تیرکشیدن قلب در نوجوانان : بررسی دلایل ایجاد و روش های تشخیص

درد قفسه سینه یا تیر کشیدن قلب یک شکایت شایع در کودکان و نوجوانان است. درد قفسه سینه اغلب به عنوان “درد قلبی” برای کودکان و والدین آنها تلقی می‌شود و می‌تواند ناراحتی زیادی ایجاد کند. با این حال، درد قفسه سینه در کودکان به ندرت به دلیل مشکل قلبی است و اغلب از منبع نگران کننده‌ای ناشی نمی‌شود. در این مقاله ما به بررسی دلایل تیرکشیدن قلب در نوجوانان می‌پردازیم.

تیر کشیدن قلب در نوجوانان

دلایل درد قفسه سینه چیست؟

درد قفسه سینه در کودکان و نوجوانان شایع است، اما به طور کلی خوش‌خیم است. با این حال، درد قفسه سینه با ورزش یا همراه با ضربان سریع قلب، سرگیجه یا غش می‌تواند نشان دهنده یک مشکل قلبی باشد. بسیاری از ساختارهای واقع در قفسه سینه می‌توانند باعث درد قفسه سینه شوند. از جمله این ماهیچه‌ها، تاندون‌ها، غضروف‌ها یا استخوان‌های قفسه سینه، ریه‌ها، قلب، دستگاه گوارش و اعصاب هستند. مشکلی در هر یک از این مناطق می‌تواند باعث درد قفسه سینه شود.

تیرکشیدن قلب در نوجوانان هر چند وقت یکبار به دلیل مشکل قلبی تشخیص داده می‌شود؟

در افراد مسن، درد قفسه سینه اغلب به دلیل مشکل قلبی است. این موضوع به این دلیل است که بیماری قلبی بیشتر افراد مسن را درگیر می‌کند.
در کودکان، درد قفسه سینه به ندرت به دلیل مشکل قلبی رخ می‌دهد. یک مطالعه آینده‌نگر بر روی 50 کودک مراجعه کننده به کلینیک قلب و عروق نشان داد که 76 درصد از آنها از ناحیه ماهیچه، استخوان یا غضروف درد دارند. 12 درصد مبتلا به آسم ناشی از ورزش بودند. 8 درصد از علل گوارشی و 4 درصد از آنها به دلایل روانی درد داشتند. مطالعه دیگری بر روی 3700 کودک که قبلاً بدون مشکلات قلبی شناخته شده بود، نشان داد که میزان کمی از مشکلات قلبی (حدود یک درصد) در آن‌ها وجود دارد.

اما بچه‌ای که در زمین بازی می‌میرد چطور؟

در حالی که توجه بسیاری از رسانه‌ها به موارد مرگ ناگهانی قلبی در بچه‌هایی است که مشغول ورزش هستند،باید گفت که این اتفاقات بسیار نادر در بین میلیون‌ها کودک و نوجوان است که در دوومیدانی شرکت می‌کنند. بسیاری از موارد مربوط به بیماری‌های زمینه‌ای قبلی است که قبلاً تشخیص داده نشده بود. به همین دلیل، مهم است و ضروری است که فرزندتان قبل از شرکت در دوومیدانی رقابتی، یک تمرین بدنی کامل انجام دهد.
گاهی اوقات شرایط زمینه‌ای مربوط به مرگ ناگهانی قلبی دارای عوامل ژنتیکی است، بنابراین سابقه خانوادگی دقیق نیز بخش مهمی از ارزیابی قبل از ورزش است.

دلایل شایع درد قفسه سینه چیست؟

برخی از علل شایع عبارت‌اند از:

 • اسکلتی عضلانی: این حالت معمولاً مربوط به فشار عضلانی یا بلند کردن وزنه است.
 • کاستروکندریت: التهاب غضروف در محل اتصال دنده‌ها به استخوان سینه.
 • سندرم گرفتگی موقت: درد شدید قفسه سینه در زیر سینه که چند ثانیه طول می‌کشد و با یک نفس عمیق بدتر می‌شود. ممکن است به دلیل فشار عصب باشد.
 • آسم: این موضوع اغلب علت درد قفسه سینه ناشی از ورزش است.
 • رفلاکس معده: معمولاً درد سوزش هنگام دراز کشیدن بعد از غذا بدتر می‌شود.
 • اضطراب: معمولاً مربوط به استرس یا نگرانی بیش از حد است.

دلایل تیرکشیدن قلب در نوجوانان مربوط به قلب چیست؟

چندین مشکل قلبی می‌تواند باعث درد قفسه سینه شود. برخی از این موارد عبارت‌اند از:

 • انسداد مجرای خروجی بطن چپ (انسداد خروجی قلب به بدن): سوفل قلبی وجود دارد.
 • کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک: معمولاً یک بیماری ارثی باعث ضخیم شدن ماهیچه قلب می‌شود.
 • ناهنجاری شریان‌های کرونری: شریان کرونری که از سینوس اشتباه ناشی می‌شود و با ورزش باعث درد قفسه سینه می‌شود.
 • اختلالات ریتم (آریتمی قلبی): درد قفسه سینه معمولاً با احساس ضربان سریع قلب همراه است.
 • پریکاردیت: التهاب غشای داخلی قلب که اغلب بعد از یک بیماری ویروسی ایجاد می‌شود.
 • قطع یا پارگی آئورت، شریان اصلی که خون را از قلب به بدن هدایت می‌کند
روش‌های تشخیص دلایل تیرکشیدن قلب در نوجوانان

برخی از علائم نگران‌کننده ناشی از دلایل درد قفسه سینه چیست؟

درد قفسه سینه همراه با ورزش، همراه با ضربان نامنظم یا سریع قلب، یا همراه با سرگیجه یا سنکوپ (غش) علائمی است که می‌تواند نشان دهنده یک مشکل جدی قلبی باشد.
درد قفسه سینه در فردی با خویشاوند درجه یک که سابقه مرگ ناگهانی یا کاردیومیوپاتی دارد، باید ارزیابی شود.
درد قفسه سینه که در حالت استراحت بدون سایر علائم مرتبط رخ می‌دهد، معمولاً به دلیل مشکل قلبی نیست.

چه وقت به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر فرزند شما از درد قفسه سینه شکایت دارد و همچنین تب دارد، عرق می‌کند یا در تنفس مشکل دارد، ضربان قلب بسیار سریع است، رنگ پریده است یا مانند احساس پاره شدن درد شدیدی دارد، منتظر نمانید، بلافاصله کمک بگیرید! همچنین، اگر سابقه خانوادگی “پارگی آئورت”، یا سندرم مارفان وجود داشته باشد، فوراً به ارزیابی اورژانس نیاز است.

روش‌های تشخیص دلایل تیرکشیدن قلب در نوجوانان

قابل درک است که وقتی فرزند شما از درد قفسه سینه شکایت می‌کند، ممکن است نگران باشید که مشکلی در قلب وجود دارد. در کودکان، بعید است که درد قفسه سینه ناشی از مشکل قلبی باشد.
با این حال، از درد قفسه سینه فرزند خود غافل نشوید. با پزشک متخصص اطفال خود قرار ملاقات بگذارید و توضیح دهید که کودک شما چه چیزی را تجربه می‌کند. پزشک تصمیم می‌گیرد که آیا به آزمایش‌های بیشتری نیاز است یا خیر.
شرح حال دقیق و معاینه فیزیکی ضروری است و معمولاً می‌تواند علت درد قفسه سینه را مشخص کند. گاهی اوقات ممکن است مطالعات آزمایشگاهی مانند الکتروکاردیوگرام، اکو کاردیوگرام یا تست استرس ورزش مورد نیاز باشد.
پزشک متخصص اطفال شما ممکن است شما را به متخصص قلب اطفال ارجاع دهد، پزشکی که متخصص مشکلات قلبی در کودکان است. متخصص قلب اطفال به قلب کودک شما گوش می‌دهد و درباره شرایطی که منجر به درد قفسه سینه، سابقه پزشکی فرزند شما و سابقه پزشکی خانوادگی می‌شود، سؤال می‌کند. پزشک یک الکتروکاردیوگرام (ECG یا EKG )، یک گزارش از فعالیت الکتریکی قلب کودک شما، می‌گیرد تا مشخص کند که آیا مشکل قلبی ممکن است باعث علائم کودک شما شده باشد یا خیر.
پزشک ممکن است آزمایش‌های دیگری مانند آزمایش استرس ورزشی، اکو کاردیوگرام یا اشعه ایکس قفسه سینه را تجویز کند، یا ممکن است فرزند شما را با یک مانیتور ترانس تلفونیک یا مانیتور هولتر به خانه بفرستد تا ریتم قلب کودک شما را به طور مداوم در حین انجام کارهای عادی خود ثبت کند. با این حال، اکثریت قریب به اتفاق کودکان نیازی به آزمایش بیشتر ندارند و به احتمال زیاد قلب طبیعی دارند.


دیدگاه کاربران

4 دیدگاه
 • محمدرضا
  15 آبان 1400

  عرض سلام و ادب
  ممنون از مطلب علمی مختصر و مفیدتان

  تشکر

 • رها
  17 آبان 1400

  سلام من یک دختر ۱۴ ساله هستم من بدون شک ضربان قلب تندی به نسبت دارم و اکثر اوقات درد در سمت چپ قفسه سینم حس میکنم

 • ....
  1 آذر 1400

  سلام من دختر 14 ساله هستم که بعضی اوقات قلبم به شدت تیر میکشه و اون لحظه به زور نفس میکشم یا وقت های یه چیز غمگین یا خبر خوب یا بدی میشنوم قلبم تیر میکشه دلیلش چیه چون تو هر سایتی میرم یه چیزی میگه لطفا جواب بدید

 • Nazanun
  5 آذر 1400

  سلام من ۱۴ ساله هستم ۱ سالی می‌شود مثلا داخل سال قلبم باری یک بار درد می‌گیرد به مدت ۱ روز و هنگام خندیدن قلبم تیر میکشه چه اقداماتی لازم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *