا می تواند رگ های خونی بند ناف را باریک کند. این بند ناف است که نوزاد را به جفت متصل کرده و غذا و اکسیژن را از جفت به کودک می رساند. فشار خون باعث می شود، کودک اکسیژن و مواد مغذی کافی دریافت نکند و باعث رشد کند او شود.

وزن کم هنگام تولد

وقتی کودک با وزن کمتر 2.250 کیلوگرم به دنیا می آید.

مرگ جنین

وقتی کودک در هر زمان از بارداری خود به خود در رحم می میرد.

مرگ نوزادی

وقتی نوزادی در 28 روز اول زندگی می میرد.

چه نوع فشار خون بالا می تواند بر بارداری تاثیر بگذارد؟

دو نوع فشار خون بالا که می تواند در دوران بارداری اتفاق بیفتد:

فشار خون مزمن

این فشار خونی است که قبل از بارداری دارید یا قبل از 20 هفته بارداری ایجاد می شود. و بعد از زایمان از بین نمی رود. تقریبا از هر 4 زن مبتلا به فشار خون مزمن 1 نفر (25 درصد) در دوران بارداری دچار پره اکلامپسی است. اگر در معرض خطر ابتلا به پره اکلامپسی هستید ، ممکن است پزشک برای جلوگیری از آن آسپرین با دوز کم تجویز کند.
اگر مبتلا به فشار خون بالا هستید، ارائه دهنده خدمات پزشکی شما می بایست در هر بار مراجعه برای مراقبت های دوران بارداری فشار خون و ادرار شما را بررسی کند. شاید لازم باشد فشار خون خود را در خانه نیز بررسی کنید. پزشک شما ممکن است از سونوگرافی و آزمایش ضربان قلب جنین برای بررسی رشد و سلامتی کودک شما استفاده کند. پزشک همچنین علائم پره اکلامپسی را بررسی می کند.
اگر قبل از بارداری برای فشار خون مزمن دارو مصرف می کردید ، از پزشک بخواهید بررسی کند و به شما اطمینان دهد که مصرف آن دارو در دوران بارداری بی خطر است. اگر اینگونه نباشد، او شما را به داروی ایمن تری سوئیچ می کند. برخی از داروهای فشار خون که مهار کننده های ACE و مسدود کننده های گیرنده آنژیوتانسین نامیده می شوند ، می توانند در دوران بارداری به کودک شما آسیب برسانند.
در نیمه اول بارداری، فشار خون اغلب کاهش می یابد. اگر فشار خون خفیف دارید و قبل از بارداری برای آن دارو مصرف کرده اید ، پزشک ممکن است دوز دارویی را که مصرف می کنید کاهش دهد. یا ممکن است بتوانید در دوران بارداری مصرف دارو را متوقف کنید. هرگز قبل از صحبت با پزشک، مصرف هیچ دارویی را متوقف نکنید. حتی اگر در گذشته داروی فشار خون مصرف نمی کردید، ممکن است لازم باشد که آن را در دوران بارداری شروع کنید.

فشار خون حاملگی

این فشار خونی است که فقط زنان باردار به آن مبتلا شوند. بعد از هفته 20 بارداری شروع می شود و معمولا پس از زایمان از بین می رود. این شرایط معمولا باعث افزایش ناچیزی فشار خون می شود، اما برخی از خانم ها دچار فشار خون شدید می شوند و ممکن است بعدا در بارداری مانند پره اکلامپسی در معرض عوارض جدی تری باشند.
مانند بالا در طول بارداری، پزشک فشار خون و ادرار مادر را در هر معاینه مراقبت های دوران بارداری بررسی می کند. او ممکن است از سونوگرافی و آزمایش ضربان قلب جنین برای بررسی رشد و سلامتی کودک استفاده کند. همچنین ممکن است از شما بخواهد که فشار خون خود را در خانه بررسی کنید و تعداد ضربات خود را بررسی کنید تا ببینید کودک شما چه زمان و هر چند وقت حرکت می کند. در اینجا دو روش برای انجام شمارش ضربه وجود دارد:

 • هر روز، چه مدت طول می کشد تا کودک شما ده بار حرکت کند. اگر بیش از 2 ساعت طول کشید ، به پزشک خود بگویید.
 • ببینید در 1 ساعت چقدر حرکات احساس می کنید. این کار را هر هفته سه بار انجام دهید. اگر شماره تغییر کرد ، به پزشک خود بگویید.

ما نمی دانیم چگونه از فشار خون بالای حاملگی جلوگیری کنیم. اما اگر اضافه وزن یا چاقی دارید، رسیدن به وزن سالم قبل از بارداری ممکن است احتمال ابتلا به این بیماری را کاهش دهد. و حتی اگر فشار خون حاملگی  پس از تولد از بین برود، احتمال دارد که در اواخر زندگی دچار فشار خون بالا شوید. تغذیه سالم ، فعال ماندن و رسیدن به وزن مناسب پس از بارداری می تواند به جلوگیری از فشار خون بالا در آینده کمک کند.

چگونه می توان فشارخون بالا را در دوران بارداری کنترل کرد؟

آنچه می توانید انجام دهید در اینجا آورده شده:

 • به تمام معاینات مراقبت های دوران بارداری خود بروید ، حتی اگر احساس خوبی دارید.
 • اگر برای کنترل فشار خون خود به دارو نیاز دارید، آن را هر روز مصرف کنید. پزشک می تواند کمک کند دارویی را که برای شما و کودک عزیزتان بی خطر است انتخاب کنید.
 • فشار خون خود را در خانه بررسی کنید. از پزشک خود بپرسید اگر فشار خون تان بالا باشد چه باید بکنید.
 • غذاهای سالم بخورید. از غذاهایی که نمک زیادی دارند مانند سوپ و غذاهای کنسروی استفاده نکنید. این غذاها می توانند فشار خون شما را افزایش دهند.
 • فعال بمانید. هر روز 30 دقیقه تحرک داشتن می تواند به شما در کنترل وزن ، کاهش استرس و جلوگیری از مشکلاتی مانند پره اکلامپسی کمک کند.
 • سیگار نکشید، الکل ننوشید یا از داروهای غیرمجاز استفاده نکنید و در مصرف داروهای تجویز شده زیاده روی نکنید.

در مورد فشار خون بالا قبل از بارداری چه کاری می توانید انجام دهید؟

آنچه می توانید انجام دهید در اینجا است:

 • یک بررسی پیش از بارداری انجام دهید. این یک معاینه پزشکی است که قبل از بارداری انجام می دهید تا از شرایط سلامتی که ممکن است بارداری شما را تحت تاثیر قرار دهد، مراقبت کنید.
 • از راه های کنترل بارداری استفاده کنید تا زمانی که فشار خون شما کنترل شود. کنترل بارداری روشی است که می توانید برای جلوگیری از بارداری استفاده کنید. کاندوم و قرص های جلوگیری از بارداری نمونه هایی از کنترل بارداری هستند.
 • به یک وزن سالم برسید. با پزشک  در مورد وزن مناسب صحبت کنید.
 • غذاهای سالم بخورید.
 • هر روز فعال باشید.
 • سیگار نکشید سیگار کشیدن برای افرادی که فشار خون بالا دارند خطرناک است زیرا به دیواره رگ های خونی آسیب می رساند.


دیدگاه کاربران

0 دیدگاه
  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  instagram logo call button