صدای اضافه قلب در بزرگسالان

صدای اضافه قلب در بزرگسالان  یا سوفل قلب که با ضربان قلب همراه است، بخشی از صدای قلب سالم برای برخی افراد است. در موارد دیگر، این نشانه مشکلات جدی است، مانند سخت شدن دریچه قلب یا سوراخ در دیواره قلب. سوفل قلب صداهای غیرطبیعی درون قلب به دلیل جریان خون آشفته است.

صدای اضافه قلب در بزرگسالان

صدای اضافه قلب در بزرگسالان چه علائمی دارد؟

علائم و نشانه‌های سوفل قلبی عبارتند از:

  • درد قفسه سینه.
  • تپش قلب یا ضربان قلب سریع.
  • ادم (تورم) پاها
  • سرگیجه یا سبکی سر.
  • مشکل در انجام فعالیت‌های روزانه.

اکثر انواع سوفل قلبی عملکردی یا فیزیولوژیکی هستند و انواع طبیعی هستند. برخی از سوفل‌های قلبی به دلیل عملکرد غیر طبیعی دریچه‌های قلب ایجاد می‌شوند. دریچه‌های قلب می‌توانند باریک شوند (تنگی) یا نشت کنند. سوراخ‌هایی در سپتوم یا دیواره‌ای که دهلیز یا بطن‌ها را تقسیم می‌کنند (نقص سپتوم) باعث سوفل می‌شود.

علائم تپش قلب

تپش قلب، احساس ناخوشایند ضربان نامنظم و یا شدید قلب در قفسه سینه است. این علامت می‌تواند در اثر تغییر در سرعت یا ریتم یا افزایش نیروی انقباض عضله قلب ایجاد شود. در برخی از بیماران مبتلا به تپش قلب، هیچ بیماری قلبی یا ریتم غیر طبیعی قلب مشاهده نمی‌شود. در برخی دیگر، تپش قلب ناشی از ریتم غیرطبیعی قلب به نام آریتمی است. آریتمی ضربان قلب بسیار آهسته، خیلی سریع، نامنظم قلب است.

صدای اضافه قلب در بزرگسالان  چیست؟

سوفل قلب صدایی پیوسته است که با گوشی پزشکی معمولی قابل شنیدن است و زمانی که خون از نواحی خاصی از قلب عبور می‌کند تولید می‌شود. قلب دارای چهار حفره است، دو دهلیز و دو بطن که توسط یک اسکلت غضروفی از هم جدا می‌شوند این غضروف‌ها هر حفره را از هم جدا می‌کند. این اسکلت از سپتوم دهلیزی، سپتوم بطنی و چهار دریچه (آئورت، ریوی، میترال و تری‌کوسپید) تشکیل شده است که جریان خون را در یک مسیر خاص در داخل قلب هدایت می‌کند.

چگونه قلب کار می‌کند؟

هر ضربان قلب دارای دو مرحله است، سیستول زمانی که قلب پمپاژ می‌کند و دیاستول زمانی که حفره‌های قلب پر از خون می‌شود. خون از طریق ورید اجوف از بدن وارد دهلیز راست می‌شود. سپس از طریق دریچه سه لتی وارد بطن راست می‌شود. ضربان قلب سیستولیک خون را از طریق دریچه ریوی که بطن راست و شریان ریوی را جدا می‌کند به ریه می‌فرستد. در ریه، اکسیژن به گلبول‌های قرمز خون می‌رسد و دی اکسید کربن، (محصول زائد متابولیسم) خارج می‌شود.

خون اکسیژن‌دار به دهلیز چپ باز می‌گردد، جایی که از طریق دریچه میترال به بطن چپ می‌رود. ضربان قلب سیستولیک همچنین باعث می‌شود سمت چپ قلب منقبض شود و خون را از طریق دریچه آئورت که بطن چپ و آئورت را جدا می‌کند، بفرستد. خون از طریق آئورت به بدن می‌رسد و اکسیژن را به بافت‌های بدن می‌رساند. صدای سوفل زمانی ایجاد می‌شود که جریان خون در قلب منظم نباشد و تلاطم رخ دهد. با استفاده از گوشی پزشکی، پزشک می‌تواند سوفل قلب را در طول معاینه فیزیکی بشنود. همه سوفل‌های قلبی غیرطبیعی یا خطرناک نیستند بعضی از آن‌ها طبیعی هستند.

علائم و نشانه‌های سوفل قلبی در نوزادان، کودکان و بزرگسالان چیست؟

سوفل قلب خود علائمی ایجاد نمی‌کند. به طور کلی، علائمی ایجاد نمی‌کند و توسط فرد مبتلا به سوفل قابل شنیدن نیست. مشکل ساختاری قلب می‌تواند مشکلاتی ایجاد کند. نوزادان مبتلا به بیماری مادرزادی قلبی علائم و نشانه‌هایی از سوفل قلبی می‌توانند داشته باشند که در تنفس مشکل دارند و سیانوتیک هستند. قلب نمی‌تواند خون و اکسیژن را از ریه‌ها به بدن گردش دهد. در بزرگسالان، ناهنجاری‌های قلبی باعث درد قفسه سینه و نارسایی قلبی با علائم تنگی نفس و تورم اندام‌ها می‌شود. تپش قلب یا احساس ضربان قلب نامنظم گاهی در افرادی که ناهنجاری دریچه قلب دارند دیده می‌شود.

ناهنجاری‌های دریچه قلب

ناهنجاری‌های دریچه‌های قلب باعث سوفل قلبی می‌شود. هر یک از دریچه‌های قلب تحت تأثیر قرار می‌گیرد و علائم بالینی به شدت آسیب دریچه و حفظ الگوی جریان خون در قلب بستگی دارد. هر مشکل دریچه اغلب به ویژگی و زمان خاصی از سوفل قلبی منجر می‌شود.

تنگی دریچه و صدای اضافه قلب

به باریک شدن دریچه قلب، تنگی دریچه گفته می‌شود. این اغلب به مرور زمان به‌عنوان زخم‌های دریچه به دلیل آسیب و زخم ناشی از عفونت مانند تب روماتیسمی یا نقص مادرزادی رخ می‌دهد. کلسیفیکاسیون دریچه نیز منجر به تنگی می‌شود. این امر باعث می‌شود که عضله قلب سخت‌تر کار کند تا خون را از دهانه باریک عبور دهد. مانند هر عضله‌ای که باید سخت‌ کار کند، عضله قلب هیپرتروفی و ​​ضخیم می‌شود. این وضعیت منجر به صدای اضافه قلب در بزرگسالان می‌شود.

صدای اضافه قلب در بزرگسالان

صدای اضافه قلب در بزرگسالان چگونه تشخیص داده می‌شود؟

سوفل قلب معمولاً در طول معاینه فیزیکی (معاینه فیزیکی شامل ارزیابی رنگ پوست، احساس و ارزیابی نبض‌ها، ارزیابی پاها به دنبال تورم و ادم، و گوش دادن به ریه‌ها برای نشانه‌های تجمع مایع است) توسط پزشک تشخیص داده می‌شود. تشخیص با ارزیابی قلب با سوالات مربوط به عملکرد قلب آغاز می‌شود. در بزرگسالان، برخی از سوالات شامل پرسیدن در مورد درد یا فشار قفسه سینه، تنگی نفس در هنگام فعالیت یا استراحت، و تورم پاها است.

صدای اضافه قلب در بزرگسالان چگونه درمان می‌شود؟

درمان سوفل قلبی به علت خاص و وضعیت پزشکی زمینه‌ای بیمار بستگی دارد. بسیاری از سوفل‌ها نیازی به ارزیابی بیشتر ندارند. برخی از سوفل‌ها نیاز به آنتی بیوتیک دارند. برخی از دریچه‌ها از نظر ساختاری آسیب دیده‌اند و نیاز به تعمیر جراحی دارند. نقایص سپتوم دهلیزی و سپتوم بطنی بسته به موقعیت برای ترمیم نیاز به جراحی خواهد داشت.

آیا می‌توان از صدای اضافه قلب در بزرگسالان پیشگیری کرد؟

یادآوری این نکته مهم است که سوفل قلبی یک یافته فیزیکی است و یک بیماری یا مشکل ساختاری قلب نیست. بلکه این صدایی است که به دلیل مشکل بالقوه جریان خون در قلب ایجاد می‌شود. حفظ یک سبک زندگی سالم برای قلب می‌تواند به پیشگیری از برخی مشکلات دریچه قلب کمک کند. حفظ سبک زندگی سالم  شامل کنترل فشار خون، کلسترول و دیابت است. ورزش منظم و مدیریت وزن نیز به داشتن قلب سالم کمک می‌کند.


دیدگاه کاربران

1 دیدگاه
  • zahra
    16 آبان 1401

    سلام ضمن خسته نباشید .من دکتر که رفته بودم معاینم کردن گفتن ک صدا اضافی تو قلبم میشنون .خواسم اینم بگم که من تو طول روز و فعالیت بدنی هیچ مشکلی ندارم ولی تقریبا بین یک سال تا یک سال نیم شب یا نصف شب موقع بلند شدن حدود ده ثانیه درد پشتم سمت چپ فقط حس میکنم باید تو همون حالت بمونم تا خوب شه .خواسم نظر شمارو بدونم ک ایا مشکل من جدی یا امیدوارم باشم ک جایی نگرانی نیست؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

instagram logo call button