علائم سکته قلبی و جلوگیری از آن ، درمان و زمان مراجعه به پزشک

علائم سکته قلبی ممکن است شامل درد یا ناراحتی قفسه سینه ، تنگی نفس و سرگیجه باشد. باید توجه داشته باشید که همه علائم یکسانی را تجربه نمی کنند. حمله قلبی یا سکته قلبی ، در نتیجه انسداد شریان کرونر است که خون را به قلب منتقل می کند. این اختلال در جریان خون می تواند علائم ایجاد کرده و به عضله قلب آسیب برساند. در این مقاله ، ما علائم حمله قلبی را لیست می کنیم و بررسی خواهیم کرد که هنگام شروع علائم چه باید کرد.

آنچه در این مقاله می خوانید :

علائم سکته قلبی

علائم سکته قلبی

در بعضی از افراد علائم سکته قلبی ممکن است به تدریج ظاهر شود و در برخی دیگر به طور ناگهانی بروز می کند. همه افراد علائم سکته قلبی را تجربه نخواهند کرد و علائم می توانند از نظر شدت و مدت زمان متفاوت باشند. اگر شخصی قبلاً دچار حمله قلبی شده باشد ، علائم ممکن است دفعه بعدی به طور مشابه یا متفاوت ظاهر شوند. بر طبق انجمن قلب آمریکا (AHA) ، مراحل می تواند شامل موارد زیر باشد:

درد یا ناراحتی در قفسه سینه

درد قفسه سینه یکی از علائم رایج حمله قلبی است. در این مرحله از حمله قلبی ، افراد ممکن است احساسات زیر را در قفسه سینه خود تجربه کنند:

 • درد
 • فشار
 • دردناک
 • سنگینی

گاهی اوقات ، این احساسات می توانند به طور ناگهانی و شدید ظاهر شوند. وقتی انسداد ناگهانی رخ دهد این اتفاق می افتد. اگر انسداد با گذشت زمان به آرامی در حال پیشرفت باشد، پس از آن علائم به تدریج ظاهر می شوند. در این موارد ، ممکن است افراد آن را با احساسات ناشی از سوزش معده یا سوهاضمه اشتباه بگیرند. هر کسی که علائمی را تجربه می کند که با انجام ورزش و با استراحت برطرف می شود ، حتی اگر به تدریج بروز کند ، باید همیشه آنها را با پزشک در میان بگذارد ، به خصوص اگر با گذشت زمان پیشرفت کنند.
با این حال ، مردم نباید منتظر مراقبت های پزشکی برای درد قفسه سینه خود باشند و باید بلافاصله به دنبال درمان پزشکی باشند ، به خصوص اگر سایر علائم حمله قلبی نیز رخ دهد.

درد یا ناراحتی در مناطق دیگر

احساساتی که ممکن است فرد در قفسه سینه تجربه کند می تواند به سایر مناطق بدن گسترش یابد یا از آن تشعشع یابد:

 • درد در پشت
 • فک
 • گردن
 • معده
 • بازو یا شانه

تنگی نفس

فرد می تواند مشکلات تنفسی را قبل یا هنگام حمله قلبی تجربه کند. تنگی نفس می تواند به دلیل افزایش فشار در قلب یا به عنوان علامت انسداد رگ های خونی رخ دهد.

سرگیجه یا سبکی سر

بعضی از افراد ممکن است احساس ضعف ، سرگیجه یا سبکی سر داشته باشند. این می تواند به دلیل گردش خون ضعیف باشد ، یا می تواند نتیجه مستقیم علائم انسداد باشد.

عرق سرد

تجربه عرق سرد نیز می تواند در هنگام حملات قلبی رخ دهد. عرق سرد ممکن است شبیه عرقی باشد که می تواند در طی آنفولانزا یا بیماری ویروسی دیگری ایجاد شود. افراد باید به علائم دیگری که در کنار عرق سرد ایجاد می شود ، توجه کنند. اگر شبیه حملات قلبی هستند ، فرد باید به دنبال مراقبت های پزشکی فوری باشد.

علائم معده

برخی از افراد هنگام حمله قلبی علائم گوارشی را تجربه می کنند. افراد ممکن است:

 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • سوهاضمه
 • درد یا سوزش معده

این علائم معده می تواند باعث شود اشتباه در افراد یک حمله قلبی با سوزش معده باشد.

خستگی

خستگی غیر قابل توضیح یکی دیگر از علائم بالقوه حمله قلبی یا حمله قلبی قریب الوقوع است. مردم معمولاً احساس خستگی بیش از حد معمول را دارند ، که به علت انسداد رخ می دهد.

اضطراب

در هنگام حمله قلبی ، افراد همچنین می توانند احساس وحشت یا اضطراب را تجربه کنند. با توجه به شباهت علائم ، افراد می توانند حملات ترس و اضراب را با حملات قلبی را اشتباه بگیرند.

علائم سکته قلبی در زنان

علائم و مراحل حمله قلبی می تواند در زنان متفاوت از مردان باشد. برخی منابع اظهار می دارند که زنان بعنوان مثال کمتر احساس فشار در قفسه سینه می کنند. حتی ممکن است به هیچ وجه درد قفسه سینه نداشته باشند. منابع دیگر توضیح می دهند که زنان ممکن است علائم زیر را تجربه کنند:

 • تنگی نفس
 • تهوع و استفراغ
 • خستگی
 • درد ، به خصوص در پشت ، شانه ها ، یا فک

در صورت بروز هر گونه علائمی باید سریعا به پزشک مراجعه کنید.

درمان سکته قلبی

درمان سکته قلبی

برای کاهش خطر آسیب جدی به بافت قلب ، درمان فوری لازم است.درمان سکته قلبی یک مسئله اوژانسی است زیرا حیات فرد به آن بستگی دارد. سکته قلبس یکی از جدی ترین خطرات برای سلامتی افراد است بنابراین باید به موقع درمان شود. درمان به موقع سکته قلبی می تواند فرد را به زندگی عادی خود باز گرداند. 

درمان فوری

درمان فوری در بیمارستان ، حتی در صورت عدم تشخیص ، ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • آسپرین : برای جلوگیری از لخته شدن خون
 • نیتروگلیسیرین : برای کمک به شل شدن شریان ها برای بهبود جریان خون
 • اکسیژن درمانی : برای افزایش میزان اکسیژن در بدن فرد
 • مرفین : برای تسکین علائم
 • داروهای رقیق کننده خون : برای کمک به باز کردن انسداد شریان

هنگامی که فردی تشخیص سکته قلبی را دریافت می کند، پزشک ممکن است داروهایی را برای حل شدن لخته های خون ، انجام عمل جراحی یا هر دو تجویز کند. پزشکان می توانند روشی را برای مکش لخته یا قرار دادن یک لوله فلزی به نام استنت برای باز شدن انسداد انجام دهند. آنها همچنین داروهای دیگری را برای کاهش خطر حملات قلبی در آینده تجویز می کنند.

عمل جراحی

گاهی اوقات ، ممکن است برای بهبود جریان خون در قلب ، جراحی لازم باشد. یک جراح ممکن است آنژیوپلاستی کرونر یا جراحی بای پس انجام دهد. آنژیوپلاستی کرونر ، شامل باز شدن شریان کرونر با استنت است. جراحی بای پس شامل هدایت جریان خون در اطراف انسداد است. درمان بسته به نوع حمله قلبی متفاوت باشد.

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم؟

بسیار مهم است که افراد در اولین علائم سکته قلبی سریعا به پزشک مراجعه کنند. حملات قلبی درمان نشده می تواند منجر به عوارض جدی یا مرگ شود. با درمان به موقع بیشتر افراد از حمله قلبی بهبود می یابند. کسی علائم حمله قلبی را تجربه می کند، باید سریعا با اورژانس تماس بگیرد. افرادی که علائم حمله قلبی دارند نباید خودشان رانندگی کنند.

مراقبت های پزشکی فوری

اگر پزشک قبلا داروی قلبی را برای بیماری های قلبی تجویز کرده باشد، فرد باید مطمئن شود که این دارو را مصرف کرده است. نمونه هایی از این نوع داروهای قلبی شامل بتا بلاکرها و نیتروگلیسیرین است. دیگران ممکن است از یک قرص آسپرین استفاده کنند که می تواند خون را رقیق کند.

زمان بهبودی 

زمان بهبودی بسته به نوع درمان و شدت حمله قلبی می تواند متفاوت باشد. برخی از افراد ممکن است ظرف 2 هفته به کار و فعالیت های دیگر خود برگردند، اما برای برخی دیگر ممکن است چندین ماه به بهبودی نیاز داشته باشند. همچنین زمان بهبودی به این بستگی دارد که آیا فرد تحت روشی قرار گرفته است ، نحوه انجام آن توسط جراح و عوارض آن بستگی دارد. اکثر افراد پس از حمله قلبی بهبود می یابند. افراد باید به دنبال درمان فوری پزشکی برای علائم حمله قلبی باشند. پس از بهبودی ، آنها باید برنامه درمانی خود را دنبال کنند و با استفاده از روش های پیشگیری یک سبک زندگی سالم برای قلب خود داشته باشند.

برای جلوگیری از حمله قلبی چه باید کرد؟

افراد می توانند برای سالم نگه داشتن قلب و کاهش خطر حمله قلبی اقداماتی انجام دهند. روش های جلوگیری از حمله قلبی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • داشتن یک رژیم غذایی سالم و مناسب قلب
 • حفظ وزن متوسط
 • ترک سیگار یا اجتناب از آن
 • ورزش منظم 
 • کاهش استرس ، در صورت امکان : روش های زیادی وجود دارد که فرد می تواند استرس را کاهش یا مدیریت کند. اینها ممکن است شامل مراقبه ، یوگا یا تکنیک های آرام سازی باشد.
 • همچنین بهبود سطح کلسترول می تواند از حمله قلبی جلوگیری کند.
 • فرد باید داروهای مربوط به دیابت و فشار خون بالا خود را که خطر حمله قلبی را افزایش می دهد به موقع مصرف کند.

تقریباً 20٪ از افراد بالای 45 سال در طی 5 سال از اولین حمله خود ، دوباره حمله قلبی می کنند.20 تا 22 درصد از افراد به دلیل مصرف سیگار دچار حمله قلبی می شوند و حتی افرادی که کمترین مقدار هم سیگار استعمال می کنند نیز در دسته افراد پر خطر که در معرض حمله قلبی هستند قرار می گیرند. 

خلاصه

حمله قلبی می تواند علائم مختلفی ایجاد کند که معروف ترین آن درد قفسه سینه است. عرق کردن ، تنگی نفس ، حالت تهوع ، سرگیجه و خستگی از دیگر علائم احتمالی است. با این حال ، مهم است که به یاد داشته باشید که همه افراد همه علائم را تجربه نمی کنند ، و علائم می توانند از نظر شدت و مدت زمان متفاوت باشند. به ویژه زنان ، علائم سکته قلبی خاصی ندارند. تماس با اورژانس مهمترین کاری است که فرد می تواند هنگام تجربه علائم سکته قلبی انجام دهد. مراقبت های پزشکی فوری علائم کسانی که دچار حمله قلبی می شوند را بهبود می بخشد. 

منبع 


دیدگاه کاربران

0 دیدگاه
  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  instagram logo call button