احساس سنگینی در قفسه سینه به چه علت رخ می‌دهد؟

احساس سنگینی در قفسه سینه چیست؟ سنگینی در قفسه سینه یک احساس رایج است. اغلب به عنوان احساس فشار یا سنگینی روی قفسه سینه، ناراحتی در قفسه سینه یا گلو، احساس تنگی نفس یا ناراحتی بعد از غذا خوردن توصیف می‌شود. سفتی قفسه سینه با تعدادی از شرایط احتمالی مرتبط است. بسیاری از مردم نگران این هستند که اگر قفسه سینه‌شان سفت یا سنگین شود دچار حمله قلبی می‌شوند، اما بسیاری از شرایط نسبتاً بی‌خطر اغلب علت این مشکل هستند. در این مقاله به بررسی برخی از عوامل رایج سنگینی قفسه سینه، زمانی که باید به پزشک مراجعه کنید و چگونه می‌توان آن را درمان کرد، پرداخته‌ایم.

احساس سنگینی در قفسه سینه

چرا قفسه سینه سفت و سنگین می‌شود؟

از علل درد قفسه سینه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

اضطراب تنگی قفسه سینه

اضطراب می‌تواند یکی از دلایل بسیار شایع سفتی قفسه سینه باشد. گاهی اوقات می‌تواند آنقدر شدید باشد که به نظر برسد در حال سکته قلبی هستید. از دیگر علائم اضطراب که امکان دارد همزمان رخ دهد می‌توان به سختی نفس کشیدن یا تنفس بسیار سریع، ضربان نبض بسیار سریع، عصبی بودن و درد، یا سفتی یا تنش عضلانی در سراسر بدن باشد.

رفلکس اسید

بیماری رفلاکس معده به مری (GORD) زمانی اتفاق می‌افتد که اسید معده از معده به مری (لوله از دهان به معده) می‌رود. گاهی اوقات به آن سوزش سر دل نیز می‌گویند. رفلکس می‌تواند باعث سفتی قفسه سینه، و همچنین احساس داشتن یک توده در گلو، طعم ناخوشایند در دهان یا احساس سوزش در معده شود. علائم اغلب هنگام خم شدن یا دراز کشیدن و بعد از غذا خوردن بدتر می‌شوند. اکثر افراد در طول زندگی خود رفلاکس اسید معده را تجربه می‌کنند، اما معمولاً برای تشخیص GORD باید حداقل دو بار در هفته آن را تجربه کنید. مشخص کردن علت اغلب دشوار است، اما محرک‌های آن می‌تواند شامل سیگار کشیدن، اضافه وزن، غذاهای تند یا چرب، بارداری، استرس یا اضطراب باشد.

آنژین

آنژین زمانی رخ می‌دهد که خون کافی به عضلات قلب ارسال نشود. معمولاً در اثر باریک شدن شریان‌های کرونری که خون را به قلب می‌رسانند، ایجاد می‌شود. آنژین می‌تواند یک علامت هشدار اولیه باشد مبنی بر اینکه امکان دارد در معرض خطر حمله قلبی یا سکته باشید. علامت اصلی درد یا سفتی قفسه سینه است که گاهی اوقات به عنوان احساس سنگینی توصیف می‌شود. که می‌تواند به بازوها، گردن، فک یا پشت سرایت کند.

آنژین اغلب با استرس، احساسات یا فعالیت بدنی ایجاد می‌شود. معمولا پس از چند دقیقه استراحت از بین می‌رود. شایع‌ترین نوع آنژین، آنژین پایدار است که در آن حملات یک محرک دارند (مانند ورزش) و سپس با استراحت برطرف می‌شوند. یک نوع کمتر شایع و جدی‌تر آنژین ناپایدار است. که می‌تواند در هر زمانی رخ دهد و یا با استراحت از بین نرود.

کشیده شدن عضله سینه

عضلات درگیر در تنفس بین و اطراف دنده‌ها حرکت می‌کنند. آنها به ریه‌ها اجازه می‌دهند که به داخل و خارج حرکت کنند. ناراحتی و سفت شدن قفسه سینه در صورت کشیده شدن یا پاره شدن این عضلات به دلیل بلند کردن اجسام سنگین، ورزش غیرمنتظره، حرکت ناگهانی یا سرفه شدید می‌تواند رخ دهد. این ناراحتی اغلب هنگام تنفس یا هنگام حرکت بدتر می‌شود، برای مثال امکان دارد هنگام خم شدن، درد قفسه سینه را تجربه کنید.

احساس سنگینی در قفسه سینه

آسم

آسم یک بیماری شایع است که بر ریه‌ها تأثیر می‌گذارد. پسران را بیشتر از دختران مبتلا می‌کند و در بزرگسالان در زنان شایع‌تر از مردان است. آسم می‌تواند در خانواده‌ها ایجاد شود، به خصوص زمانی که سابقه خانوادگی آلرژی و یا سیگار کشیدن وجود داشته باشد. اگر آسم دارید، راه‌های هوایی شما به محرک‌های خاصی حساس هستند. این محرک‌ها شامل سرماخوردگی و ویروس‌ها، موهای حیوانات خانگی، دود سیگار، هوای سرد و گرده هستند. این محرک‌ها می‌توانند باعث باریک شدن راه‌های هوایی و علائم آسم مانند سرفه، خس‌‌خس سینه و گرفتگی قفسه سینه شوند.

عوامل دیگر احساس سنگینی در قفسه سینه

بیشتر موارد سنگینی قفسه سینه نشانه بیماری‌های خطرناکی نیستند. سنگینی و ناراحتی قفسه سینه نیز گاهی اوقات می‌تواند ناشی از عوامل زیر باشد:

حملات قلبی، پلوریت، زخم‌های گوارشی، آمبولی ریه (لخته شدن خون در ریه‌ها)، کوتوکندریت و پنوموتوراکس.

چه زمانی در مورد سنگینی قفسه سینه به پزشک مراجعه کنیم؟

خوشبختانه، اکثر موارد سنگینی قفسه سینه یا خود به خود یا با کمک درمان توسط پزشک برطرف می‌شود. با این وجود، اگر درد یا سنگینی ناگهانی قفسه سینه دارید، همیشه به بخش اورژانس بیمارستان بروید یا با آمبولانس تماس بگیرید.

درمان احساس سنگینی قفسه سینه

درمان سنگینی قفسه سینه بستگی به علت ایجاد آن بستگی دارد. پزشک ابتدا شرح حال مفصلی می‌گیرد و شما را معاینه می‌کند. بسته به علائم اولیه، درمان‌های زیر را پیشنهاد می‌کنند.

  • ترک سیگار
  • حفظ وزن سالم
  • کنترل کلسترول، رژیم غذایی سالم، کنترل فشار خون و ورزش منظم

داروها عبارتند از:

نیترات‌ها

که با شل کردن رگ‌های خونی شما کار می‌کنند تا خون بیشتری از آن‌ها عبور کند. این کار فشار خون شما را کاهش می‌دهد و به تسکین درد قلب کمک می‌کند.

آسپرین

نوعی دارویی که می‌تواند با رقیق کردن خون و جلوگیری از لخته شدن به کاهش خطر حمله قلبی و آنژین کمک کند.

استاتین‌ها

به کاهش کلسترول در خون کمک می‌کند و احتمال حمله قلبی و آنژین را کاهش می‌دهد.

مسدود کننده‌های بتا

اثرات یک هورمون خاص را در بدن مسدود می‌کنند. این کار ضربان قلب را کند می‌کند و جریان خون را بهبود می‌بخشد و به جلوگیری از آنژین کمک می‌کند.

آنژیوپلاستی

آنژیوپلاستی از یک بالون برای باز کردن یک شریان باریک یا مسدود شده استفاده می‌کند. اغلب همزمان با قرار دادن یک لوله سیمی کوتاه به نام استنت در شریان انجام می‌شود. استنت به طور دائم در جای خود باقی می‌ماند تا خون آزادانه‌تر جریان یابد.


دیدگاه کاربران

0 دیدگاه
    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    instagram logo call button