اسکن کلسیم کرونر چیست؟ چه کسانی به آن نیاز دارند؟

اسکن کلسیم کرونر نوعی سی‌تی‌اسکن قلب است. مقدار کلسیم در دیواره عروق کرونر را اندازه گیری می‌کند و می‌تواند علائم اولیه بیماری قلبی را تشخیص دهد. نمره صفر معمولی است و هر چه این نمره بالاتر باشد، احتمال ابتلای فرد به بیماری قلبی بیشتر است. کلسیم بخشی طبیعی از بدن انسان است، اما گاهی اوقات می‌تواند در مکان‌هایی که ناخواسته است ظاهر شود. به عنوان مثال، هنگامی که یک ماده مومی شکل به نام پلاک در رگ‌ها ایجاد می‌شود، می‌تواند به مرور زمان کلسیفیک شود.

هنگامی که کلسیفیه می‌شود، پلاک سخت می‌شود و شروع به مسدود کردن جریان خون از طریق شریان‌های فرد می‌کند. این باعث ایجاد التهاب می‌شود و می‌تواند باعث حمله قلبی شود. در موارد دیگر، تکه‌های پلاک می‌توانند شکسته شوند و لخته ایجاد کنند که می‌تواند منجر به توقف جریان خون و حمله قلبی شود.

اسکن کلسیم کرونر

اسکن کلسیم کرونر چیست؟

اسکن کلسیم کرونر یک سی‌تی‌اسکن با دوز کم از قلب است. این تصاویر منبع مطمئنی تولید می‌کند که پزشکان برای اندازه گیری میزان پلاک حاوی کلسیم در شریان‌های فرد استفاده می‌کنند. این به آن‌ها کمک می‌کند تا تعیین کنند که آیا فرد احتمال دارد به بیماری قلبی مبتلا شود یا حمله قلبی کند. تعیین این به این معنی است که متخصصان مراقبت‌های بهداشتی می‌توانند یک برنامه اقدام برای به حداقل رساندن خطرات تنظیم کنند. نام‌های دیگری که افراد ممکن است برای اشاره به اسکن کلسیم کرونر استفاده کنند عبارتند از:

  • اسکن کلسیم عروق کرونر
  • روش اسکن کلسیم
  • سی تی قلب برای نمره دهی کلسیم

چه کسانی به اسکن کلسیم کرونر نیاز دارند؟

افرادی که باید این آزمایش را انجام دهند شامل افرادی هستند که عوامل خطر زیر را دارند:

اسکن کلسیم کرونری همیشه مفید نیست. به عنوان مثال، اگر خطر ابتلا به بیماری قلبی در فردی بسیار کم باشد، بعید است که آزمایش چیزی را نشان دهد. اگر فردی در معرض خطر بسیار بالایی برای بیماری قلبی باشد، به احتمال زیاد در اسکن کلسیم کرونری امتیاز بالایی کسب می‌کند که انجام آن هیچ فایده‌ای ندارد.

خطرات اسکن کلسیم کرونر

مانند تمام سی‌تی‌اسکن‌ها، خطر کمی در ارتباط با پرتوهای مورد استفاده در اسکن وجود دارد. با این حال، میزان تابش حداقل است. تقریباً همان مقداری است که یک فرد متوسط ​​در یک سال دریافت می‌کن. اگر فردی برای کلسترول خود داروی استاتین مصرف می‌کند، نباید اسکن کلسیم کرونر انجام دهد. این مطالعه حیوانی نشان می‌دهد که استاتین‌ها می‌توانند بر نمرات کلسیم تأثیر بگذارند. پزشکان همچنین به افرادی که باردار هستند توصیه می‌کنند که به دلیل خطراتی که برای جنین دارد تا پایان بارداری خود صبر کنند تا این اسکن را انجام دهند. اگر نیاز به اسکن فوری باشد، متخصصان مراقبت‌های بهداشتی اقدامات حفاظتی بیشتری را برای به حداقل رساندن خطر انجام خواهند داد.

آماده سازی برای اسکن کلسیم کرونر

به طور معمول، فرد برای آماده شدن برای اسکن کلسیم کرونر نیازی به انجام کاری ندارد. پزشکان از فرد می‌‌خواهند که در روز عمل از مصرف کافئین خودداری کند. اگر هر چیز دیگری لازم باشد، پزشک از قبل اسکن به فرد اطلاع می‌دهد. افراد باید اطمینان حاصل کنند که هیچ چیز فلزی نمی‌پوشند و برای اطمینان از این امر مجبور به پوشیدن لباس بیمارستان هستند.

در طول اسکن چه چیزی باید انتظار داشت

در طول اسکن، فرد به پشت روی میزی که به یک دستگاه دایره‌ای حرکت می‌کند، دراز می‌کشد. پس از داخل شدن، باید بازوهای خود را بالای سر خود قرار دهند. در مرحله بعد، تیم رادیوگرافی مانیتورهایی را روی قفسه سینه فرد اعمال می‌کند و از او می‌خواهد تا حد امکان ثابت بماند و برای مدت کوتاهی نفس خود را حبس کند.‌ اسکن معمولاً 10 تا 15 دقیقه طول می‌کشد. در طول این مدت، تیم برای ایجاد یک تصویر سه بعدی از قلب یک فرد، اشعه ایکس زیادی خواهد گرفت.

اسکن کلسیم کرونر

نتایج بعد از اسکن

یک متخصص قلب یا رادیولوژیست نتایج اسکن را تفسیر می‌کند. به طور معمول، افراد توضیحی درباره نتایج اولیه اسکن مستقیماً پس از انجام عمل دریافت می‌کنند. پس از این، نتایج در عرض چند روز به پزشک فرد می‌رسد. سپس فرد می‌تواند نتایج خود را بیشتر با پزشک در میان بگذارد. نمره کلسیم کرونری یک فرد به پزشک متخصص اجازه می‌دهد تا خطر ابتلا به بیماری عروق کرونر قلب، بیماری عروق کرونر (CAD) و حمله قلبی را بررسی کنند. آن‌ها می‌توانند از این امتیاز برای تعیین اینکه در صورت وجود، چه اقدام دیگری برای مراقبت از قلب یک فرد لازم است، استفاده کنند. امتیازدهی رسمی اسکن کلسیم کرونری از سال 1990 وجود داشته است. اکثر پزشک متخصص از یک سیستم امتیازدهی به نام نمره آگاتستون یا روش حجم استفاده می‌کنند.

نمره صفر به این معنی است که فرد هیچ پلاکی در شریان‌های خود ندارد. این بدان معنی است که آنها در معرض خطر کم بیماری قلبی یا حمله قلبی هستند. نمره 1-10 نشان دهنده مقدار کمی پلاک است که می‌تواند نیاز به نظارت داشته باشد و احتمالاً سبک زندگی را تغییر دهد تا از بدتر نشدن آن اطمینان حاصل شود. امتیاز 11-100 به این معنی است که فرد  به برخی درمان های پزشکی برای کاهش خطر بیماری قلبی نیاز دارد. نمره بین 101 تا 400 نشان می‌دهد که مقداری پلاک عروق را مسدود می‌کند و خطر حمله قلبی در فرد بیشتر است و نیاز به درمان پزشکی دارد. نمره بالاتر از 400 نیاز به آزمایش اضافی و درمان فوری دارد.

کلام آخر

داشتن نمره اسکن کلسیم کرونر بالا به این معنی نیست که یک فرد قطعاً دچار حمله قلبی می‌شود، اما به این معنی است که خطر ابتلا به آن بیشتر از فردی با نمره پایین است. اسکن کلسیم کرونر به این معنی است که پزشکان می‌توانند شانس ابتلای فرد به بیماری قلبی را پیش بینی کنند. این بدان معنی است که آنها می‌توانند مراحل بعدی را برنامه ریزی کنند، که شامل تغییرات سبک زندگی، داروها یا آزمایشات بیشتر می‌شود.


دیدگاه کاربران

0 دیدگاه
    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    instagram logo call button