علت تپش قلب در شب چیست؟!

در زمان تپش قلب فرد احساس می‌کند قلبش در حال تپش، ضربان یا تلنگر در قفسه سینه است. تپش قلب در شب معمولاً مضر نیست. عوامل زیادی از جمله الکل، کافئین، نیکوتین، استرس یا هورمون‌ها می‌توانند باعث ایجاد آنها شوند. در موارد کمتر، آنها ناشی از یک وضعیت سلامتی مانند بیماری قلبی یا اختلال تیروئید هستند.

تپش قلب در شب

تپش قلب در شب چیست؟

در زمان تپش قلب فرد احساس می‌کند که قلبش به سرعت می‌تپد. همچنین ممکن است احساس کنید که قلب در حال رد شدن است یا اینکه ضربان قلب اضافی دارید. تپش قلب شما را از ضربان قلب خود آگاه می کند. شما ممکن است ضربان قلب خود را در قفسه سینه خود احساس کنید، اما همچنین معمول است که آن را در گردن یا گلو خود احساس کنید.

تپش قلب ممکن است در هر زمانی رخ دهد، از جمله در شب یا زمانی که در طول روز در حال استراحت هستید. آنها می توانند ترسناک باشند، اما معمولا خطرناک نیستند. بسیاری از افراد در طول روز تپش قلب یکسانی دارند اما به دلیل مشغله کاری متوجه آن نمی شوند.

به ندرت، تپش قلب در شب می‌تواند نشانه یک بیماری جدی مانند آریتمی (ریتم غیر طبیعی قلب) باشد. اگر هنگام دراز کشیدن قلب شما اغلب تند می‌زند، باید برای معاینه به پزشک مراجعه کنید. اگر تپش قلب و مشکل تنفسی یا درد قفسه سینه دارید، فوراً کمک بگیرید.

تپش قلب در شب چقدر شایع است؟

تپش قلب بسیار شایع است. در طول روز برای افراد زیادی اتفاق می افتد. اما زمانی که حواس‌تان پرت نمی‌شود، بیشتر متوجه تپش قلب می‌شوید. ممکن است زمانی که بی حرکت نشسته اید، در حال استراحت یا دراز کشیدن هستید، آنها را حس کنید.

علائم تپش قلب در شب چیست؟

وقتی دراز می‌کشید ممکن است احساس کنید:

تپش. برخی از افراد این احساس را به عنوان احساس تپش در قفسه سینه توصیف می‌کنند. فرد ضربان را در قلب خود احساس می‌کند. 
ضربان قلب نامنظم. ممکن است احساس کنید که ضربان قلب وی بدون ریتم است، از یک ضربان پرش می‌کند، یا سرعت خود را کم و زیاد می‌کند. همچنین ممکن است به نظر برسد که قلب برای یک یا دو ثانیه می‌ایستد.
یا اینکه ممکن است احساس کنید قلبتان به شدت می‌تپد. برخی از افرادی که تپش قلب دارند می‌گویند که می‌توانند ضربان قلب را در گوش خود بشنوند.

علت تپش قلب در شب

علت تپش قلب در شب چیست؟

معمولاً تپش قلب بی‌ضرر است و ناشی از یک مشکل سلامتی اساسی نیست. آنها زمانی اتفاق می‌افتند که قلب بدون ریتم می‌تپد یا خیلی زود منقبض می‌شود (تپش). پزشکان متخصص این امر را انقباض زودرس بطنی (PVC) یا انقباض دهلیزی زودرس (PAC) می‌نامند. تقریباً همه گهگاه PVC یا PAC دارند. اما همه آنها را احساس نمی‌کنند.

برخی افراد به دلیل وضعیتی که در آن می‌خوابند، هنگام دراز کشیدن دچار تپش قلب می شوند. خوابیدن جنینی می‌تواند فشار داخل بدن را افزایش داده و باعث تپش قلب شود. بسیاری از علل شایع دیگر تپش قلب عبارتند از:

 • اضطراب، استرس و افسردگی. تپش قلب در هنگام حمله پانیک شایع است.
 • کم آبی و عدم تعادل الکترولیت. الکترولیت‌ها مواد معدنی در بدن هستند. آنها ریتم قلب شما را کنترل می‌کنند.
 • داروها، از جمله قرص های لاغری و ضد احتقان بینی که حاوی سودوافدرین هستند. نیکوتین همچنین می تواند باعث تپش قلب شود.
 • اضافه وزن و چاقی. افرادی که وزن اضافی دارند بیشتر در معرض خطر ریتم غیر طبیعی قلب و بیماری قلبی هستند.
 • تب.
 • تغییرات هورمونی در دوران یائسگی و تغییراتی که در دوران بارداری در بدن اتفاق می افتد. تپش قلب در دوران بارداری بسیار شایع و معمولا بی ضرر است.
 • برخی از غذاها و نوشیدنی ها، از جمله الکل، کافئین و شکلات. غذاهایی که دارای کربوهیدرات، سدیم (نمک)، قند یا چربی زیاد هستند می توانند منجر به تپش قلب شوند.

به ندرت، تپش قلب ناشی از یک بیماری یا اختلال است، از جمله:

پزشک قلب چگونه تپش قلب در شب را تشخیص می‌دهند؟

پزشک در مورد علائم شما می پرسد و به قلب شما گوش می دهد. آنها ممکن است آزمایش خون (شمارش کامل خون یا CBC) را برای بررسی کم خونی یا عفونت توصیه کنند. آزمایش خون همچنین می تواند نشانه هایی از کمبود ویتامین یا مشکل تیروئید شما را نشان دهد.

برای نظارت بر ضربان قلب شما، ممکن است الکتروکاردیوگرام (EKG یا ECG) انجام دهند. این تست ضربان قلب شما را با استفاده از حسگرهایی که به پوست شما متصل می شوند اندازه گیری می‌کند. آنها ممکن است از شما بخواهند که در طول آزمایش دراز بکشید که معمولاً حدود 15 دقیقه طول می کشد.

اغلب اوقات، EKG تپش قلب را تشخیص نمی‌دهد. ممکن است در طول آزمایش ضربان قلب نامنظم نداشته باشید. اگر این اتفاق بیفتد، پزشک ممکن است یک الکتروکاردیوگرام سرپایی مانند هولتر مانیتور را توصیه کند. در حین انجام فعالیت های روزانه خود تا یک هفته از این دستگاه استفاده می کنید. ضربان قلب (و هر گونه ضربان قلب نامنظم) را ثبت می کند و اطلاعات را برای بازبینی پزشک ذخیره می‌کند.

چگونه تپش قلب در شب را مدیریت کنم؟

اغلب اوقات، تپش قلب در شب نیازی به درمان ندارد، به خصوص اگر فقط گاهی اوقات اتفاق بیفتد. ممکن است خودتان بتوانید تپش قلب را در شب تسکین دهید. اگر قلب شما در شب می‌تپد، باید:

نفس عمیق بکشید: تکنیک‌های تنفسی با لب‌های جمع شده را امتحان کنید، که شامل نفس‌های طولانی و عمیق است. همچنین می‌توانید مدیتیشن کنید و سایر تکنیک‌های آرام سازی را برای کاهش استرس امتحان کنید.
یک لیوان آب بنوشید: اگر کم آب هستید، قلب شما باید برای پمپاژ خون بیشتر کار کند.
غلت بزنید یا بلند شوید و راه بروید: تغییر وضعیت ممکن است تنها چیزی باشد که برای تسکین تپش قلب به آن نیاز دارید. سعی کنید در رختخواب غلت بزنید، بنشینید یا در حالی که نفس عمیق می‌کشید، در اتاق قدم بزنید.
اگر وضعیت سلامتی باعث تپش قلب شود، پزشک این عارضه را درمان خواهد کرد. درمان‌ها بسته به علت آن متفاوت است. گاهی اوقات، پزشکان نوعی دارو به نام مسدودکننده‌های بتا را برای درمان تپش قلب تجویز می‌کنند. این داروها ضربان قلب را کاهش می‌دهند و تپش قلب را کاهش می‌دهند.

جلوگیری تپش قلب در شب

آیا می‌توانم از تپش قلب در شب جلوگیری کنم؟

ممکن است نتوانید از تپش قلب در شب جلوگیری کنید، اما می‌توانید خطر ابتلا به آن را کاهش دهید. تو باید:

از مصرف زیاد الکل یا کافئین بخصوص قبل از خواب خودداری کنید. اگر سیگار می‌کشید، با پزشک خود در مورد طرحی برای ترک سیگار صحبت کنید.
قبل از رفتن به رختخواب یک وعده غذایی بزرگ (مخصوصاً غذاهایی که دارای چربی، کربوهیدرات، نمک یا قند بالایی هستند) نخورید.
درمان اضطراب یا افسردگی را دریافت کنید. در مورد داروهای ضد افسردگی و درمان با پزشک خود صحبت کنید.
اقداماتی را برای کاهش استرس به صورت روزانه انجام دهید. مدیتیشن، یوگا، تنفس دیافراگمی و سایر تکنیک‌های آرامش را امتحان کنید.
وزن سالم را حفظ کنید. اگر وزن اضافی دارید یا چاقی دارید، از پزشک خود در مورد برنامه کاهش وزن سوال کنید.

چشم انداز افراد مبتلا به تپش قلب در شب چیست؟

اکثر افراد مبتلا به تپش قلب در شب نیازی به درمان ندارند. اگر تپش قلب گاهی اتفاق بیفتد، معمولاً خطرناک نیستند. بسیاری از افراد پس از ایجاد تغییراتی در رژیم غذایی یا سبک زندگی خود، از تپش قلب در شب تسکین می‌یابند. این تغییرات ممکن است شامل اجتناب از الکل و مدیریت استرس باشد.

اگر تپش قلب دارید که ناشی از مشکل قلبی، بیماری تیروئید یا سایر شرایط سلامتی است، در مورد پیش آگهی خود با پزشک خود صحبت کنید. برای تسکین علائم شما، پزشک شما شرایطی را که باعث آنها شده است درمان می‌کند.

چه زمانی باید در مورد تپش قلب در شب به پزشک مراجعه کنم؟

اگر در هنگام استراحت یا دراز کشیدن تپش قلب مکرر دارید، باید با پزشک خود ملاقات کنید. اغلب اوقات، تپش قلب در شب مضر نیست. اما مهم است که به پزشک خود مراجعه کنید تا مطمئن شوید که نشانه‌ای از یک مشکل جدی سلامتی نیست. اگر تپش قلب دارید فورا کمک بگیرید و:

 • درد یا ناراحتی قفسه سینه.
 • دشواری در تنفس، تنگی نفس یا سایر مشکلات تنفسی.
 • سرگیجه یا گیجی.
 • از دست دادن هوشیاری یا غش (سنکوپ).
 • تورم شدید (ادم) در اندام‌ها، به‌ویژه پاها، مچ پا و پاها.
 • خستگی غیرمعمول یا ناگهانی.
 • همچنین اگر دستگاه تناسب اندام شما ضربان قلب بیش از 100 را به شما هشدار داد، باید به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.

اگر اغلب در شب تپش قلب دارید، با پزشک خود صحبت کنید. اگرچه بیشتر تپش قلب خطرناک نیست، باید ارزیابی را برنامه ریزی کنید. شما می‌توانید با خوردن درست، پرهیز از الکل و نیکوتین و دوری از کافئین قبل از خواب، خطر تپش قلب خود را در شب کاهش دهید. یوگا و مدیتیشن را برای کاهش استرس و کمک به آرامش خود امتحان کنید. اگر تپش قلب همراه با درد قفسه سینه، سرگیجه یا تنگی نفس اتفاق افتاد، فوراً کمک بگیرید.


دیدگاه کاربران

0 دیدگاه
  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  instagram logo call button