رژیم غذایی سم‌زدا چیست ؟

رژیم‌های سم‌زدا بسیار محبوب‌ هستند. این رژیم‌ها ادعا می‌کنند که خون شما را تمیز می‌کنند و سموم مضر را از بدن شما دفع می‌کنند. بااین‌حال، کاملاً مشخص نیست که آنها چگونه این کار را انجام می‌دهند، چه ترکیبات خاصی را قرار است از بین ببرند و آیا حتی کار می‌کنند. در ادامه این ادعای مرتبط با رژیم غذایی سم‌زدا را به طور دقیق بررسی خواهیم کرد. 

رژیم غذایی سم زدا چگونه است؟

سم‌زدایی چیست؟

رژیم‌های سم‌زدایی معمولاً مداخلات  غذایی کوتاه‌مدتی هستند که برای حذف سموم از بدن شما طراحی شده‌اند. یک رژیم سم‌زدایی معمولی شامل یک دوره روزه‌داری و به دنبال آن یک رژیم غذایی سخت از میوه، سبزی‌ها، آب‌میوه و آب است. گاهی اوقات سم‌زدایی شامل گیاهان، دم‌نوش‌ها، مکمل‌ها و پاک‌سازهای روده نیز می‌شود. این‌کار به این جهت انجام می‌شود که:

 • با روزه به اندام‌های خود استراحت دهید.
 • کبد خود را برای دفع سموم تحریک کنید.
 • دفع سموم از طریق مدفوع، ادرار و عرق را تقویت کنید.
 • بهبود گردش خون
 • بدن خود را با مواد مغذی سالم تأمین کنید.

درمان‌های سم‌زدایی معمولاً به دلیل قرارگرفتن در معرض مواد شیمیایی سمی در محیط یا رژیم غذایی شما توصیه می‌شوند. اینها شامل آلاینده‌ها، مواد شیمیایی مصنوعی، فلزات سنگین و سایر ترکیبات مضر است.

همچنین ادعا می‌شود که این رژیم‌ها به مشکلات سلامتی مختلفی از جمله چاقی، مشکلات گوارشی، بیماری‌های خودایمنی، التهاب، آلرژی، نفخ و خستگی مزمن کمک می‌کنند.

بااین‌حال، تحقیقات انسانی در مورد رژیم‌های سم‌زدایی وجود ندارد و تعداد انگشت شماری از مطالعاتی که وجود دارد به طور قابل‌توجهی ناقص هستند.

رژیم سم‌زدا

رایج‌ترین راه‌های سم‌زدایی

راه‌های زیادی برای انجام رژیم سم‌زدایی وجود دارد. از روزه‌های کامل گرسنگی گرفته تا تغییرات ساده‌تر غذا.

اکثر رژیم‌های سم‌زدایی حداقل یکی از موارد زیر را شامل می‌شود:

 • بین یک تا سه روز روزه بگیرید.
 • نوشیدن آب‌میوه و سبزی‌ها تازه، اسموتی، آب و چای.
 • فقط مایعات خاص مانند آب‌نمک یا آب‌لیمو بنوشید.
 • حذف غذاهای پر از فلزات سنگین، آلاینده‌ها و آلرژن‌ها.
 • مصرف مکمل‌ها یا گیاهان دارویی.
 • از تمام غذاهای آلرژی‌زا اجتناب کنید، سپس به‌آرامی آنها را دوباره وارد کنید.
 • استفاده از ملین‌ها، پاک‌کننده‌های روده بزرگ یا تنقیه.
 • به طور منظم ورزش کنید.
 • الکل، قهوه، سیگار و شکر تصفیه شده را به طور کامل حذف کنید .
 • رژیم‌های سم‌زدایی از نظر شدت و مدت متفاوت است.

کدام سموم  با رژیم غذایی سم‌زدا دفع می‌شوند؟

رژیم‌های سم‌زدایی به‌ندرت سموم خاصی را که قصد حذف آن را دارند شناسایی می‌کنند. مکانیسم‌های کارکرد آنها نیز نامشخص است. در واقع، شواهد کمی وجود دارد که رژیم‌های سم‌زدایی سموم را از بدن شما حذف می‌کنند.

علاوه بر این، بدن شما قادر است خود را از طریق کبد، مدفوع، ادرار و عرق پاک‌سازی کند. کبد شما مواد سمی را جمع کرده و سپس از بدن خارج می‌کند.

با وجود این، چند ماده شیمیایی وجود دارند که ممکن است به‌راحتی توسط این فرایندها حذف نشوند، از جمله آلاینده‌های آلی پایدار (POPs)، فتالات ها، بیسفنول A (BPA) و فلزات سنگین اینها تمایل دارند در بافت چربی یا خون انباشته شوند و ممکن است مدت زیادی حتی سال‌ها  طول بکشد تا توسط بدن شما دفع شود.

بااین‌حال، این ترکیبات به‌طورکلی از محصولات تجاری حذف شده و یا در آنها محدود شده است.

به‌طورکلی، شواهد کمی وجود دارد که رژیم‌های سم‌زدایی به حذف هر یک از این ترکیبات کمک کنند.

این رژیم‌ها چقدر مؤثر هستند؟

برخی از افراد گزارش می‌دهند که در طول و بعد از رژیم‌های سم‌زدایی احساس تمرکز و انرژی بیشتری دارند. بااین‌حال، این حال بهتر، ممکن است صرفاً به دلیل حذف غذاهای فرآوری شده، الکل و سایر مواد ناسالم از رژیم غذایی شما باشد. همچنین ممکن است ویتامین‌ها و مواد معدنی را دریافت کنید که قبلاً کمبود آن‌ها وجود داشت. از طرفی هم بسیاری از افراد همچنین گزارش می‌دهند که در طول دوره سم‌زدایی احساس ناخوشایندی دارند.

اثرات رژیم غذایی سم‌زدا بر کاهش وزن

مطالعات علمی بسیار کمی بررسی کرده‌اند که چگونه رژیم‌های سم‌زدایی بر کاهش وزن تأثیر می‌گذارد. درحالی‌که برخی از افراد ممکن است به‌سرعت وزن زیادی را از دست بدهند، به نظر می‌رسد این اثر به دلیل ازدست‌دادن ذخایر مایعات و کربوهیدرات به‌جای چربی باشد. این وزن معمولاً پس از پایان پاک‌سازی به‌سرعت بازیابی می‌شود.

یک مطالعه در زنان کره‌ای دارای اضافه‌وزن، رژیم سم‌زدایی لیمو را مورد بررسی قرارداد که شما را به مخلوطی از شربت‌های ارگانیک افرا یا خرما و آب‌لیمو به مدت هفت روز محدود می‌کند.

این رژیم به طور قابل‌توجهی وزن بدن، BMI، درصد چربی بدن، نسبت دور کمر به باسن، دور کمر، نشانگرهای التهاب، مقاومت به انسولین و سطوح لپتین در گردش را کاهش داد.

اگر رژیم سم‌زدایی شامل محدودیت شدید کالری باشد، مطمئناً باعث کاهش وزن و بهبود سلامت متابولیک می‌شود – اما بعید است که در طولانی‌مدت به شما در حفظ وزن کمک کند.

رژیم‌های سم‌زدا، روزه‌داری کوتاه‌مدت و استرس

انواع مختلفی از رژیم‌های سم‌زدایی ممکن است اثراتی مشابه با روزه‌داری کوتاه‌مدت یا متناوب داشته باشند.

روزه‌داری کوتاه‌مدت ممکن است نشانگرهای بیماری‌های مختلف را در برخی افراد بهبود بخشد، از جمله بهبود حساسیت به لپتین و انسولین.

بااین‌حال، این اثرات برای همه صدق نمی‌کند. مطالعات بر روی زنان نشان می‌دهد که هم یک‌روزه 48 ساعته و هم یک دوره 3 هفته‌ای کاهش کالری دریافتی ممکن است سطح هورمون استرس شما را افزایش دهد.

علاوه بر این، رژیم‌های سخت می‌توانند تجربه‌ای استرس‌زا باشند، زیرا شامل مقاومت در برابر وسوسه‌ها و احساس گرسنگی شدید می‌شوند.

مزایای بالقوه رژیم غذایی سم‌زدا

برخی از جنبه‌های رژیم‌های سم‌زدایی ممکن است مزایای سلامتی داشته باشند، مانند:

 • اجتناب از منابع غذایی فلزات سنگین و POP.
 • ازدست‌دادن چربی بیش از حد.
 • به طور منظم ورزش کنید و عرق کنید.
 • خوردن غذاهای کامل، مغذی و سالم.
 • اجتناب از غذاهای فرآوری شده.
 • آب آشامیدنی و چای سبز.
 • محدودکردن استرس، آرامش و داشتن خواب خوب.

پیروی از این دستورالعمل‌ها به‌طورکلی با بهبود سلامت مرتبط است – صرف‌نظر از اینکه آیا در رژیم سم‌زدایی هستید یا خیر.

ایمنی و عوارض جانبی رژیم غذایی سم‌زدا

قبل از انجام هر نوع سم‌زدایی، مهم است که عوارض جانبی احتمالی را در نظر بگیرید.

محدودیت شدید کالری

چندین رژیم سم‌زدایی روزه یا محدودیت شدید کالری را توصیه می‌کنند. روزه‌داری کوتاه‌مدت و دریافت کالری محدود می‌تواند منجر به خستگی، تحریک‌پذیری و بوی بددهان شود.

روزه‌داری طولانی‌مدت می‌تواند منجر به کمبود انرژی، ویتامین و مواد معدنی و همچنین عدم تعادل الکترولیت‌ها و حتی مرگ شود.

علاوه بر این، روش‌های پاکسازی روده بزرگ که گاهی در حین سم‌زدایی توصیه می‌شود، می‌تواند باعث کم‌آبی بدن، گرفتگی عضلات، نفخ، حالت تهوع و استفراغ شود.

مصرف بیش از حد

برخی از رژیم‌های سم‌زدایی ممکن است خطر مصرف بیش از حد مکمل‌ها، ملین‌ها، دیورتیک‌ها و حتی آب را به همراه داشته باشد.

فقدان مقررات و نظارت در صنعت سم‌زدایی وجود دارد و بسیاری از مواد غذایی و مکمل‌های سم‌زدایی ممکن است مبنای علمی نداشته باشند.

در بدترین موارد، برچسب مواد تشکیل‌دهنده محصولات سم‌زدایی ممکن است نادرست باشد. این می‌تواند خطر مصرف بیش از حد را افزایش دهد و به طور بالقوه منجر به عوارض جدی و حتی کشنده شود.

جمعیت‌های در معرض خطر

برخی افراد نباید بدون مشورت با پزشک، هیچ رژیم سم‌زدایی یا کاهش کالری را شروع کنند. جمعیت‌های در معرض خطر شامل کودکان، نوجوانان، سالمندان، کسانی که دچار سوءتغذیه هستند، زنان باردار یا شیرده و افرادی که مشکلات قند خون مانند دیابت یا اختلالات خوردن دارند.

به طور خلاصه می‌توان گفت:

بدن شما اغلب در معرض مواد سمی قرار می‌گیرد. بااین‌حال، اغلب اوقات، می‌تواند آنها را بدون کمک اضافی حذف کند. درحالی‌که رژیم‌های سم‌زدایی ممکن است وسوسه‌انگیز به نظر برسند، فواید آن‌ها احتمالاً ربطی به ازبین‌بردن سموم ندارد، بلکه به حذف غذاهای مختلف ناسالم مربوط می‌شود.

یک رویکرد بسیار هوشمندانه‌تر این است که سالم‌تر غذا بخورید و سبک زندگی‌تان را بهبود ببخشید تا اینکه به پاک‌سازی بالقوه خطرناک بروید.


دیدگاه کاربران

0 دیدگاه
  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  instagram logo call button