یافتن پزشک متخصص آنژیوپلاستی مناسب برای  درمان عروق کرونر

اگر فردی بیماری عروق کرونر پیشرفته داشته باشد، پزشک ممکن است او را به انجام آنژیوپلاستی توصیه کند. آنژیوپلاستی که مداخله کرونری از راه پوست (PCI) نیز نامیده می‌شود، با هدف باز کردن عروق مسدود شده در قلب و بازگرداندن جریان خون به این اندام حیاتی انجام می‌شود.
آنژیوپلاستی عروق کرونر بیشتر در بیمارانی که به دلیل حمله قلبی در بیمارستان بستری هستند انجام می‌شود، اما برخی افراد می‌توانند قبل از وقوع حمله قلبی این عمل را انجام دهند. در این صورت آنژیوپلاستی انتخابی است. یعنی می‌توانید مدتی را صرف کنید تا پزشک متخصص آنژیوپلاستی و امکانات مناسب را پیدا کنید تا این مداخله بالقوه نجات دهنده را ارائه دهد.

یافتن پزشک متخصص آنژیوپلاستی مناسب برای درمان عروق کرونر

آنژیوپلاستی چیست؟

آنژیوپلاستی یک روش کم تهاجم است که برای درمان یا جلوگیری از حمله قلبی (سکته قلبی) طراحی شده است. متخصص قلب یک دستگاه پزشکی نازک و انعطاف‌پذیر را در شریانی در کشاله ران وارد می‌کند و با استفاده از اشعه ایکس آن را به سمت عروق کرونر هدایت می‌کند. پزشکان همچنین روش‌های آنژیوپلاستی را برای شریان‌های غیر کرونری مانند شریان‌هایی که خون را به کلیه‌ها یا پاها می‌رسانند انجام می‌دهند، اما آنژیوپلاستی کرونر عروق مسدود شده را که خون تازه اکسیژن دار به ماهیچه قلب را تأمین می‌کند، درمان می‌کند. متخصص آنژیوپلاستی یک متخصص قلب با تجربه و آموزش تخصصی در زمینه PCI است.

آنژیوپلاستی را می‌توان در اکثر بیمارستان‌ها یا در کلینیک‌های مستقل انجام داد. روش‌های متفاوتی برای پاک‌سازی انسداد عروق کرونر وجود دارد از جمله:

 • آنژیوپلاستی با استنت قلب، که یک توری لوله‌ای و فلزی انعطاف‌پذیر را در محل انسداد قرار می‌دهد تا شریان را باز نگه دارد.
 • آنژیوپلاستی با استنت دارویی که از یک استنت مخصوص استفاده می‌کند که به آرامی دارو را به بافت اطراف تزریق می‌کند تا وقوع انسداد دیگر در آن محل را کند یا جلوگیری کند.
 • آنژیوپلاستی بالن، که با باد کردن بالون در نوک سوند، پلاک را به دیواره شریان فشرده می‌کند.
 • آنژیوپلاستی با لیزر که با استفاده از گرما پلاک محل انسداد را از بین می‌برد.

متخصص آنژیوپلاستی شما خطرات و مزایای مربوط به هر نوع آنژیوپلاستی را مورد بحث قرار می‌دهد. با هم می‌توانید تصمیمی آگاهانه بگیرید که کدام روش برای شما مناسب است.

آنژیوپلاستی کرونر چقدر ایمن است؟

آنژیوپلاستی کرونر یکی از رایج ترین انواع درمان قلب است. آنژیوپلاستی کرونر بیشتر در افراد 65 سال به بالا انجام می شود ، زیرا احتمال بیماری قلبی در آنها بیشتر است.
از آنجا که این روش شامل ایجاد برش های اصلی در بدن نمی شود ، معمولاً در اکثر افراد با خیال راحت انجام می شود. پزشکان از این روش به عنوان یک روش درمانی کم تهاجمی یاد می کنند.
خطر عوارض جدی آنژیوپلاستی کرونر به طور کلی اندک است، اما این بستگی به عواملی مانند:

 • سن بیمار
 • سلامت عمومی بیمار
 • داشتن سابقه قبلی حلمه قلبی

مشکلات جدی که ممکن است در نتیجه عمل ایجاد شود عبارتند از:

نحوه انتخاب پزشک متخصص آنژیوپلاستی

اگر برای جلوگیری از حمله قلبی تصمیم به انجام آنژیوپلاستی انتخابی می‌گیرید، کمی وقت بگذارید تا یک متخصص آنژیوپلاستی مجرب پیدا کنید. هرچه پزشک تجربه بیشتری در انجام عمل آنژیوپلاستی با نتایج خوب داشته باشد، احتمالاً نتایج شما بهتر خواهد بود.

هنگام تصمیم گیری به این عوامل توجه کنید:

انتشار تحقیقات بالینی در مجلات معتبر پزشکی

می‌توانید نام پزشک خود را سریع جستجو کنید تا ببینید آیا وی تابه‌حال تحقیقی در مورد بیماری عروق کرونر، مداخلات یا موضوعات مرتبط منتشر کرده است. پزشکانی که در تحقیقات بالینی شرکت می‌کنند ممکن است از بهترین شیوه‌ها و روندهای قلب و عروق مطلع باشند.

وابستگی به بیمارستان

اطمینان حاصل کنید که متخصص قلب مداخله شما دارای امتیاز عمل در بیمارستان یا سایر مراکزی است که شرکت بیمه شما در شبکه درمان مجاز خود نظر می‌گیرد.

بررسی رتبه بندی کیفیت بیمارستان

شما می‌توانید بررسی کنید که بیمارستان از نظر کیفی چه رتبه‌ای را دارد. تقریباً هرساله بیمارستان‌ها توسط وزارت بهداشت بررسی و امتیازدهی می‌شوند.

مجوز و اقدامات انضباطی

بررسی کنید که پزشک دارای مجوز پزشکی فعال است و مجوز انجام عمل آنژیوپلاستی را دارد.

حجم آنژیوپلاستی انجام شده در این مرکز

مطالعات نشان می‌دهد هنگام انجام این عمل در مکانی که حجم بالایی از آنژیوپلاستی‌ها را انجام می‌دهد، خطر ابتلا به عارضه جانبی ناشی از PCI کمتر است. به دنبال مرکزی باشید که بیشترین درصد آنژیوپلاستی را در منطقه شما انجام می‌دهد. پزشک یا شرکت بیمه شما ممکن است بتواند این اطلاعات را در اختیار شما قرار دهد. همچنین می‌توانید با بیمارستان‌ها و سایر مراکز تماس بگیرید و از آنها بپرسید تقریباً چند آنژیوپلاستی در سال انجام می‌دهند.

مسائل کاربردی

شما همچنین باید در مورد سایر مسائل مربوط به پوشش مالی با شرکت بیمه خود مشورت کنید. با مراقبت از این جزئیات مالی، می‌توانید به جای نگرانی از دریافت صورت‌حساب غیرمنتظره، روی بهبود وضعیت پس از آنژیوپلاستی تمرکز کنید.

آنژیوپلاستی می‌تواند یک روش نجات دهنده برای افرادی باشد که دچار حمله قلبی شده و افرادی که بیماری عروق کرونر پیشرفته دارند. اگر علائم و نشانه‌های بیماری عروق کرونر پیشرفته را دارید، مانند افزایش سطح کلسترول خون و کم تحرکی یا درد خفیف قفسه سینه با فشار، با متخصص قلب خود در مورد اینکه آیا ممکن است از آنژیوپلاستی انتخابی سود ببرید مشورت کنید.


دیدگاه کاربران

0 دیدگاه
  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  instagram logo call button