ضربان قلب پایین خطرناک چند است؟

ضربان قلب پایین خطرناک چند است؟ چه زمانی ضربان قلب پایین از نظر پزشکی مشکل‌ساز هستند؟ علل چیست و چه اقدامات درمانی باید انجام شود؟ مقاله زیر به همه این سؤالات پاسخ می‌دهد.

ضربان قلب پایین خطرناک چند است؟

نبض در افراد سالم

نبض نشان می‌دهد که قلب در یک دقیقه چند بار می‌زند و قلب را از طریق شریان‌ها از قلب دور کرده و به بدن می‌فرستد. جریان خون بدن و سلول‌ها و اندام‌های آن را با اکسیژن و مواد مغذی مهم تأمین می‌کند.

ضربان قلب استاندارد ضربان قلب در حالت استراحت نامیده می‌شود. برای تعیین این موضوع، فرد باید در حالت استراحت باشد و مدت کوتاهی قبل در معرض هیچ‌گونه فعالیت بدنی قرار نگیرد. در افراد سالم این میزان بین 70 تا 80 ضربان قلب در دقیقه است. بااین‌حال، هیچ ارزش کلی وجود ندارد، زیرا ضربان قلب  در حالت استراحت به سن، جنسیت و سطح آمادگی بستگی دارد. شما می‌توانید در بررسی اجمالی مقادیر طبیعی نبض بر اساس سن و جنسیت در این مورد بیشتر بدانید .

چه زمانی نبض خیلی پایین است؟

ضربان قلب پایین زمانی است که قلب کمتر از 60 بار در دقیقه می‌زند. در جامعه، اغلب تنها مشخص است که نبض بیش از حد بالا می‌تواند نشان‌دهنده بیماری باشد، اما نبض بسیار پایین نیز می‌تواند خطرناک باشد. درعین‌حال، دلایل زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد ضربان قلب پایین می‌تواند کاملاً بی‌ضرر باشد.

اول‌ازهمه، بنابراین باید مشخص شود که آیا نبض به طور دائم خیلی کم است یا فقط به‌صورت موقعیتی. این به‌اندازه گیری منظم ضربان قلب نیاز دارد. به طور منظم به معنای روزانه، چندین بار و همیشه در شرایط یکسان است. این بدان معناست که همیشه در همان زمان و همیشه در حالت استراحت، یعنی بدون فعالیت فیزیکی قبلی و بدون استرس روحی. اگر نبض به طور منظم بیش از حد پایین است، علل باید با جزئیات بیشتری تجزیه‌وتحلیل شود.

ضربان قلب پایین در ورزشکاران

به‌ویژه ورزشکاران دارای ضربان قلب بسیار پایین در حالت استراحت هستند. این تصادفی نیست، بلکه دلایل منطقی دارد. اگر ورزش‌های استقامتی را به طور منظم انجام دهید، یعنی چند بار در هفته، قلب تمرین می‌کند. همان‌طور که بازوها، پاها و سینه را می‌توان در باشگاه تمرین داد و بزرگ کرد، قلب نیز ماهیچه‌ای است که از طریق ورزش‌های استقامتی منظم تمرین می‌شود.

هرچه قلب قوی‌تر باشد، با هر ضربان قلب، خون بیشتری می‌تواند از طریق رگ‌های خونی بدن پمپ کند؛ بنابراین، در ورزشکاران، قلب باید با ضربان قلب کمتری بزند تا بتواند همان مقدار خون را که در افراد تمرین نکرده منتقل کند؛ بنابراین، نبض به میزان قابل‌توجهی کمتر برای ورزشکاران نسبت به سایر افراد کافی است تا اکسیژن و مواد مغذی کافی بدن را تأمین کند.

بنابراین، ورزشکاران رقابتی نبض بسیار پایینی دارند که گاهی حتی کمتر از 40 ضربه در دقیقه است. اما ورزشکاران آماتور نیز ضربان قلب پایینی دارند، مشروط بر اینکه ورزش‌های استقامتی را به طور منظم در یک دوره چندماهه انجام دهند. سپس نبض استراحت بین 40 تا 60 ضربه در دقیقه است، حتی برای ورزشکاران آماتور.

علل ضربان قلب پایین

اگر نبض دائماً خیلی پایین باشد، بیماری می‌تواند علت آن باشد. به‌خصوص اگر به طور منظم ورزش‌های استقامتی انجام نمی‌دهید، باید به ته دل علل آن برسید.

اگر علل مرتبط با بیماری باشد، برادی‌کاردی نامیده می‌شود. این کلمه مخفف ضربان قلب آهسته است که به‌موجب آن برادی از یونانی گرفته شده و به معنای آهسته است.

ساعت ضربان قلب و در نتیجه ضربان نبض به‌اصطلاح گره سینوسی است. این در دهلیز راست قلب است. گره سینوسی ضربان قلب را با نیازهای مربوطه تطبیق می‌دهد و ضربان قلب در هنگام خواب کمتر و در حین ورزش با فرکانس بالاتری می‌زند. اگر ضربان قلب خیلی کم باشد، گره سینوسی اغلب به دلایل مختلف دچار اختلال می‌شود و بنابراین دیگر به‌درستی ساعت نمی‌شود.

این شامل علل زیر است:

 • سندرم گره سینوسی (گره سینوسی اشتباه کار می‌کند و سیگنال‌ها را کمتر منتشر می‌کند)
 • ناتوانی کرونوتروپیک (ناتوانی قلب در افزایش ضربان در هنگام فعالیت)
 • بلوک قلبی یا بلوک AV (هدایت الکتریکی تأخیری سیستم هدایت محرک قلب)
 • سندرم سینوس کاروتید (سینوس کاروتید فشارخون بالا را به مغز گزارش می‌کند)

علاوه بر این، سایر بیماری‌ها مانند کم‌کاری تیروئید یا اختلال در تعادل الکترولیت‌ها می‌توانند منجر به کاهش بیش از حد نبض شوند. عدم تعادل الکترولیت می‌تواند ناشی از کم‌آبی یا هیدراتاسیون بیش از حد باشد.

از طرفی، داروهایی مانند مسدودکننده‌های بتا می‌توانند ضربان قلب را کاهش داده و باعث کاهش بیش از حد آن شوند. اینها برای درمان فشارخون بالا برای کاهش آن داده می‌شود.

نبض پایین – علائم

اگر از نبض پایین رنج می‌برید، این را می‌توان با علائم مختلفی متوجه شد. به دلیل نبض پایین، خون نمی‌تواند اکسیژن کافی را به بدن، اندام‌ها و ماهیچه‌ها برساند. کمبود اکسیژن در جریان خون علائم مختلفی را به همراه دارد که در مغز و بدن احساس می‌شود.

علائم زیر می‌تواند نشان‌دهنده ضربان قلب پایین باشد:

 • احساس خستگی دائمی، بی‌حالی و ضعف
 • حتی کارهای ساده نیز بسیار خسته‌کننده و چالش‌برانگیز به نظر می‌رسند
 • تمرکز ضعیف و حافظه ضعیف
 • سرگیجه
 • سردرد
 • گیجی

تشخیص و درمان ضربان قلب پایین

ضربان قلب پایین را می‌توان با اندازه‌گیری منظم آن تشخیص داد. اینکه آیا این پاتولوژیک است و باید درمان شود باید توسط پزشک تشخیص داده شود. او می‌تواند روش‌های مختلف معاینه مانند نوار قلب (ECG) یا نوار قلب طولانی‌مدت را انجام دهد. همچنین گزینه‌های دیگری برای تشخیص صحیح وجود دارد.

درمان بستگی به علت دارد. همان‌طور که قبلاً توضیح داده شد، علل مختلفی وجود دارد که اغلب به گره سینوسی مربوط می‌شود. براین‌اساس، پزشک مسئول باید اقدامات درمانی مناسب را آغاز کند.


دیدگاه کاربران

0 دیدگاه
  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  instagram logo call button