دایسکشن آئورت چیست ؟ علائم، انواع، تشخیص و درمان

آئورت شریانی بزرگ است که خون را از قلب شما خارج می‌کند. اگر دایسکشن آئورت داشته باشید، به این معنی است که خون در خارج از لومن شریانی، یا داخل رگ خون نشت می‌کند. نشت خون می‌تواند باعث شکاف بین لایه‌های داخلی و میانی دیواره آئورت شود. اگر لایه داخلی آئورت شما پاره شود، این اتفاق می‌افتد.
گاهی اوقات خونریزی ناشی از پارگی در رگ‌های ریزی که دیواره‌های خارجی و میانی آئورت را تأمین می‌کنند، است. این می‌تواند باعث تضعیف لایه داخلی آئورت شود، جایی که ممکن است پارگی ایجاد شود و منجر به تشریح آئورت شود.
خطر این است که دایسکشن آئورت خون را از آئورت خارج می‌کند. این می‌تواند عوارض مهلکی مانند پارگی شریان شکافته شده یا انسداد شدید جریان خون را در جایی که باید از طریق لومن طبیعی آئورت اتفاق بیفتد، ایجاد کند. در صورت پاره شدن دایسکشن آئورت و ارسال خون به فضای اطراف قلب یا ریه‌ها، عوارض جدی ایجاد می‌شود.
اگر درد شدید قفسه سینه یا سایر علائم تشریح آئورت دارید بلافاصله با اورژانس تماس بگیرید.

دایسکشن آئورت

علائم دایسکشن آئورت

تشخیص علائم دایسکشن آئورت از سایر بیماری‌های قلبی مانند حمله قلبی دشوار است. درد قفسه سینه و درد در ناحیه پشت کمر از رایج ترین علائم این بیماری است. به طور معمول یک درد شدید در سینه وجود دارد. برخلاف مورد حمله قلبی، درد معمولاً وقتی شروع به تشریح می‌کند و به نظر می‌رسد در اطراف حرکت می‌کند ، درد شروع می شود. بعضی از افراد درد خفیف تری دارند که گاهی اوقات با فشار عضلانی اشتباه گرفته می‌شود اما این مورد کمتر مشاهده می شود.

علائم و نشانه های دیگر عبارتند از:

 • نفس نفس افتادن
 • غش کردن
 • تعریق
 • ضعف یا فلج در یک طرف بدن
 • مشکل در صحبت کردن
 • نبض ضعیف تری در یک بازو نسبت به بازوی دیگر
 • سرگیجه یا گیجی

دلایل تشریح آئورت

اگرچه علت دقیق تشریح آئورت ناشناخته است، اما پزشکان معتقدند فشارخون بالا از عوامل موثر در ایجاد فشار بر روی دیواره رگ‌های شما است. هر چیزی که دیواره آئورت شما را ضعیف کند می‌تواند باعث تشریح شود. این شامل شرایط ارثی است که در آن بافت‌های بدن شما به طور غیر طبیعی رشد می‌کند، مانند سندرم مارفان، تصلب شرایین و آسیب های تصادفی قفسه سینه.

انواع تشریح آئورت

آئورت وقتی برای اولین بار از قلب شما خارج می شود به سمت بالا حرکت می‌کند. به این آئورت صعودی می‌گویند. سپس به سمت پایین قوس می‌یابد و از سینه به شکم شما منتقل می‌شود. این بخش به آئورت نزولی معروف است. تشریح می‌تواند در قسمت صعودی یا نزولی آئورت رخ دهد. تشریح آئورت به عنوان نوع A یا نوع B طبقه بندی می‌شود:

نوع A 

بیشتر تشریح‌ها از قسمت صعودی شروع می‌شوند، جایی که آنها به عنوان نوع A طبقه بندی می‌شوند.

نوع B

تشریحی که از آئورت نزولی شروع می‌شوند در گروه B طبقه بندی می‌شوند. آنها از نظر تهدید کننده بودن برای زندگی کمتر از نوع A هستند.

درمان دایسکشن آئورت

چه کسی در معرض تشریح آئورت است؟

با تشدید سن، خطر تشریح آئورت افزایش می‌یابد و اگر مرد 60 یا 80 ساله باشید بیشتر است. عوامل زیر نیز می‌توانند خطر را برای شما  افزایش دهند:

 • فشار خون بالا
 • سیگار کشیدن
 • تصلب شرایین، که فرآیند آسیب دیدگی، تجمع پلاک های چربی کلسیفیه / کلسترول و تصلب شرایین است.
 • شرایطی مانند سندرم مارفان، که در آن بافت های بدن شما ضعیف تر از حد طبیعی است
 • جراحی قبلی بر روی قلب
 • حوادث وسایل نقلیه موتوری شامل صدمات قفسه سینه
 • آئورت مادرزادی تنگ شده است
 • دریچه آئورت معیوب
 • مصرف کوکائین، که می تواند باعث ناهنجاری های شدید در سیستم قلبی عروقی شما شود.
 • بارداری

چگونه دایسکشن آئورت تشخیص داده می شود؟

پزشک شما را معاینه می‌کند و از استتوسکوپ برای شنیدن صداهای غیرطبیعی از آئورت استفاده می‌کند. هنگامی که فشار خون شما گرفته می‌شود، ممکن است میزان خوانش در یک بازو متفاوت از بازوی دیگر باشد.
آزمایشی به نام الکتروکاردیوگرام (EKG) فعالیت الکتریکی قلب را بررسی می‌کند. گاهی اوقات ممکن است دایسکشن آئورت به عنوان حمله قلبی در این آزمایش اشتباه گرفته شود و گاهی اوقات می توانید هر دو حالت را همزمان داشته باشید. احتمالاً باید اسکن های تصویربرداری را انجام دهید. این می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • اشعه ایکس قفسه سینه
 • سی تی اسکن با کنتراست
 • اسکن MRI همراه با آنژیوگرافی
 • اکوکاردیوگرام از راه مری (TEE) : TEE شامل عبور دستگاهی است که امواج صوتی را از گلو به مری منتقل می‌کند تا زمانی که نزدیک به ناحیه در سطح قلب شما باشد. از امواج سونوگرافی برای ایجاد تصویری از قلب و آئورت شما استفاده می‌شود.

درمان دایسکشن آئورت

تشریح نوع A نیاز به جراحی فوری دارد. دایسکشن آئورت نوع B غالباً با استفاده از دارو قابل درمان است، اگر این کار پیچیده نباشد.

دارو درمانی

برای تسکین درد خود دارو دریافت خواهید کرد. در این مورد اغلب از مورفین استفاده می‌شود. همچنین حداقل یک دارو برای کاهش فشار خون مانند مسدود کننده بتا دریافت خواهید کرد.

جراحی ها

قسمت پاره شده آئورت برداشته شده و با پیوند مصنوعی جایگزین می‌شود. اگر یکی از دریچه‌های قلب شما آسیب دیده باشد، این مورد نیز جایگزین می‌شود. اگر تشریح نوع B دارید، حتی اگر فشار خون تحت کنترل باشد، اگر وضعیت شکا بدتر شود ممکن است نیاز به جراحی داشته باشید.

چشم انداز طولانی مدت برای افرادی که تشریح آئورت دارند؟

اگر تشریح آئورت نوع A دارید، جراحی اضطراری قبل از پارگی آئورت فرصت زنده ماندن و بهبودی را برای شما فراهم می کند. پس از پاره شدن آئورت، احتمال زنده ماندن شما کاهش می یابد. تشخیص زودهنگام ضروری است. دایسکشن بدون عارضه نوع B معمولاً در دراز مدت با دارو و نظارت دقیق قابل کنترل است.
اگر در شرایطی مبتلا هستید که خطر تشریح آئورت را افزایش می‌دهد، مانند تصلب شرایین یا فشار خون بالا، ایجاد تغییراتی در شیوه زندگی از نظر رژیم و ورزش می تواند به کاهش خطر تشریح آئورت کمک کند. در صورت لزوم، پزشک می تواند درمان دارویی مناسب برای فشار خون یا کلسترول بالا را برای شما تجویز کند. علاوه بر این، عدم استعمال سیگار یا سایر محصولات دخانیات نیز برای سلامتی شما مفید است.

منبع


دیدگاه کاربران

0 دیدگاه
  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  instagram logo call button