تفاوت بالن و فنر گذاشتن قلب در چیست ؟ چه باید کرد؟

تصلب شرایین یا آترواسکلروز که با جمع شدن پلاک در رگ ، منجر به باریک شدن شریان و خونرسانی به قلب می شود می تواند منجر به بروز حمله قلبی در فرد شود. در این زمان علائمی مانند درد قفسه سینه یا آنژین در فرد به وجود می آید که میتوان از برخی از داروها استفاده کرد. داروها نمی توانند به طور کامل عروق مسدود شده را پاکسازی کنند، به همین علت برای کاهش خطر ابتلا به سکته قلبی ناشی از شریان کرونری تنگ شده به درمان بیشتری نیاز خواهید داشت. از درمان های گرفتگی عروق کرونری می توان به آنژیوپلاستی با بالون یا استنت اشاره کرد.
بالن زدن قلب یا همان بالون قلب روشی است که در آن برای باز کردن شریان های مسدود شده استفاده خواهد شد. آنژیوپلاستی عروق کرونر یک بالون کوچک به طور موقت در ناحیه مسدود شده جایگذاری می کند تا به باز کردن آن کمک کند. 
در استنت گذاری پزشک از لوله باریک و بلند که کاتتر نام دارد استفاده می کند ، بالون کوچکی که در نوک آن وجود دارد که با باد کردن بالون در محل انسداد شریان ، پلاک ها در دیواره شریان صاف و فشرده خواهد کرد و سپس استنت درون آن قرار می گیرد. در ادامه تفاوت بالن و فنر گذاشتن قلب بیشتر توضیح خواهیم داد. 

تفاوت بالن و فنر گذاشتن قلب

آنژیوپلاستی عروق قلب

آنژیوپلاستی به عمل باز کردن عروق قلبی گفته می شود که نیازی به بیهوشی و جراحی نیست. آنژیوپلاستی با دو روش با استنت و بدون استنت انجام می شود. استنت ها در دیواره رگ قرار می گیرند و از انسداد عروق کرونر جلوگیری می کنند. استنت هایی که استفاده می شوند یا ساده هستند یا دارویی. آنژیوپلاستی به علت مزایایی که دارد میتواند جایگزین مناسبی برای جراحی عمل قلب باز باشد. آنژیوپلاستی در همان زمان که آنژیوگرافی انجام می شود انجام می گیرد. آنژیوگرافی نیز روشی است که در آن عروق قلبی بررسی می شود و محل انسداد عروق تشخیص داده میشود. آنژیوگرافی نیز به باز کردن قفسه سینه نیازی نداشته و به صورت سرپایی و با بی حسی انجام می گیرد. همانطور که اشاره شد، آنژیوپلاستی بدون جراحی و بیهوشی کامل انجام می گیرد، عوارض و هزینه کمتری دارد و دوره نقاهت آن کوتاه است. همچنین احتمال عفونت آن بعد از جراحی نیز کم می باشد زیرا این کار از طریق پوست انجام می شود. 

آنژیوپلاستی با بالون

توسط آنژیوپلاستی با بالون میتوان رگ های باریک شده بدن را باز کرد. در صورت گرفتگی عروق میتوانیم آن را توسط بالون باز کنیم. آنژیوپلاستی میتواند در شریان ایلیاک (در مفصل ران)، شریان استخوان ران (در ران)، شریان پوپلیتئال (پشت زانو)، و در استخوان درشت نی و شریان های پرونئال (در قسمت پایین ساق پا) نیز انجام شود.
کاتتر از طریق کشاله ران یا مچ دست وارد و تا ناحیه تنگی در شریان کرونری جلو می رود. این بالون زمانی که به ناحیه تنگی در شریان می رسد آن را گشاد می کند. و از این جهت علائم حمله قلبی بهبود می یابد. 

استنت گذاری

استنت وسیله فلزی ، توری مانند است که از فلز ساخته شده است. زمانی که استنت در دیواره شریان قرار می گیرد میتواند رگ را باز نگهدارد. استنت ها همچنین با باز نگهداشتن رگ میتوانند منجر به بهبود جریان خون در عضله قلب و کاهش درد آنژین شوند. در استنت گذاری نیز عموما آنژیوپلاستی همراه با بالون انجام می گیرد. 
برای جلوگیری از تنگی مجدد عروق بعد از استنت گذاری ، استنت دارویی به وجود آمد که آغشته به دارو هستند. این نوع از استنت ها از ایجاد لخته خون و انسداد عروق کرونری جلوگیری می کنند. 

تفاوت بالون و فنر قلب

تفاوت بالون و فنر قلب چیست ؟

بسته به نیاز، پزشک می تواند پیشنهاد دهد تا بعد از فرآیند بالون ، یک استنت یا فنر نیز در رگ جایگذاری شود. این استنت برای باز نگه داشتن شریانهای مسدود شده و جلوگیری از مسدود شدن مجدد آنها استفاده می شود.
زمانی که از طریق آنژیوگرافی محل دقیق انسداد را پیدا کردید، کاتتر از طریق شریان پا یا دست عبور می کند و به محل انسداد فرستاده می شود. کاتتر در اصل همراه بالن بر روی سیسم حرکت می کند و به محل انسداد فرستاده می شود. 
زمانی که کاتتر به محل انسداد رسید بالن که در راس کاتتر قرار دارد باد میشود. باد شدن بالن به پلاکت های درون رگ فشار وارد می کند و آن را در دیواره های شریان فشرده خواهد کرد. بالن در طی این فرآیند چند بار باد شده و تخلیه می شوند. بعد از باز کردن عروق بالون تخلیه شده از رگ خارج می شود. 
استنت گذاری عروق کرونر به این صورت است که بر روی کاتتر قرار داده شده و به سمت عروق هدایت میشود. زمانی که کاتتر به محل انسداد میرسد. بالون باد شده و استنت را دچار انبساط می کند. بعد از باز شدن استنت بالون تخلیه خواهد شد. در آخر کاتتر، سیم راهنما، بالون تخلیه شده و برداشته می شود و استنت درون رگ جای خواهد گرفت تا شریان را باز نگاه دارد. 
برای جلوگیری از خونریزی باید محل ورود کاتتر فشار زیادی وارد شود و سپس زخم آن بانداژ شود. 
این روش عموما 1 تا 2 ساعت طول خواهد کشید و در بیشتر موارد بیماران 1 شب در بیمارستان بستری خواهند شد. بی حس کننده ممکن است کمی به فرد احساس خواب آلودگی بدهد. پرستاران در طی شب شما را تحت نظر می گیرند و ضربان قلب و فشار خون شما را بررسی می کنند. 

در طول آنژیوپلاستی 

 • قبل از انجام آنژیوپلاستی به بیماران توصیه می شود که شب قبل چیزی نخورند و ننوشند.
 • در صورتی که بیمار به دیابت مبتلا می باشد باید درباره مواد غذایی و انسولین مصرفی خود با پزشک صحبت کند، غذا خوردن می تواند بر روی سطح قند خون فرد تاثیر بگذارد. 
 • بهتر است قبل از انجام آنژیوپلاستی در مورد داروهای مصرفی خود با پزشک صحبت کنید. 
 • بعد از انجام آنژیوپلاستی از شما آزمایش خون، الکتروکاردیوگرام و عکس برداری از قفسه سینه گرفته خواهد شد.

بعد از آنژیوپلاستی چه اتفاقی می افتد؟

 • نوشیدن مایعات فراوان برای مدت 1 یا 2 روز بعد از عمل توصیه میشود. این کار برای دفع ماده حاجب از طریق کلیه ها باید انجام شود. 
 • بهتر است از رانندگی کردن تا چند روز خودداری کنید. 
 • تا مدت زمان تایین شده بهتر است از حمام کردن خودداری کنید. 
 • از استعمال دخانیات خودداری کنید. 
 • اگر آنژیوگرافی از طریق کشاله ران انجام شده است بهتر است که حداقل تا دو روز بعد از عمل از ایستادن یا راه رفتن های طولانی بپرهیزید. 
 • باید حداقل تا 30 روز از ورزش کردن بپرهیزید. 
 • در صورتی که آنژیوپلاستی بدون استنت انجام داده اید باید تا آخر عمر هر روز آسپرین مصرف کنید. در صورتی که آنژیوپلاستی با استنت گذاشته اید برای مدت 1 سال یا بیشتر میتوانید از داروهای رقیق کننده خون یا ضد پلاکت استفاده کنید. زمان و تعداد این داروها را پزشک برای شما مشخص خواهد کرد. 
 

نحوه جلوگیری دوباره عروق کرونری

 • استنت های آغشته به دارو میتوانند از بسته شدن دوباره عروق کرونری جلوگیری کند. این استنت ها داروی خود را به آرامی در بافت اطراف استنت آزاد خواهند کرد و به کند یا متوقف شدن روند تنگ شدن مجدد عروق کمک می کند. استنت های روکش دار با دارو میتواند در دراز مدت موفقیت آمیز باشد. 
 • کنترل فشار خون بالا
 • کنترل کلسترول خون بالا
 • کنترل دیابت و قند خون
 • عدم استعمال دخانیات 
 • عدم فعالیت بدنی 
 • پرهیز از استرس
 • داشتن رژیم غذایی سالم

دیدگاه کاربران

0 دیدگاه
  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  instagram logo call button