آیا آنژیوگرافی بیهوشی دارد؟

همانطور که قطعا می دانید، آنژیوگرافی یک نوع آزمایش تشخیصی است که متخصصین قلب برای تشخیص رگ های خونی مسدود شده استفاده می کنند. وقتی رگ های خونی به هر طریقی مسدود ، آسیب دیده یا غیرطبیعی باشند ، درد قفسه سینه ، حمله قلبی ، سکته مغزی یا سایر مشکلات رخ دهد. آنژیوگرافی به پزشک کمک می کند تا منشا مشکل و میزان آسیب به بخشهای رگ خونی مورد نظر را بررسی کند. در این مقاله فرایند آنژیوگرافی و نیاز به بیهوشی در آن را مورد بررسی قرار داده ایم. با ما همراه باشید.

آیا آنژیوگرافی بیهوشی دارد؟

آنژیوگرافی با بیهوشی یا بدون بیهوشی؟

آنژیوگرافی در بزرگسالان ، به علت نداشتن درد شدید، بدون نیاز به فرایند بیهوشی انجام می شود. بلکه از بی حسی موضعی برای بی حس کردن منطقه استفاده می شود تا احساس درد نکنید.
برای انجام آنژیوگرافی ابتدا، یک برش کوچک در محل ورود ایجاد می شود. محل ورود کشاله ران یا بازو شما است. مقدار کمی مو از کشاله ران یا بازوی شما تراشیده، ناحیه شسته و ضد عفونی شده و سپس با تزریق ماده بی حسی موضعی بی حس می شود.یک لوله بلند ، نازک و انعطاف پذیربه نام کاتتر به داخل رگ وارد شده و به دقت به ناحیه مورد بررسی هدایت می شود. در صورت انجام این کار ممکن است احساس فشار و کشش کنید ، اما نباید دردناک باشد. کاتتر با دقت و آرام از طریق رگ رد می شود تا جایی که نوک آن به قسمت رگ برسد تا توسط آنژیوگراف بررسی شود. گاهی از طریق تزریق وریدی ، آرامبخش  نیز تجویز می شود.
یک ماده رنگی خاص (ماده حاجب) از طریق کاتتر به قسمت عروقی خون تزریق می شود. شاید احساس گرما کنید ، برافروخته شوید. ماده حاجب رگهای خونی را قادر می سازد تا در تصاویر اشعه ایکس ظاهر شوند. تصاویر اشعه ایکس گرفته می شود تا جراح عروق شما بتواند جریان رنگ را ببیند و انسداد را شناسایی کند. سپس جراح می تواند بهترین روش درمانی را برای شما، چه در حین آنژیوگرافی و چه در بعد آن انتخاب کند. این تصمیم به علائم و شدت و خصوصیات انسداد بستگی دارد.
دو روش درمانی متداول که می توان در طی آنژیوگرافی ارائه داد ، آنژیوپلاستی با بالون و قرار دادن استنت است. آنژیوگرافی همچنین به پزشکان کمک می کند تا طیف وسیعی از بیماری های قلبی عروقی از جمله آترواسکلروز کرونر ، تنگی عروق و آنوریسم را تشخیص دهند. پس از اتمام عمل ، کاتتر برداشته شده و فشار بر روی برش وارد می شود تا خونریزی متوقف شود. بخیه لازم نیست.
انجام آنژیوگرام حدود یک ساعت طول می کشد ، اگرچه ممکن است طولانی تر باشد ، به خصوص اگر با سایر روش های کاتتریزاسیون قلب ترکیب شود. آماده سازی و مراقبت های بعد از عمل می تواند زمان بیشتری را اضافه کند.

آنژیوگرافی در کودکان با بیهوشی است

آنژیوگرافی در کودکان با بیهوشی انجام می شود. فرایند آن همانند آنژیوگرافی در بزرگسالان است. وقتی آنژیوگرافی تمام شود، رادیولوژیست کاتترها را برداشته و باند می زند. فرزند شما به اتاق نقاهت منتقل می شود ، در آنجا شما می توانید در کنار عزیزتان باشید. کودک باید شیش تا هشت ساعت بعد از آنژیوگرافی را، بطوری که صاف دراز کشیده است در تختخواب سپری کند.

خطرات آنژیوگرافی

همانند اکثر اقدامات انجام شده بر روی قلب و رگهای خونی ، آنژیوگرافی دارای برخی خطرات است ،گرچه این عوارض عمدتا نادر هستند. خطرات و عوارض بالقوه عبارتند از:

 • حمله قلبی
 • سکته
 • آسیب به شریان کاتتریزه شده
 • ریتم نامنظم قلب (آریتمی)
 • واکنش های آلرژیک به رنگ یا داروهایی که در طول عمل استفاده می شود
 • آسیب کلیه
 • خون ریزی بیش از حد
 • عفونت

دیدگاه کاربران

0 دیدگاه
  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  instagram logo call button