کرونا و آمبولی ریه : علائم و علت‌های آن

آمبولی ریه یک انسداد در یکی از شریان‌های ریوی در ریه‌ها است. در بیش‌تر موارد، آمبولی ریه ناشی از لخته‌های خونی است که از وریدهای عمقی پا یا به ندرت از سیاهرگ‌های سایر قسمت‌های بدن به ریه‌ها می‌رود. از آن‌جایی که لخته‌ها جریان خون به ریه‌ها را مسدود می‌کنند، آمبولی ریه می‌تواند تهدید کننده زندگی باشد. با این حال، درمان سریع تا حد زیادی خطر مرگ را کاهش می‌دهد. انجام اقداماتی برای جلوگیری از لخته شدن خون در پاها به محافظت از فرد در برابر آمبولی ریه کمک می‌کند. ما در این مقاله به بررسی علائم و علت کرونا و آمبولی ریه پرداخته‌ایم. با ما همراه باشید.

کرونا و آمبولی ریه

آمبولی ریه توسط کرونا چه علائمی دارد؟

علائم کرونا و آمبولی ریه می‌تواند بسته به اینکه چه مقدار از ریه درگیر شده است، اندازه لخته‌ها و اینکه آیا فرد بیماری زمینه‌ای ریوی یا قلبی دارد یا خی، متفاوت باشد.

علائم و نشانه‌های رایج کرونا و آمبولی ریه عبارتند از:

تنگی نفس: این علامت معمولاً به طور ناگهانی ظاهر می‌شود و با گذشت زمان بدتر می‌شود.

درد قفسه سینه: شاید احساس کنید که دچار حمله قلبی شده‌اید. درد اغلب تیز است و زمانی که نفس عمیق می‌کشید این درد بیش‌تر احساس می‌شود و اغلب فرد را از نفس عمیق باز می‌دارد. همچنین هنگام سرفه کردن، خم شدن این درد احساس می‌شود.

سرفه: سرفه می‌تواند خلط خونی ایجاد کند. سایر علائم و نشانه‌هایی که می‌تواند با آمبولی ریه رخ دهد عبارتند از:

 • ضربان قلب سریع یا نامنظم
 • سبکی سر یا سرگیجه
 • تعریق بیش از حد
 • تب
 • درد یا تورم ساق پا، یا هر دو، معمولاً در ساق پا ناشی از ترومبوز ورید عمقی است
 • پوست مرطوب یا بد رنگ (سیانوز)

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم؟

کرونا و آمبولی ریه می‌تواند تهدید کننده زندگی باشد. اگر دچار تنگی نفس غیرقابل توصیف، درد قفسه سینه یا سرفه‌ به همراه خلط خونی هستید، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

علت کرونا و آمبولی ریه چیست؟

کرونا علائم متفاوتی دارد و علت آن هنوز مشخص نیست. اگر بعد از داشتن علائم کرونا به موقع به پزشک مراجعه نکنید و درمان نشوید، می‌تواند عوارض خطرناکی را به همراه داشته باشد. آمبولی ریه یکی از عوارض‌های جدی ناشی از کرونا است. آمبولی ریه زمانی اتفاق می‌افتد که توده‌ای از مواد (اغلب لخته خون) در شریان ریه‌ها وارد می‌شود. این لخته‌های خون معمولاً از سیاهرگ‌های عمقی پا می‌آیند، وضعیتی که به عنوان ترومبوز ورید عمقی (DVT) شناخته می‌شود. در بسیاری از موارد، لخته‌های متعدد در آمبولی ریه نقش دارند. بخش‌هایی از ریه که توسط هر شریان مسدود می‌شود، به عنوان انفارکتوس ریوی شناخته می‌شود. این امر باعث می‌شود ریه‌ها اکسیژن رسانی به بقیه بدن را دشوارتر کنند. گاهی اوقات، انسداد رگ‌های خونی توسط موادی غیر از لخته شدن خون ایجاد می‌شوند، مانند:

 • چربی از مغز استخوان
 • بخشی از تومور
 • حباب‌های هوا

چه عواملی باعث ایجاد لخته خون در ریه‌ها می‌شود؟

اگرچه هرکسی می‌تواند دچار لخته شدن خون و متعاقب آن آمبولی ریه شود، عوامل خاصی می توانند خطر ابتلا را افزایش دهند که در ادامه به بررسی آن‌ها پرداخته‌ایم. اگر شما یا یکی از اعضای خانواده‌تان در گذشته لخته خون وریدی یا آمبولی ریه داشته باشید، در معرض خطر بیشتری هستید. علاوه بر این، برخی از شرایط پزشکی و درمان وجود دارد که می‌تواند فرد را در معرض خطر بیشتری قرار دهد، مانند:

بیماری قلبی

بیماری قلبی عروقی، به ویژه نارسایی قلبی، احتمال تشکیل لخته را افزایش می‌دهد.

سرطان

برخی از سرطان‌ها، به ویژه سرطان‌های مغز، تخمدان، لوزالمعده، روده بزرگ، معده، ریه و کلیه و سرطان‌هایی که گسترش یافته‌اند، می‌توانند خطر لخته شدن خون را افزایش دهند. همچنین شیمی درمانی بیشتر این خطر را افزایش می‌دهد. زنان با سابقه شخصی یا خانوادگی سرطان سینه که تاموکسیفن یا رالوکسیفن مصرف می‌کنند نیز در معرض خطر بیشتری برای لخته شدن خون هستند.

عمل جراحی

جراحی یکی از دلایل اصلی مشکل لخته شدن خون است. به همین دلیل، داروهایی برای جلوگیری از لخته شدن خون می‌تواند قبل و بعد از جراحی بزرگ مانند تعویض مفصل تجویز شود.

اختلالاتی که بر لخته شدن خون تأثیر می‌گذارد

برخی از اختلالات ارثی بر خون تأثیر می‌گذارد و آن را بیشتر مستعد لخته شدن می‌کند. سایر اختلالات پزشکی مانند بیماری کلیوی نیز می‌تواند خطر لخته شدن خون را افزایش دهد.

بیماری کروناویروس (COVID-19)

افرادی که علائم شدید کووید-19 دارند، در معرض افزایش خطر آمبولی ریه هستند. همچنین احتمال تشکیل لخته‌های خون در دوره‌هایی که فعالیت کمتری دارید، بیشتر است، مانند:

استراحت در رختخواب

محصور ماندن در رختخواب برای مدت طولانی پس از جراحی، حمله قلبی، شکستگی پا، ضربه یا هر بیماری جدی، فرد را در برابر لخته شدن خون آسیب پذیرتر می‌کند. هنگامی که اندام تحتانی برای مدت طولانی افقی باشد، جریان خون وریدی کند می‌شود و خون در پاها جمع می‌شود و گاهی اوقات منجر به لخته شدن خون می‌شود.

سفرهای طولانی

نشستن در یک وضعیت تنگ در طول سفرهای طولانی با هواپیما یا ماشین باعث کاهش جریان خون در پاها می‌شود که به تشکیل لخته کمک می‌کند.

سیگار کشیدن

به دلایلی که به خوبی شناخته نشده است، استفاده از تنباکو برخی از افراد را مستعد تشکیل لخته خون می‌کند، به ویژه هنگامی که با سایر عوامل خطر ترکیب شود.

اضافه وزن

اضافه وزن خطر لخته شدن خون را افزایش می‌دهد. به ویژه در افرادی که سایر عوامل خطر را دارند.

استروژن

مکمل استروژن موجود در قرص‌های ضد بارداری و در درمان جایگزینی هورمونی می‌تواند فاکتورهای لخته شدن خون را افزایش دهد، به خصوص اگر سیگار می‌کشید یا اضافه وزن دارید.

کرونا و آمبولی ریه

کرونا و آمبولی ریه چه عوارضی دارند؟

آمبولی ریه می‌تواند تهدید کننده زندگی باشد. حدود یک سوم افراد مبتلا به آمبولی ریه تشخیص داده نمی‌شوند و در نهایت درمان نمی‌شوند و زنده نمی‌مانند. با این حال، زمانی که این بیماری به سرعت تشخیص داده و درمان شود، این تعداد به طور چشمگیری کاهش می‌یابد. آمبولی ریوی همچنین می‌تواند منجر به فشار خون ریوی شود، وضعیتی که در آن فشار خون در ریه‌ها و سمت راست قلب بسیار بالاست. هنگامی که در شریان‌های داخل ریه‌های خود انسداد دارید، قلب سخت‌تر کار می‌کند تا خون را از طریق آن رگ‌ها عبور دهد. این وضعیت باعث می‌شود فشار خون افزایش یابد و در نهایت قلب را ضعیف کند.

در موارد نادر، آمبولی‌های کوچک به طور مکرر رخ می‌دهند و در طول زمان ایجاد می‌شوند که منجر به فشار خون مزمن ریوی می‌شود که به عنوان فشار خون ریوی ترومبوآمبولیک مزمن نیز شناخته می‌شود.

چگونه می‌توان از آمبولی ریه جلوگیری کرد؟

جلوگیری از ایجاد لخته در وریدهای عمقی پاها (ترومبوز ورید عمقی) به پیشگیری از آمبولی ریه کمک می‌کند. به همین دلیل، اکثر بیمارستان‌ها برای جلوگیری از لخته شدن خون، در مورد بیمارانی که در معرض آمبولی ریه قرار دارند، موارد زیر را رعایت می‌کنند.

رقیق کننده‌های خون (ضد انعقادها)

این داروها اغلب به افرادی که در معرض خطر لخته شدن خون هستند قبل و بعد از عمل و همچنین به افرادی که با شرایط پزشکی در بیمارستان بستری می‌شوند، مانند حمله قلبی، سکته مغزی یا عوارض سرطان داده می‌شود.

استفاده از جوراب‌های فشرده

جوراب‌های فشرده پاهای فرد را منقبض می‌کنند و به رگ‌ها و ماهیچه‌های پا کمک می‌کنند تا خون را راحت‌تر حرکت دهند. آنها روشی ایمن، ساده و ارزان را برای جلوگیری از رکود خون در حین و بعد از جراحی عمومی ارائه می‌دهند.

فشرده سازی پنوماتیک

این درمان از کاف‌هایی که تا بالای ران یا بالای ساق پا هستند استفاده می‌کند که به طور خودکار با هوا باد می‌شوند و هر چند دقیقه یک‌بار باد می‌شوند تا رگ‌های پا را ماساژ داده و فشار دهند و جریان خون را بهبود بخشند.

کلام آخر

برای جلوگیری از کرونا و آمبولی ریه، آب و مایعات بیش‌تری مصرف کنید. آب بهترین مایع برای جلوگیری از کم آبی است که می‌تواند به ایجاد لخته‌های خون کمک کند. از مصرف الکل خودداری کنید که به از دست دادن مایعات کمک می‌کند. همچنین با داشتن علائمی که در ابتدا ذکر کردیم بهتر است در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید. چرا که تشخیص به موقع و درست، طول درمان را کمتر می‌کند.


دیدگاه کاربران

0 دیدگاه
  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  instagram logo call button