علائم شایع بیماری قلبی که باید جدی بگیرید!

آیا این درد از بین خواهد رفت یا وقت آن رسیده است که به پزشک خود مراجعه کنید یا حتی با آمبولانس تماس بگیرید؟

1. درد قفسه سینه

این نشانه کلاسیک حمله قلبی است، اما بسیاری از مردم نمی‌دانند که این می‌تواند یک اورژانس پزشکی باشد. اگر درد قفسه سینه دارید و احساس ناراحتی شدید می کنید، باید در اسرع وقت آمبولانس بگیرید. اگر حمله قلبی باشد، معمولاً به عنوان سنگینی، سفتی یا فشار در قفسه سینه توصیف می‌شود. مردم اغلب آن را اینگونه توصیف می‌کنند که «فیل روی سینه‌ام نشسته است» یا «احساس می‌کند که یک نوار محکم دور سینه‌ام وجود دارد»، این احساس منقبض‌کننده است.

اگر درد قفسه سینه زمانی که به خودتان فشار می‌آورید رخ می‌دهد، اما با توقف از بین می‌رود، احتمال آنژین وجود دارد. این به این معنی است که شما باید بروید و به پزشک مراجعه کنید، اما لازم نیست با اورژانس تماس بگیرید.

درد قفسه سینه همراه با احساس ناخوشی شدید به این معنی است که احتمالاً زمان مناسبی برای تماس با آمبولانس است.

2. احساس بیماری

بدیهی است که هر حالت تهوع مساوی با حمله قلبی نیست – اما اگر شما نیز درد دارید، زنگ خطر باید به صدا درآید. اگر درد شدید قفسه سینه را تجربه می‌کنید، حتی زمانی که فقط نشسته‌اید و هیچ کاری انجام نمی‌دهید و همچنین احساس بیماری می‌کنید، وقت آن است که با آمبولانس تماس بگیرید. 

3. درد معده یا سوء هاضمه

یک درد از نوع سوء هاضمه یا احساس سوزش در قفسه سینه یا معده می‌تواند نشانه‌ای از حمله قلبی یا مشکل قلبی مرتبط باشد. از آنجایی که قلب، مجرای معده [مسیر بین دهان و معده] و معده همگی دقیقاً در کنار یکدیگر قرار دارند، چالش هم برای عموم و هم برای پزشکان، سوزش یا سوء هاضمه است. – تفکیک درد قلب دشوار است. 

علائم شایع بیماری قلبی

4. عرق کردن

وقتی به باشگاه رفته اید یا به دلیل اینکه یک روز واقعاً گرم است، عرق کردن، جای نگرانی نیست. اما احساس گرما و سردی همراه با درد قفسه سینه نشانه آن است که باید با آمبولانس تماس بگیرید.

5. پا درد

اگر هنگام راه رفتن احساس گرفتگی و گرفتگی در ساق پا داشتید، ممکن است ارزش دیدن پزشک را داشته باشد، زیرا این می تواند نشانگر PAD (بیماری شریانی محیطی) باشد. این در افراد سیگاری و افرادی که دیابت دارند شایع است. با پزشک عمومی خود قرار ملاقات بگذارید.

6. درد بازو

ممکن است درد بازو را با قلب خود ربط ندهید، اما می‌تواند نشانه ای از حمله قلبی باشد. اگر درد شما به سمت بازو، به‌ویژه بازوی چپ، یا گردن باشد، احتمال ابتلا به قلب را بیشتر از سوء هاضمه می‌کند. اگر از بین نرفت، یا اگر می‌دانید که بیماری قلبی دارید و دو یا سه بار از اسپری GTN (گلیسریل تری نیترات) استفاده کرده‌اید، باید به دنبال مشاوره فوری پزشکی باشید. با آمبولانس تماس بگیرید.

7. درد فک یا کمر

با حملات قلبی، حتی ممکن است درد در فک یا پشت احساس شود. دوباره، اگر برطرف نشد، با اورژانس تماس بگیرید. شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد علائم زنان بیشتر از درد قفسه سینه «کلاسیک» متفاوت است، و می‌دانیم که زنان کمتر به دنبال مراقبت و درمان پزشکی هستند.

8. احساس خفگی

کلمه «آنژین» در واقع به معنای «خفگی» است و گاهی اوقات سفتی یا درد می‌تواند در گلو باشد. مردم تمایل دارند احساس «محدود کردن» یا «خفگی» را توصیف کنند. اگر این احساس ادامه داشت و قبلاً مشکل قلبی برای فرد تشخیص داده نشده بود، باید با آمبولانس تماس بگیرید.

9. مچ پا متورم

این را نباید نادیده گرفت، به خصوص اگر مچ پاها واقعاً بزرگ شوند، زیرا می‌تواند نشانگر نارسایی قلبی باشد، اما همچنین بسیار رایج است و دلایل زیادی دارد. به همین راحتی می‌تواند از قرص‌هایی باشد که مصرف می‌کنید – برای مثال، داروهای فشار خون می‌تواند منجر به تورم مچ پا شود.

اگر مچ پاهای فرد متورم شده است، باید با پزشک عمومی خود یک قرار ملاقات بگذارید.

10. خستگی مفرط

احساس خستگی دائمی می‌تواند نشانه ای از نارسایی قلبی و همچنین سایر بیماری‌ها باشد. بسیاری از بیمارانم به من می‌گویند که خسته هستند. خواه نارسایی قلبی داشته باشند یا نه، چه آنژین داشته باشند چه نداشته باشند! این یک مشکل است، زیرا بسیار غیر اختصاصی است.

اگر خسته هستید و ساعت‌های طولانی کار می‌کنید یا تا دیروقت بیدار می‌مانید، احتمالاً دلتان نمی‌آید – اما اگر شروع به تجربه خستگی شدید کرده‌اید و سبک زندگی‌تان تغییر نکرده است، ایده خوبی است که با پزشک عمومی خود چت کنید.

11. ضربان قلب نامنظم

تمرکز زیادی بر روی تشخیص ضربان قلب نامنظم است. افرادی که فیبریلاسیون دهلیزی داشتند [که می‌تواند خطر سکته مغزی را افزایش دهد. اکثریت قریب به اتفاق افراد فقط ضربان خارج رحمی اضافی داشتند که معمولاً بی‌ضرر هستند.

من پیشنهاد می‌کنم که ضربان قلب پرش معمولاً خوش‌خیم است و جای نگرانی نیست. آگاهی از ضربان قلب خود واقعاً بسیار رایج است و به خودی خود چیزی برای نگرانی نیست.

اگر قلب فرد خیلی سریع می‌زند و به‌طور نامنظم می‌پرد، در آن زمان است که باید به پزشک عمومی خود مراجعه کنید. اگر چنین احساسی دارید و سپس دچار خاموشی شدید، با آمبولانس تماس بگیرید.


دیدگاه کاربران

0 دیدگاه
    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    instagram logo call button